
Księgarnie Odporne – dziękujemy i wspieramy dalej!
Księgarnie Odporne – dziękujemy i wspieramy dalej!
30 wideorecenzji obejrzanych przez 25 tys. internautów i internautek, 82 recenzje tekstowe publikowane m.in. w kolejnych wydaniach miesięcznika „Karnet” i na łamach partnerów medialnych akcji – to tylko niektóre efekty programu Księgarnie Odporne zrealizowanego w ostatnich dwóch miesiącach przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Czytaj więcej
„Wyszukaj Klasyka” o Dagny Juel Przybyszewskiej | 24.06, g. 18.00
Bohaterką kolejnego potkania będzie Dagny Juel Przybyszewska – norweska pisarka, tłumaczka i pianistka, żona Stanisława Przybyszewskiego i legenda młodopolskiej bohemy. O jej krótkim, tragicznym życiu i nierozstrzygalnych dylematach, co jest faktem, a co mitem w biografii „muzy” artystów belle époque, będzie rozmawiać Marcin Wilk z prof. Gabrielą Matuszek-Stec.
Czytaj więcej
Widzialne i niewidzialne – znamy program główny 12. Festiwalu Conrada!
O wyjątkowości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada świadczy nie tylko doborowe grono gości z całego świata, a także wielość i różnorodność dyskutowanych w jego trakcie tematów. W związku z nieprzewidywalną sytuacją pandemiczną na świecie w tym roku po raz pierwszy w historii połączymy się internetowo z autorkami i autorami, gośćmi programu głównego wydarzenia. Spotkamy się m.in. z Sigrid Nunez, Markiem Bieńczykiem, Royem Jacobsenem, Karlem-Markusem Gaussem, Magdaleną Tulli i Elif Shafak.
Czytaj więcej
Rok 2021 będzie należał do Lema. Oto wydarzenia, które przypominają nam o stuleciu urodzin pisarza
Już dziś rusza strona www.roklema.pl, na której zbierane będą wszystkie wydarzenia zaplanowane w związku z 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema. Dla miłośników twórczości pisarza Maciej Stuhr nagrał fragmenty Summy technologiae – wielkiego eseju filozoficznego, który wkrótce zostanie wznowiony przez Wydawnictwo Literackie.
Czytaj więcej
„Wyszukaj Klasyka” o Ludwiku Jerzym Kernie. Spotkanie online
10 czerwca Ludwik Jerzy Kern będzie bohaterem pierwszego spotkania w ramach nowego cyklu „Wyszukaj Klasyka”, w którym przybliżymy sylwetki wybranych XIX- i XX-wiecznych autorów i autorek związanych z Krakowem. O twórczości patrona przyznawanej w naszym mieście Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego opowie Barbara Gawryluk w rozmowie z Marcinem Wilkiem. Zapraszamy na transmisję online!
Czytaj więcej
Warsztaty uważnego pisania na 9. Festiwalu Miłosza
Zajęcia w formie online stanowią cykl uzupełniających się trzech modułów prowadzonych przez ważne postacie współczesnego świata literackiego: poetkę i pisarkę Barbarę Klicką, pisarza i fotografa Mikołaja Grynberga, a także historyka i krytyka literatury Tomasza Cieślaka-Sokołowskiego. Warsztaty są bezpłatne. Zapraszamy!
Czytaj więcej
Rusza 5. edycja Kursu Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO!
Pięć miesięcy, dziesięciu wykładowców i prawie 100 godzin zajęć – tak w liczbach można podsumować program tegorocznego Kursu Pisania Powieści. Dwanaścioro początkujących pisarzy i pisarek będzie mogło doskonalić swój warsztat i pracować nad pomysłami z najlepszymi redaktorami, autorami i autorkami w Polsce. Rekrutacja trwa do 2 sierpnia.
Czytaj więcej