fbpx

Z soboty na niedzielę nocą 3/4 października miłośników poezji w jej różnych formach, odmianach i interpretacjach zapraszamy na poetycką ucztę: już po raz piąty, w ramach marki KRAKOWSKIE NOCE, odbędzie się w Krakowie NOC POEZJI.

Tegoroczną Noc Poezji poprzedzi ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona twórczości Ewy Lipskiej, pod hasłem: Wyżynna prowincja, czyli Wyobraźnia, organizowana przez Miasto we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury. Konferencja odbędzie się już 2 października 2015, jej zwieńczeniem i wprowadzeniem w poetycki nastrój 5. Nocy Poezji będzie spotkanie z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1891-1945). W tym roku mija 70 lat od śmierci tej znakomitej polskiej, urodzonej w Krakowie i z naszym miastem związanej poetki. Wiersze M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej odczytają krakowskie aktorki.

W Sali Obrad krakowskiego Magistratu odbędzie się spotkanie poświęcone poezji Rafała Wojaczka (1945-1971). Gdyby żył, w tym roku obchodziłby 70. urodziny. Wiersze Rafała Wojaczka będą czytać wybitni polscy poeci. Mamy nadzieję gościć Ryszarda Krynickiego, Jerzego Kronholda, Juliana Kornhausera, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Józefa Barana, Krzysztofa Lisowskiego, Stanisława Stabro, Jana Polkowskiego, Adama Ziemianina. Spotkanie poprowadzi Bronisław Maj.

W roku 2015 obchodzimy 240. rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego, wybitnego poety i prozaika, biskupa warmińskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu polskiego oświecenia, zwanego „księciem poetów polskich”. Głównym punktem programu Nocy Poezji 2015, będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym,pt.„NEOMONACHOMACHIA”, według scenariusza Bronisława Maja, na podstawie tekstów Ignacego Krasickiego i Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO. Trzy walczące ze sobą stronnictwa (zakony?, partie?), prowadzą – jak u Krasickiego dysputę, spierając się, niby o principia ideowe czy religijne, w istocie jednak o władzę, dominację i… „mamonę”. Początkowa dysputa „filozoficzna” stopniowo przeradza się w drapieżną walkę o dostęp do… kasy; argumenty retoryczne – w bitwę na kufle. Trzy stronnictwa (Biali, Czerwoni, Czarni) różnią się tylko na pozór, naprawdę są częściami jednej Partii Władzy i Pieniądza. Spór „ideowy” między nimi to jedynie kamuflaż „dla ludu”, którym w istocie pogardzają, i który staje się ważny jedynie w momencie wyborów. W warstwie językowej przedstawienie parafrazuje poetykę „Monachomachii”, ale także innych, najbardziej znanych, zakorzenionych w potocznej polszczyźnie, tekstów i fraz Ignacego Krasickiego, które pojawiają się in extenso lub w zaktualizowanych kryptocytatach. Ważnym elementem spektaklu jest muzyka: wiele kluczowych scen to sceny śpiewane. Muzyka buduje też emocjonalny klimat widowiska.

W ramach tegorocznej Nocy Poezji odbędzie się wiele spotkań z poetami i z poezją, a także warsztatów słowa, w tym spotkania z Marzanną Kielar i Agnieszką Kuciak, a także spotkanie z laureatem Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI – Patrykiem Czarkowskim i promocja Jego tomiku, wydanego z tej okazji przez Miasto i Wydawnictwo UNIVERSITAS.

Nie zabraknie poetyckich eksperymentów. Fundacja Ha!art zaprosi nas m. in. na wystawę glitch art’u oraz gier inspirowanych wierszami. Specjalne projekty na tegoroczną Noc Poezji przygotowują także Fundacja Miasto Literatury, Teatr Nowy, Stowarzyszenie Fragile i Śródmiejski Ośrodek Kultury (TRANSPOETICA).

Wśród licznych zaplanowanych na tę Noc spotkań warto wymienić także projekt Fundacji Loch Camelot – spektakl według pomysłu i w reżyserii Ewy Korneckiej „Rzeczpospolita Żabska… czyli już był w ogródku – dla szanownej publiczności opera w trzech aktach z wielce dramatycznym finałem według Pana Mickiewicza” (scenariusz oparty na podstawie „Bajek” Adama Mickiewicza przygotuje Michał Chludziński, zaś scenografię Malwina Niespodziewana-Rados).

Podczas Nocy Poezji swój Jubileusz będzie obchodziła Elżbieta Zechenter-Spławińska. Podczas urodzinowego koncertu zostaną wykonane piosenki do tekstów poetki, a Jej wiersze odczyta Jakub Kosiniak. (3 X, godz. 17.30 Pracownia pod Baranami, Rynek Główny 27).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W przygotowanie tegorocznej Nocy Poezji włączyły się: Nowa Prowincja (już po raz piąty), Klub Pod Jaszczurami oraz Bona Książka i Kawa (po raz trzeci), a także – tradycyjnie już – Śródmiejski Ośrodek Kultury, udostępniając nieodpłatnie swoje przestrzenie artystom słowa.

Wpisz szukaną frazę: