Charles Simic już dzisiaj w Krakowie!

Charles Simic, słynny amerykański poeta serbskiego pochodzenia, laureat Nagrody im. Pulitzera przybył do Polski. Wczoraj w Teatrze Polskim w Warszawie odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, a już dzisiaj spotka się z krakowską publicznością.

Wydał ponad 30 tomów poetyckich i 8 prozatorskich. W Polsce znany jest dzięki Madonnie z dorysowaną szpicbródką – zbiorowi w tłumaczeniu i wyborze Stanisława Barańczaka. Krytycy i publiczność doceniają przede wszystkim wrażliwość Simica na absurd, tragikomiczne elementy rzeczywistości, jego autoironiczny dystans i zdolność do znajdowania uniwersalnych doświadczeń w oparciu o własną biografię.

Edward Hirsch napisał w posłowiu do Madonny „Jego zwodniczo jasne i czytelne, skupione na obrazach i tajemnicze wiersze są jakby domowej roboty, jakby niemal przaśne. Są niesamowite. Simic to kuchenny metafizyk, skory do zgrywy egzystencjalista, ironista pustki, pisarz wystawiający czułki na paradoks, zdradzający słabość do filozofii, dokazujący sceptyk-wizjoner. Jego poezja kipi od zdumiewających obrazów, dziwnych metafor, ponurych żartów, niepokornych obserwacji, od tego wszystkiego, co w środku nocy dostrzega ktoś cierpiący na bezsenność.”

Krakowskie spotkanie z poetą odbędzie się 15 maja (czwartek) w 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzą Adam Zagajewski i Andrzej Franaszek. Polskie przekłady wierszy Simica czytać będą Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski.

Organizatorami wieczoru poezji są: Wydawnictwo a5, Fundacja im. Zbigniewa Herberta, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Fundacja Miasto Literatury, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Przypominamy, że Kraków, w zeszłym roku, otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO, dołączając tym samym do elitarnej grupy sześciu ośrodków wcześniej odznaczonych tym tytułem (Edynburg, Melbourne, Iowa City, Dublin, Reykjavik i Norwich).