fbpx

„Wyszukaj Klasyka” o Ewie Szelburg-Zarembinie | 9.09., godz. 18.00

Trudno spotkać w Polsce dziecko, które nie zna wiersza o dwóch kotkach, ale coraz trudniej o dorosłych, którzy pamiętają jego autorkę. Ikona literatury dziecięcej oraz społeczniczka i bojowniczka o prawa kobiet w jednej osobie – Ewa Szelburg-Zarembina będzie bohaterką wrześniowego spotkania w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka”. Gościem wirtualnej rozmowy prowadzonej przez Marcina Wilka będzie Anna Marchewka, autorka literackiej biografii Szelburg-Zarembiny. Zapraszamy na transmisję 9 września o godz. 18.00 na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

Spośród ponad 100 książek napisanych za życia przez Ewę Szelburg-Zarembinę (1899-1986) na pierwszy plan wysuwa się literatura, która, jak mawiał jej teść Stanisław Ostrowski, „powinna być piękną i powinna człowiekowi dawać odpoczynek po całodziennej jednostajności i banalności”. Niezliczone wiersze, kołysanki i piosenki, w tym zalewające do dziś rynek wydania Aaa… kotki dwa, Krasnoludków, Idzie niebo ciemną nocą, wielomilionowe nakłady w PRL, przekraczające tradycyjne schematy wychowawcze książki dla dzieci i młodzieży, przewodnictwo w Kapitule Orderu Uśmiechu i powstały z jej inicjatywy Pomnik – Szpital Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – to główne elementy składowe zapomnianej dziś famy Ewy Szelburg-Zarembiny jako jednej z najważniejszych polskich autorek literatury dziecięcej.

Obok tego obrazka istnieje jednak portret Szelburg-Zarembiny o wyraźnie mroczniejszych i ostrzejszych rysach, który zapowiada dalsza część wypowiedzi teścia przytoczonej w artykule Katarzyny Wajdy dla „Gazety Wyborczej” („babranie się w brzydocie jest dla mnie wstrętem”). Ubogie dziecko ogrodnika dworskiego i krawcowej z Lubelszczyzny. Ostre nierówności społeczne, zarezerwowane dla bogaczy korty tenisowe i pierwsze interakcje z ówczesną elitą (Bolesław Prus) w uzdrowisku Nałęczów, w którym dorastała i które stało się miejscem akcji dla wielu jej powieści. Walka o awans społeczny i kobiecą godność, niedokończone studia w Krakowie. Pierwsze, przerwane w dramatycznych okolicznościach małżeństwo i późniejsze zacieranie śladów po przeszłości. Znajomość z Zofią Nałkowską, wejście w kręgi postępowe i ostra krytyka rzeczywistości społecznej II RP, wyrażona m.in. w popisowym reportażu Myjcie owoce! o procesie białoruskich chłopów z Kobrynia, przedrukowanym przez Mariusza Szczygła w pamiętnej Antologii polskiego reportażu XX wieku. Skomplikowane, tragiczne sylwetki kobiet stykających się z niewidzialnym sufitem możliwości społecznych opisane w równie licznych jak dziecięce książkach dla dorosłych, z Wędrówką Joanny (1935) na czele. I last but not least – osobisty dramat z czasów wojennych, źródło późniejszej inicjatywy wybudowania słynnego warszawskiego szpitala.

„Godzę się z tym, że znajdę samo szukanie” – powiedziała o procesie odtwarzania życia Ewy Szelburg-Zarembiny Anna Marchewka, gość spotkania w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka” i autorka biografii Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg (2014). Zainteresowanym udziałem w tym świetnie zapowiadającym się spotkaniu pozostaje przystać na to, że rozmowa potrwa nie dłużej niż półtorej godziny!

