fbpx

Festiwal Non-Fiction już za tydzień w Krakowie!

25–27 sierpnia Kraków będzie gościł najlepsze twórczynie i twórców zajmujących się reportażem. Rusza druga edycja festiwalu reportażu NON-FICTION, którego tematem jest w tym roku ZMIANA.

Lista gości związanych z reportażem literackim jest imponująca: Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Tomasz Grzywaczewski, Aleksandra Lipczak, Konrad Kruczkowski, Jolanta Krysowata, Paweł P. Reszka, Marek Łuszczyna, Mateusz Marczewski, Dionisios Sturis i– w ramach cyklu #opartenafaktach –Remigiusz Ryziński.

W sekcji związanej z reportażem radiowym w ramach cyklu „Mistrzowie NON-FICTION” spotkamy się z nestorem polskiego reportażu, Andrzejem Mularczykiem. Pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec. Prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej (rocznik 1930). Całe bogate życie autora to nieustanna zmiana; festiwal będzie niepowtarzalną okazją, by zobaczyć pana Andrzeja na żywo w Krakowie. Prócz tego spotkamy się z Jolantą Krysowatą (reportaż radiowy „Osieroceni” oraz literacki „Skrzydło Anioła” poświęcone tajnemu ośrodkowi dla koreańskich ofiar wojny) i Katarzyną Michalak („Niebieski płaszcz” – niesamowita historia nagrodzona Prix Italia).

Na festiwalu pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski ze świetną wystawą „Never Again”. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie 2 zdjęć), fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które mają miejsce po raz kolejny. Spotkanie i wystawę fotografii („Bitwa o Mosul”) będzie miał także Marcin Suder, autor fotoreportaży z kilkudziesięciu państw, które publikowano na łamach czołowych gazet i magazynów na świecie.

Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej”. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach porozmawiają Aleksandra Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu, w której udział wezmą Artur Domosławski, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński i Paweł Szwed („Wielka Litera”).

Nie mniej ambitny jest powstający wciąż zestaw prowadzących tegoroczne spotkania: Błażej Strzelczyk, Łukasz Orbitowski, Alina Czyżewska, Magdalena Kicińska, Agnieszka Dwernicka (Olszewska), Łukasz Wojtusik czy Michał Olszewski. Wszystkie najnowsze informacje o prowadzących i gościach na profilu i stronie www festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach: kompleksie przy ul. Dolnych Młynów, Pauzie in Garden oraz Kawiarni Literackiej.

Udział w festiwalu jest bezpłatny.

 

non-fiction-2017

Festiwal reportażu NON-FICTION
25–27.08.2017
Dolne Młyny, Pauza In Garden, Kawiarnia Literacka

Wpisz szukaną frazę: