fbpx

Festiwal Reportażu NON-FICTION w najbliższy weekend w Krakowie!

W piątek rusza w Krakowie 3. edycja Festiwalu Reportażu NON-FICTION. Poza blokami tematycznymi, które znamy już z poprzednich edycji (literatura, radio, film, fotoreportaż), pojawił się także blok edukacyjny (Akademia NON-FICTION), warsztatowy (Laboratorium Reportażu z Marcinem Kąckim) i – po raz pierwszy w historii festiwalu – muzyczny (Piernikowski).

Literatura
Ciężko wyobrazić sobie blok literacki bez obecności Filipa Springera. „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter” czy „Miasto Archipelag” uczyniły go najważniejszym i najbardziej znanym reporterem zajmującym się szeroko pojętą tematyką przestrzeni. W trakcie festiwalu spróbuje odpowiedzieć na pytanie: co się stało z polskimi miastami?  Katarzyna Boni („Kontener”) opowie o jordańskim Zaatari – drugim na świecie pod względem liczby ludności obozie dla uchodźców. O miastach jak z „Blade Runnera” porozmawiamy z Pauliną Wilk („Pojutrze. O miastach przyszłości”), trudnej rzeczywistości jednej z europejskich stolic z Aleksandrą Łojek („Belfast. 99 ścian pokoju”), mieście paradoksów z Joanną Czeczott („Petersburg. Miasto snu”), a o blokowiskach Europy z Beatą Chomątowską („Betonia”). Bolesne tajemnice skrywane przez polskie miasta odkryje Marcin Kącki („Poznań. Miasto grzechu”, „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”). W ramach cyklu #opartenafaktach: spotkanie z Markiem Szymaniakiem wokół książki „Urobieni. Reportaże o pracy” (Kawiarnia Literacka). Autor weźmie także udział – wraz z Adrianą Rozwadowską (Gazeta Wyborcza) i Olgą Gitkiewicz („Nie hańbi”) – w dyskusji o pracy w Polsce. Po raz pierwszy pojawią się także goście zagraniczni: Francesco M. Cataluccio („Czarnobyl”) i Rana Dasgupta („Delhi. Miasto ze snu”) – laureat Nagrody im. Kapuścińskiego. W cyklu Premiery NON-FICTION: Ola Synowiec z jej nową książką o współczesnym Meksyku („Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk”). Agata Grabowska poprowadzi spotkanie z Katarzyną Gałek, Marcinem Goczurem i Karolem Rubinkiewiczem, autorami związanymi z projektem Światła małego miasta Instytutu Reportażu.

Radio
W radiowym bloku śląskim dwa obsypane nagrodami reportaże: „Ulice Węglowe” Anny Dudzińskiej – o górnikach zwalnianych z kopalni, biedaszybach i problemach Śląska z 2004 roku oraz „Między schodami” Eweliny Kosałki-Passii o tym, jak wyglądało życie w Będzinie w 1944 roku i dlaczego w tej historii kluczową rolę odegrał schowek pod schodami. W radiowym bloku wschodnim: Małgorzata Nabel-Dybaś z reportażem „Pamiętnik z wieżowca Małgorzata” o osobistej historii pewnego budynku, w której odbija się przeszłość regionu i Polski.

Fotoreportaż
Blok fotoreporterski to trzy wystawy i dwa spotkania. Od początku festiwalu będzie można obejrzeć „UN-POSED NY” – nowojorską ulicę w obiektywie Anny Kłosek i Damiana Chrobaka; „LUNIK IX” – opowieść o romskim osiedlu w Koszycach Damiana Lemańskiego oraz portrety polskich reporterek autorstwa Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej. Osobiście na festiwalu spotkać będzie można Annę Kłosek i Damiana Lemańskiego.

Film

W bloku filmowym: Lidia Duda i jej droga od reportażu do dokumentu. Pokaz reportażu „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” i dokumentu „Uwikłani”.

Akademia NON-FICTION
Po raz pierwszy pojawi się duży blok edukacyjny, czyli Akademia NON-FICTION. Zajęcia i wykłady poprowadzą: prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, prof. Igor Borkowski, Marek Miller, Julianna Jonek, prof. Jacek Wasilewski, Dawid Serafin. Akademia odbędzie się w Pawilonie Wyspiańskiego. Współorganizatorzy: Towarzystwo Studiów Dziennikarskich i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Muzyka
Po raz pierwszy w historii festiwalu także blok muzyczny. 7 lipca w klubie ZetPeTe (Dolnych Młynów) wystąpi Piernikowski z doskonale przyjętym materiałem solowym NO FUN. Wielowątkowa opowieść, w której historie zasłyszane w osiedlowym monopolu spajają się w jedno ze wspomnieniami z najntisowych świnoujskich dyskotek i emocjami, od których rap trzyma zwykle bezpieczny dystans. Nie ma dziś w Polsce bardziej oryginalnego i zanurzonego w mieście wykonawcy.
Bilety na koncert: 25/35 PLN, tylko w aplikacji Going: https://goingapp.pl/evt/1714696/piernikowski-na-non-fiction-2018

Laboratorium reportażu
W ramach festiwalu NON-FICTION odbędzie się także Laboratorium Reportażu z Marcinem Kąckim – całodniowe warsztaty kreatywne zorganizowane wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny (z wyjątkiem koncertu Piernikowskiego).

Ogłoszenia, biogramy i pełny program na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.
Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje

Festiwal Reportażu NON-FICTION
6–8 lipca 2018
Kraków, Tytano (ul. Dolnych Młynów)
Kawiarnia Literacka (spotkanie #opartenafaktach: Marek Szymaniak)
Pawilon Wyspiańskiego (Akademia NON-FICTION i Laboratorium Reportażu)
Zdjęcie edycji: Damian Chrobak

Wpisz szukaną frazę: