fbpx

– Odwiedź średniowieczno-renesansowe polskie miasto tropem dokumentalnego filmu odkrywającego niektóre jego tajemnice, którego narratorem jest poeta Adam Zagajewski – pisze Eduardo Lago. Dziennikarz EL PAIS gościł w Krakowie podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Nazwa Krakowa – tego wybitnie literackiego miasta – nieodłącznie kojarzy się z dwojgiem największych poetów, których dała światu polszczyzna: z laureatami Nagrody Nobla Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. Żadne z nich nie urodziło się w Krakowie, ale miasto przyjęło ich jak swoje dzieci, podobnie jak stało się to w przypadku innych wspaniałych, a jednocześnie różniących się od siebie pisarzy, jak Joseph Conrad, Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Stanisław Witkiewicz czy Adam Zagajewski. – opisuje dziennikarz EL PAIS.

– Twórcy filmu, odwołując się do silnego uczucia nostalgii, starają się wymazać dystans, jaki dzieli współczesne miasto od jego przeszłości. Kraków średniowieczny roztapia się w renesansowym, a obie te epoki stapiają się w sercu nowoczesnego miasta. Dawne teatry, kawiarnie i kabarety zaglądają na chwilę do teraźniejszych. Tramwaje i konne dorożki przecinają drogę dzisiejszym taksówkom i rowerom; cierpki zapach benzyny miesza się ze słodkawą wonią końskiego nawozu; pojawiająca się gdzieniegdzie brzydota przenika się ze spokojnym pięknem. Zagajewski przywołuje Szymborską, która przechodząc obok Wawelu, nie zauważała go. Paradoks królowej paradoksu. Czy poezja czuwa nad snem miasta, czy je budzi? – dodaje Eduardo Lago.

Przeczytajcie cały tekst dziennikarza EL PAIS.

Wpisz szukaną frazę: