fbpx

Twórczość literacka i muzyczne fascynacje laureata Nagrody Nobla Tomasa Tranströmera (1931-2015) będą przedmiotem organizowanych po raz pierwszy w Krakowie i Katowicach Dni Tranströmerowskich, które zaszczycą swoją obecnością m.in. żona poety Monica oraz członek Akademii Szwedzkiej Kjell Espmark. Wydarzenia krakowskie odbędą się 22 kwietnia w Teatrze Nowym Proxima. Główne spotkanie poetyckie poprowadzi Adam Zagajewski. Wieczorem zaś organizatorzy zapraszają na koncert odtwarzający słowno-muzyczny przebieg uroczystości noblowskiej z 7 grudnia 2011 roku, która miała wyjątkowy charakter – zabrakło bowiem przemówienia laureata dotkniętego od 1990 roku ciężką afazją. Usłyszymy m.in. muzykę Liszta i Schuberta, a wiersze Tranströmera przeczyta Jerzy Trela.

Igor Kuranda, Magazyn „Karnet

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Dni Transtromerowskie

PROGRAM

22 kwietnia 2017
Teatr Nowy Proxima, Kraków

11.30 Otwarcie Dni Tranströmerowskich (Monica Tranströmer i Leonard Neuger)
Wiersze Tomasa Tranströmera przeczyta Maria Dębska

12.00-13.30 Panel Domostwo poety: Najbliższe okolice
Anna Kałuża (prowadząca)
Uczestnicy: Elżbieta Kalinowska, Tadeusz Sławek, Grzegorz Jankowicz
shop for rolex datejust rolex calibre 2836 2813 m126234 0045 uomo 12mm on etsy. best replica versace watches virtus womens silver rose gold tone vehc00519 quartz site.

14.30-16.00 Panel Domostwo poety: Pamięć
Alina Świeściak (prowadząca)
Uczestnicy: Ireneusz Kania, Piotr de Bończa Bukowski, Maciej Zaremba Bielawski

16.15-17.15 Wykład Kjella Espmarka Tranströmerowskie wartości dla współczesnego świata

17.30-19.00 Spotkanie poetyckie: Mój Tranströmer
Adam Zagajewski (prowadzący)
Uczestnicy: Michał Sobol, Agnieszka Wolny-Hamkało, Józef Baran, Marta Podgórnik, Ryszard Krynicki

19.15 Koncert Gondola żałobna

Jerzy Trela – recytacja
Maria Dębska 
– recytacja, fortepian
Anna Zawisza
 – wokal
Antarja Quartet

Odbierając w 2011 roku Nagrodę Nobla, Tomas Tranströmer był po ciężkim wylewie, który spowodował paraliż i afazję. Nie mógł przemawiać. Za niego przemówiła jego sztuka. Koncert w Krakowie odtwarza program tego wydarzenia z 7 grudnia 2011 roku. W programie uroczystości noblowskiej z 2011 roku znalazły się wiersze Tomasa Tranströmera czytane przez dwójkę aktorów (mężczyznę i kobietę) oraz muzyka – między innymi ukochani przez Tranströmera Liszt (Gondola żałobna) i Schubert (fragmenty Kwintetu smyczkowego). Czyli to, co dla Poety najważniejsze: muzyka i słowo.

23 kwietnia 2017
Katowice Miasto Ogrodów, Instytycja Kultury im. Krystyny Bochenek

11.30 Przywitanie (Monica Tranströmer i Leonard Neuger)
Wiersze Tomasa Tranströmera przeczyta Maria Dębska

12.00-13.30 Panel Domostwo poety: Na granicy
Magdalena Wasilewska-Chmura (prowadząca)
Uczestnicy: Józef Olejniczak, Aleksander Nawarecki, Tomasz Fiałkowski

14.00-16.30 Pokój Tranströmera: performance poetycki

Kilka faktów z życia Tomasa Tranströmera inspiruje instalację Pokój Tranströmera. Po pierwsze: muzyka (stale obecna w życiu i twórczości poety). Po drugie: czynnie wykonywany zawód psychologa. Po trzecie: wylew, który Tranströmer przeszedł w 1990 roku, skutkujący częściowym paraliżem i afazją. Po czwarte: szwedzka natura, tak bliska poecie, opisywana często w wierszach i wspomnieniach. Wreszcie, po piąte i najważniejsze: poezja. Do Pokoju Tranströmera prowadzi ciemny, wąski, słabo oświetlony korytarz, w którym słychać szum szwedzkiego morza; uspokajający, stały i rytmiczny ruch fal powinien zatrzeć u uczestnika poczucie świata rzeczywistego, którego jest stałą częścią. Pozwolić mu zapomnieć o tym, co go otacza. Sam Pokój Tranströmera, poza ścianami, podłogą i lampą, zawiera dwa tylko elementy. W Pokoju usiądzie na krześle aktor, naprzeciw niego, na drugim krześle może usiąść każdy, by przeczytać jeden wybrany wiersz Noblisty. Wiersz stanie się jedynym komunikatem między aktorem a odbiorcą, bowiem oprócz słów Tranströmera podczas spotkania nie padnie żadne inne.

14.30-16.00 Panel Domostwo poety: Pamięć
Agnieszka Dauksza (prowadząca)
Uczestnicy: Piotr Śliwiński, Filip Mazurkiewicz, Leonard Neuger

16.15-17.15 Spotkanie autorskie z Kjellem Espmarkiem
Wiersze Espmarka w przekładzie własnym przeczyta Zbigniew Kruszyński

17.30-19.00 Spotkanie poetyckie: Mój Tranströmer
Bronisław Maj (prowadzący)
Uczestnicy: Ewa Lipska, Tomasz Jastrun, Jakub Kornhauser, Barbara Klicka, Krzysztof Siwczyk

19.15 Koncert Tranströmer: Improwizacje – Mikołaj Trzaska, Jerzy Trela, Chór Polskiego Radia

Na program koncertu złożą się chóralne utwory do poezji Tomasa Tranströmera (wykonawcy: Chór Polskiego Radia) połączone z czytanymi wierszami i improwizacjami Mikołaja Trzaski (solo). Harmonie chóralne (kompozytorzy: Anna Cederberg-Orreteg, Bo Holten, Georg Riedel, SvenDavid Sandström) Śpiewane w oryginale wiersze będą symultanicznie tłumaczone w postaci zmontowanych ruchomych napisów. Kilka wierszy Tomasa Tranströmera zostanie przeczytanych przez Jerzego Trelę. W finale koncertu najpierw zostanie odczytany poemat Gondola żałobna nr 2, następnie odegrany fortepianowy utwór Franza Liszta Gondola żałobna. Zabrzmi też trzecia chóralna pieśń z cyklu Cztery Psalmy op. 74 Edwarda Griega – Jesus Kristus er opfaren (Jezus Chrystus zmartwychwstał) do sł. H. Tomissøn.


 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Miasto Literatury
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Wpisz szukaną frazę: