III edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczęła nabór do III edycji międzynarodowego konkursu poetyckiego. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej poetyckiej książki 2015 roku wynosi 200 tysięcy złotych. Edycja obejmować będzie książki wydane w 2014 roku.

Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski w roku poprzedzającym wręczenie nagrody. Swoich kandydatów mogą zgłaszać wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby. Zgłoszenia należy przysyłać na adres Fundacji do 15 stycznia 2015 roku.

W 2015 roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana po raz trzeci. W poprzednich latach otrzymali ją Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013) oraz Julia Hartwig za tom „Zapisane”(2014). W 2013 zgłoszono do Nagrody 176 książek, w 2014 – 171.

Celem nagrody jest popularyzowanie coraz rzadziej spotykanej dziedziny literatury – poezji. Organizatorzy pragną nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do publikowania utworów polskich autorów oraz tłumaczeń poezji obcej, która dość słabo obecna jest na polskim rynku księgarskim. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji słabej literatury masowej, chcą dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzani są twórcy, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niezależny od kontekstu polityczno-społecznego świat, operują mistrzowską dykcją.

Więcej informacji: link