Festiwal Conrada europejskim liderem festiwali literackich!

12 kwietnia w Londyńskiej Hali Olimpia wręczono The London Book Fair International Excellence Awards 2016. W tym roku nagroda przyznawana była nie tylko agentom i wydawcom, ale po raz pierwszy wręczono wyróżnienia dla festiwali literackich i księgarzy. Krakowski Festiwal Conrada, organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, jako jedyny europejski festiwal znalazł się w finałowej czwórce najlepszych literackich festiwali.

„To wielki honor znaleźć się w czołówce wysoko cenionych festiwalu literackich świata. Tym bardziej, że wybór i wysoka ocena pochodzi od  Brytyjskiego Stowarzyszenia Wydawców, a werdykt ogłoszono wobec blisko 1000 agentów literackich, wydawców, dostarczycieli innowacji i technologii w sektorze wydawniczym, słowem tych, którzy kreują pole literatury na największym na świecie anglojęzycznym rynku książki” – powiedział obecny na londyńskich Targach Książki Zastępca Dyrektora ds. Programowych KBF Robert Piaskowski. „Cieszymy się, że doceniono odwagę programową festiwalu, jego energię i stale odnawiającą się wielopokoleniową publiczność, misyjność festiwalu w prezentowaniu innych języków, wrażliwości, tradycji, światopoglądów. W wysokiej ocenie Conrada podkreślono jego powiązanie z kreatywnym sektorem wydawniczym, jego autentyczność  i zakorzenienie w lokalnym i unikalnym charakterze Krakowa, ale zarazem ambicję oddziaływania na globalną skalę i zabierania głosu w najbardziej istotnych sprawach. Zwrócono szczególną uwagę na wzajemne przenikanie się festiwalu i Targów Książki – przykładu „idealnej kohabitacji rynkowego aspektu funkcjonowania książki z jej wymiarem angażującym publiczność poprzez pogłębione spotkania i istotne debaty z udziałem pisarzy””.

„Festiwal Conrada powstał z inicjatywy grupy ludzi, którzy są przekonani o tym, że literatura to najlepszy język, za pomocą którego możemy rozmawiać o zamieszkiwanych przez nas światach” – mówi Grzegorz Jankowicz Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada. „Nieprzypadkowo zaznaczyłem, że mówimy o grupie ludzi, gdyż na nasz Festiwal przyjeżdżają pisarki i pisarze z różnych zakątków globu, by uczestniczyć w niekończącym się procesie przekładu jednej kultury na inną sprawiając, że ich doświadczenia stają się zrozumiale dla czytelników żyjących w Polsce. A dlaczego Kraków? W tym mieście fikcji nie bierze się za prawdę, ale mimo to traktuje się ją równie poważnie jak rzeczywistość, ponieważ to właśnie fikcja pomaga nam zrozumieć wiele problemów społeczno-politycznych, a w niektórych przypadkach nawet je rozwiązać”.

Na liście nominowanych projektów, znalazły się aż trzy polskie akcenty: poza Festiwalem Conrada w kategorii The Trade Children’s and Young Adult Publisher Award nominowane zostało warszawskie Wydawnictwo Dwie Siostry, a SuperMemo World z Poznania wygrał nagrodę w kategorii The China Publishing & Media Journal Educational Learning Resources Award.

International Excellence Awards 2016 w kategorii Festiwal Literacki przyznana została brazylijskiemu Flupp za „imponujący wysiłek w kierunku upowszechniania literatury i czytelnictwa w najbardziej defaworyzowanych miejscach Brazylii, przeludnionych przedmieściach metropolii i wśród osób trwale wykluczonych z kultury oraz dostępu do literatury”.

Gratulujemy!