Miejscem transmisji będzie Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, położona tuż obok budynku starej ujeżdżalni koni przy ul. Rajskiej (obecnie Małopolski Ogród Sztuki), spod którego w dawnych czasach wyruszały w miasto demonstracje sufrażystek. Serdecznie zapraszamy!

dr Anna Marchewka – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, publikowała na łamach (m.in.) „Lampy”, „Zadry”, „Znaku”, „Zeszytów Literackich”, „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”. W miesięczniku „Znak” opiekuje się rubryką „Stacja: literatura”. Współprowadziła poświęcone literaturze programy radiowe („Koło kultury”) i telewizyjne („Czytelnia”, „Czytanie to awantura”, „Myślnik”). Autorka książki Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg (2014). Przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ prowadzi zajęcia poświęcone literaturze popularnej, literaturze polskiej po 1989 roku oraz współczesnemu życiu literackiemu. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych.

Marcin Wilk – dziennikarz, kurator programów literackich. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Ha!artu”, „Radaru” i „Lampy”. Autor m.in. książek biograficznych o Annie Jantar (Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia) i Irenie Kwiatkowskiej (Kwiatkowska. Żarty się skończyły). Niedawno ukazała się jego książka Pokój z widokiem. Lato 1939. Prowadzi blog książkowy Wyliczanka (www.wyliczanka.eu).

„Wyszukaj Klasyka” to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu gościmy ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek. Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich.

PROGRAM SPOTKAŃ:

10 czerwca 2020, godz. 18.00 | Ludwik Jerzy Kern
24 czerwca 2020, godz. 18.00 | Dagny Juel Przybyszewska
8 lipca 2020, godz. 18.00 | Roman Ingarden
22 lipca 2020, godz. 18.00 | Aniela Gruszecka
12 sierpnia 2020, godz. 18.00 | Zygmunt Nowakowski
9 września 2020, godz. 18.00 | Ewa Szelburg-Zarembina
14 października 2020, godz. 18.00 | Anna Świrszczyńska
10 listopada 2020, godz. 18.00 | Henryk Vogler

Spotkania odbywają się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, ale jeśli zmieniająca się sytuacja epidemiczna na to pozwala – także na żywo! Nagrania realizowane są w krakowskich kawiarniach, księgarniach i miejscach związanych z naszymi bohaterami i bohaterkami, a także w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Cykl „Wyszukaj Klasyka” dofinansowano że środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotografia: Ilustrowany Kuryer Codzienny, ok. 1925, © Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kulisy pracy nad najgłośniejszymi serialami ostatnich lat, czyli Wiedźminie czy Królu. Warsztaty dla wydawców z pitchingu książek, a także przegląd trendów wydawniczych dla producentów. Word2Picture po raz drugi łączy dwie branże – książkową i filmową – i otwiera je przed czytelnikami i widzami. Zapraszamy na spotkania m.in. z Jackiem Dukajem, Szczepanem Twardochem, Tomaszem Bagińskim i Anną Różalską podczas 12. edycji Festiwalu Conrada.

Tegoroczna 2. edycja Word2Picture ruszyła pełną parą! Wydawcy, których projekty książkowe zostały do niej zakwalifikowane, przez kilka ostatnich dni korzystali z prowadzonych online szkoleń i warsztatów. Przygotowania rozpoczęli od wykładu Alicji Grawon-Jaksik, prezeski Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, dotyczącego charakterystyki branży filmowej oraz kwestii prawnych i prawa autorskiego przy sprzedaży praw do adaptacji, które poprowadził mecenas Krzysztof Czyżewski. Następnie odbyli warsztaty przygotowujące ich do profesjonalnego pitchingu zgłoszonych książek. Katalog prezentujący wyselekcjonowane w trakcie naboru książki zostanie udostępniony 22 października na Facebooku Festiwalu Conrada. Trafi on również do polskich nadawców i producentów poszukujących inspirujących projektów książkowych.

Podczas tegorocznej edycji wydawcy będą starali się sprzedać prawa ekranizacyjne do następujących tytułów:

  1. Paweł Maj, Tosia w tarapatach, Wydawnictwo Skrzat (literatura dziecięca);
  2. Marta H. Milewska, Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma, Dreams Wydawnictwo (literatura dziecięca);
  3. Wojciech Engelking, Serce pełne skorpionów, WAB Foksal (proza obyczajowa);
  4. Greta Drawska, Rytuał, Wydawnictwo Znak Literanova (literatura kryminalna);
  5. Sylwia Chutnik, Cwaniary, Wydawnictwo Znak Literanova (proza obyczajowa);
  6. Tomasz Łapiński, Szmata, Wydawnictwo SQN (proza obyczajowa);
  7. Radosław Młynarczyk, Hłasko. Proletariacki książę, Wydawnictwo Czarne (biografia);
  8. Anna Cieplak, Rozpływaj się, Wydawnictwo Literackie (proza obyczajowa);
  9. Jacek Karczewski, Jej wysokość gęś, Wydawnictwo Poznańskie (non-fiction);
  10. Monika Michalik, Zaczekaj na mnie, Wydawnictwo Znak (proza obyczajowa/romans).

Wydarzenia branżowe skierowane do wydawców i producentów to tylko jeden z aspektów Word2Picture. Jak co roku wszystkich widzów i czytelników zainteresowanych tematyką adaptacji zapraszamy na wydarzenia otwarte. 23 i 24 października odbędą się festiwalowe dyskusje online z uznanymi gośćmi z branży filmowej i wydawniczej, którzy opowiedzą o najnowszych produkcjach, a także charakterze współpracy między autorem a reżyserem czy scenarzystą.

Cykl rozpocznie się 1 października webinarium, w którym Alicja Grawon-Jaksik porozmawia z Ewą Bolińską-Gostowską – redaktorką i Foreign Rights Managerką w Wydawnictwie Znak – na temat rynku książki i aktualnych trendów wydawniczych. Webinarium będzie skierowane do producentów i osób z branży filmowej poszukujących literackich pierwowzorów z potencjałem na adaptację, a także chcą dowiedzieć się, jak działa rynek wydawniczy. Nie zabraknie też rozmowy o tym, jak współpracować z wydawcą. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych. Więcej informacji i zapisy: word2picture@kbf.krakow.pl.

Z kolei dla czytelników i widzów, miłośników kina i literatury, przygotowaliśmy dwa otwarte panele dyskusyjne. 23 października spotkamy się ze Szczepanem Twardochem i Anną Różalską, dyrektorką produkcji oryginalnych w Canal+, którzy porozmawiają o zbliżającej się premierze serialu Król opartego na głośnym bestsellerze, a także o tym, jak wygląda ich współpraca z autorem nad adaptacją jego książki w praktyce. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.

Z kolei 24 października Ewa Bolińska-Gostkowska porozmawia z Jackiem Dukajem, autorem między innymi monumentalnej powieści Lód, o pracy nad adaptacjami ze szczególnym naciskiem na kulisy zrealizowanego przez Netflix serialu Kierunek: Noc opartej na wątkach powieści fantastycznej Dukaja pt. Starość aksolotla. Będzie to także wyjątkowa okazja do spotkania z gościem specjalnym wydarzenia, Tomkiem Bagińskim, rysownikiem, reżyserem i producentem wykonawczym serialu Wiedźmin, o kulisach jednego z najgłośniejszych seriali fantasy ostatnich lat, opartego na prozie Andrzeja Sapkowskiego, a także o roli literackich inspiracji w swojej twórczości filmowej.

Obydwa panele dyskusyjne odbędą się w całości online i będą transmitowane na kanale facebookowym Festiwalu Conrada.

Organizatorem wydarzenia jest KBF, operator programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Wydarzenie odbywa się w ramach 12. edycji Festiwalu Conrada. Partnerem wydarzenia jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Jaką rolę odgrywają fake newsy w dobie postprawdy? Jakie są koszty zaangażowania reporterów w monitorowanie działań władz? Czy warto podejmować dziennikarskie ryzyko i jakie są tego koszty? Co tak naprawdę w 2020 roku oznacza „czwarta władza”? Odpowiedzieć spróbują najważniejsi ludzie związani z polskim reportażem, m.in.: Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Katarzyna Kobylarczyk i Bart Staszewski. Festiwal NON-FICTION odbędzie się między 28 a 30 sierpnia w Krakowie.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu NON-FICTION jest WŁADZA. Żyjemy w świecie, którego kierunki rozwoju wyznaczają ponadnarodowe korporacje, a nierówności i niepewność jutra dotykają wszystkich pokoleń. W świecie fake newsów i kłamstwa, które już kilkukrotnie wygrały wybory. W świecie nadciągającej wielkimi krokami katastrofy ekologicznej, której próbkę widzieliśmy w Australii. W końcu w świecie rządzonym przez ludzi, którzy wojnę, często ideologiczną, traktują jak zabawę żołnierzykami i tych, którzy wychodzą na ulice miast, by powiedzieć dość.

Temat tegorocznej edycji początkowo miał skupiać się wokół innych zagadnień. Tymczasem rok 2020 okazał się koszmarny, a jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Wydarzenia na Białorusi, dojmujące skutki globalnej pandemii, głębokie politycznie i społecznie podziały, największe protesty w historii USA – to wszystko sprawiło, że również nasz program ewoluował. Słowo WŁADZA już dawno nie było aż tak wielowymiarowe.

Festiwal NON-FICTION odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia 2020 w Krakowie, ul. Dolnych Młynów 10, nad klubem Scena54.

Program festiwalu to reprezentacja wszystkich, także tych nie przenikających do mainstreamu, dziedzin reportażu.
Goście:

Literatura i prasa: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Katarzyna Kobylarczyk, Aleksandra Lipczak, Wojciech Jagielski, Remigiusz Ryziński, Nina Olszewska, Marcin Kącki, Wojciech Szot
Film i telewizja: Leszek Dawidowicz
Radio: Anna Gmiterek-Zabłocka
Nowe media: Agata Szczęśniak, Beata Biel
Fotografia: Bart Staszewski

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu od początku jest i będzie bezpłatny.

Ze względów bezpieczeństwa na spotkaniach będzie ograniczona liczba miejsc, a uczestnictwo w nich będzie możliwe po pobraniu bezpłatnych wejściówek, które będą dostępne na portalu Evenea. Wymagane jest także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia i klauzuli RODO. Organizatorzy apelują o zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych lub przyłbic a także o zachowanie dystansu społecznego i stosowanie środków dezynfekcyjnych.

Ogłoszenia, biogramy i szczegółowy program na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.
Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje

Ana Llurba z Argentyny i Brynja Hjálmsdóttir z Islandii spędzą dwa twórcze miesiące w Krakowie. Rezydentki będą pracować nad swoimi najnowszymi tekstami, wnosząc zarazem swój wkład w literackie życie miasta.

We wrześniu i październiku Kraków odwiedzą dwie niezwykłe twórczynie. Za sprawą programu rezydencjalnego Krakowa, który jak co roku oferuje pobyt pisarzom z Sieci Miast Literatury UNESCO, spędzą u nas dwa miesiące – pisząc teksty, poznając miasto i rozwijając kontakty w branży literackiej. Z przyjaznych warunków do pracy twórczej w Willi Decjusza skorzystają Ana Llurba oraz Brynja Hjálmsdóttir.

Ana Llurba, a właściwie Ana Isabel Llurba Ferreira to argentyńska poetka i pisarka. Jej tom Este es el momento exacto en que el tiempo empieza a correr (To jest dokładnie ten moment, w którym czas zaczyna biec) został uhonorowany nagrodą dla młodych poetów im. Antonio Colinasa (Antonio Colinas Young Poetry Award, 2015). Jej pierwsza powieść La Puerta del Cielo (Drzwi niebios, 2018) doczekała się publikacji w Hiszpanii, Argentynie i Chile; wkrótce będą mogli sięgnąć po nią także Włosi. Jest absolwentką wydziału literatury współczesnej na Narodowym Uniwersytecie w Kordobie. Z Argentyny przeprowadziła się do Hiszpanii, gdzie ukończyła m.in. teorię literatury i literaturoznawstwo porównawcze na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Obecnie pracuje w sektorze publicznym, pisze artykuły dla wydawnictw kulturalnych oraz prowadzi warsztaty kreatywnego pisania.

Druga z rezydentek to islandzka poetka, pisarka i krytyczka filmowa. Brynja Hjálmsdóttir ukończyła teorię filmu i kreatywne pisanie na Uniwersytecie Islandzkim. Jej debiutancka książka poetycka zatytułowana Okfruman (Zygota, 2019) została nominowana do Fjöruverðlaunin (Islandzkiej Nagrody Literackiej przyznawanej kobietom) oraz nagrodzona w rywalizacji o The Icelandic Booksellers’ Literary Prize. Brynja mieszka i pracuje w Reykjaviku.

Ana Llurba i Brynja Hjálmsdóttir zamieszkają w Domu Łaskiego, w gościnnych pokojach Instytutu Kultury Willa Decjusza, partnera projektu. Pobyt w Krakowie ma być dla nich okazją do intensywnej pracy twórczej, a także do uczestniczenia w życiu literackim miasta. Jeśli sytuacja na to pozwoli, obie pisarki spotkamy na jesiennych wydarzeniach literackich.

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do pisarzy, poetów i tłumaczy z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Ma na celu stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i europejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami. W przeszłości w ramach programu Kraków gościł twórców m.in. z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Ukrainy, Hiszpanii czy Australii.

Program rezydencjalny skierowany do twórców i twórczyń z Miast Literatury UNESCO to jeden z szeregu tego typu projektów realizowanych przez KMLU obok takich programów pobytowych jak Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN, wymienna rezydencja Kraków-Québec czy rezydencje dla laureatów nagród literackich.

Program jest realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Kolejna odsłona Festiwalu Miłosza sprawi, że poezja dotrze do nas nie tylko na kartach książek, ale również przez… głośniki czy słuchawki za sprawą czterech premierowych podcastów „Spiżarnia poetycka”! Usłyszymy znakomitych polskich poetów toczących rozmowy o swoich inspiracjach, literackich początkach i ulubionych wierszach. Pierwszy odcinek już jest dostępny na platformach Spotify i Soundcloud.

Spiżarnia nie od dziś kojarzy nam się z tajemniczymi zapachami i kuszącymi słoiczkami pełnym smaków i wspomnień, które tylko czekają, aż sięgniemy po nie na nieco zapomnianą już półkę. „Spiżarnia poetycka”, czyli podcasty w ramach Festiwalu Miłosza mają pełnić funkcję takiego właśnie metaforycznego pomieszczenia, w którym możemy natknąć się na zmysłowe doznania, apetyczne rozmowy i aromatyczne frazy.

W festiwalowej audycji pojawią się dyskusje o tym, jak czytać poezję, rozmawiać o niej i tropić jej ukryte sensy. Poeci i poetki opowiedzą o swoich ulubionych wierszach, będą też szukać odpowiedzi na pytanie postawione niegdyś przez Wisławę Szymborską: „Tylko co to takiego poezja”. Z kolei w kąciku „Co poeta miał na myśli?”, który nieco ironicznie nawiązuje do lekcji języka polskiego, prowadzący i zaproszeni goście udowodnią, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule segmentu wcale nie musi być tak trudna, jak się zdawało w szkolnych czasach.

Zapraszamy na pierwszy odcinek audycji, w którym Małgorzata Lebda i Wojciech Bonowicz porozmawiają o swoim warsztacie poetyckim, Maciej Robert opowie o ulubionym wierszu, a Tomasz Bąk zdradzi, dlaczego pisze poezję. Na koniec podczas dyskusji o wierszu Mirona Białoszewskiego dowiemy się, czy liryka musi być zrozumiała.

biurofestiwalowe · Spiżarnia poetycka – odc. 1

Kolejne odcinki podcastów będą pojawiać się co czwartek przez najbliższe cztery tygodnie. Następny odcinek – 10 września! Słuchajcie nas w serwisie Spotify i Soundcloud. W pierwszej odsłonie „Spiżarni poetyckiej” do rozmowy o wierszach zapraszają Sylwia Miłkowska, Maciej Miłkowski i Jacek Podsiadło.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy na drugi tegoroczny Krakowski Kiermasz Książki, który odbędzie się 8-9 sierpnia od godz. 10.00 do 20.00 na placu św. Marii Magdaleny. Na świeżym powietrzu antykwariusze, księgarze i bukiniści przedstawią najciekawsze okazy ze swoich bogatych kolekcji i będą zachęcać do spędzenia miło czasu w jednym z najurokliwszych zakątków Starego Miasta. Dodatkowo, podczas Kiermaszu odbędą się warsztaty introligatorskie prowadzone przez Olgę i Łukasza z Suszek Books. 

Antykwariat Abecadło, Szafa Pełna Książek, Antykwariat Hulaj Pole, American Bookstore, Suszek Books, zaprzyjaźnieni katowiczanie z 451 stopni, a także Świat w Tunelu działający na co dzień w przejściu podziemnym na wysokości Domu Handlowego „Jubilat” oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków przy Hali Targowej – oferta książek z drugiego obiegu na Krakowskim Kiermaszu Książki zapowiada się jak zawsze znakomicie! Ideą kiermaszu organizowanego od 2016 roku jest popularyzacja książek i czytelnictwa wśród dużych i małych odbiorców, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO.

To nie wszystko. Olga i Łukasz Suszkowie z antykwariatu Suszek Books poprowadzą dla Was podczas Kiermaszu warsztaty introligatorskie. Poznacie podstawowe techniki i narzędzia używane przez introligatorów, dowiecie się wielu ciekawostek na temat papieru oraz historii książki, a także uszyjecie dwa proste notesy w oprawie broszurowej, poznając dwa rodzaje szycia – francuskie i japońskie. Zdobyte wiadomości będziecie mogli wykorzystać przy naprawie „domowymi” sposobami niektórych książek.

Na około godzinne warsztaty, które będą odbywać się podczas Kiermaszu o godz. 11.30, obowiązują zapisy pod adresem antykwariat@suszek.com.pl.

I jeszcze jedna dobra wiadomość – podczas kiermaszu będzie można usiąść na leżakach i w tych relaksujących warunkach napić się kawy oraz zjeść lody z rowerowej kawiarni Bike Café.

Uczestnicy najbliższych Kiermaszów:

• Suszek Books
• American Bookstore
• Antykwariat Hulajpole
• Antykwariat PiBook
• Świat w Tunelu
• Antykwariat 451 stopni
• Grzegorz Łabuda
• Robert Gardas
• Szafa Pełna Książek
• Biblioteka Domowa – Wojciech Pasternak
• Fankomiks
• Antykwariat Abecadło

Do zobaczenia 8 i 9 sierpnia na placu św. Marii Magdaleny!

Krakowskiemu Kiermaszowi Książki patronuje kampania informacyjno-społeczna „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Szczegóły kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

Kiermasze organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Informacje o kolejnych weekendach z Krakowskim Kiermaszem Książki będą ukazywać się na naszej stronie.

Wpisz szukaną frazę: