Dokąd zmierzasz? Do biblioteki! – literacki wrzesień

Dzieci i młodzież wracają do szkoły, wypoczęci dorośli kończą urlopy, a wszystko po to, by z nową energią rozpocząć kolejny literacki miesiąc. Aby nikogo nie przytłoczył powrót do obowiązków, warto znaleźć czas na odpoczynek; a skoro relaksować się najlepiej w dobrym towarzystwie, to w tym miesiącu jako kompanów wiele krakowskich bibliotek proponuje Petroniusza, Ligię i Winicjusza.  Ma to związek z kolejną edycją Narodowego Czytania, poświęconego tym razem „Quo vadis”. Oprócz sienkiewiczowskich bohaterów będzie można natrafić także na Sylvię Plath, na krakowskich poetów i ich wiersze oraz Puszkina w towarzystwie… złotej rybki.

Wybrane wydarzenia:

• Krakowskie Biuro Festiwalowe

Zaprasza na spacer literacki „Kraków pod lupą”. Spacer zostanie poświęcony obcojęzycznym pisarzom bywającym w naszym mieście. Z perspektywy „obcego” Kraków ocenili m.in.: J. W. Goethe, G.G. Marques i wielu innych. Czy były to pochlebne słówka, czy surowe opinie dowiemy się podczas wrześniowego spaceru, który poprowadzi przewodniczka krakowska – Anna Hojwa. 24 września.

• Klubokawiarnia FORUM Przestrzenie

Wrześniowe spotkanie będzie tradycyjną,  wielką, bezpłatną wymianą książek, której zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. 25 września, godz. 15.00

• Nowohucka Biblioteka Publiczna

Biblioteka po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania promującego czytelnictwo, pod szyldem „Quo vadis”. Do wspólnego czytania, które w tym roku dobędzie się w Parku Ratuszowym, zostaną zaproszeni krakowscy licealiści, osoby ze świata kultury, bibliotekarze oraz czytelnicy. Dodatkowo w ramach czytania odbędzie się oficjalne otwarcie BOOK PARKingu, czyli bookcrossingowej szafy w Parku Ratuszowym. 3 września, godz. 11.00.

• Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 17

Bibliotekarze w strojach z epoki czytać będą wybrane fragmenty „Quo vadis”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa dotycząca twórczości Henryka Sienkiewicza oraz adaptacji filmowych jego powieści. 3 września, godz. 11.00-12.00.

• ArtCafe Barakah

Zaprasza na kolejną odsłonę Literackiej Chochli pt. „Pewnego razu w Anatolii, czyli noc z literaturą turecką”. Tym razem uczestnicy odwiedzą tajemniczą Turcję – kraj na granicy dwóch światów, krainę sprzeczności, zarówno kulturowych, jak i literackich. Przy orientalnych rytmach, w dymie kadzideł przywołamy ducha frygijskich legend. Formuła spotkania będzie tradycyjna. Każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze, jak i muzyce oraz improwizacji. 9 września, godz. 21.00.

• MOCAK

W ramach kolejnego już Weekendu z literaturą odbędą się m.in. literackie opowiadania, spotkania z wyjątkowymi gośćmi i warsztaty pod hasłem „Zabawy z książką”. Na zakończenie zaś zaplanowano dyskusję ekspercką dotyczącą pracy edytora. Od 10 do 11 sierpnia.

LiteraTURA_grafika

Pełen harmonogram wydarzeń literackich we wrześniu znajdziecie tutaj.