fbpx

Antologia Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO 2015

13 tekstów najzdolniejszych młodych polskich pisarzy, a wśród nich opowieść kryminalna w realiach polsko-ukraińskiego pogranicza, historie o niemożliwej miłości i o ciemnych stronach tego, co czasem na wyrost określa się patriotyzmem, czy wreszcie niesamowite przygody kobiety, która po 90. urodzinach postanawia zrealizować swoje marzenia. Zapraszamy do lektury tekstów absolwentów pierwszej edycji Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO!

Teksty zgromadzone w Antologii to fragmenty opowieści, które właśnie powstają – lub być może powstaną w pełnej krasie pewnego dnia. Były pisane w trakcie i już po zakończeniu kursu, a ich autorzy wykorzystali wiedzę, jaką zdobyli w trakcie dwóch miesięcy zajęć. Zbiór otwierają trzy teksty, które zdaniem organizatorów szczególnie się wyróżniają, ale bez wątpienia każde z prezentowanych tu opowiadań zasługuje na uwagę i niejednym zaskoczy czytelnika.

Zapraszamy do lektury!

 

Pobierz Antologię w formacie PDF

 

Pierwsza edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO dobiegła końca w listopadzie 2015 roku. W trakcie 6 weekendów 15 młodych pisarzy uczyło się warsztatu pod okiem uznanych autorów i specjalistów z branży wydawniczej. Równolegle na łamach portalu Lubimy Czytać publikowaliśmy kolejne odcinki kursu pisania online wraz z serią kilkudziesięciu filmów, w których czołowi polscy pisarze dzielą się sekretami swojego warsztatu. Wszystkie materiały online można znaleźć pod adresem pisz.miastoliteratury.pl.

Stacjonarnemu Kursowi Kreatywnego Pisania od początku towarzyszyło ogromne zainteresowanie – otrzymaliśmy ponad 100 zgłoszeń osób z całej Polski, z których na podstawie przesłanych opowiadań wybraliśmy najbardziej uzdolnionych uczestników. W ramach programu obejmującego sześć intensywnych weekendowych spotkań, uczestnicy rozwinęli warsztat, odbyli spotkania z twórcami-praktykami i zdobyli wiedzę, jak przejść przez cały proces wydawniczy i przebić się ze swoim dziełem na niełatwym rynku książki.

Zajęcia prowadzili czołowi polscy autorzy: m.in. autor kultowych kryminałów Marek Krajewski, nominowany do Paszportu Polityki Wit Szostak, a także autorka popularnych powieści fantastycznych Izabela Szolc. Do tego wiedzą podzielili się eksperci z branży wydawniczej: Magdalena Dębowska z Karakteru, Filip Modrzejewski związany z GW Foksal, czy Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. A oprócz nich agenci literaccy, psycholog twórczości, a nawet specjalista od budowania wizerunku. Koncepcję merytoryczną kursu opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki i menadżerki literackie z wieloletnim doświadczeniem. Wykład mistrzowski wieńczący kurs poprowadził Jonathan Franzen, jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, gość październikowego Festiwalu Conrada.

Kurs jest elementem programu wsparcia literackich debiutów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także adresowany do wydawców konkurs Promotorzy Debiutów organizowany przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego oraz Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im drogę dalszej kariery.

Organizatorem kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest on realizowany w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

Wpisz szukaną frazę: