fbpx

„Boznańska. Non finito” – premiera książki Angeliki Kuźniak | 18.11, g. 19.00

Wydawnictwo Literackie, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wielką krakowską premierę nowej książki Angeliki Kuźniak Boznańska. Non finito. W poniedziałek, 18 listopada 2019 r. o godz. 19:00 w Sali Siemiradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach z Angeliką Kuźniak, autorką biografii Olgi Boznańskiej, porozmawia Aleksandra Klich (Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza).

Dlaczego w XIX wieku kobiety nie miały wstępu do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie? Kto i kiedy zmienił tę sytuację? W jaki sposób Olga Boznańska i inne artystki walczyły o swoją pozycję i niezależność? Dlaczego pracownia i portrety Boznańskiej cieszyły się ogromną sławą? Jak wyglądało życie malarki?\

Rozmowę poprzedzi prelekcja Urszuli Kozakowskiej-Zauchy – historyk sztuki i kurator wystaw sztuki związanej z okresem Młodej Polski. Uczestnicy spotkają się o godz. 18 w Sali Chełmońskiego przy jednym z najsłynniejszych portretów Olgi Boznańskiej – „Dziewczynce z chryzantemami”. Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację mailową pod adresem: ajablonska@mnk.pl

***
Angelika Kuźniak (ur. 1974) – biografistka, reporterka. Autorka opowieści biograficzno-reporterskich: „Marlene” (2009), „Papusza” (2013), „Stryjeńska. Diabli nadali” (2015), współautorka z Eweliną Karpacz-Oboładze „Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk” (2014). Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014.

Urszula Kozakowska- Zaucha – historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym Krakowie. Kurator wystaw sztuki związanej z okresem Młodej Polski: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, a także wystaw przekrojowych w tym ostatniej: „Kraków 1900” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie i przygotowywanej tu Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Autorka książek: „Jan Stanisławski”, „Kresy w sztuce polskiej”, „Kraków 1900” (styczeń 2019 – krakowska książka miesiąca), a także katalogów towarzyszącym wspomnianym wyżej wystawom.

Aleksandra Klich – dziennikarka, pisarka i redaktorka. Szefowa „Wysokich Obcasów”, wicenaczelna „Gazety Wyborczej”. Autorka m.in. biografii Kazimierza Kutza „Cały ten Kutz”, wywiadów rzek z arcybiskupem Józefem Życińskim i Arturem Rojkiem.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU>

Wpisz szukaną frazę: