fbpx

Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego – tak jury 28. gali Paszportów „Polityki” uzasadniło wyróżnienie dla Miry Marcinów. Partnerem kategorii Literatura jest Kraków Miasto Literatury UNESCO, które dodatkowo zaprosi laureatkę nagrody na miesięczne stypendium twórcze.

Mira Marcinów (ur. 1985 r.) – filozofka i doktor psychologii. Urodziła się w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1 jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”.

Rok temu została finalistką Nagrody Naukowej „Polityki”, a w tym roku otrzymała nominację za swój debiut prozatorski „Bezmatek” (Wydawnictwo Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki. Książka została opublikowana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Nominowani w tym roku byli także Igor Jarek (za wydaną pod patronatem KMLU powieść „Halny”) oraz Patrycja Sikora (za tomik „Instrukcja dla ludzi nie stąd”). Gala Paszportów „Polityki” 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. – nagrody wręczono po raz 28. Z powodów bezpieczeństwa odbyła się bez udziału publiczności.

Kraków Miasto Literatury UNESCO – obok Wrocławia Miasta Literatury UNESCO – jest partnerem kategorii Literatura Paszportów „Polityki”. Dodatkowo, tegoroczną laureatkę nagrody zaprosimy do Krakowa na miesięczną rezydencję literacką.

Więcej o wszystkich laureatach tegorocznych Paszportów „Polityki”: tutaj

Nagroda przyznawana jest przez tygodnik „Polityka” od 1993 roku. Od 25 lat wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla KREATORA KULTURY. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. W tym roku wręczono także po raz pierwszy nagrodę specjalną w kategorii KULTURA ZDALNA.

Fot. Leszek Zych/ Polityka

Masterclass z mistrzem polskiego reportażu, intensywne warsztaty weekendowe, webinar o szukaniu wydawcy i indywidualny literacki program mentoringowy – tak wygląda plan Szkoły Pisania na najbliższe miesiące. Zaplanowaliśmy ponad 30 godzin zajęć online, w których każdy może wziąć udział. Zajęcia poprowadzą m.in. Mariusz Szczygieł, Karolina Sulej i Jakub Żulczyk.

Wraz z rozwojem naszego programu uznaliśmy, że potrzebujemy formuły bardziej pojemnej – od teraz Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a wraz z nim cykliczne warsztaty i spotkania edukacyjne znajdziesz pod nazwą Szkoła Pisania KMLU. Z nauką pisania jest jak z grą na pianinie. Talent jest niezbędny, ale to przede wszystkim regularne ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie prawdziwej biegłości i swobody. W Szkole Pisania nie dostaniesz przepisu na książkę idealną, ale za to w gronie twórców, mentorów i innych początkujących pisarzy i pisarek dowiesz się, jak doskonalić swoje rzemiosło.

Na otwarcie naszej szkoły zaprosiliśmy mistrza reportażu – Mariusza Szczygła, który inicjuje nowy cykl pisarskich wykładów mistrzowskich. Podczas swojej prelekcji opowie o tym, czym dla niego jest reportaż. Wyjaśni, jak wybrać temat i jak go dobrze zdefiniować. Podpowie, jak rozmawiać z bohaterem, gdzie szukać źródeł i jak zabrać się do pisania. Premiera wykładu odbędzie się w czwartek 28 stycznia o godz. 19.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i na platformie PLAY KRAKÓW – playkrakow.com.

Kolejnym wykładowcą Szkoły Pisania będzie Jakub Żulczyk, który w ostatni weekend stycznia poda receptę na udaną fabułę. Autor Ślepnąc od świateł mówi jasno: „Nie obchodzą mnie zasady formalne, to, czy punkt kulminacyjny następuje w dwóch trzecich powieści i czy na stronie 153 jest zwrot akcji. Liczy się tylko historia”. I to właśnie historia będzie najważniejsza podczas dwudniowego kursu – jej bohaterowie, tło historyczne, struktura. Warsztaty storytellingu odbędą się online w dniach 30-31 stycznia, a zapisy już trwają.

Tych, którzy marzą o zobaczeniu swojego nazwiska na okładce książki zapraszamy na webinar z redaktorką nabywającą w wydawnictwie Znak, czyli Dorotą Gruszką. To niepowtarzalna okazja dla każdego początkującego pisarza i pisarki, którzy nie wiedzą jeszcze, jak szukać wydawcy i wyróżnić się ze swoją książką na tle innych początkujących autorówSpotkanie poprowadzi Paulina Nawrocka-Olejniczak, dziennikarka TOK FM, a webinar zaplanowaliśmy na 11 lutego o godz. 18.00. Zapisy trwają pod adresem pisz@miastoliteratury.pl.

Dla początkujących pisarzy i pisarek, którzy chcą pracować w swoim tempie, ale potrzebują konsultacji z ekspertem, przygotowaliśmy indywidualny program mentoringowy z jednym z najlepszych redaktorów – Filipem Modrzejewskim. Trzy osoby, wyłonione w trakcie naboru, będą mogły pod jego okiem rozwijać swoją powieść, prowadzić bohaterów i tworzyć własny literacki świat. Przez cztery miesiące będą w stałym kontakcie z redaktorem, który pracował przy książkach m.in. Mariusza Czubaja, Aleksandry Zielińskiej i Janusza Rudnickiego, a także był wieloletnim redaktorem serii kryminalnej oraz serii Archipelagi w Wydawnictwie W.A.B. Nabór do programu już trwa.

Ze świata literackiej fikcji przenosimy się do twardej rzeczywistości. Karolina Sulej podczas dwudniowego kursu Sztuka rozmowy spotka się z dziennikarzami, którzy chcą popracować nad swoim warsztatem, i tymi, którzy dopiero zaczynają pisać teksty dziennikarskie. Jak przygotować się do wywiadu? Jak zachęcić do rozmowy trudnego rozmówcę? Jak ułożyć pytania? Jak wybrać to, co ostatecznie znajdzie się w tekście? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można poznać już 20 i 21 lutego. Zapisy już trwają.

Marzec rozpoczniemy kursem odnajdywania i pisania fascynujących historii rodzinnych z Marią Fredro-Boniecką, autorką książki Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich. Uczestnikom warsztatów opowie, jakie pułapki czekają na pisarzy i pisarki mierzących się z historiami rodzinnymi. Wyjaśni, gdzie szukać źródeł, jak je weryfikować i jak wybierać te wiarygodne. Jak pisać, by nie urazić, ale także nie idealizować. Jak stać się detektywem śledzącym losy własnych przodków. Warsztaty odbędą się 6 marca, a zapisy na nie ruszą 6 lutego. Zapisz się do newslettera na stronie Szkoły Pisania, żeby nie przegapić tego momentu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szkoły Pisania KMLU: www.pisz.miastoliteratury.pl

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa.

Halny Igora Jarka, Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak, Bezmatek Miry Marcinów, Mapa Barbary Sadurskiej i Zimowla Dominiki Słowik – to tylko pojedyncze przykłady książek objętych patronatem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, które zyskały w ostatnim czasie entuzjastyczne reakcje czytelników i mediów. Wychodząc naprzeciw potrzebom księgarni w trudnych czasach, zapraszamy do dalszego promowania współczesnej krakowskiej sceny literackiej!

W roku 2020 w 12 krakowskich księgarniach pojawiły się specjalnie oznaczone półki z książkami pod patronatem KMLU. U progu roku 2021 ponawiamy nasze zaproszenie i kierujemy do księgarni ofertę współpracy, obejmującą m.in. zaaranżowanie stałych półek z książkami patronackimi KMLU do końca roku, zaaranżowanie witryn księgarni w określonych terminach oraz wspólną promocję książek pod patronatem KMLU w mediach społecznościowych. Celem programu jest promocja współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a jednocześnie wsparcie dla niezależnych księgarń w mieście w kryzysowym czasie pandemii koronawirusa.

Pokażmy Kraków jak się pisze!

Zgłoś swoją księgarnię, wysyłając maila na adres: kontakt[at]miastoliteratury.pl. W tytule maila podaj nazwę księgarni, a do wiadomości załącz zdjęcie półki w eksponowanej przestrzeni, którą dysponujesz.

Przy dokonywaniu wyboru księgarń uczestniczących w programie weźmiemy pod uwagę m.in.:

  • Lokalizację księgarni;
  • Obecność tytułów pod patronatem KMLU w dotychczasowej, stałej ofercie księgarni;
  • Umocowanie księgarni w działaniach objętych wieloletnim programem Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Jednocześnie informujemy, że program nie jest skierowany do księgarń:

  • Spoza Krakowa (tj. księgarń znajdujących się poza terenem Gminy Miejskiej Kraków);
  • Internetowych (tj. nie posiadających stacjonarnego lokalu do prowadzenia działalności księgarskiej);
  • Antykwariatów (tj. księgarń specjalizujących się w sprzedaży książek używanych).

Ostateczną decyzję o kwalifikacji księgarni do programu podejmują samodzielnie organizatorzy.

Już teraz planujemy kontynuację współpracy w kolejnych latach oraz stałe poszerzanie grona uczestników programu. Docelowo chcemy, żeby półki z patronatami KMLU zagościły w każdej krakowskiej księgarni!

Na zgłoszenia czekamy do 25 stycznia (poniedziałek) do godz. 24.00. Zapraszamy!

W latach 2015-2020 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem blisko 300 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Rozwinięciem programu książek pod patronatem KMLU jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom – pisarzom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom – za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. W 2020 roku w pierwszej edycji konkursu wyłoniono aż 41 zwycięskich projektów. Znalazły się wśród nich m.in. najnowsze książki Ewy Lipskiej, Wojciecha Nowickiego i Dominiki Słowik czy debiutancki poemat Adrianny Alksnin.

Akcja realizowana jest w ramach wieloletniego programu Księgarnie Odporne, którego celem jest przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pandemii koronawirusa w branży księgarskiej. Lokalne krakowskie księgarnie to dla nas od lat naturalni i sprawdzeni partnerzy oraz strategiczna branża objęta ochroną i wsparciem w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dotychczas wydanych książek pod patronatem KMLU: http://miastoliteratury.pl/program/ksiazki-patronackie-kmlu/

Organizator: KBF – operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 

Poszukiwanie nowych środków przekazu, programowe eksperymenty i wirtualny kontakt to doświadczenia bliskie kulturze w 2020 roku. Pomimo trudnych okoliczności zakończony rok w Krakowie Mieście Literatury UNESCO należy uznać za udany. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego podsumowania.

Przygotowany w błyskawicznym czasie u progu pierwszej fali pandemii pakiet narzędzi wspierających sektor krakowskiej kultury pn. Kultura Odporna był pilną odpowiedzią na potrzeby środowiska dotkniętego nieoczekiwanym kryzysem. W ramach inicjatyw wspierających 22 krakowskie księgarnie i antykwariaty otrzymały pomoc z programu Księgarnie Odporne, a 41 projektów książkowych wyróżniono Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Z kolei powstała z myślą o krakowskiej kulturze platforma PLAY KRAKÓW stworzyła nie tylko nowe możliwości kontaktu z publicznością, ale i promocji wydarzeń na ogólnopolską skalę, na czym skorzystali także odbiorcy wydarzeń literackich.

Znakiem rozpoznawczym programu KMLU są działania na rzecz branży literackiej. Ewolucji programu wydawniczego – książki objęte naszym patronatem to już mała biblioteczka składająca się z 300 ogólnodostępnych pozycji – towarzyszy Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO przyznawana od 2020 roku. Wyróżnieniem honorujemy projekty książkowe (przed publikacją) odwołujące się do literackiego dziedzictwa Krakowa poprzez temat, osobę autora/autorki lub wydawnictwo. W wyniku pierwszej edycji programu przyznaliśmy wsparcie dla 41 tytułów, a łączna pula nagród wyniosła ponad 200 tys. zł. Wsparciem objęto nowe publikacje uznanych autorów – m.in. Ewy Lipskiej, Wojciecha Nowickiego i Dominiki Słowik – oraz literackich debiutantów, takich jak Adrianna Alksnin. Spotkania z autorkami i autorami książek patronackich KMLU wzbogaciły Festiwal Conrada, a półki naszego programu wydawniczego zagościły też na stałe w 12 krakowskich księgarniach.

Nieustająco strategiczna jest dla nas współpraca z tradycyjnymi księgarniami, mocno dotkniętymi przez ekonomiczne skutki pandemii. Zrealizowany pomiędzy kwietniem a czerwcem program Księgarnie Odporne wyprzedził rządową tarczę ochronną i pomógł 23 księgarniom w najtrudniejszych pierwszych miesiącach pandemii. Efektem programu o łącznej wartości 100 tys. zł był szereg recenzji książkowych publikowanych na Facebooku i w miesięczniku „Karnet”. Przez cały rok księgarnie ściśle współpracowały z Biblioteką Kraków, oferując specjalne rabaty czytelnikom biblioteki. Pomimo okoliczności odbyły się też 3 edycje Krakowskiego Kiermaszu Książki tworzonego z myślą o antykwariuszach. Rok zwieńczył plebiscyt Wybieramy Księgarnię Roku 2020, w wyniku którego krakowianie wyłonili w głosowaniu swoje ulubione księgarnie i antykwariaty. Tym razem triumfatorkami okazały się: Księgarnia Karakter (w kategorii książki), Szafa Pełna Książek (księgarze), Spółdzielnia Ogniwo (klimat) i Café NOWA Księgarnia (wydarzenia).

Wyjątkowy, bo wirtualny charakter miały ubiegłoroczne edycje dwóch największych krakowskich festiwali literackich. Trzynasta już odsłona Festiwalu Conrada (1925 października), której gośćmi byli m.in. Elif Şafak, Etgar Keret, Roy Jacobsen i Adeline Dieudonné, zrealizowana została wirtualnie na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW, odnotowując łącznie ponad 80 tys. wyświetleń i prawie 600-tysięczny zasięg postów z udostępnionymi materiałami wideo.

Zwieńczeniem festiwalu była tradycyjnie gala Nagrody Conrada wręczanej corocznie decyzją czytelniczek i czytelników autorce lub autorowi najlepszego literackiego debiutu. Laureatką Nagrody została Dorota Kotas, autorka książki Pustostany opublikowanej przez Wydawnictwo Niebieska Studnia. Festiwal został wzbogacony o szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak kontynuacja innowacyjnego projektu łączącego świat literatury i filmu pn. Word2Picture czy Kongres Książki, podczas którego dyskutowaliśmy o wyzwaniach stojących przed rynkiem wydawniczym i środowiskiem literackim.

W formie wirtualnej, pod hasłem Nowy stan skupienia odbywał się także poetycki Festiwal Miłosza. W efekcie dziewiątej edycji wydarzenia w księgarniach pojawiło się 5 nowych tomików poetyckich autorstwa znakomitych zagranicznych gości: Agi Mishol, Alice Oswald, Petera Gizzi, Ivana Štrpki i Anthony’ego Josepha. Tomiki ukazały się dzięki współpracy Festiwalu Miłosza z wydawnictwami Pogranicze, a5, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Instytutu Mikołowskiego i Korporacji Ha!art.

Życie na Zoomie to chyba najważniejsze wyzwanie w dzisiejszej edukacji szkolnej, któremu sprostaliśmy wspólnie z organizatorami tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci (10–14 listopada). Śmiechu i zabawy na wirtualnych warsztatach było co niemiara, a na zakończenie imprezy poznaliśmy laureatkę Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej. Statuetka psa z kultowych opowiadań Ludwika Jerzego Kerna tym razem powędrowała w ręce Marii Strzeleckiej, autorki książki Beskid bez kitu (Libra).

O dobre samopoczucie dzieci i rodziców w warunkach zamknięcia przedszkoli podczas pierwszej fali pandemii zadbaliśmy wspólnie z gośćmi internetowego cyklu Czytanie na Drugie Śniadanie (marzec – kwiecień). W 44 odcinkach cyklu emitowanego codziennie na profilu KMLU na Facebooku swoje porcje lektur zaserwowali najmłodszym m.in. Michał Rusinek, Piotr Socha, Joanna Olech i Sylwia Chutnik.

Z zaułków krakowskiego Kazimierza do sieci wyemigrował Festiwal Kultury Żydowskiej (10–17 grudnia), przy którym zrealizowaliśmy już po raz piąty pasmo literackie. Zbiegający się z obchodami święta Chanuka termin wirtualnego festiwalu i towarzyszące imprezie hasło Ogień stało się przyczynkiem do rozmów z takimi autorami, jak Anne Applebaum, Mikołaj Grynberg, Wioletta Grzegorzewska czy Shulem Deen.

Warto odnotować nowe formaty wydarzeń takie, jak cykl Wyszukaj klasyka poświęcony mniej lub bardziej zapomnianym krakowskim pisarkom i pisarzom XX wieku. Efektem projektu jest dostępny na platformie PLAY KRAKÓW katalog bezpłatnych materiałów edukacyjnych z unikalnymi archiwaliami poświęcony m.in. Dagny Juel-Przybyszewskiej, Romanowi Ingardenowi czy Annie Świrszczyńskiej.

Nowe czasy to szansa dla nowych technologii, o czym przekonaliśmy się podczas ogólnopolskiej kampanii Czytaj PL! – wirtualnej wypożyczalni książek w formacie elektronicznym. Wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców, w 2020 zostały zrealizowane aż dwie odsłony kampanii, w okresie od 15 kwietnia do 3 maja oraz od 3 do 30 listopada. Tylko jesienią zaangażowało się w nią ponad 47 tys. czytelników z 30 miast, którzy pobrali ponad 110 tys. książek udostępnionych przez współpracujących wydawców. Znalazły się wśród nich m.in. nagradzane Nie ma Mariusza Szczygła i Zimowla Dominiki Słowik, Stramer Mikołaja Łozińskiego czy Horyzont Jakuba Małeckiego.

Edukacja literacka zajmuje szczególne miejsce w programie Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Na program Kursu Kreatywnego Pisania KMLU złożyło się w ubiegłym roku 12 kursów poświęconych 10 gatunkom literackim, z których skorzystało 126 uczestników, a wśród nich pięciomiesięczny kurs pisania powieści, prowadzony przez wysokiej klasy specjalistów i specjalistki z różnych dziedzin. Książki dwóch uczestniczek kursu – Marii Karpińskiej i Joanny Łopusińskiej – doczekały się już publikacji w wydawnictwach.

Mimo niesprzyjających okoliczności kontynuowaliśmy międzynarodowe programy współpracy i wymiany w ramach sieci Miast Literatury UNESCO i Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. Wraz z publikacją książki Powrót do gór. Dziennik z czasu wojny (Instytut Kultury Willa Decjusza) dobiegł końca dwuletni pobyt rezydencjalny syryjskiej poetki Chulud Szaraf. W ramach Programu Rezydencjalnego KMLU gościliśmy w 2020 roku dwie autorki z zaprzyjaźnionych ośrodków – Barcelony (Ana Llurba) i Reykjavíku (Brynja Hjálmsdóttir).

Nabierają tempa prace przy Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Nowoczesna placówka edukacyjna, której patronem będzie autor Solaris, powstanie na krakowskim Zabłociu, na terenie dawnego Składu Solnego, do 2024 roku. Tradycyjne już obchody urodzin mistrza prozy spekulatywnej i najchętniej tłumaczonego polskiego autora wszech czasów uświetniły w 2020 roku m.in. premiery spektakli teatralnych: Lem vs. Dick Mateusza Pakuły w Teatrze Łaźnia Nowa, Solaris w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Ludowym i Dzienników gwiazdowych w reżyserii Adolfa Weltschka w Teatrze Groteska. Wydarzeniom tym towarzyszyły dyskusje i konwent popularnonaukowy Filozofikon przygotowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Wydarzenia te były zapowiedzią jubileuszu 100-lecia urodzin Stanisława Lema i szeregu wydarzeń i inicjatyw zaplanowanych w ramach rozpoczynającego się właśnie Roku Lema, ustanowionego uchwałą Sejmu RP w efekcie starań wielu instytucji i organizacji.

To tylko niektóre z działań, jakie udało nam się zrealizować wspólnie z naszymi partnerami w dynamicznym 2020 roku. Można zaryzykować stwierdzenie, że przynajmniej w Krakowie w nowych realiach literatura broni się zaskakująco dobrze. Nie oznacza to jednak, że praca dobiegła końca – przed nami rok 2021, a w nim jeszcze więcej fascynujących literackich wyzwań i ambitnych planów, na czele z przypadającymi we wrześniu obchodami 100. rocznicy urodzin autora Solaris.

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów – zawsze warto zajrzeć na stronę www.miastoliteratury.pl i profil Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku!

 

Estate of Seamus Heaney, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Ambasada Irlandii w Polsce mają przyjemność ogłosić, że zwyciężczynią pierwszego naboru na rezydencję w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza w Krakowie została irlandzka poetka Alice Lyons.

Alice Lyons jest pisarką urodzoną i wykształconą w USA, która od 1998 roku mieszka w zachodniej Irlandii. Autorkę trzech książek poetyckich nagradzano za twórczość zarówno w Irlandii, jak i w USA. Jej film poetycki The Polish Language, wyreżyserowany wspólnie z Orlą Mc Hardy, był w 2010 roku nominowany do Irish Film & Television Awards (IFTA) i nadal odwiedza kina, festiwale i galerie na całym świecie. Lyons wielokrotnie gościła w Polsce, a jej wiersze tłumaczono na język polski, a także publikowano w polskiej prasie – ostatnio w „Czasie literatury” i „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie wykłada kreatywne pisanie i literaturę w Yeats Academy of Arts, Design & Architecture w Atlantic Technological University Sligo.

Dzięki projektowi Heaney-Miłosz autorka wprowadzi się do mieszkania polskiego poety i pisarza Czesława Miłosza w Krakowie na okres 4–6 tygodni jesienią 2023 roku.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to właśnie Alice Lyons została pierwszą laureatką Heaney-Miłosz Residency, tym bardziej, że wyboru musieliśmy dokonać z grona bardzo silnych kandydatur. Długotrwały i głęboki związek Alice Lyons z Polską i polską kulturą miał ogromny wpływ na jej dotychczasowe działania artystyczne. Mamy nadzieję, że rezydencja zapewni Lyons czas i przestrzeń na rozwój – powiedział Chris Heaney z Estate of Seamus Heaney.

Również ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey z entuzjazmem przyjął wiadomość o rezydencji poetki:

– Jestem zachwycony wyborem Alice Lyons do Heaney-Miłosz Residency. Rezydencja ta jest namacalnym uczczeniem przyjaźni Czesława Miłosza i Seamusa Heaneya i przyczyni się do wzmocnienia coraz ściślejszych więzi między irlandzką i polską literaturą, poezją i kulturą.

Program Heaney-Miłosz ma na celu wspieranie pisarzy mieszkających w Irlandii, którzy znajdują się na wczesnym etapie swojej kariery. Rezydencja zapewnia im przestrzeń i czas na rozwój ich twórczości w pobudzającym otoczeniu miasta Krakowa.

Podczas pobytu w Polsce pisarka weźmie udział w wystąpieniach publicznych, takich jak dyskusje na Festiwalu Conrada oraz spotkania ze środowiskiem twórczym i literackim Krakowa. Po zakończeniu pobytu autorka przedstawi pisemne podsumowanie swoich krakowskich doświadczeń.

Alice Lyons, fot. Róisín Loughrey

 

Uhonorowany w 1980 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury Czesław Miłosz jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Opisywany przez Seamusa Heaneya jako „weteran zamętu”, osobiście doświadczył zniszczeń wojennych i okupacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Te przeżycia, a także polsko-litewskie dziedzictwo ukształtowały jego pisarstwo. Jak napisał Heaney o lekturze Miłosza: „Stajesz się niewolnikiem wyjątkowego głosu, poezji nasyconej gęstością doświadczenia, które w promieniach zrozumienia urasta do rangi symbolu”.

To właśnie w Krakowie Miłosz i Seamus Heaney umocnili swoją przyjaźń. Dzieła obu twórców wyrastają z trudnych doświadczeń konfliktów i przeciwności; łączy je także zaangażowanie w działaniu na rzecz godności i praw człowieka.

– Czesław Miłosz mieszkał przy ulicy Bogusławskiego w Krakowie przez ostatnią dekadę życia, tu powstały jego nagradzane i szeroko komentowane dzieła. Mamy więc nadzieję, że możliwość pobytu w Krakowie pulsującym kreatywnością i energią twórczą stworzy doskonałe warunki pracy dla pierwszej rezydentki, pani Alice Lyons, utrwalając kulturowe i artystyczne relacje łączące Irlandię i Polskę – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, operatora program Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W pierwszym naborze do projektu Heaney-Miłosz wzięło udział 29 twórców.

 

 

Wpisz szukaną frazę: