Czerwcowa LiteraTURA – temperatura w Krakowie rośnie!

To będzie bardzo różnorodny i bogaty w wydarzenia literackie początek wakacji. Na miłośników poezji czeka przede wszystkim 5. Festiwal Miłosza – niepowtarzalna okazja do spotkań z wybitnymi postaciami światowej i rodzimej liryki, a także do dyskusji o najważniejszych ideach i problemach współczesności. Festiwalowi będzie także po raz pierwszy towarzyszyć krakowska Noc Poezji, której wydarzenia obejmą całe miasto.

Oprócz tego m.in.: ogólnopolska Noc Bibliotek, maraton czytania bajek, niezliczone spotkania, a także aż dwie akcje wymiany w ramach Drugiego Życia Książki, uwielbianego przez mieszkańców Krakowa. Czerwiec będzie niezwykle zachęcającym czasem do dyskusji wokół literatury, które w tym czasie będą odbywać się m.in. w: Księgarni Pod Szesnastką, Księgarni Pod Globusem, Bibliotece Jagiellońskiej, Domu Kultury Podgórze, także w innych krakowskich bibliotekach i centrach kultury.

Nadchodzi literackie lato – więc gorąco zapraszamy!

Wybrane wydarzenia:

• Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Miasto Literatury – Festiwal Miłosza

Pochwała podróży, żywotności i ruchu, ale także rozterki emigracji i dramat ucieczki. Te wielkie tematy współczesności są bliskie twórcom z całego świata, którzy zatrzymają się w swojej wędrówce i wezmą udział w 5. Festiwalu Miłosza w Krakowie pt. „Piesek przydrożny”. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem krakowskiego święta poezji – obfitującego w niezwykłe rozmowy, debaty, koncerty, projekcje filmowe i inne fascynujące spotkania z poezją. Festiwal Miłosza od 9 do 12 czerwca.

• Wydział Kultury Miasta Krakowa, Kraków Miasto Literatury UNESCO

Już po raz szósty w ramach cyklu „KRAKOWSKIE NOCE”, z 11 na 12 czerwca 2016 roku, odbędzie się w Krakowie Noc Poezji. Miłośników poezji czeka wiele atrakcji: liczne spotkania poetyckie, warsztaty, prezentacje multimedialne, małe formy teatralne, koncerty poetyckie, promocje książek. „Kraków w poezji. Miasto w poezji” – to hasła przewodnie tegorocznej 6. NOCY POEZJI. 11 czerwca.

• Krakowskie Biuro Festiwalowe – Drugie Życie Książki

W czerwcu fani literatury będą mogli się książkami aż dwukrotnie. Po raz pierwszy w ramach edycji specjalnej, w ramach festiwalu Miłosza 2016 oraz podczas edycji stacjonarnej w klubokawiarni Cafe Szafe (ul. Felicjanek 10). Tradycyjnie będą to wielkie, bezpłatne wymiany książek, których zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Edycja specjalna od 9 do 12 czerwca w Centrum Festiwalowym podczas festiwalu Miłosza, edycja stacjonarna 25 czerwca w klubokawiarni Cafe Szafe (ul. Felicjanek 10) o godz. 15:00.

• Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 zaprasza na warsztaty literacko-plastyczne z okazji Nocy Poezji.  Uczestnicy, pod okiem ilustratorki Anny Kaszuby-Dębskiej wykonają własne kolażowe książki typograficzne. Zajęcia inspirowane będą książką „Wierszownik z podróży dookoła świata” Łukasza Dębskiego. 11 czerwca.

• Księgarnia Pod Szesnastką

Z okazji oficjalnego otwarcia, księgarnia  zaprasza małych i dużych fanów bajek na Maraton ich czytania. W ramach Maratonu, poza słuchaniem pięknych bajek, dzieci będą miały okazję pobawić się kinetycznym piaskiem, zabawkami Playmais oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. Dodatkowo na godz. 13:00 przewidziany został występ muzyczny młodej i utalentowanej wiolonczelistki Zuzanny Bachmińskiej. 4 czerwca.

• Biblioteka Jagiellońska

Biblioteka zaprasza do udziału w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W ramach akcji Biblioteka Jagiellońska zaprezentuje odwiedzającym niedostępny zwykle, zabytkowy hol Starego Gmachu i otworzy zamknięte na co dzień wejście od al. Mickiewicza 22. W bibliotece zorganizowane zostanie dodatkowo spotkanie z Jerzym Trelą  Beatą Guczalską i  warsztaty kaligrafii. 4 czerwca.

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w maju znajdziecie tutaj.