25 lat najstarszej szkoły pisarzy w Polsce!

15-17 listopada br. odbędą się obchody 25-lecia Studiów Literacko – Artystycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. To doskonała okazja do zaprezentowania działalności pierwszej w Polsce szkoły pisarzy, twórczości absolwentów i poznania wyjątkowego środowiska literackiego. Będzie można również dowiedzieć się dlaczego warto studiować w krakowskim SLA, założonym i prowadzonym przez prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec.

Od 1994 roku SLA z powodzeniem rozwija twórczy potencjał i talenty słuchaczy, którzy przyjeżdżają na studia z całej Polski oraz różnych zakątków świata. Wykładają i wykładali tu najwybitniejsi pisarze, poeci i krytycy, w tym nobliści (Czesław Miłosz i Wisława Szymborska) oraz laureaci najbardziej prestiżowych nagród literackich (m.in. Maciej Słomczyński, Marek Bieńczyk, Roman Honet, Karol Maliszewski, Piotr Sommer, Olga Tokarczuk). SLA ukończyło wielu liczących się twórców (m.in. Ewa Sonnenberg, Weronika Murek, Joanna Lech, Przemysław Owczarek).

Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne w Krakowie, pierwsza w Polsce szkoła pisarzy, organizują od 15 do 17 listopada 2019 r. jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Obchody będą miały charakter otwarty. Kierowane są do osób zainteresowanych twórczością literacką i rozwojem artystycznym,
w tym do absolwentów, studentów oraz wykładowców. Informacje o wydarzeniach jubileuszowych dotrą do szerokiego grona odbiorców poprzez plakaty, korespondencję email do ludzi związanych
ze środowiskiem SLA, reklamę w mediach społecznościowych i tradycyjnych, stronę internetową stworzoną w związku z Jubileuszem itp.

Podczas Jubileuszu ogłoszone zostaną wyniki IV edycji konkursu literackiego im. Macieja Słomczyńskiego, której finałem będzie publikacja nagrodzonych książek. Ponadto ukaże się obszerna antologia utworów najlepszych absolwentów SLA wraz z ich wspomnieniami oraz antologia słuchaczy 2018-2019. Jeszcze przed głównymi uroczystościami w listopadzie, zorganizowane zostaną
26 października warsztaty kreatywnego pisania w ramach Festiwalu Conrada, które będą zapowiadały obchody 25-lecia SLA.

Jubileusz Studiów Literacko-Artystycznych to sposobność do uaktywnienia twórców literatury, stworzenia warunków do kształtowania życia kulturowego i społecznego Krakowa, miasta literatury UNESCO. Organizatorzy starają się dotrzeć do możliwie najszerszego grona odbiorców, również seniorów, którzy chcą rozwijać umiejętności pisarskie, ale nie wiedzą, że mają taką możliwość. Podczas wspomnianych obchodów będą mogli wziąć bezpłatnie udział w szeregu wydarzeń popularyzujących twórczość literacko-artystyczną. W obliczu coraz większej popularności kursów pisarskich w Polsce, Kraków wciąż jest miastem o najbogatszej tradycji w tym zakresie,
a podyplomowe Studia Literacko – Artystyczne na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, są najstarszą szkołą pisarzy w kraju.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach 25-lecia SLA! Zachęcamy również do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku (facebook.com/sla.uj.krakow) oraz strony internetowej (www.sla25lat.pl). Tam zamieszczane są między innymi ciekawostki dotyczące SLA oraz bieżące informacje o planowanych wydarzeniach.