fbpx

Dorwać Mistrza – spotkanie z Joanną Olczak-Ronikier

Wydawnictwo Znak zaprasza na 18. spotkanie z cyklu „DORWAĆ MISTRZA”, które odbędzie się 11 grudnia 2015 r. (piątek) o godzinie 19:00 na Scenie St. Wyspiańskiego krakowskiej PWST, przy ulicy Straszewskiego 22. W roli mistrza tym razem wystąpi Joanna Olczak-Ronikier,której książka pt. „Wtedy. O powojennym Krakowie” stała się inspiracją spotkania. Gośćmi wydarzenia będą  Dorota Segda, Tomasz Fiałkowski i Stanisław Radwan, a poprowadzi je Jerzy Illg.

Na spotkanie obowiązuje wejście wyłącznie za okazaniem zaproszenia. Organizatorzy uprzejmie proszą o potwierdzenie udziału w spotkaniu do środy, 9 grudnia 2015 roku na adres e-mail: jolanta.kogut@gmail.com.

Ronikier_Wtedy

„Wtedy. O powojennym Krakowie” to poruszająca opowieść laureatki Nagrody Literackiej Nike o życiu tuż po wojnie:
Marzec 1945. Janina Mortkowiczowa, współtwórczyni słynnej oficyny wydawniczej, i jej córka Hanna Mortkowicz-Olczakowa – pisarka, po okupacyjnych przejściach znajdują przystań w Krakowie. Wkrótce odnajduje się też córka Hanny, czyli autorka tej książki. W spalonej Warszawie przepadło wszystko: mieszkanie, księgarnia, siedziba wydawnictwa. W krakowskim Domu Literatów przy ulicy Krupniczej zaczynają nowe życie. Powojenne czterolecie oglądamy z podwójnej perspektywy: wspomnień dziesięcioletniej wtedy Joasi i dokumentów pieczołowicie przechowanych przez jej matkę i babkę. Powstaje obraz niezwykły: barwny i nasycony emocjami, a zarazem precyzyjny jak dzieło historyka, poruszający i piękny.

Joanna Olczak-Ronikier (ur. 1934) − pisarka i scenarzystka, współzałożycielka Piwnicy pod Baranami, autorka monografii tego kabaretu i biografii Piotra Skrzyneckiego. Jej książka W ogrodzie pamięci (2001) otrzymała Nagrodę Literacką Nike i przetłumaczona została na wiele języków.

 

***

Dorwać Mistrza to propozycja spotkań realizowanych przez Wydawnictwo Znak od 2007 roku. Nie bez powodu wybrany został tak prowokujący tytuł. Celem cyklu jest sprowadzenie Mistrzów z piedestału, zaproszenie ich do inspirującej wymiany myśli, czasem sprowokowanie do udziału w intelektualnym happeningu. Spotkania cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności, pomagając wielu ludziom – zwłaszcza młodym – w poszukiwaniu autorytetów i przewodników, dzięki którym mogą odnajdywać kierunkowskazy, inspirujące idee, hierarchie wartości.

Środowisko Wydawnictwa Znak zainicjowało przed kilkoma laty działalność Latającego Uniwersytetu, gośćmi spotkań byli między innymi: Czesław Miłosz, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kapuściński. Pomysł spodobał się mieszkańcom Krakowa, na spotkania przychodziły tłumy, których nie mogła pomieścić żadna uniwersytecka sala. Z czasem Latający Uniwersytet Znaku przekształcił się w Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera, zaś idea otwartych spotkań dyskusyjnych żyje swoim życiem i wydaje bogaty plon w działalności publicznej innych krakowskich wydawnictw i szkół wyższych.

Wpisz szukaną frazę: