fbpx

Copernicus Festival – tajemnicze zjawisko geniuszu

Już 18 maja rusza druga edycja Copernicus Festival, poświęcona fenomenowi genialności. Geniusz to nie tylko wybitnie utalentowany artysta czy naukowiec, ale przede wszystkim tajemnicze zjawisko. Odbywające się w ramach festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i projekcje filmów zobrazować mają przejawy geniuszu w różnorodnych sferach rzeczywistości.

Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytanie jak opisać i wyjaśnić geniusz z perspektywy dziedzin, w których są ekspertami. Czy geniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy raczej osobowości i pracy? Jak działają wyobraźnia i intuicja? Jak powstają arcydzieła i dokonywane są przełomowe odkrycia?

W program tegorocznego Copernicus Festival znajdą się wydarzenia, które z pewnością zainteresują wielbicieli literatury.

20 maja w Muzeum Narodowym odbędzie się dyskusja zatytułowana „Geniusz zła”, podczas której z udziałem Marka Krajewskiego rozważana będzie możliwość dokonania zbrodni „doskonałej”. Już następnego dnia, także w Muzeum wykład zaprezentuje Jacek Dukaj – polski pisarz science – fiction. Wielokrotny laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla, nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do nagrody Literackiej Nike, laureat Nagrody Kościelskich i Europejskiej Nagrody Literackiej. Autor m.in. „Lodu”, „Wrońca” i „Perfekcyjnej niedoskonałości”. Po wykładzie organizatorzy zapraszają na debatę pod tytułem „Pomiędzy Interstellar a Grawitacją”

Copernicus zaprasza także dzieci i młodzież, dla których przeznaczone są dwa festiwalowe pasma:

Lekcje Czytania – skierowane do licealistów spotkania, podczas których będą oni mogli porozmawiać o nauce z autorami i tłumaczami książek popularnonaukowych. Tegoroczne lekcje dotyczyć będą miedzy innymi książek: „Bonobo i ateista” Fransa de Waala i „Dźwignie wyobraźni” Daniela Dennetta.

Nauka Czytania – spotkania z przedszkolakami poświęcone tropieniu wątków naukowych w znanych bajkach dla dzieci. Dzieci będą miały szanse porozmawiać o tym, czym jest osobowość na przykładzie bohaterów cyklu o Muminkach, zastanowić się nad logiką na podstawie „Alicji w Krainie Czarów” oraz zapoznać się ze sposobami komunikowania się zwierząt na przykładzie książek o Doktorze Dolittle.

Idea i Organizatorzy

Nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale i intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą. Istnieje pokusa, by teorie naukowe przeciwstawiać sztuce i literaturze, gdy tymczasem należą one do rdzenia tradycji Zachodu.

Organizatorzy – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego postanowili zorganizować Copernicus Festival, by ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać „wspólnie”, by stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia wespół mierzą się z wyzwaniami, które stoją przed człowiekiem w XXI w.

Wstęp na większość wydarzeń festiwalowych jest wolny, a szczegółowy program można znaleźć na www.copernicusfestival.com

Wpisz szukaną frazę: