fbpx

W Krakowie Dzień Dziecka trwa cały tydzień! Między 1 a 5 czerwca o godz. 18.00 na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Teatru Groteska zagoszczą wyjątkowe czytanki z udziałem aktorów. A już w poniedziałek 1 czerwca o godz. 11.00 zapraszamy do Głównej Księgarni Naukowej, gdzie Lech Walicki jako Czarny Kot przedstawi wyjątkowe interpretacje wierszy Ludwika Jerzego Kerna o Waszych… ukochanych kotach. 

Przed nami pierwsze od długiego czasu spotkanie na żywo z udziałem publiczności i to wyjątkowo dla nas ważnej – bo dziecięcej. W Dniu Dziecka, 1 czerwca o godz. 11.00, zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami do Głównej Księgarni Naukowej, gdzie Lech Walicki jako Czarny Kot interpretować będzie „kocie” wiersze Ludwika Jerzego Kerna. W drugiej części spotkania wspólnie narysujemy kociego bohatera, a uczestnicy i uczestniczki otrzymają słodkie niespodzianki. Ponieważ dbamy o Wasze zdrowie, na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętnych prosimy o wysłanie maila ze zgłoszeniem na adres: kontakt@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Długo wyczekiwany i zawsze zbyt szybko kończący się Dzień Dziecka postanowiliśmy w tym roku wydłużyć, jak tylko się da. Dlatego na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Teatru Groteska to wyjątkowe święto potrwa cały tydzień! Codziennie od poniedziałku do piątku (1-5 czerwca) o godz. 18.00 zapraszamy dzieci w wieku 3-8 lat na wyjątkowe spotkania z aktorami Teatru Groteska, którzy prezentować będą najzabawniejsze wiersze i opowieści. (Ty)Dzień Dziecka ubarwią: Jakub Popławski jako Pan Impresario, Krzysztof Grygier jako Czarnoksiężnik, Bartłomiej Olszewski jako Szerszeń i Olga Przeklasa jako Nowa Pani. Interpretacje aktorskie (bez udziału publiczności) będą rejestrowane w tak dobrze znanych miłośnikom książek miejscach, jak De Revolutionibus Books&Cafe, Księgarnia Pod Globusem, Książkoteka i Cafe NOWA Księgarnia, a następnie codziennie o godz. 18.00 udostępniane na profilach społecznościowych KMLU i Teatru Groteska.

Organizatorzy akcji: Teatr Groteska i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Partner akcji: Kids in Kraków

Program czytanek:

  • poniedziałek (1 czerwca), godz. 11.00, Główna Księgarnia Naukowa (ul. Podwale 6)
    Lech Walicki jako Czarny Kot ze spektaklu Mistrz i Małgorzata Teatru Groteska. Spotkanie na żywo i wspólne rysowanie
    Czyta: wybrane wiersze Ludwika Jerzego Kerna
    Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl
    Emisja nagrania z wydarzenia o godz. 18.00 na profilach Facebook KMLU i Teatru Groteska
  • wtorek (2 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook KMLU i Teatru Groteska
    Jakub Popławski
    jako Impresario ze spektaklu Kto pocieszy pechowego Nosorożca Teatru Groteska
    Czyta:
    baśń Czarodziejski rumak z książki Nowe baśnie z 1001 nocy Elwiry Korotyńskiej
    Miejsce nagrania: De Revolutionibus Books&Cafe
  • środa (3 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook KMLU i Teatru Groteska
    Krzysztof Grygier
    jako Czarnoksiężnik ze spektaklu Cudowna lampa Aladyna Teatru Groteska
    Czyta:
    Przygody Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana (fragment)
    Miejsce nagrania:
    Księgarnia Pod Globusem
  • czwartek (4 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook KMLU i Teatru Groteska
    Bartłomiej Olszewski jako Szerszeń ze spektaklu Pchła Szachrajka Teatru Groteska
    Czyta: wybrane wiersze Jerzego Ficowskiego
    Miejsce nagrania: Książkoteka
  • piątek (5 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook KMLU i Teatru Groteska
    Olga Przeklasa w sukni wiktoriańskiej ze spektaklu Ania z Zielonego Wzgórza Teatru Groteska
    CzytaTajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett w tłumaczeniu Jadwigi Włodarkiewiczowej (fragment)
    Miejsce nagrania: Cafe NOWA Księgarnia

Nieproszony gość zmienił nasz świat nie do poznania. Przeformułował scenerię codziennych ścieżek, wykoleił rutynę doświadczeń, na których budowaliśmy osobiste i zbiorowe poczucie bezpieczeństwa. Festiwal Miłosza na ten (nie)porządek odpowiada zaproszeniem do nowego stanu skupienia – na słowie, znaczeniu i emocjach. 9. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce przenosi się do sieci – rusza już 4 czerwca. Festiwal otworzy poetycko-muzyczny wielogłos z udziałem m.in. Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego.

„Nowy stan skupienia” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza. I choć Kraków jak co roku będzie centrum poetyckiego wrzenia, tym razem festiwalową geografię należy potraktować bardzo umownie. Przeniesiony w całości do sfery online Festiwal Miłosza dotrze wszędzie tam, gdzie okna przeglądarek internetowych otworzą się na poezję. Głównym miejscem spotkań z autorami i autorkami ważnymi dla poezji polskiej i zagranicznej będzie festiwalowy fanpage na Facebooku. Od 4 czerwca, czyli od dnia, w którym planowane było otwarcie tegorocznej edycji wydarzenia w tradycyjnej formie w gościnnym Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, miłośnicy i miłośniczki poezji będą mogli korzystać w sieci z bogatego festiwalowego programu. Jego pierwszym punktem, którego nie można przeoczyć, jest poetycko-muzyczne spotkanie „Republica Poetica” z udziałem polskich poetów i poetek. W programie trwającego do jesieni wydarzenia znajdą się także premiery pięciu tomów poetyckich, warsztaty uważnego pisania z Barbarą Klicką, Mikołajem Grynbergiem i Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, cykl podcastów, Konkurs Młodej Poezji dla poetek i poetów przed debiutem oraz wydarzenia pod patronatem pasma OFF. Podczas tej niecodziennej edycji festiwalu próba uchwycenia stanu poezji „tu i teraz” spotka się z badawczym spojrzeniem w przeszłość za sprawą prezentacji archiwalnych materiałów filmowych poświęconych polskim twórcom literackim.

Nowy stan skupienia

Epidemia koronawirusa wymusiła zmianę w relacjach zawodowych, sposobie spędzania czasu, komunikowania się, a także tworzenia i korzystania z dóbr kultury. Nowy stan skupienia oznacza wielowątkową zmianę: przeniesiemy program Festiwalu Miłosza do ogólnodostępnych przestrzeni internetu, skierujemy uwagę na literaturę, zgromadzimy się w rozgałęzieniach światłowodów, a nade wszystko zadbamy o stan skupienia na słowie, detalu, znaczeniu, emocjach – wyjaśniają koncepcję tegorocznej edycji organizatorzy: Olga Brzezińska, Dyrektor Programowa wydarzenia, Krzysztof Siwczyk, jego Dyrektor Artystyczny i Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Ta dziwna sytuacja życia w „międzyczasie”, w zawieszeniu i niepewności dnia jutrzejszego, wyostrza naszą uwagę na to, co – mamy taką nadzieję – chwilowo utracone. Poezja od wielu lat korzysta z nowych form komunikacji. Nie jest językiem ze spiżu. Reaguje w swojej nieskończonej różnorodności, na najdrobniejsze poruszenia w wielkim słowniku, z którego czerpiemy, opisując świat. Czasami przyczynia się do poważnych zmian w tym słowniku, przywracając słowom ich podstawowe znaczenia. Zysk płynący z doświadczenia pandemii polega na wyostrzonej uwadze, z jaką traktujemy otaczającą nas rzeczywistość – piszą organizatorzy w liście skierowanym do odbiorców festiwalu. Wreszcie poezja to język nadziei żywo reagujący na społeczne i kulturowe procesy, szukający słów na nazwanie tego, co jeszcze przed nami. Kilkumiesięczną przygodę z poezją otworzy wyjątkowe spotkanie, którego tytuł nie powinien nikogo zwieść.

Republica Poetica: Piosenka o końcu świata

Jeśli nadejdzie koniec świata, wydarzy się on niepostrzeżenie: wszystko pozostanie na swoim miejscu, życie będzie toczyć się zwyczajnym rytmem, jak zawsze. Innego końca świata nie będzie – pisze Czesław Miłosz w wierszu pochodzącym z wydanego w 1945 roku tomu Ocalenie. A może koniec świata dzieje się teraz na naszych oczach? 4 czerwca o godzinie 19.00 podczas otwarcia 9. edycji Festiwalu Miłosza w wieczorze poetycko-muzycznym inspirowanym Piosenką o końcu świata wezmą udział uznani polscy poeci i poetki. Nowego stanu skupienia lirycznej materii poszukają wspólnie Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Joanna Oparek, Krzysztof Siwczyk i Adam Zagajewski. Spotkanie poprowadzi Marta Eloy Cichocka, a za oprawę muzyczną będzie odpowiadać kontrabasista Marcin Oleś. Zwrotki tej „piosenki” zbudują wiersze festiwalowych gości czytane w języku polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu Festiwalu Miłosza oraz w serwisie YouTube na kanale Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Stałe punkty festiwalowej materii

Jak co roku na festiwalu nie zabraknie premier tomików poetyckich. Wspólnie z Wydawnictwem a5, Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, Korporacją Ha!art, Wydawnictwem Pogranicze i Wydawnictwem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu organizatorzy przygotowali pięć wyjątkowych premier poetyckich. Cztery tomy poezji ujrzą światło dzienne 4 czerwca, w dzień rozpoczęcia się 9. edycji wydarzenia, a do ich lektury zaproszą na festiwalowym profilu na Facebooku ich autorzy i tłumacze. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu nie zabraknie też akcentów offowych. Pod patronatem eksperymentalnego pasma OFF odbędą się streamingi slamów poetyckich organizowanych wspólnie przez magazyn „KONTENT” i Krakowską Szkołę Poezji. Już wkrótce zostaną ogłoszone kolejne festiwalowe wydarzenia, m.in. V Konkurs Młodej Poezji dla poetek i poetów przed debiutem oraz nabór na warsztaty uważnego pisania.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przez najbliższe tygodnie będziemy zaglądać na regały krakowskich księgarzy. W ramach nowego cyklu nagrań – realizowanego na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO w mediach społecznościowych – poznamy bliżej twórców i animatorów kilkunastu księgarń z najlepszą literaturą w mieście oraz najbliższe ich sercom książki. Cykl jest efektem szerokiej współpracy w ramach programu Księgarnie Odporne realizowanego w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym przez pandemię koronawirusa. Oddając głos księgarzom i księgarkom, chcemy zaprosić Was do miejsc, bez których nasze czytelnicze horyzonty byłyby o wiele uboższe. Spodziewajcie się najmniej oczywistych książkowych rekomendacji!

W ramach cyklu „Z księgarskiej półki” odkryjemy ulubione lektury pracowników wybranych krakowskich księgarń niezależnych: De Revolutionibus Books & Café, Głównej Księgarni Naukowej, Księgarni Karakter, Księgarni Pod Globusem, Lokator Kawa & Książki. Zajrzymy do księgarń specjalistycznych w poszukiwaniu książek podróżniczych (Bonobo), dziecięcych (Książkoteka), naukowych (Księgarnia Akademicka), muzycznych (Kurant) i komiksowych (Fankomiks), a nawet… ezoterycznych (Księgarnia CUD). O zaangażowane i uwrażliwiające społecznie tytuły zapytamy pracowników Spółdzielni Ogniwo, udamy się również do lokalnych, tworzących koloryt dzielnic księgarni Muza II, Jedynka i Skrzat, wybierzemy się do Nowej Huty (Café Nowa Księgarnia). Nie pominiemy także antykwariatów (Antykwariat Abecadło, Antykwariat Kamiński, Szafa Pełna Książek).

Nasz cykl otwiera wideorecenzja Kingi Borowieckiej-Woźniakiewicz z Książkoteki:

Kolejne odcinki cyklu będą ukazywać się codziennie o godz. 18.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w mediach społecznościowych. Cykl jest jednym z efektów programu ochronno-pomocowego Księgarnie Odporne, realizowanego w ramach szeroko zakrojonej miejskiej strategii „Kultura Odporna” na czas pandemii koronawirusa i jej ekonomicznych skutków dotykających w sposób szczególny kulturę. Działanie wpisuje się jednocześnie w wieloletnią strategię wsparcia branży księgarskiej wpisaną w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Organizatorem cyklu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Bądźcie z nami!

#KsięgarnieOdporne #KulturaOdporna #BądźTurystą #KrakowskieKsięgarnie #BacklistaPrzebojów

 

Spotkania ze znanymi pisarzami dla dzieci i dorosłych, warsztaty aktorskie dla przedszkolaków, głośne czytanie książek i długie rozmowy z ulubionymi autorami – Księgarnia Pod Globusem rozpoczyna kolejną edycję projektu „Chodzi o czytanie”.

Nowy cykl spotkań dla dzieci  rusza już 1 czerwca! Dla bezpieczeństwa – czerwcowe spotkania odbędą się on-line, ale to nadal będą pełne emocji opowieści o książkach i interesujące rozmowy z pisarzami a także warsztaty, podczas których dzieci będą doskonalić umiejętność czytania. Na spotkania poranne zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli, spotkania popołudniowe będą przeznaczone dla dzieci i dorosłych.

„Chodzi o czytanie! Spotkania pod Globusem” – czerwiec:

– 1 czerwca (poniedziałek), godz. 11.00 – spotkanie z Anną Kaszubą-Dębską o książce „Poczet królowych polskich”

– 3 czerwca (środa), godz. 10.30  – spotkanie z Łukaszem Dębskim o książce „Wierszownik z podróży dookoła świata”

Autorzy w czasie transmisji będą gośćmi Księgarni pod Globusem przy ul. Długiej 1 w Krakowie.

Spotkania on-line dla dzieci z klas 3-6. Informacje i rezerwacje: chodzioczytanie@liberglob.pl

Szczegóły: facebook.com/chodzioczytanie, www.liberglob.pl

„Chodzi o czytanie. Spotkania pod Globusem” pokazują dzieciom książki – bajki, opowiadania, powieści dla dzieci, zbioru wierszy – jako narzędzia, dzięki którym mogą poznać i lepiej zrozumieć otaczający świat. Książka jest też sposobem wsparcia rodziców, którzy chcą wyjaśnić dziecku istotne tematy, zmotywować je do radzenia sobie z trudnościami, ośmielić do aktywnego uczestnictwa w lekcjach. Ważne jest też, by dzieci poznawały księgarnię nie jako sklep z książkami, a miejsce, gdzie z książką można się spotkać, można ją obejrzeć, dotknąć, powąchać, poczytać; gdzie mają miejsce wydarzenia, dla których punktem wyjścia jest książka, ale dotyczą różnych dziedzin życia – podróżowania, przyrody, sztuki – mówią o projekcie jego organizatorzy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dyskusyjne Kluby Czytelnicze to akcja czytelnicza Fundacji Poemat, która już od 4 lat gromadzi miłośników literatury w krakowskich księgarniach kameralnych. Rusza jej V edycja!

Oryginalność koncepcji Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych polega na specjalizacji. Przypisanie księgarni gatunku wraz z prowadzącym powoduje przywiązanie się czytelników do miejsca, w którym dyskutowane są pozycje z interesującego ich zakresu lektur. Zaczynaliśmy w 2016 roku od 20 spotkań w 5 księgarniach, obecnie spotkania odbywają się w 8 miejscach. Poszerzyliśmy naszą ofertę o kolejne gatunki, dołączyli też nowi prowadzący. Przez ten czas udało nam się zgromadzić stałe grono dyskutujących czytelników, które stale się powiększa – mówią organizatorzy cyklu.

Podczas V edycji odbędą się 52 spotkania. Dodatkowym wydarzeniem tej edycji będzie Dyskusyjny Kwartet Literacki – wydarzenie, które odbędzie w przerwie pomiędzy regularnymi spotkaniami DKCz. Czworo prowadzących podyskutuje ze sobą na temat wybranej książki przy udziale publiczności. Spotkanie to ma na celu zaprezentowanie ciekawej lektury oraz promowanie wysokiej kultury dyskusji i wymiany poglądów.

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem część spotkań odbędzie się online za pomocą platformy do videokonferencji. Aby zachować dotychczasowy charakter charakter spotkań, będą obywały się one z niedużych grupach (max 30 osób) i prowadzone będą z przypisanej gatunkowi księgarni. Na spotkania obowiązywać będą zapisy. Spotkania w księgarniach powrócą jak tylko sytuacja związana z pandemią poprawi się na tyle, że będzie to bezpieczne dla uczestników.

DYSKUSYJNE KLUBY CZYTELNICZE – EDYCJA V

*Informacje o aktualnej formie spotkań znajdują się na http://poemat.com.pl/dyskusyjne-kluby-czytelnicze oraz na https://www.facebook.com/dekaczka/

KLASYKA

prowadzi: Marcin Wilk
Antykwariat Abecadło, ul. Kościuszki 18

poniedziałki, godz. 19.00

08.06 Edith Nesbit, Poszukiwacze skarbu, tłum. Halina Jel, Oficyna Wydawnicza Rytm – spotkanie online
03.08 Maria Jehanne Wielopolska, Stolica Polski. Przewodnik dla wycieczek jeden, dwa i trzy dni w Warszawie, Wydawnictwo M. Arcta*
07.09 Homer, Odyseja, tłum. Lucjan Siemieński, Zakład Narodowy im. Ossolińskich*
05.10 Selma Lagerlöf, Gösta Berling, tłum. Franciszek Mirandola, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza*
02.11 Eliza Orzeszkowa, Cham, Gebethner i Wolff*
07.12 Oscar Wilde, Portret Doriana Graya, tłum. Kazimierz Czachowski, Wydawnictwo Panteon*

ESEJ

prowadzi: Maciej Jakubowiak

Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12

poniedziałki, godz. 18.00

29.06 Michał Tabaczyński, Pokolenie wyżu depresyjnego, Korporacja Ha!art – spotkanie online
10.08
Agata Sikora, Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć, Karakter*
28.09
W.G. Sebald, Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze, tłum. Małgorzata Łukasiewicz, Ossolineum*
26.10
Urszula Zajączkowska, Patyki, badyle, Marginesy*
23.11 Mona Chollet, Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet, tłum. Sławomir Królak, Karakter*
14.12 Łukasz Najder, Moja osoba. Eseje i przygody, Wydawnictwo Czarne*

POEZJA

prowadzi: Wojciech Bonowicz

Lokator, ul. Mostowa 1

środy, godz. 18.00

10.06 Stanisław Grochowiak, Perłopław na piasku, Państwowy Instytut Wydawniczy – spotkanie online
08.07 Justyna Bargielska, Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno*
19.08 Maciej Robert, Superorganizm, WBPiCAK*
9.09 Gloria Gervitz, Migracje, tłum. Anna Topczewska, Lokator*
14.10 Zuzanna Ginczanka, Poezje zebrane, Marginesy / Mądrość jak rozkosz (wybór), Czuły Barbarzyńca Press*
25.11 Tomasz Różycki, Kapitan X, a5*
16.12 Adam Kaczanowski, Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie*

BIOGRAFIE

prowadzi: Łukasz Wojtusik

Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1

czwartki, godz.18.00

04.06 Angelika Kuźniak, Boznańska. Non finito, Wydawnictwo Literackie– spotkanie online
27.08 Dariusz Rosiak, Bauman, Wydawnictwo MANDO*
17.09 Agnieszka Dauksza, Jaremianka. Biografia, Znak*
08.10 Tomasz Potkaj, „Przekrój” Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika, Wydawnictwo MANDO*
05.11 Maria Fredro Boniecka, Za kryształową szybą. Przypadki rodu Bonieckich, Wydawnictwo Czarne*
17.12 Jarosław Mikołajewski, Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki, Dowody na Istnienie /Izolda Kiec Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt, Marginesy* 

REPORTAŻ

prowadzi: Szymon Kloska

Bonobo, Mały Rynek 4

środy, godz. 19.00

03.06 Joanna Gierak- Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda, Dowody na istnienie – spotkanie online
01.07 Piotr Marecki. Polska przydrożna, Wydawnictwo Czarne*
05.08 Kai Strittmatter. Chiny 5.0 Jak powstaje dyktatura cyfrowa, tłum. Agnieszka Gadzała, W.A.B. *
02.09 Katarzyna Kobylarczyk, Strup. Hiszpania rozdrapuje rany. Wydawnictwo Czarne*
07.10 Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Walentynowicz. Anna szuka raju, Znak*
04.11 Jonathan Safran Foer. Klimat to my. Wydawnictwo Krytyki Politycznej*
02.12 Alice Lugen. Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca. Wydawnictwo Czarne* 

KRYMINAŁ

prowadzi: Robert Ostaszewski

Księgarnia NOWA, os. Zgody 7

czwartki, 18.00

18.06 Jo Nesbø, Nóż, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie – spotkanie online
16.07 Jordi Sierra I Fabra, Sześć dni w grudniu, tłum. Rozalya Sasor, Albatros*
13.08 John Grisham, Wyspa Camino, tłum. Jan Kraśko, Albatros*
24.09 Peter May, Czarny dom, tłum. Jan Kabat, Albatros*
22.10 Tetsuya Honda, Przeczucie, tłum. Rafał Śmietana, Znak Literanova*
26.11 Antti Tuomainen, Najgorętsza plaża w Finlandii, tłum. Bożena Kajro, Albatros*
10.12 Pierre Lemaitre, Ofiara, tłum. Joanna Polachowska, Muza*

POWIEŚĆ WSPÓŁCZESNA

prowadzi: Anna Marchewka

Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4

piątki, 18.00

19.06 Toni Morrison, Dom, tłum. Jolanta Kozak, Świat Książki – spotkanie online
17.07  Kiran Desai, Brzemię rzeczy utraconych, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Literackie*
21.08 Hiromi Kawakami, Nadepnęłam na węża, tłum. Barbara Słomka, Karakter*
18.09 Tania Malarczuk, Zapomnienie, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy*
16.10  Yan Lianke, Kroniki Eksplozji, tłum. Joanna Krenz, Państwowy Instytut Wydawniczy*
20.11  Clarice Lispector, Opowiadania wszystkie, tłum. Wojciech Charchalis, W.A.B. *
18.12 Anna Bolavá, W ciemność, tłum. Agata Wróbel, Książkowe Klimaty*

KOMIKS

prowadzi: Jan Sławiński

Fankomiks, ul. Batorego 2

piątki, 18.00

26.06 Jeff Lemire, Dean Ormston, Czarny Młot, tom 1, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Egmont Polska– spotkanie online
14.08 Nick Drnaso, Sabrina, tłum. Marceli Szpak, Kultura Gniewu*
11.09 Michał Śledziński, Osiedle Swoboda, tom 1, Osiedle Swoboda: Centrum, Kultura Gniewu*
09.10 Stan Sakai, Usagi Yojimbo Saga. Księga 1, tłum.Jarosław Grzędowicz, Egmont Polska*
13.11 Box Brown, Tetris. Ludzie i gry, tłum. Marcin Wróbel, Marginesy*
11.12 Ed Brubaker, Sean Phillips, Criminal. Tchórz/Lawless tom 1, tłum. Paulina Braiter, Mucha Comics*

Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa.
Dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

To były rozczytane poranki! Codziennie od poniedziałku do piątku, między 19 marca a 21 kwietnia, na profilu Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO ukazywał się nowy film w ramach cyklu „Czytanie na drugie śniadanie”. Wyjątkowe bajki, opowiadania i wiersze czytali autorzy i autorki literatury dla dzieci: pisarki i tłumacze, ale też ilustratorzy i autorzy komiksów, którzy przygotowali dla nas niespodzianki wizualne. Na zakończenie akcji dołączyli do nich czytelnicy i czytelniczki, także ci najmłodsi. Wystąpili w 44., ostatnim odcinku naszego cyklu i wspólnie przeczytali wiersz Aleksandra Fredry. 

33 autorów i autorek, 23 wydawnictwa, które publikują książki dla dzieci, a także 44 filmy o łącznej długości 330 minut i 6 sekund – tak w liczbach przedstawia się nasz cykl „Czytanie na drugie śniadanie”. Przez ostatnie 9 tygodni serwowaliśmy najmłodszym porcję dobrej literatury, która uczyła, bawiła i przepędzała nudę podczas długich kwarantannowych dni. Codziennie od poniedziałku do piątku o 9.30 zapraszaliśmy do wspólnego spędzenia czasu przy bajce czytanej przez znane postaci kultury – i nie tylko. Dołączył do nas również Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a na finał cyklu 11 czytelników i czytelniczek, którzy zgłosili się do naszego „zadania domowego”, wspólnie przeczytali wiersz „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry. Zobaczcie!

Dziękujemy wszystkim autorom i autorkom, którzy przeczytali dla nas fragmenty lub całości swoich książek. Niech zechcą je przyjąć: Marek Bieńczyk, Sylwia Chutnik, Łukasz Dębski, Jacek Frąś, Marta Guzowska, Anna Janko, Grzegorz Kasdepke, Anna Kaszuba-Dębska, Melania Kapelusz, Marta Kisiel-Małecka, Rafał Kosik, Dorota Lipińska, Łukasz Małecki, Mikołaj Marcela, Magdalena Miecznicka, Joanna Olech, Marcin Podolec, Maja Porczyńska-Szarapa, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Tomasz Samojlik, Piotr Socha, Dorota Sumińska, Małgorzata Swędrowska, Anna Taraska, Agnieszka Taborska, Agnieszka Tyszka, Marcin Wicha, Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Dziękujemy też wydawcom, którzy publikują książki dla dzieci i młodzieży – bez Was nie byłoby tylu inspirujących, mądrych czytanek! W naszym cyklu sięgnęliśmy po książki opublikowane przez wydawnictwa: Bosz, Chmurrra Burrra, Debit, Dwie Siostry, Egmont, Ezop, Format, Grupa MDM, Hokus Pokus, Kultura Gniewu, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Powergraph, Prószyński i S-ka, Świat Książki, Tadam, Twój Styl, Urząd Miasta Hajnówka, Wilga, Wydawnictwo Literackie, Wytwórnia, Znak Emotikon i Zwierciadło.

Cykl filmów „Czytanie na drugie śniadanie” zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO dobiegł końca, ale po wszystkie czytanki możecie sięgnąć w każdej chwili. Najmłodsi odbiorcy literatury i ich opiekunowie zaspokoją czytelniczy głód sięgając po filmy zamieszczone na naszym profilu Facebook lub na kanale YouTube KBF. Czeka na Was ponad 5 godzin czytanek, z którymi nie tylko poranki zmienią się w fantastyczne przygody!

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI!

Kraków Miasto Literatury UNESCO i Galeria Artemis zapraszają na wystawę malarstwa Joanny Karpowicz.

Wystawa inspirowana Powrotem z gwiazd to wydarzenie poprzedzające obchody stulecia urodzin Stanisława Lema, ale nie ma nic wspólnego z najczęściej doraźnym trybem rocznicowych obchodów – jest rezultatem wieloletniego namysłu i obcowania z lekturą. Jak przyznaje sama autorka:

“Powrót z gwiazd”, Stanisława Lema zawładnął moją wyobraźnią lata temu. Uwiodła mnie futurystyczna wizja miasta, organicznego tworu mieniącego się feerią barw, ale też mrocznego, pochłaniającego. Czytałam tę powieść wielokrotnie, z czasem coraz mniej zwracając uwagę na niezgrabny wątek romantyczny, coraz bardziej zaś rozumiejąc uniwersalne przesłanie. Nieodmiennie wzruszał mnie obraz zamykający powieść – Hal Bregg, wspinający się na górski szczyt, godzący się z Ziemią, z przyszłością, która stała się dla niego teraźniejszością. 

Fantastycznie sugestywny język Lema sprawił, że zawsze widziałam tę historię w obrazach. “Powrót z gwiazd” idealnie nadaje się do przełożenia na język komiksu (lub raczej powieści graficznej). Realizacja takiego projektu była od dawna moim marzeniem, a ta wystawa jest, być może, pierwszym krokiem do jego spełnienia. 

Obrazy, które powstały w ramach cyklu “Powrót” nie mają charakteru ilustracji, choć osoby, które znają książkę odnajdą w nich konkretne wątki i tropy. Wyzwaniem była dla mnie praca w obrębie zupełnie nowej palety kolorystycznej. Było to odświeżające i wyzwalające doświadczenie, coś jakby powrót do dzieciństwa. Fiolety, zielenie, magenta i czerwień, rdzawe tony, żółte i pomarańczowe światła – czułam, że to jest potrzebne mnie i tym obrazom, temu, namalowanemu przez Lema, światu.  

Bardzo ważny był też dla mnie element zabawy, cytaty z Hoppera, mrugnięcie okiem do widza, delikatne nawiązania do “Blade Runnera”. Bo czy nie o to w tym wszystkim również chodzi? O zabawę, o marzenie, o zmyślenie, w którym można się zatopić? Życie tu i teraz bywa męczące.  Mam nadzieję, że obrazy z cyklu “Powrót” pomogą Państwu podróżować w czasie. 

Wystawę Powrót można zwiedzać w Galerii Artemis do 15 czerwca.

Joanna Karpowicz  – malarka, twórczyni komiksów, ilustratorka. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Krakowie i studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2001 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie. Wystawy indywidualne z najważniejszymi malarskimi cyklami: Anubis w podróży, Galeria Artemis, Kraków (2019); LA Woman, Galeria Artemis, Kraków (2017); Anubis, Galeria Raven, Kraków (2016); I want to believe, Centrum Kultury Zamek, Wrocław (2014); Anubis, mój przyjaciel, Galeria Łącznik, Kraków (2013); Środki lokomocji, Cafe Szafe, Kraków (2008) i Pokój 666, Galeria Nova, Kraków (2003).

Wybrane wystawy zbiorowe: Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (2018), Teraz Komiks!, Muzeum Narodowe w Krakowie (2018); Krew. Łączy i dzieli, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2017); Mój kraj taki piękny, Galeria Arsenał, Poznań (2015); 4 x Karpowicz, Galeria Raven, Kraków (2014); Strange Stories, Galeria Stalowa & Meno Forma Galerija, Kowno (2014); Komiks. Legendy miejskie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (2011). Joanna Karpowicz jest autorką komiksów realizowanych w technice malarskiej: Szminka (scenariusz: Jerzy Szyłak, Wydawnictwo Mandragora, 2003); Jutro będzie futro (scenariusz autorski, Wydawnictwo Atropos, 2004) i Pocztówki z Białegostoku (scenariusz autorski, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, 2012); Kwaśne jabłko (scenariusz: Jerzy Szyłak, Timof Comics, 2017); artbook Anubis (Centrala Ltd, 2017); Anastazja, część I i II (scenariusz: Magdalena Lankosz, Kultura Gniewu, 2017, 2019).

Więcej o malarce: www.joannakarpowicz.pl

Przez najbliższe tygodnie mieszkańcy Krakowa mogą zasmakować dobrej literatury w zupełnie nowej formie. Pieczywo, które zakupią w ośmiu wybranych piekarniach rzemieślniczych, będzie pakowane w papierowe torby opatrzone cytatami z dzieł znanych pisarzy i poetów. Uwaga! Projekt Dobrze wypieczone frazy składa się tylko z inspirujących, naturalnych składników!

Współpraca Krakowskiego Biura Festiwalowego i ośmiu krakowskich piekarń rzemieślniczych to dowód na to, że dziedzictwo kulturowe miasta może dawać o sobie znać w nietypowy, oryginalny sposób. Od niemal siedmiu lat Kraków może pochwalić się tytułem Miasta Literatury UNESCO, rok temu zaś uzyskał miano Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. W nowym projekcie „Dobrze wypieczone frazy” literatura i sztuka pieczenia chleba odnajdują wspólną przestrzeń wyrazu. Przez najbliższe tygodnie wypieki będą pakowane do specjalnych papierowych toreb opatrzonych literackimi cytatami nawiązującymi do jedzenia. Pieczywo przygotowane według tradycyjnych receptur lub wyjątkowych autorskich formuł – przywołujące niezapomniany smak dzieciństwa i otwierające na nowe doświadczenia – zyska literacką oprawę w ośmiu zakładach piekarniczych: Bardzo Dobry Chleb, Gruzińska Piekarnia No 1, Handelek, Miejska, Nasz Chleb, Pochlebstwo, Zaczyn i Zakwas Mąka Woda.

Do projektu zaprosiliśmy właścicieli piekarń, które w swojej pracy kierują się misją i dbałością o jakość – komentuje projekt Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Literacki znak jakości przybijamy w miejscach, w których ręcznie robione pieczywo powstaje z produktów pochodzących od lokalnych dostawców, nawiązuje do regionalnych tradycji lub czerpie z innych kultur. Z kolei program Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego Krakowskie Biuro Festiwalowe jest operatorem, od zawsze miał na celu poszerzanie doświadczeń czytelniczych, proponując nowe konteksty odbioru literatury. W Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej wzbudzamy apetyt nie tylko na dobre pieczywo.

Czułością i uważnością może ująć nas fragment z powieści Ciepło, zimno Adama Zagajewskiego umieszczony na jednej z toreb: Zauważyłem, że gdziekolwiek jestem, przydarza mi się coś szczególnego. Kupuję na przykład: chleb, i chcę powiedzieć: chleb, ale mówię: chlebuś. Na kolejnej możemy rozsmakować się w strofie wiersza Anny Świrszczyńskiej Kobieta mówi o swoim życiu: Czegoś jest we mnie za dużo. Przelewam się przez brzegi jak drożdże. Drożdże mają swój własny rodzaj szczęścia. Na innych torbach przeczytamy pełne wrażliwej – czasem też zabawnej – refleksji nad codziennością fragmenty tekstów Honorégo de Balzaca, Sylvii Plath, Moniki Rakusy i Edwarda Stachury.

W literackim Krakowie lokalne piekarnie rzemieślnicze zaspokajają nostalgię za prawdziwym pieczywem, a Krakowskie Biuro Festiwalowe daje książkowy przykład na to, że pieczenie chleba to prawdziwa sztuka. Przez najbliższe tygodnie „Dobrze wypieczone frazy” zaspokoją tych najbardziej głodnych soczystej literatury.

Adresy piekarń, w których wasze pieczywo zostanie zapakowane do literackich papierowych toreb:

Torby są dodawane bezpłatnie do zakupionego pieczywa. Będą dostępne w wymienionych piekarniach do końca maja lub do wyczerpania zapasów.

Organizatorami projektu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Portal Popmoderna we współpracy z Krakowem Miastem Literatury UNESCO przygotował cykl recenzji, artykułów i felietonów pod wspólnym hasłem „Podróż do wnętrza głowy”.

Do końca czerwca, co cztery dni, znajdziecie na portalu Popmoderna nowe materiały, a w nich: literatura, introspekcje, kwarantannowe odkrycia, turystyka w skali mikro – w związku z pandemią, niekoniecznie o pandemii.

Skoro nie możemy podróżować na zewnątrz, zapraszamy do wypraw w głąb.

Cykl otwiera recenzja Mojej osoby, zbioru esejów Łukasza Najdera, autorstwa Łukasza Łozińskiego.

Autorem ilustracji do cyklu „Podróż do wnętrza głowy” jest Michał Kozikowski.

Wpisz szukaną frazę: