fbpx

Już w 15 krakowskich księgarniach można znaleźć półki z książkami objętymi patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Znajdziecie na nich m.in. premiery ostatnich miesięcy – Bestiariusz nowohucki Elżbiety Łapczyńskiej, Golema Macieja Płazy czy O smoku spod Wawelu Wojciecha Widłaka, nagradzane i świetnie przyjęte przez krytykę debiuty Miry Marcinów, Barbary Sadurskiej czy Olgi Hund, ostatnie książki Wita Szostaka i Zośki Papużanki, Złoty Róg – najnowszy tom z popularnej serii duetu Dehnel & Tarczyński wydawanej pod pseudonimem Maryli Szymiczkowej oraz biografie, w tym Znaki szczególne Joanny Gromek-Illg o Wisławie Szymborskiej.  Książki znajdziecie na półkach krakowskich księgarni kameralnych – szukajcie oznaczeń z naszym patronackim hasłem „Kraków jak się pisze!”

Choć księgarnie pozostają otwarte w pandemicznej rzeczywistości, ruch trudno porównać do tego sprzed 2020 r. Współpracując z księgarniami w tym trudnym czasie, wspieramy je, wynajmując półki patronackie jako przestrzeń promocyjną. Naszym celem jest wspieranie wydawców, autorów i księgarzy oraz pokazanie jak różnorodna i ciekawa jest literatura pisana w Krakowie i o Krakowie.

Kupujmy książki lokalnie! http://ksiazkanatelefon.pl

Lista księgarni, w których znajdziecie półki patronackie KMLU:

  • Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
  • Café NOWA Księgarnia os. Zgody 7
  • De Revolutionibus Books & Café, ul. Bracka 14
  • Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
  • Książkoteka, ul. Rajska 3
  • Księgarnia Akademicka, ul. św. Anny 6
  • Księgarnia Atena (CH Serenada), ul. Bora Komorowskiego 41
  • Księgarnia CUD, Mały Rynek 4
  • Księgarnia Jedynka, ul. Stradomska 16
  • Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12
  • Księgarnia Muza II, ul. Królewska 47
  • Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1
  • Księgarnia Spółdzielni Ogniwo, ul. Smolki 11A
  • LOKATOR, ul. Mostowa 1
  • MOCAK Bookstore, ul. Lipowa 4
  • Bunkier Bookstore MOCAK, Rynek Główny 20

Organizatorem akcji jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

O programie patronackim KMLU:

W latach 2015-2021 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, objął patronatem wydawniczym blisko 300 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Książki te znajdziecie także wyeksponowane na półkach w krakowskich księgarniach kameralnych – szukajcie oznaczeń z naszym patronackim hasłem „Kraków jak się pisze!”. Rozwinięciem programu patronackiego jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. W pierwszej edycji konkursu wyłoniono aż 41 laureatów nagrody, dodatkowo przyznano ponad 20 dodatkowych patronatów, dzięki czemu portfolio książek, dla których Kraków stanowi punkt odniesienia bezustannie się poszerza.

Lista książek objętych patronatem wydawniczym KMLU w linku: http://miastoliteratury.pl/program/ksiazki-patronackie-kmlu/

II nabór do Nagrody KMLU (zgłoszenia do 15 marca): http://miastoliteratury.pl/rusza-nabor-do-drugiej-edycji-nagrody-krakowa-miasta-literatury-unesco/

Dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych uświetnią obchody Roku Lema w Polsce i na świecie. Podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez KBF i Instytut Adama Mickiewicza zaprezentowano program Roku Lema, oprawę wizualną obchodów, a także krakowski program dofinansowania działań kulturalnych związanych z twórczością pisarza i projekty wydawnicze o tematyce lemowskiej.  

W 2021 roku, który został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Lema, na miłośników literatury najczęściej tłumaczonego na języki obce polskiego pisarza oraz na tych, którzy z jego twórczością nigdy się nie zetknęli czeka kilkadziesiąt wydarzeń i projektów artystycznych. Krakowskie obchody koordynuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa – a projekty na świecie organizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej zaprezentowano hasło promujące setną rocznicę urodzin polskiego pisarza oraz towarzyszącą jej oprawę wizualną. „I’ve seen the future” („Widziałem przyszłość”) to więcej niż chwytliwy slogan – jubileuszowe hasło oddaje trafność futurologicznych przemyśleń Stanisława Lema i odpowiada na pytanie, dlaczego warto go czytać i dzisiaj.

„Tak się nieszczęśliwie złożyło, że jubileuszowe aktywności przypadły na trudny czas, który niezwykle ciężko doświadczył sferę kultury” – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. „Ostatnie miesiące w Krakowie dowiodły jednak, że nawet w tak trudnych warunkach życie literackie nie zamiera. Jestem przekonany, że tak będzie i w tym roku, obfitującym w wydarzenia literackie i, mam nadzieje, wspólne świętowanie jubileuszu Stanisława Lema”. W Krakowie Rok Lema to nie tylko duże wydarzenia planowane na urodziny pisarza, ale również cykliczne spotkania w Pałacu Potockich – nowej przestrzeni dla kultury przy Rynku Głównym 20.

„Stanisław Lem to pisarz, którego twórczość trafia do czytelników na całym świecie. Obserwując współczesne zmiany społeczne, kulturalne czy gospodarcze, często odnosimy wrażenie, że to już było, że już o nich czytaliśmy – właśnie w dziełach Lema” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. „Prezentujemy międzynarodowej publiczności nie tylko ciekawego polskiego pisarza, ale także filozofa i futurologa, do którego warto sięgać również teraz, w kolejnej dekadzie XXI wieku”.

Rok Lema w Polsce

Wydarzenia Roku Lema

„Rzeczą, która nie tylko mnie ucieszyła, ale też pozytywnie zaskoczyła, jest fantastyczna, entuzjastyczna i żywa reakcja ludzi, nie zawsze zresztą związanych z literaturą, dla których Rok Lema jest istotnym wydarzeniem” – mówi Izabela Błaszczyk, Dyrektor KBF. „Wykorzystują oni twórczość i idee Stanisława Lema w swojej pracy twórczej, otwierają nowe tropy interpretacyjne do odczytania jego prozy i sprawiają, że jego myśli są częścią toczących się dzisiaj dyskusji na tematy na wskroś współczesne”. O tym, jak twórczość Lema rezonuje w 2021 roku, będziemy się mogli przekonać wielokrotnie. Wśród planowanych w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO działań znalazły się m.in. Lemowska Szkoła Czytania, panel lemowski na Festiwalu Kultury Żydowskiej, spotkania wokół twórczości Lema na Festiwalu Conrada czy lemowska odsłona listopadowej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL. Rok Lema będzie także obecny na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW – playkrakow.com. Już teraz można obejrzeć tam „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Film, który swoją premierę miał na platformie 5 lutego, powstał na podstawie opowiadania Podróż siódma z Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema.

Lem jest jedną z największych ikon kultury polskiej i rozpoznawalną na świecie marką. Miasto Kraków zapowiada w związku z tym międzynarodowe wydarzenia lemowskie, a wśród nich współpracę z Instytutem Kultury Polskiej we Lwowie i Forum Wydawców we Lwowie, program organizowany we współpracy z Iowa Miasto Literatury UNESCO, a także międzynarodową konferencję Filozoficzny Lem organizowaną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Obchody stulecia urodzin Lema nie mogą odbyć się bez książek. Wydawca prozy i eseistyki Stanisława Lema, którym od lat niezmiennie jest krakowskie Wydawnictwo Literackie, przygotowuje premiery, koło których nie sposób będzie przejść obojętnie. Po publikacji wspomnianej już Summy technologiae pod koniec ubiegłego roku, w   Roku Lema nadchodzą kolejne wznowienia książek mistrza prozy science-fiction. Wśród nich znajdą się Bajki Robotów ilustrowane przez Przemka Dębowskiego, odpowiedzialnego za okładki najnowszych wydań prozy Lema w Wydawnictwie Literackim, oraz komiks Podróż 7 Jona J. Mutha na podstawie jednego z opowiadań z Dzienników gwiazdowych. Trwają też prace nad dwiema książkami biograficznymi o pisarzu – przygotowują je wybitni znawcy życia i twórczości Stanisława Lema – Agnieszka Gajewska i Wojciech Orliński.

13 września: urodziny Lema

Tegoroczne, setne urodziny Stanisława Lema są adresowane nie tylko do lemologów, sympatyków Lema i jego nowych czytelników.

Entuzjastów nowych technologii, ale też i przedsiębiorców zajmujących się sztuczną inteligencją czy rozszerzoną rzeczywistością oraz technologiami kosmicznymi Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz KBF zaproszą na urodziny pisarza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na Lem Future Tech Festival – Bomba Megabitowa. „Nauka, kultura, technologie – to z ducha lemowskie połączenie, a przenikanie się tych obszarów jest jednym ze znamion współczesności. Dlatego chcemy uczynić wrzesień wielkim świętem polskiej technologii, kultury i nauki. Obok dyskusji o zrównoważonej eksploracji kosmosu będziemy debatować nad transhumanizmem czy tworzeniem literatury przez sztuczną inteligencję. Jednocześnie wspólnie z ENEA zrealizujemy projekt walki z cyberprzemocą. Zaproszenie do współpracy przy wrześniowym festiwalu przyjęła też Agencja Rozwoju Przemysłu. Od początku w działaniach w ramach Roku Lema wspierają nas OVHcloud i wykop.pl. Za to dziękujemy i zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą mieć swój udział w tych wyjątkowych obchodach” – mówi dr Maciej Kawecki, Prezes IPP Maciej Kawecki.

Drugim wydarzeniem organizowanym w dniach 12-14 września będzie Kongres Futurologiczny, który jest inicjatywą Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Program wydarzenia, które łączyć będzie w sobie elementy konferencji naukowej, konwentu czy festiwalu, przebiegać będzie w dwóch pasmach tematycznych: Bloku Kultury oraz Bloku Nauki. Do udziału w prelekcjach, panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach zaproszeni zostali zarówno naukowcy różnych specjalizacji, szczególnie zajmujący się dziedzinami związanymi z rozwojem technologii przyszłości, jak i twórcy nawiązujący w swojej pracy do fantastyki naukowej – pisarze, literaturoznawcy, graficy, plastycy, a także autorzy i producenci gier.

Kraków wspiera inicjatywy lemowskie

Gra komputerowa, nowe ekranizacje na podstawie twórczości Lema, adaptacje komiksowe, Lem w literaturze dla dzieci, międzynarodowe konferencje naukowe czy instalacje artystyczne i festiwale – to wszystko czeka nas już w tym roku. Miasto Kraków postanowiło wesprzeć wydarzenia związane z literackim patronem roku i zapowiada program grantowy dla twórców zorientowany na interdyscyplinarne projekty inspirowane myślą i dziełem autora Głosu Pana. „Często żartuję, że w ostatnich latach Stanisław Lem był obecny w Krakowie niczym Ijon Tichy w kosmosie, zaglądał to tu, to tam, zasilając nas swoją myślą, wizją przyszłości, ale i szczególnym humorem” – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. „Jego teksty, czytane na nowo, stały się inspiracją dla wielu propozycji już prezentowanych w zeszłym roku, dość wspomnieć ubiegłoroczne lemowskie premiery w Teatrze Łaźnia Nowa czy w Teatrze Ludowym, albo wystawę prac Joanny Karpowicz inspirowaną Powrotem z Gwiazd. Liczymy, że podobnej jakości projekty zostaną włączone w programy własne instytucji, kongresów, konferencji organizowanych zarówno przez miejskie, jak i narodowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, a także oczywiście przez artystki i artystów. Siła roku Lema to także połączone działania i współpraca partnerska wielu podmiotów i takiej współpracy najbardziej oczekujemy”. Więcej szczegółów o naborze już wkrótce na stronach internetowych miejskich instytucji Krakowa.

Rok Lema na świecie

Lem i myślenie o przyszłości jest jednym z filarów programowych Instytutu Adama Mickiewicza. Instytut, którego misją jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, przygotował na ten rok szereg unikatowych projektów artystycznych, które łączą sztukę w tradycyjnym wydaniu z nowoczesnymi technologiami. „Wyjątkowy jubileusz zasługuje na wyjątkową celebrację” – mówi dyrektor Instytutu, Barbara Schabowska. „Jestem przekonana, że wydarzenia organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza na długo pozostaną w pamięci międzynarodowej publiczności”.

Jednym z najbardziej spektakularnych projektów realizowanych na świecie będzie Ocean Solaris – instalacja multimedialna, która dzięki nowej technologii umożliwia interakcję z publicznością poprzez tekst, ruch i dźwięk. Struktura dramaturgiczna Oceanu Solaris zakłada trzy następujące po sobie fazy, z których każda ma za zadanie wprowadzić odbiorcę w różne stany emocjonalne – ciekawości, niepokoju, strachu oraz melancholii – pojawiające się w kontakcie z nieznaną planetą. Ocean Solaris zostanie zaprezentowany międzynarodowej publiczności podczas EXPO w Dubaju oraz m.in. na Ars Electronica Festival (Austria).

Projekt Messages to a Post-Human Earth będzie immersyjnym doświadczeniem w parkach i ogrodach botanicznych w Europie i Azji, łączącym świat rzeczywisty z wirtualnym. Prowadzony opowieścią audio użytkownik będzie z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) odkrywał kolejne warstwy niezwykłej historii, m.in. poprzez odczytywanie informacji zakodowanych w roślinach – tak właśnie widział Lem możliwość przekazania wiadomości do odbiorców w przyszłości.

Projekt Kosmogonik będzie z kolei adaptacją opowiadania Uranowe uszy, która wykorzysta technologię wirtualnej rzeczywistości (VR). Animacja oparta została na emblematycznych dla Lema ilustracjach Daniela Mroza, którym twórcy nadali współczesny, oryginalny charakter. Widzowie będą mogli poznać historię z głowy Kosmogonika i wejść w jego wspomnienia w postaci animacji 3D/2D.

Już w 2020 roku rozpoczęła się realizacja projektu The Science of Fiction. Instytut Adama Mickiewicza zamówił utwory u Aleksandra Nowaka i Cezarego Duchnowskiego –uznanych, a przy tym bardzo odmiennych kompozytorów średniego pokolenia – i wspólnie z Klangforum Wien rozstrzygnął konkurs kompozytorski, którego laureatami zostali: Żaneta Rydzewska i Mikołaj Laskowski. Wypracowane w trakcie ich rezydencji kompozytorskich w Wiedniu utwory zostaną zaprezentowane publiczności na koncercie rocznicowym Stanisława Lema, który odbędzie się właśnie w 2021 roku podczas interdyscyplinarnego festiwalu Lema współorganizowanego przez Klangforum Wien i Impuls Tanz. Program wiedeńskiego festiwalu obejmuje m.in. produkcję spektaklu tanecznego z choreografią Karola Tymińskiego i Maliki Fankha.

Międzynarodowe projekty Instytutu Adama Mickiewicza uzupełniają także What Next?, czyli polsko-ukraińsko-brytyjska wystawa fotografii poruszająca temat przyszłości człowieka w dynamicznie zmieniającym się świecie oraz trwający od listopada cykl multidyscyplinarnych seminariów Summa Technologiae, których program na 2021 rok zakłada spotkania prowadzone przez Antona Vidokle’a z platformy e-flux/ Nowy Jork oraz Chuza Martíneza z Instytutu Sztuki w Bazylei.

W programie Instytutu Adama Mickiewicza nie zabrakło również projektów wydawniczych. Już w lutym ukazało się pierwsze wydanie Bajek robotów w języku estońskim. Również w tym roku książka wydana zostanie po litewsku. Premierom towarzyszy wystawa ilustracji polskich i estońskich twórców, m.in. Dawida Ryskiego, Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Małgorzaty Herby, Anne Pikkov, Katrin Ehrlich, Priita Pärna czy Viive Noor. Wystawę można oglądać do 13 marca w Centrum Literatury Dziecięcej, a jesienią zostanie zaprezentowana na Litwie.

W stronę Planety Lem

Kraków do setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema przygotowuje się już od wielu lat, corocznie organizując urodziny pisarza i wspierając lemowskie projekty wydawnicze. Największą inicjatywą, której patronuje autor Wizji lokalnej, jest Planeta Lem. Centrum Literatury i Języka, czyli ośrodek działań i programów literackich realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO przez KBF we współpracy z wieloma partnerami zewnętrznymi. Centrum stanie przy ul. Na Zjeździe 8, nad Wisłą, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury (MOCAK, Fabryka Schindlera, Cricoteka, Muzeum Podgórza), i obejmie m.in. zrewitalizowany budynek XIX-wiecznego Składu Solnego. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Planety Lem jest Pracownia Projektowa JEMS Architekci, czyli twórcy projektów m.in. Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz przebudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Planeta Lem będzie nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną i węzłem dla środowisk kreatywnych. W obiekcie powstanie wystawa stała o komunikacji i języku, która będzie nową, gościnną dla zewnętrznych inicjatyw przestrzenią literackiego Krakowa. Wśród planowanych funkcjonalności nowego obiektu znajda się również nowoczesna mediateka z pracownią multimedialną, czytelnia, księgarniokawiarnia i przestrzeń coworkingowa. Na orbicie Planety Lem znajdzie się przestrzeń zielona służąca rekreacji mieszkańców i dostosowana do wydarzeń plenerowych.

Lemolodzy, lemofile i czytelnicy, którym bliska jest twórczość Stanisława Lema – jesteście na pokładzie rakiety, której lot właśnie się zaczyna. W Roku Lema 2021 ruszamy w arcyciekawą podróż przez literaturę, filozofię postępu technologicznego i nauki o przyszłości. Jej finał czeka nas za kilka lat, a będzie nim pomyślne lądowanie na Planecie Lem. Pora zapiąć pasy!

Organizatorami zaprezentowanych wydarzeń Roku Lema będą: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa i operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej, Wydawnictwo Literackie i krakowskie instytucje kultury.

Nagroda Conrada to wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę. Tradycyjnie w ostatni dzień Festiwalu Conrada poznamy laureatkę bądź laureata konkursu.

Do 30 kwietnia 2021 roku czekamy na zgłoszenia książek prozatorskich debiutujących w 2020 roku autorów.

Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Publikacje mogą zgłaszać zarówno sami autorzy, jak i wydawcy.

Spośród nadesłanych kandydatur jury w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wyłoni pięciu nominowanych. Ostatecznie o wyborze zwycięzcy zadecydują czytelnicy podczas głosowania za pośrednictwem strony internetowej.

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za Ma być czysto (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za Po trochu (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019) i Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia 2020).

Zgłoszenie powinno zawierać: tytuł książki, imię i nazwisko autorki/autora, nazwę wydawcy, rok wydania, numer ISBN.

Uwaga! Do zgłoszenia należy dołączyć 7 egzemplarzy książki. Mile widziana także jej wersja elektroniczna przesłana równolegle drogą mailową na adres sekretarza Nagrody [joanna.szulborska@um.krakow.pl ].

Zgłoszenia można składać drogą pocztową na adres:

KBF, Kraków Miasto Literatury UNESCO
ul. Wygrana 2
30-311 Kraków
(z dopiskiem „Nagroda Conrada”).

Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2021 roku. O przyjęciu decyduje data stempla pocztowego. Regulamin konkursu: TUTAJ
Dodatkowe informacje tel.: 12 6161917

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

KBF ogłasza konkurs na identyfikację wizualną dla Planety Lem. Centrum Literatury i Języka, które powstanie w Krakowie. Konkurs jest dwuetapowy i ma charakter otwarty. Termin nadsyłania portfolio upływa w dniu 1 marca 2021 roku, a termin nadsyłania prac konkursowych (II etap) – 7 kwietnia 2021 roku. Wszyscy uczestnicy, którzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu i złożą prace, otrzymają wynagrodzenie w wysokości 2 tys. złotych brutto. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę w wysokości 40 tys. złotych brutto.

Planeta Lem. Centrum Literatury i Języka będzie nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną i węzłem dla środowisk kreatywnych. Patronem i duchowym opiekunem miejsca będzie Stanisław Lem – światowej sławy pisarz związany z Krakowem, filozof i futurolog, najchętniej tłumaczony polski pisarz w historii, autor, którego twórczość i diagnozy poruszają kolejne pokolenia czytelników i czytelniczek, inspirując coraz to nowe przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne. Centrum będzie ośrodkiem działań i programów literackich realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO przez KBF we współpracy z wieloma partnerami zewnętrznymi.

Obiekt stanie przy ul. Na Zjeździe 8, nad Wisłą, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury (MOCAK, Fabryka Schindlera, Cricoteka, Muzeum Podgórza), obejmując zrewitalizowany budynek XIX-wiecznego Składu Solnego, rozbudowany zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi i zachowaniem proporcji sylwety w kierunku wschodnim. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Planeta Lem jest Pracownia Projektowa JEMS Architekci, czyli twórcy projektów m.in. Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz przebudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Celem konkursu jest wyłonienie zwycięskiego projektu, nad którego rozwinięciem i wdrożeniem będzie pracował autor / zespół projektowy we współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz KBF. Laureata konkursu wybierze Jury Konkursowe w składzie: Izabela Błaszczyk (Dyrektor KBF), Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Szymon Kloska (Dział Literacki KBF), Wojciech Zemek (sekretarz Stanisława Lema), Maciej Rydz (współautor koncepcji architektonicznej Planety Lem z pracowni JEMS Architekci), Jakub Sowiński (adiunkt Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), Przemek Dębowski (grafik i ilustrator) oraz Filip Tofil (członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej).

Ze względu na szeroki aspekt projektu, a także jego potencjalny rozwój, kluczowe są kompetencje przy budowaniu systemowej, dobrze przemyślanej identyfikacji, pełnego brandingu, nie zaś wyłącznie samego logotypu. KBF jest otwarte na innowacyjne rozwiązania, pod warunkiem, że ich użycie będzie uzasadnione merytorycznie i komunikacyjnie.

Harmonogram konkursu:

Termin nadsyłania portfolio upływa w dniu 1 marca 2021 roku o godz. 12.00.
Rozstrzygnięcie I etapu Konkursu nastąpi do dnia 10 marca 2021 roku.
Termin nadsyłania Prac na II etap Konkursu upływa 7 kwietnia 2021 roku o godz. 12.00.
Wybór Zwycięzcy Konkursu nastąpi do dnia 9 kwietnia 2021 roku.

Od autorów projektów w drugim etapie konkursu oczekuje się:

  • wysokiej kultury wizualnej;
  • umiejętności przygotowania i wdrożenia pełnego systemu identyfikacji;
  • znajomości trendów współczesnego projektowania bez interpretowania ich w sposób bezkrytyczny;
  • oddania charakteru placówki w sposób niedosłowny, niepiktograficzny i nieszablonowy (bez oczywistych, powielanych skojarzeń).

Pliki do pobrania:
Regulamin konkursu
Załącznik 1A do Regulaminu konkursu (brief konkursowy)
Załącznik 1B do Regulaminu konkursu (wymagania konkursowe na etapie II)
Załącznik 1C do Regulaminu konkursu (wymagania dla Zwycięzcy konkursu)
Załącznik 2 do Regulaminu konkursu (umowa)
Załącznik 3 do Regulaminu konkursu (koncepcja architektoniczna Planety Lem)

Organizatorem konkursu jest KBF, instytucja kultury Miasta Krakowa i operator Planety Lem. Centrum Literatury i Języka.

Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Aż 43 projekty książkowe związane z Krakowem otrzymały wsparcie w ramach pierwszej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO w 2020 roku. Przed nami druga odsłona konkursu, którego celem jest wsparcie procesu wydawniczego w ramach różnych obszarów pracy pisarzy, ilustratorów, redaktorów czy tłumaczy. Termin nadsyłania zgłoszeń do Nagrody KMLU upływa 15 marca.

Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO, ustanowiona w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed branżą książkową, która dotkliwie odczuwa skutki pandemii – to dlatego konkurs dla wydawców i twórców stał się częścią szerokiej inicjatywy pomocowej dla sektora kultury w Krakowie „Kultura Odporna”. Nagroda jest także elementem Programu Patronackiego KMLU realizującego kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022 oraz Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030. Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa, a także wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym, to główne założenia przyświecające realizacji projektu.

Pierwsza edycja Nagrody KMLU odbyła się w 2020 roku, w jej ramach 41 twórców zgłoszonych przez 26 wydawców otrzymało wsparcie finansowe dla interesujących projektów wydawniczych. W naszym wyborze znaleźli się autorzy i autorki będący gwarantem wysokiego poziomu publikacji, których powstanie wesprzemy finansowo. Działając w niezwykle trudnych dla twórców czasach pandemii, chcieliśmy przyznać nagrody jak najliczniejszej grupie, natomiast jakość poziom zgłoszonych projektów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – komentowała wyniki pierwszej edycji Urszula Chwalba, przewodnicząca komisji konkursowej i kierowniczka Działu Literackiego KBF – operatora KMLU. Wśród nagrodzonych zgłoszeń znalazły się projekty literackie Ewy Lipskiej, Magdaleny Heydel, Olgi Hund, Aleksandry Lipczak, Igora Jarka, Wita Szostaka czy Sławomira Shutego. W 2020 roku ukazało się blisko 20 tytułów wyróżnionych nagrodą, a kolejne premiery przez nami – czekamy na książki m.in. Dominiki Słowik, Katarzyny Kubisiowskiej, Wojciecha Nowickiego i Przemka Dębowskiego. Dofinansowaniem cieszyły się zarówno wydawnictwa z silną, ugruntowaną pozycją na rynku książki (Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo W.A.B. czy Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), jak i mniejsze oficyny prezentujące nowe zjawiska w polskiej literaturze (Nisza, Wydawnictwo Officyna, Niebieska Studnia, KONTENT czy Wydawnictwo Od Do). Więcej informacji o nagrodzonych projektach znajdziesz TUTAJ.

Celem Nagrody KMLU jest wspieranie i promocja wartościowych inicjatyw wydawniczych odnoszących się w szerokim kontekście do literackiego charakteru Krakowa, jego dziedzictwa i najważniejszych postaci życia literackiego, utworów związanych z Krakowem oraz dzieł krakowskich twórców. W Krakowie powstał wyjątkowy „ekosystem”, w którym współistnieją rozmaite zawody i instytucje związane z literaturą. Nagroda KMLU inspiruje i pielęgnuje rozwój lokalnego środowiska literackiego na wszystkich etapach procesu twórczego. Oprócz wsparcia finansowego, każdy z nagrodzonych projektów wydawniczych zostanie objęty działami promocyjnymi w zakresie prezentacji w mediach społecznościowych KMLU i organizacji spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie miasta – Pałacu Potockich.

Jak aplikować?

O Nagrodę KMLU ubiegają się wydawcy zgłaszający kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Nagroda ma charakter indywidualny i jest przyznawana pisarzom, ilustratorom, redaktorom i tłumaczom uczestniczącym w powstaniu publikacji. Oprócz nagrody finansowej laureat/laureatka otrzyma tytuł Pisarza/Pisarki, Ilustratora/Ilustratorki, Redaktora/Redaktorki lub Tłumacza/Tłumaczki KMLU. Termin nadsyłania zgłoszeń do drugiego naboru do nagrody upływa 15 marca 2021 roku. Szczegóły dokumentacji wnioskowej koniecznej do wzięcia udziału w konkursie znajdują się w regulaminie.

Załączniki:

Pobierz ogłoszenie Nagrody KMLU>>
Pobierz regulamin naboru do Nagrody KMLU>>
Pobierz wniosek>>
Pobierz uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia 11.03.2020 powołującą Nagrodę KMLU>>

 

 

Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków, a realizatorem KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (zgodnie z uchwałą nr XXXVII/972/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 marca 2020 r.). Projekt jest realizowany w ramach miejskiej strategii „Kultura Odporna”, której celem jest przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa w obszarze kultury.

Jak sobie radzą z pandemią księgarze w Edynburgu, Barcelonie, Pradze i innych Miastach Literatury UNESCO? Jakimi praktykami mogą się na tym polu pochwalić księgarnie krakowskie? Zapraszamy na cykl wirtualnych spotkań branży księgarskiej, podczas których uczestnicy będą mogli wymienić się wiedzą i inspiracjami na forum 39 Miast Literatury UNESCO na całym świecie. Wydarzenie odbędzie się między 23 lutego a 14 kwietnia 2021 r.

Nietypowe metody dowozu, rozwój sklepów internetowych, nieoczywiste sposoby przyciągania uwagi na Facebooku i Instagramie – to tylko niektóre z działań, jakie podjęli w ostatnim czasie księgarze, by stawić czoła kryzysowi gospodarczemu wywołanemu przez pandemię koronawirusa. Jak wygląda obecna sytuacja branży w różnych krajach? Czego nauczyła nas pandemia i na co należy się nastawić w przyszłości?

Spotkania odbędą się w formie trzech moderowanych dyskusji, które otworzą krótkie prezentacje wybranych księgarni z czterech Miast Literatury UNESCO na świecie: Krakowa, Edynburga, Barcelony i Pragi. Prezentacje mają na celu wprowadzenie w temat i zainspirowanie dalszej dyskusji.

Nie możemy do siebie przyjechać, ale możemy się poznać wirtualnie!

Program spotkań (godziny czasu polskiego – GMT +1):

23 lutego, g. 19.00
Prezentacje: Edynburg (Lighthouse Bookshop), Kraków (Księgarnia Karakter)

23 marca, g. 19.30
Prezentacje: Barcelona (Llibreria Documenta), Kraków (Café NOWA Księgarnia)

13 kwietnia, g. 19.00
Prezentacje: Praga (Book Therapy), Kraków (Massolit Books)

Prowadzenie dyskusji: Krzysztof Żwirski

Spotykamy się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Udział w dyskusjach jest wolny i nieograniczony terytorialnie, obowiązuje limit miejsc.

Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl

W tytule maila prosimy wpisać „Księgarnie Odporne”, w treści nazwę reprezentowanej księgarni. Link do spotkania zostanie przesłany w odpowiedzi na mail ze zgłoszeniem.

Spotkania w języku angielskim, tłumaczone konsekutywnie na język polski.

Organizatorem cyklu jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w tym strategicznych działań na rzecz wsparcia i rozwoju lokalnej branży księgarskiej. Krakowski program wsparcia dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, doroczny program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, program promocji książek wydanych pod patronatem KMLU. Podczas I fali pandemii koronawirusa KBF zrealizował program pomocowo-ochronny Księgarnie Odporne, który objął swoim działaniem 23 księgarnie w Krakowie.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) to międzynarodowy program wsparcia i promocji branż charakterystycznych dla kulturalnej tożsamości miast świata. Do sieci Miast Literatury należy obecnie 39 miast, w tym m.in. Edynburg, Dublin, Norwich, Nottingham, Reykjavík, Barcelona, Grenada, Mediolan, Heidelberg, Praga, Lublana, Lwów czy Melbourne. Kraków jest członkiem sieci Miast Literatury jest od 2013 r.; stolica Małopolski była siódmym miastem na świecie, które uzyskało ten zaszczytny tytuł.

Od dyskusji o wczesnym kapitalizmie w Polsce, przez nowohucki bestiariusz i legendy o bezdusznym golemie, po thriller psychologiczny. Druga seria spotkań online wokół premier wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO to zaproszenie do lektury książek z naszym znakiem jakości. Co czwartek o godzinie 18.00, od 11 lutego do 18 marca, odbędą się spotkania transmitowane na facebookowym profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Pod koniec 2020 roku świętowaliśmy premiery dziesięciu tytułów, które znalazły się w Programie Patronackim Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W pierwszej serii wirtualnych spotkań pojawili się ich autorzy, m.in.: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński zdradzili szczegóły najnowszego śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej, Justyna Sobolewska i Agnieszka Dauksza rozmawiały o Kornelu Filipowiczu, a Joanna Gromek-Illg opowiedziała o Wisławie Szymborskiej. Grudniowy cykl potwierdził, że spotkania online również mogą cieszyć czytelników i czytelniczki dobrą atmosferą, a także skłaniać do rozmowy o literaturze – TUTAJ możecie sprawdzić, kogo gościliśmy na facebookowym profilu KMLU i jakie tytuły wzięliśmy pod lupę.

Pora na kolejną dawkę dyskusji z udziałem autorów i autorek związanych z Krakowem lub przyglądających się Krakowowi, jego historii i mieszkańcom w swoich najnowszych książkach. Między 11 lutego a 18 marca za pośrednictwem Facebooka odbędzie się aż 6 książkowych premier, na których wspólnie z wydawcami będziemy gościć Olgę Drendę i Sławomira Shutego rozmawiających o wczesnym kapitalizmie w Krakowie, Mariusza Wollnego opowiadającego o mieście z przełomu XIX i XX wieku, Elżbietę Łapczyńską opisującą Nową Hutę lat 50. ubiegłego stulecia, Artura Przybysławskiego zdradzającego tajniki tłumaczenia wczesnych tekstów Jamesa Joyce’a, Macieja Płazę przywołującego legendę o golemie oraz Karolinę Macios przedstawiającą kolejną niepokojącą historię.

Harmonogram spotkań wokół książek pod patronatem KMLU:

11 lutego, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Bełkot” Sławomira Shutego
Goście: Sławomir Shuty, Olga Drenda
Prowadząca: Magdalena Okraska
„Bełkot” zawiera opisy świata widzianego z pozycji człowieka upadającego, któremu blisko jest do sięgnięcia bruku. To nieskrępowany strumień świadomości wybiegający ku początkom III Rzeczpospolitej. Trochę jakby „włączyć radio (telewizor?) i co parę sekund zmieniać kanał – taki kolaż z codzienności” (jak pisał Paweł Dunin-Wąsowicz w „Machinie”). W spotkaniu – oprócz autora – weźmie także udział naczelna polska ducholożka Olga Drenda, a poprowadzi je Magdalena Okraska.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Korporacji Ha!art i Spółdzielni Ogniwo.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/253058412894406

 

18 lutego, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Biały towar” Mariusza Wollnego
Gość: Mariusz Wollny
Prowadzący: Marcin Wilk

Nowa książka Mariusza Wollnego odtwarza realia dawnego Krakowa, przedstawia jego mieszkańców, a przede wszystkim prezentuje różne części miasta w kolejnych fazach rozwoju i przemian, w tym popularne i dziś legendarne już sklepy, knajpy, hotele, instytucje miejskie i państwowe. Oglądamy Kraków i Podgórze oraz żydowski Kazimierz, a w nich wszystkie warstwy społeczne od arystokratów po proletariuszy i męty społeczne. To książka, która w atrakcyjnej formule kryminału retro pokazuje kawał prawdziwej historii i obyczajowości Krakowa z niezwykle malowniczej epoki przełomu XIX i XX wieku. Rozmowę poprowadzi publicysta i krytyk literacki, autor bloga „Wyliczanka”, ale przede wszystkim krakus – Marcin Wilk.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Kacper Ryx / JAMA.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/462887274896372

 

25 lutego, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej
Gość: Elżbieta Łapczyńska
Prowadząca: Paulina Małochleb

Książka odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy. Wyobraźcie sobie: Nowa Huta, lata 50. ubiegłego stulecia, tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt, a także wykuwa się nowy człowiek. Wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. Kiedy w ich losy wkracza niejaki doktor Szpigiel, wraz z nim pojawia się zamęt. Z Elżbietą Łapczyńską, autorką tej opowieści, porozmawia literaturoznawczyni i krytyczka literacka, prowadząca blog „Książki na ostro” – Paulina Małochleb.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Biura Literackiego i Cafe NOWEJ Księgarni.

 

4 marca, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Pisma estetyczne” Jamesa Joyce’a
Gość: Artur Przybysławski
Prowadząca: Eliza Kącka

Zbiór dotychczas niewydanych w Polsce wczesnych tekstów Jamesa Joyce’a ujrzał właśnie światło dzienne dzięki pracy aż trzech tłumaczy: Artura Przybysławskiego, Joanny Ugniewskiej i Jerzego Jarniewicza. Umberto Eco pisał: „Jeśli jest prawdą, że każdy pisarz rozwija jedną myśl przez całe życie, to owa zasada wydaje się szczególnie oczywista w przypadku Joyce’a: jeszcze nie otrzymał stopnia bachelora, a już wiedział, co ma robić dalej – i ogłosił to, nawet jeśli w sposób nieformalny i raczej naiwny”. Z Arturem Przybysławskim, filozofem i wykładowcą akademickim, porozmawia Eliza Kącka, literaturoznawczyni, pisarka i czytelniczka.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa Officyna.

 

11 marca, godz. 18.00
Spotkanie wokół książki „Golem” Macieja Płazy
Gość: Maciej Płaza
Prowadzący: Piotr Paziński

Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetlu na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy. Rozmowę wokół książki „Golem” poprowadzi pisarz, znawca filozofii judaizmu i tematu żydowskiego w literaturze – Piotr Paziński.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa W.A.B.

 

18 marca, godz. 18.00
Spotkanie wokół książki „Nadciągająca falaKaroliny Macios
Gość: Karolina Macios
Prowadzący: Łukasz Wojtusik

Lato tego roku zaczęło się inaczej – z nieba lał się niespotykany dotąd żar, zwierzęta dziwne się zachowywały: masowo wymierały owady, niedobitki pszczół atakowały ludzi, morze zamieniło się w wielkie cmentarzysko ryb, a wygłodniałe mewy stały się poważnym zagrożeniem. Coś złego zaczęło się dziać ze światem akurat tego roku, w którym Anna poznała Emila. „Nadciągająca fala”, która ukaże się niebawem, będzie głównym tematem rozmowy poprowadzonej przez Łukasza Wojtusika, dziennikarza i autora podcastu „Alfabet Wojtusika”.

Transmisja z na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Wydawnictwa Wielka Litera i De Revolutionibus Books&Cafe.

 

O Programie Patronackim KMLU:

W latach 2015-20210 program Kraków Miasto Literatury UNESCO objął patronatem wydawniczym blisko 300 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Książki te znajdziecie także wyeksponowane na półkach w krakowskich księgarniach kameralnych – szukajcie oznaczeń z naszym patronackim hasłem „Kraków jak się pisze!”. Rozwinięciem programu patronackiego od 2020 roku jest również Nagroda KMLU przyznawana twórcom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem.

Listę książek objętych patronatem wydawniczym KMLU znajdziecie TUTAJ.

Filozof, publicysta i poeta ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki został uhonorowany przez Polski PEN Club „za wagę i odwagę postawy i słowa w nauczaniu, w publicystyce, w poezji – i w życiu”. Nagroda im. Pruszyńskich zostanie wręczona 8 lutego 2021 roku podczas uroczystości transmitowanej m.in. na profilu Polskiego PEN Clubu na Facebooku.

Przyznawana od ponad trzydziestu lat Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich honoruje wybitne dokonania w dziedzinie publicystyki, reportażu, eseistyki i pisarstwa historycznego. Do jej laureatów należeli w ostatnich latach Krzysztof Pomian, Wiesław Juszczak, Henryk Samsonowicz, Wiktoria Śliwowska, Maria Poprzęcka, Wojciech Jagielski, Ewa Łętowska, Aleksandra Hnatiuk i Adam Wajrak. Zarząd Polskiego PEN Clubu w roku 2020 postanowił przyznać nagrodę ks. prof. Alfredowi Markowi Wierzbickiemu.

„Ksiądz Wierzbicki – niegdyś współpracownik arcybiskupa Życińskiego; etyk, którego tezy jakże bliskie są temu, co Maria Dąbrowska pisała o moralności conradowskiej; publicysta odwołujący się do tradycji Żeromskiego, Wyspiańskiego i Brzozowskiego; poeta i czytelnik poetów – niech zechce przyjąć nagrodę z rąk ludzi pióra. Jej patroni w swoim dziele pisarskim służyli tym samym ideałom, z podobnym hartem ducha, z odwagą cywilną i dzielnością żołnierzy” – mówi o laureacie prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.

Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki jest filozofem, publicystą i poetą. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, w latach 2006-2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem kwartalnika „Ethos”; od 2006 roku jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz biskupi ds. kultury. Stopień doktora uzyskał dzięki rozprawie Personalistyczne podstawy zasady non-violence, a habilitację w 2006 roku na podstawie dorobku naukowego i pracy Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny. Od 2008 roku jest profesorem nadzwyczajnym. Wydał m.in. kilka zbiorów esejów i felietonów społeczno-kulturalnych, był współautorem pracy Wielkie tematy teologii, a w roku 2018 ogłosił książkę Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa. Debiutem poetyckim ks. Wierzbickiego był tom Jak ciemność w ciemności (1991). Wydał dziewięć tomów wierszy, najnowszy Stąd i stamtąd ukazał się jesienią 2020 roku nakładem wydawnictwa Znak.

„Wręczenie nagrody ks. prof. Alfredowi Markowi Wierzbickiemu to ważne literackie wyróżnienie początku 2021 roku, docenienie zarówno twórczego, jak i ideowego dorobku laureata. To także nowy rozdział we współpracy Polskiego PEN Clubu i Krakowa Miasta Literatury UNESCO – jesteśmy zaszczyceni, że wspólne działania zaczynamy od tak znaczącego wydarzenia, jakim jest przyznanie nagrody im. Pruszyńskich” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF, instytucji kultury Miasta Krakowa będącej operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Uroczystość wręczenia nagrody co roku przyciągała do siedziby Polskiego PEN Clubu liczną publiczność. Tym razem odbędzie się ona za pośrednictwem internetu. Transmisję obejrzymy 8 lutego o godz. 18.00 na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz partnerskich instytucji. Nagranie będzie także dostępne na stronach internetowych organizatorów wydarzenia oraz platformie PLAY KRAKÓW. Laudacje na cześć ks. prof. Wierzbickiego wygłoszą Magdalena Grochowska, Magdalena Heydel oraz Zbigniew Nosowski.

Założony w 1921 roku w Londynie PEN (od pierwszych liter angielskich słów „poets, essayists, novelists”, czyli „poeci, eseiści, powieściopisarze”, tworzących wyraz „pen” – „pióro”) opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. Członkowie PEN – pisarze i humaniści – zobowiązują się przestrzegać zasad Międzynarodowej Karty PEN: deklaracji ideowej ruchu. Polski PEN Club działa od 1925 roku, a jego pierwszym prezesem był Stefan Żeromski.

Organizatorami uroczystości wręczenia nagrody im. Pruszyńskich są Polski PEN Club, Miasto Kraków i KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

5 lutego odbędzie się premiera „Pokoju” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Film powstał na podstawie opowiadania Podróż siódma z Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema. To pierwsza od 40 lat ekranizacja tego autora w Polsce.

Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, gdzie zostaje poddany testom najnowszej broni powodującej multiplikację jego postaci. Zamiast szukać wyjścia pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia z kolejnymi swoimi wcieleniami, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń…

Jestem przekonany, iż mimo, że akcja umiejscowiona jest w przyszłości to jest bardzo aktualna. Pokazuje pewien typ naszej polskiej świadomości, specyficznego charakteru. Film jest nie tylko wspaniałą satyrą Lema na nasze polskie przywary: zaściankowość mimo pozornej „światowości”, jak też kłótliwość, która prowadzi do niemożności osiągnięcia porozumienia. Satyrą tym bardziej ostrą, iż ograniczoną do jednej i tej samej postaci – naszego bohatera Ijona – który sam sobie nie ufa, który sam z sobą się kłóci, zawiązuje sojusze i je łamie. Ale odnajdziemy tu także nasze najlepsze cechy: otwartość, poszukiwanie przygód i głód podróżowania jak również kreatywność w pokonywaniu przeciwności – mówi Krzysztof Jankowski, reżyser i scenarzysta.

Krzysztof Jankowski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ma na swoim koncie sześć filmów, w tym pięć krótkometrażowych fabuł – wśród nich wielokrotnie nagradzane komedie Odwyk i Kemping. W krótkometrażowym Pokoju na ekranie pojawią się: Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański i Grzegorz Woś.

Film Pokój  będzie można zobaczyć na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW.

Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku – jest jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ukazały się w 45 językach i zostały wydane w milionach egzemplarzy. Sejm RP – w stulecie urodzin i piętnastą rocznicę śmierci – ustanowił Stanisława Lema literackim patronem roku 2021.

KBF, operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, jest partnerem projektu. Patronat nad filmem objęło Wydawnictwo Literackie i Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.

Wpisz szukaną frazę: