fbpx

7 lat z tytułem Miasta Literatury UNESCO

To już 7 lat! 21 października 2013 roku, w czasie Festiwalu Conrada, UNESCO ogłosiło Kraków Miastem Kreatywnym w dziedzinie literatury. Tytuł poprzedziły wieloletnie starania, ale jeszcze więcej wydarzyło się później! Z okazji rocznicy przyznania Krakowowi miana Miasta Literatury UNESCO przypominamy wybrane elementy miejskiego programu promocji czytelnictwa, wsparcia dla twórców i rynku książki realizowanego przez KBF we współpracy ze środowiskiem literackim.

 – tyle niezależnych księgarni funkcjonuje obecnie w Krakowie. Strategia wsparcia tej szczególnie wrażliwej na zmieniający się świat gałęzi rynku książki przyniosła wymierne efekty w postaci m.in. kilkuset wydarzeń realizowanych rokrocznie w ramach jedynego w Polsce programu – realizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego – objęcia kilkunastu księgarni preferencyjnymi warunkami lokali komunalnych, współpracy z bibliotekami miejskimi czy regularnej promocji oferty księgarni i antykwariatów podczas kiermaszów książki w prestiżowych lokalizacjach w centrum miasta. Nie pozostajemy bierni wobec wyzwań czasów – podczas I fali epidemii koronawirusa kilkadziesiąt księgarni otrzymało podstawowe wsparcie finansowe w ramach programu Księgarnie Odporne! Dzisiaj księgarnie są w Krakowie prawdziwymi oknami na to, co najbardziej aktualne na współczesnej scenie literackiej – i chcemy, żeby tak pozostało.

– tyle projektów książkowych związanych z Krakowem otrzymało wsparcie w ramach I edycji nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Hybrydowa, nowatorska formuła wyróżnienia zakłada wsparcie całego procesu wydawniczego, od autora/autorki, ilustratora/ilustratorki, przez redaktora/redaktorkę po wydawnictwo. Pełną parą działa jednocześnie program patronacki – od 2013 roku przeszło 200 dostępnych w obiegu książek ukazało się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Podczas 12. Festiwalu Conrada prezentujemy pięć z nich: Przez Zośki Papużanki, Cudze słowa Wita Szostaka, Halny Igora Jarka, Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak i Sromotny przegryw Adrianny Alksnin. Wsparcie dla środowiska twórców ma także wymiar międzynarodowy – od kilku lat na stypendiach w Krakowie przebywają pisarze i pisarki z Miast Literatury UNESCO.

 – tylu adeptów i adeptek kończy co roku prestiżowy Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Na program kształcenia literackiego, stanowiący ważną część działań związanych z otrzymanym tytułem, składa się stacjonarny, 5-miesięczny kurs, rozłożony na cały rok program warsztatów weekendowych, a także projekty okolicznościowe, takie jak niedawny projekt reporterski zwieńczony antologią tekstów 18. Znaczy Nowa Huta, poświęcony największej dzielnicy Krakowa. Jednocześnie Kraków jako pierwsze miasto w Polsce upomniał się o nowe głosy w polskiej literaturze. Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada to pionierskie w kraju wyróżnienie, którego beneficjentami (a raczej beneficjentkami, bo tak się złożyło, że wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody to kobiety!) są twórcy i twórczynie w kluczowym dla dalszej kariery momencie po wydaniu pierwszej książki. Tylko do 24 października trwa jeszcze głosowanie w najnowszej edycji nagrody, a jego wyniki poznamy 25 października podczas gali kończącej Festiwal Conrada.

 – w tym roku zgodnie z harmonogramem zostanie oddane do użytku Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Strategiczna inwestycja miasta powstanie na Zabłociu, dając drugie życie zabytkowemu budynkowi Składu Solnego. W obszernej przestrzeni centrum zaprojektowanego przez renomowane studio JEMS Architekci (projektantów m.in. Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach) znajdą miejsce multimedialna wystawa poświęcona twórczości Stanisława Lema – patrona obiektu, wystawa o historii języka i komunikacji, wielofunkcyjne sale z przeznaczeniem na festiwale i wydarzenia literackie, ogólnodostępna mediateka i kawiarnioksięgarnia. Otoczeniem Planety Lem będzie ogród – przestrzeń rekreacji i plenerowych wydarzeń literackich. Centrum będzie otwartym domem dla inicjatyw literackich – tych realizowanych przez KBF, operatora obiektu, jak i przedsięwzięć niezależnych.

W 2013 roku Kraków został ogłoszony Miastem Literatury UNESCO – i tym samym dołączył do programu Miast Kreatywnych realizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury jako odpowiedź na dynamicznie zmieniające się rozumienie dziedzictwa kulturowego. Miasto Lema, Miłosza i Szymborskiej było siódmym miejscem na świecie, jakie uzyskało ten tytuł, po Edynburgu, Dublinie, Reykjavíku, Melbourne, Norwich i Iowa City. Obecnie tytułem posługuje się 39 miast, które w ramach międzynarodowej sieci realizują wspólne przedsięwzięcia oraz dzielą się praktykami i doświadczeniami.

7. rocznica przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa tradycyjnie zbiega się w czasie z Festiwalem Conrada – największym literackim festiwalem w Polsce. Nadzwyczajne okoliczności pandemii koronawirusa przesądziły o wyjątkowej, wirtualnej formule 12. edycji festiwalu, której gośćmi są m.in. (spośród gości zagranicznych) Elif Shafak, Sigrid Nunez, Etgar Keret, Roy Jacobsen i Adeline Dieudonné oraz (z gości krajowych) Zyta Rudzka, Małgorzata Rejmer, Mikołaj Łoziński i Agnieszka Pajączkowska. Zapraszamy do oglądania transmisji ze spotkań na Facebooku Conrad Festival oraz na platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

Wpisz szukaną frazę: