fbpx

22 – tyle krakowskich księgarni weźmie udział w nadzwyczajnym programie ochronno-pomocowym „Księgarnie Odporne”, organizowanym przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Dramatyczne spadki obrotów, bezlitosna konkurencja w sieci, problemy czynszowe – to smutna codzienność wielu niezależnych księgarń w dobie pandemii koronawirusa. Miejscom od lat współtworzącym literackie i kulturalne życie Krakowa pospieszyło z pomocą miasto, które wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, przygotowało w ramach szeroko zakrojonej strategii „Kultura Odporna” nadzwyczajny program wsparcia dla księgarń.

W wyniku naboru w programie wezmą udział łącznie 22 niesieciowe księgarnie i antykwariaty. Są to miejsca dobrze znane mieszkańcom i mieszkankom Krakowa, księgarnie położone zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i w jego bardziej oddalonych dzielnicach, ogólnoasortymentowe i specjalistycznie sprofilowane:

  1. Antykwariat PiBook
  2. Antykwariat Abecadło
  3. Antykwariat SK
  4. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
  5. De Revolutionibus Books & Café
  6. Fankomiks Księgarnia Hobbistyczna
  7. Główna Księgarnia Naukowa
  8. Księgarnia Książkoteka
  9. Księgarnia Akademicka
  10. Księgarnia CUD
  11. Księgarnia Jedynka
  12. Księgarnia Karakter
  13. Księgarnia Muza II
  14. Księgarnia Pod Globusem
  15. Księgarnia Kurant
  16. Lokator Kawa & Książki
  17. Massolit Books
  18. Spółdzielnia Ogniwo
  19. Szafa Pełna Książek
  20. Księgarnia Skrzat (ul. Prądnicka 77)
  21. Księgarnia Skrzat (os. Niepodległości 3)
  22. Café NOWA Księgarnia

Udział w programie gwarantowała zarówno jakość i różnorodność oferty książkowej, jak i zaangażowanie księgarni w aktywności kulturalne. Efektem przedsięwzięcia będzie nie tylko bezpośrednie wsparcie księgarń w kryzysowym dla nich momencie, ale cykl wideorecenzji oraz recenzji tekstowych, których autorami i autorkami będą sami księgarze. Z pierwszymi książkowymi rekomendacjami krakowskich księgarzy będzie można zapoznać się już niebawem na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w mediach społecznościowych oraz w miesięczniku „Karnet”.

Warto pamiętać, że żadne programy wsparcia nie odwrócą sytuacji, jeśli do akcji nie włączymy się razem z naszymi konsumenckimi wyborami i nawykami. Kupujmy online w niezależnych księgarniach! Pełną listę krakowskich księgarń prowadzących sprzedaż elektroniczną, mailową, a nawet na telefon znaleźć można na stronie ogólnopolskiej kampanii „Książka na telefon”:

www.ksiazkanatelefon.pl

Program „Księgarnie Odporne” jest częścią wieloletniej strategii wsparcia rozwoju księgarstwa tradycyjnego wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz z partnerami. „Księgarnie Odporne” to element miejskiej strategii „Kultura Odporna” adresowanej do krakowskich środowisk kulturalnych w związku z pandemią koronawirusa.

23 kwietnia to dla Krakowa Miasta Literatury UNESCO szczególna data – w tym roku tym bardziej wyjątkowa, ponieważ celebracja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich po raz pierwszy przenosi się w całości do Internetu. Nie przeszkadza to jednak, by obchodzone od 1996 roku święto miłośników książek uczcić z całą mocą podczas wielu odbywających się w tym czasie internetowych wydarzeń literackich.

Czterysta wydarzeń rocznie, liczne festiwale literackie, w tym Festiwal Conrada nagrodzony w 2019 roku prestiżową EFFE Award, czy ponad czterdzieści prężnie działających księgarń kameralnych – nie byłoby ich bez czytelników i czytelniczek! To za ich sprawą określenie „Miasto Literatury” oznacza dużo więcej niż jedynie formalny tytuł.

Kraków Miasto Literatury UNESCO to pełna otwartości i wrażliwości wspólnota czytelnicza, do której swoje podziękowania kierują twórcy i twórczynie należący do krakowskiego świata literatury. W świątecznym filmie opublikowanym na facebookowym profilu KMLU czytelnikom i czytelniczkom dziękują m.in. Dominika Słowik, Łukasz Orbitowski, Robert Piaskowski, Izabela Helbin i Michał Rusinek. Za co konkretnie składają podziękowania miłośnikom literatury? Sprawdźcie!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich otworzy Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W ramach kierowanego do dzieci i rodziców porannego cyklu Czytanie na drugie śniadanie na facebookowym profilu KMLU prezydent przeczyta najmłodszym swoje ulubione bajki. Zapewniamy, że świetnie wkomponowują się w każdą porę dnia – nie tylko na drugie śniadanie!

Trwająca od ponad miesiąca społeczna kwarantanna sprawiła, że działania w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO musiały odnaleźć swoje nowe oblicze – mówi Urszula Chwalba, kierownik Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu KMLU. Pracujemy nad formą 2.0, skrojoną do życia online, przemyślaną pod kątem odbioru za pośrednictwem Internetu. Publikując nowe i archiwalne materiały do czytania i oglądania, odpowiadamy na potrzeby czytelnicze w czasach #zostańwdomu. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zbiega się w czasie z ogłoszeniem pierwszego naboru do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO – nowego narzędzia wsparcia dla wydawców i twórców. Niosący wiele konsekwencji gospodarczych stan kwarantanny skłonił nas z kolei do szybkiego wdrożenia programu wsparcia dla branży księgarskiej Księgarnie Odporne.

„Wszystkie strony książki”

To tytuł nowego cyklu Krakowa Miasta Literatury UNESCO prezentowanego na profilu facebookowym i w serwisie YouTube. Wszystkie strony książki to seria interdyscyplinarnych, popularnonaukowych wykładów o książkach, prowadzonych przez najpoważniejsze krakowskie głowy. Cykl swoją premierę ma właśnie dziś, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Skąd książki wzięły się w Krakowie? Dlaczego wyglądają obecnie tak, a nie inaczej? Jaki kształt mogły przybierać w przeszłości? Czym różnią się od gier komputerowych? Które pozycje należy koniecznie przeczytać? Podczas czwartkowych spotkań dowiecie się o książkach wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć, ale nigdy nie było okazji, by o to zapytać.

Cykl rozpocznie wykład Książka i głowa. O karmieniu mózgu książkami i innych korzyściach płynących z lektury, który poprowadzi dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Księgarnie Odporne

Dramatyczne, sięgające nawet 98% spadki obrotów, problemy lokalowe i brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi sieciami w Internecie – w dobie pandemii koronawirusa niezależne księgarnie znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Po zdiagnozowaniu problemu natychmiast zorganizowaliśmy kampanię zachęcającą krakowian do zamawiania książek telefonicznie lub drogą elektroniczną w lokalnych księgarniach. Mając na uwadze, że to zdecydowanie za mało, by księgarze i antykwariusze mogli odetchnąć z ulgą, uruchomiliśmy szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy Księgarnie Odporne będący częścią zaproponowanego przez miasto programu Kultura Odporna. Równolegle do wsparcia finansowego przeprowadzimy w mediach społecznościowych kampanię wzmacniającą ekspercki wizerunek księgarza, na którego zawsze możemy liczyć przy wyborze nowej lektury. Już jutro, 24 kwietnia, ogłosimy listę księgarń, które w drodze naboru zakwalifikowały się do programu, a w przyszłym tygodniu rozpoczniemy naszą akcję!

Małe księgarnie to nie tylko miejsca, które przez bogactwo i różnorodność opiniotwórczej, indywidualnie dobieranej oferty książkowej można porównać do galerii sztuki, ale również żywe i aktywne ośrodki życia kulturalnego. Nie możemy sobie pozwolić na to, by zabrakło ich w naszym miejskim pejzażu.

Wsparcie dla wydawców i twórców

Budujemy odporność branży i dbamy o jej dobrą kondycję. Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym należą do kluczowych założeń Strategii KMLU na lata 2017-2022. Wytyczne te znajdują swoje odbicie w rozwijanym od sześciu lat Programie Patronackim. Obok kampanii promocyjnych i organizacji spotkań autorskich, jako świadczeń dla wydawców, startujemy z nowym narzędziem pomocy. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej daty ogłoszenia pierwszego naboru do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Stanowi ona dopełnienie rozwijanego od lat Programu Patronackiego, jest przede wszystkich wsparciem finansowym dla wydawców i współpracujących z nimi pisarzy, tłumaczy, ilustratorów i redaktorów.

W naszym Programie Patronackim towarzyszymy pisarzom w kolejnych krokach ich literackich karier. Wspieramy ich działania i polecamy czytelnikom ich twórczość. Napawa nas dumą, że dzięki Nagrodzie Krakowa Miasta Literatury UNESCO będziemy mogli aktywnie współpracować przy nowych, cennych tytułach już na wczesnym etapie ich powstawania.

E-literatura na czas kwarantanny

W czasie kwarantanny chcemy ułatwić czytelnikom dostęp do literatury. Podczas specjalnej edycji Czytaj PL, czyli największej akcji czytelniczej w Polsce, zaprosiliśmy odbiorców w podróż przez książkowe historie, w które wybierzemy się razem, choć osobno – w swoich domach. W akcji udostępniamy aż trzydzieści książek za pośrednictwem aplikacji Woblink. Do projektu dołączyło prawie trzydziestu wydawców, a szeroka oferta odzwierciedla zróżnicowanie branży wydawniczej i pokazuje, jak wiele książek czeka na przeczytanie. Akcji towarzyszy hashtag #PolećDalej – zachęcamy do odkrywania nowych literackich światów i polecania akcji znajomym i nieznajomym w mediach społecznościowych.

Warto zajrzeć na fanpage i stronę internetową KMLU także z wielu innych powodów. By ułatwić zorganizowanie czasu wolnego w jak najlepszy sposób, udostępniliśmy najciekawsze fragmenty naszego literackiego przewodnika Kraków. Opowieści o literackim mieście. To napisane specjalnie do tej publikacji opowiadania, które pokazują nieoczywiste, bliskie autorom i autorkom miejsca, czasy, historie i ludzi związanych z Krakowem Miastem Literatury UNESCO. Wśród tekstów znajdziecie m.in. opowiadania Dominiki Słowik, Ziemowita Szczerka, Barbary Gawryluk czy Łukasza Orbitowskiego.

Literackie drugie śniadania

Wśród propozycji KLMU na czas społecznej izolacji nie mogło zabraknąć czegoś dla dzieci i rodziców. Nasz cykl Czytanie na drugie śniadanie, na który składają się czytanki dla dzieci nagrywane przez znanych pisarzy i twórców literatury dziecięcej, cieszy się niesłabnącą popularnością od drugiego tygodnia kwarantanny. Nowe nagranie codziennie o 9.30 na facebookowym profilu KMLU – w sam raz na drugie śniadanie z najmłodszymi. W programie znalazły się bajki, ilustracje, komiksy i inne literackie harce z pisarzami, autorami komiksów i artystami znanymi z książkowych stronic. Swoje nagrania przygotowali m.in. Sylwia Chutnik, Rafał Kosik, Joanna Olech, Michał Rusinek, Małgorzata Swędrowska i Marcin Wicha.

Zapraszamy do celebrowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich razem z Krakowem Miastem Literatury UNESCO!

Program Patronacki Krakowa Miasta Literatury UNESCO zyskuje nową formę wsparcia dla wydawców i autorów. Nagroda KMLU będzie przyznawana autorom/autorkom, tłumaczom/tłumaczkom, redaktorom/redaktorkom i ilustratorom/ilustratorkom, którzy wspólnie z wydawnictwami planują nowe projekty książkowe odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa. Pierwszy nabór potrwa do 31 maja.

Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym to kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022, które znajdują odzwierciedlenie w rozwijanym od sześciu lat Programie Patronackim. W jego ramach KMLU ogłasza I nabór do Nagrody Literackiej dofinansowującej realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta. Nagroda Literacka jest – jak przekonuje Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora KMLU – elementem dopełniającym Program Patronacki, który dzięki podjętym działaniom będzie mógł być realizowany w sposób znacznie bardziej efektywny. Jednym z celów naszych działań jest wspieranie różnorodności literackiego życia w Krakowie. To wyjątkowy ekosystem, w którym współistnieją rozmaite zawody i instytucje: od pisarzy/pisarek i twórców/twórczyń, przez wydawnictwa i drukarnie, aż po księgarnie i biblioteki. Otwierając nowy rozdział dla naszego Programu Patronackiego, chcemy wspomóc rozwój lokalnego środowiska literackiego, również na najwcześniejszym etapie procesu pracy nad książką. Nagroda KMLU zapewni finansowe wsparcie dla nowych projektów wydawniczych, ale także, za sprawą przyznawanych tytułów Pisarza/Pisarki, Ilustratora/Ilustratorki, Redaktora/Redaktorki i Tłumacza/Tłumaczki KMLU oraz oprawy promocyjnej towarzyszącej premierom książek, wzmocni wśród czytelników rozpoznawalność twórców i wydawnictw.

Ogłoszenie naboru do pierwszej edycji Nagrody KMLU zbiega się w czasie z bezprecedensowym kryzysem gospodarczym wywołanym przez trwającą pandemię wirusa COVID-19. Traktujemy tę edycję Nagrody jako ważne narzędzie wsparcia dla branży w nadzwyczajnym dla nas wszystkich czasie, dlatego włączyliśmy ją do szerokiego, specjalnego programu pomocowego dla całego sektora kultury w Krakowie „Kultura Odporna”. Od samego początku ustanowienie Nagrody miało na celu realne wsparcie dla wydawców, sektora książki i samych pisarzy. Decyzja ta nie tylko pozwala nam realizować kluczowe elementy programu Miasta Literatury, ale w sposób wymierny pomagać w powstawaniu ważnych dzieł literackich w naszym mieście – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. – Nagrody będą z pewnością najbardziej interesujące dla tych wydawców, którzy w tym trudnym czasie decydują się na wspieranie twórców niszowych, debiutantów, literatury spoza mainstreamu, bo ten doskonale sobie radzi. To zachęta do stawiania na te tytuły, które wpływają na rozwój kompetencji społeczeństwa, kształt debaty publicznej, na książki, które w inny sposób nie mogły się pojawić na rynku. Wiemy, że szeroko rozumiane środowisko literackie potrzebuje takiego impulsu szczególnie teraz, kiedy trwająca epidemia zmusiła nas wszystkich do zmiany stylu życia i przewartościowania hierarchii potrzeb – dodaje.

Program Patronacki KMLU wspiera wartościowe inicjatywy wydawnicze odnoszące się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta. Krakowscy twórcy/twórczynie i projekty związane tematycznie z miastem otrzymują pakiet działań promocyjnych obejmujący m.in. organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych i na festiwalach literackich. W 2019 roku pod patronatem KMLU ukazało się ponad 40 publikacji, w tym nagrodzona Paszportem POLITYKI 2019 Zimowla Dominiki Słowik (Wydawnictwo Znak), wyróżniony Nagrodą O!Lśnienia 2020 zbiór opowiadań Barbary Sadurskiej Mapa (Wydawnictwo Nisza), najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego Prawdziwe życie (Wydawnictwo a5), zbiór wierszy Zuzanny Ginczanki Poezje zebrane (Wydawnictwo Marginesy) czy Jeden dobry dzień Romy Ligockiej (Wydawnictwo Literackie). Nagroda KMLU wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wydawców i współpracujących z nimi autorów i autorek.

Jak aplikować?

Wnioskować o Nagrodę KMLU mogą wydawcy, zgłaszając kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Nagroda ma charakter indywidualny i jej adresatem jest pisarz/pisarka, ilustrator/ilustratorka, redaktor/redaktorka lub tłumacz/tłumaczka uczestniczący/-a w powstaniu publikacji. Oprócz nagrody finansowej w wysokości nie większej niż 30 000 zł laureat/ka otrzyma tytuł Pisarza/Pisarki, Ilustratora/Ilustratorki, Redaktora/Redaktorki lub Tłumacza/Tłumaczki KMLU. Do wniosku należy dołączyć konspekt publikacji i budżet projektu. Termin nadsyłania zgłoszeń do I naboru Nagrody upływa 31 maja 2020 roku. Szczegóły dokumentacji wnioskowej koniecznej do wzięcia udziału w konkursie znajdują się w Regulaminie.

Załączniki:

Pobierz ogłoszenie Nagrody KMLU>>
Pobierz regulamin naboru do Nagrody KMLU>>
Pobierz wniosek>>
Pobierz uchwałę Rady Miasta Krakowa z dnia 11.03.2020 powołującą Nagrodę KMLU>>

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki akcji „Wiersze w mieście” artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan, który jest efektem działań człowieka może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów. W tegorocznej odsłonie, wyjątkowej z uwagi na sytuację w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii, organizatorzy „Wierszy w mieście”, EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa, chcą dotrzeć z poetyckim przekazem do odbiorców z całej Polski. Akcja w przestrzeni wirtualnej wystartuje już 15 kwietnia i potrwa miesiąc.

„Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego nie wiem”. Zdanie, które wybitna poetka Wisława Szymborska wypowiedziała w swoim noblowskim odczycie w grudniu 1996 roku, ma teraz szczególny wydźwięk. „Nie wiem” to dwa słowa, które nie tylko poeci, ale i duża część mieszkańców globu powtarza dziś wyjątkowo często. Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Nie wiemy też, jak będzie się rysować przyszłość Ziemi i jej mieszkańców w dobie postępujących zmian klimatycznych i globalnego ekologicznego kryzysu, który od kilku lat jest jednym z wiodących tematów w publicznej debacie.

Zagadnienia związane z ekologią oraz przyszłością planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska stały się inspiracją dla twórców popularyzującej poezję akcji „Wiersze w mieście”. Od początku było jasne, że w 2020 roku nośnikiem poetyckich treści mówiących o sytuacji planety będzie dźwięk. Organizatorzy zamierzali sprawić, by warszawskie przestrzenie kultury: kawiarnie, księgarnie czy biblioteki wypełniły się głosami lektorów czytających poezję. Ale okoliczności walki z pandemią i konieczność domowej izolacji sprawiła, że formuła akcji zmienia się. Twórcom „Wierszy w mieście” zależy, by artystyczny głos poetek i poetów z 19 europejskich krajów przekroczył nie tylko te prawdziwe, ale też wirtualne granice i dotarł do publiczności w każdej polskiej miejscowości.

Poezja wybrzmi pełną mocą, m.in. za pośrednictwem internetowych kanałów oraz mediów społecznościowych. W akcję zaangażowali się przedstawiciele świata kultury i sztuki, organizatorzy wydarzeń. To oni, z powodu koronawirusowej kwarantanny, zostali zmuszeni do odwołania swoich wydarzeń, ale doskonale wiedzą i pozwalają wszystkim odczuć, że to właśnie kultura jest tym, co pomaga tę sytuację przetrwać. Do tego grona dołączą także blogerzy, miłośnicy poezji, literatury i ekologii skupieni wokół popularnych grup w social mediach. Za ich pośrednictwem, przez cały miesiąc od 15 kwietnia do 15 maja, w całym kraju będzie można usłyszeć wiersze autorek i autorów pochodzących z: Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Republiki Malty, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, Republiki Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Jestem przekonany, że poezja może być szczególnym sposobem ćwiczenia wyobraźni i empatii. Również empatii ponad granicami, w kontekście projektu europejskiego. Trudno  mi sobie wyobrazić cechy, które są teraz bardziej niezbędne do rozwiązywania palących problemów zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Może również dzięki wierszom uda się nam ten czas boleśnie naznaczony epidemią COVID-19, mówiąc słowami Ingeborg Bachmann, „czas odroczony aż do odwołania”, wykorzystać do tego, by odnaleźć niezbędne teraz ludzkości pokłady współodczuwania z innymi ludzkimi i pozaludzkimi bytami – mówi Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i prezydent EUNIC Warszawa.

Organizatorem akcji „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej. Misją Stowarzyszenia jest promocja wartości europejskich poprzez działania na polu sztuki, literatury i nauki. Do ważnych wydarzeń o ugruntowanej pozycji należą m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Stowarzyszenie organizuje również konferencje międzynarodowe, aby poruszać istotne zagadnienia społeczne i kulturowe. W tym roku zorganizowało z okazji Dnia Kobiet konferencję „Kobiety wobec wyzwań przyszłej dekady 2020–2030”.

Wiersze w mieście, 15 kwietnia15 maja 2020. Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu

Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/

Organizatorzy: Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC

Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Szanowni Państwo. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Tak zaczyna się komunikat, który z policyjnych radiowozów rozbrzmiewa w całym Krakowie. Brzmi znajomo, ale jego zakończenie z pewnością Was zaskoczy. Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Komendą Miejskiej Policji w niecodzienny sposób dołącza do akcji #zostańwdomu.

Zachowujmy dystans co najmniej dwóch metrów, zakrywajmy usta i nos, a jeśli możemy, zostańmy w domach… W Krakowie Mieście Literatury UNESCO przepis na spędzanie czasu wolnego podczas kwarantanny może być tylko jeden: czytajmy książki! Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, przygotowało niecodzienną kampanię, w której przypomina o literackim dziedzictwie miasta i podpowiada, jak ciekawie spędzić czas w domu. Specjalnie przygotowany komunikat usłyszą wszyscy mieszkańcy – płynie on wprost z policyjnych radiowozów, które informują o zasadach bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa. Pamiętaj, że mieszkasz w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, zostań w domu i czytaj książki – usłyszymy zaraz po oficjalnym komunikacie Komendy Miejskiej Policji.

Kraków Miasto Literatury UNESCO to dużo więcej niż tytuł, który otrzymaliśmy sześć lat temu. To dziedzictwo, które ukształtowało kulturalne życie miasta i prężnie działająca dziś scena literacka. Chcieliśmy w przewrotny sposób przypomnieć o tym mieszkańcom, zaskakując ich formą przekazu – wyjaśnia koncepcję akcji Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – W mediach społecznościowych odbywa się w ostatnich tygodniach wiele cennych kampanii promujących e-czytelnictwo, m.in. współorganizowana przez nas akcja „Czytaj PL – #PolećDalej”. Czy w dobie koronawirusa możemy przypomnieć o literackim dziedzictwie miasta inaczej niż przez internet? Dzięki otwartości Policji w Krakowie okazało się, że tak!

Zachęcamy do czytania książek podczas kwarantanny, bo wierzymy, że literatura może przenieść Was poza cztery ściany domu czy mieszkania. To mogą być bardzo inspirujące i niezapomniane podróże – w Mieście Literatury UNESCO wszystko jest możliwe.

Dramatyczne, sięgające nawet 98% spadki obrotów, problemy lokalowe i brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi sieciami w internecie – nie każdy wie, w jak trudnej sytuacji znalazły się w dobie pandemii koronawirusa niezależne księgarnie. W ślad za kampanią zachęcającą krakowian i krakowianki do lokalnych zakupów książkowych online oraz ogólnopolską akcją „Książka na telefon”, Krakowskie Biuro Festiwalowe w porozumieniu z Miastem Kraków uruchomiło szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy „Księgarnie Odporne”.

Małe księgarnie to nie tylko miejsca, które przez bogactwo i różnorodność opiniotwórczej, autorsko dobieranej oferty książkowej można porównać do galerii sztuki, ale również żywe i aktywne ośrodki życia kulturalnego – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. W nowej, po-epidemicznej rzeczywistości wszyscy chcielibyśmy do nich jak najszybciej wrócić. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele znaczą księgarnie dla kulturalnej i literackiej tożsamości Krakowa, dlatego wspólnie z Prezydentem Miasta Krakowa zdecydowaliśmy się uruchomić jedyny w skali kraju program umożliwiający bezpośrednie wsparcie księgarń w dobie bezprecedensowego kryzysu gospodarczego, który dotyka również kulturę – dodaje.

Udział w programie Księgarnie Odporne można zgłaszać od 17 do 21 kwietnia poprzez wypełnienie i przesłanie drogą mailową prostego formularza. Działanie jest adresowane do niezależnych, nie-sieciowych księgarń i antykwariatów położonych na terenie Krakowa. W drodze naboru zostaną wybrane księgarnie, które otrzymają wsparcie finansowe. Jednym z elementów przystąpienia do programu będzie przygotowanie przez księgarzy i księgarki krótkich materiałów video lub recenzji tekstowych, które będą wykorzystane na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO i zaangażowanych we wsparcie innych instytucji kultury, celem promocji oferty online niezależnych księgarń. Dodatkowym efektem programu będzie kampania promocyjna, która ukaże kulturotwórczą i opiniotwórczą rolę księgarzy jako znawców literatury i krytyków literackich.

Więcej szczegółów, zasady naboru i formularz zgłoszeniowy znaleźć można w poniższych linkach.

ZOBACZ REGULAMIN>>

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY>>

Program Księgarnie Odporne stanowi konsekwencję strategii wsparcia rozwoju branży księgarskiej wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, realizowany przez Kraków w związku z uzyskaniem w 2013 roku zaszczytnego tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Operatorem i realizatorem programu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Program realizowany jest w ramach szerszej strategii „Kultura Odporna”, adresowanej do wszystkich środowisk kulturalnych Krakowa w kryzysowym czasie pandemii koronawirusa.

Bez wychodzenia z domu, chociaż daleko poza granicami naszych osiedli i dzielnic. W czterech ścianach, za to z widokiem na cztery strony świata. Spędzając czas w fizycznej izolacji, ale działając razem, ramię w ramię. Czytaj PL zachęca do czytania i dzielenia się książkami w specjalnej edycji, która pod hasłem #PolećDalej potrwa od 15 kwietnia do 3 maja. 30 książek – dostępnych bezpłatnie – zabierze nas w miejsca i światy, których nie będziemy chcieli opuszczać.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i platforma Woblink po raz kolejny oferują szeroki wybór książek, które w akcji Czytaj PL będą bezpłatnie dostępne w aplikacji Woblink dla wszystkich czytelników i czytelniczek. Wybrane teksty są różnorodne – od lekkiej powieści obyczajowej, przez wysublimowaną prozę, aż po reportaż czy poezję. Zbiór opowiadań  Barbary Sadurskiej Mapa wyróżniony Nagrodą O!Lśnienia 2020, najnowszy tom poezji Adama Zagajewskiego Prawdziwe życie, książka reportażowa Na wschód od zachodu Wojciecha Jagielskiego, który podąża szlakiem współczesnych hippisów, wzruszający Jeden dobry dzień Romy Ligockiej czy silna reprezentacja literatury dla dzieci i młodzieży na czele z audiobookiem Jaś i Janeczka Annie M.G. Schmidt, klasyczną niderlandzką pozycją dla najmłodszych  – to tylko niektóre przykłady ilustrujące różnorodność specjalnej edycji, którą organizatorzy przygotowali na czas #zostańwdomu. Przebywanie w domu to nasz obywatelski obowiązek, ale dlaczego nie wybrać się w daleką podróż z literaturą?

Czytaj i #PolećDalej

Specjalnej edycji towarzyszy kosmiczna oprawa graficzna, która oddaje ducha kampanii. Czytaj PL zaprasza nas w podróż przez książkowe historie, w które wybierzemy się razem –  choć osobno, w swoich domach. Najnowsza odsłona akcji nie tylko łączy ze sobą czytelników, ale przede wszystkim pokazuje, że wydawcy i autorzy potrzebują odbiorców, ponieważ literatura ożywa dopiero w trakcie lektury. Do akcji dołączyło prawie 30 wydawców, a szeroka oferta odzwierciedla zróżnicowanie branży wydawniczej i pokazuje, jak wielu autorów i autorek czeka na przeczytanie. Czytajmy i polecajmy przez cały rok!

Wierzymy, że literatura daje poczucie wspólnoty, buduje mosty i uczy empatii. Chcemy dać temu wyraz w tym szczególnie trudnym czasie, organizując specjalną odsłonę Czytaj PL – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dzięki różnorodności książek biorących udział w akcji poszerzamy horyzonty lekturowe i zachęcamy do dyskusji o tym, jak i jaka literatura na nas działa: eksperymentowania z nowymi dla nas gatunkami i autorami, dyskusji wśród znajomych i nieznajomych. W ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO opowiadamy o literaturze na różne sposoby i kształtujemy nawyki czytelnicze. Tym razem w akcji Czytaj PL podpowiadamy także, że dobra książka jest łatwo dostępna przez cały rok. Przykładem tego jest nasza współpraca z Wolnymi Lekturami – biblioteką internetową, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W akcji Czytaj PL wyróżniamy 3 tytuły z ich niezwykle obszernego katalogu.

To od Was, czytelników, zależy, gdzie polecimy! Wykorzystanie specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe, udostępnienia w social mediach czy rozmowa ze znajomymi (oczywiście online!) to kilka sposobów na to, by Czytaj PL dotarło do czytelników i czytelniczek w całej Polsce (i nie tylko!). Jak przekonuje Paweł Polański, szef platformy Woblink, to ważne zarówno dla społeczności miłośników dobrej literatury, jak i dla branży wydawniczej:

W czasie, w którym wydawanie i promowanie książek stało się dużo trudniejsze niż zazwyczaj, wychodzimy naprzeciw potrzebom czytelników i udostępniamy bezpłatnie literaturę na określony czas, ale także odpowiadamy na potrzeby wydawców i autorów. Udostępniamy w akcji zarówno książki uznane, jak i te nieco mniej rozpoznawalne. Chcemy stworzyć połączenie między czytelnikami, autorami, wydawcami i ich ofertą. Liczymy, że Czytaj PL otworzy czytelnika na eksplorację oferty współpracujących z nami wydawnictw. Jak zawsze w Czytaj PL zachęcamy też do odkrywania różnych sposobów czytania. Właśnie dlatego 9 z 30 tytułów biorących udział w #PolećDalej! jest dostępnych także w postaci audiobooka.

Nic, tylko brać się do czytania i słuchania! Korzystajcie bezpłatnie z 30 książek, udostępniajcie znajomym swoje wybory, refleksje lub ulubione fragmenty. Nie zapominajcie o hashtagach #CzytajPL i #PolećDalej!

Jak wejść do akcji?

To proste! Wszystkie tytuły, z którymi możecie wybrać się w niezapomnianą podróż, dostępne są w aplikacji Woblink. Wystarczy pobrać aplikację z Google Play lub AppStore, zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe, kliknąć w baner akcji i wybrać jedną z 30 książek dostępnych bezpłatnie od 15 kwietnia do 3 maja 2020. Książki możecie czytać lub słuchać na tabletach i smartfonach.

Lista dostępnych książek (autor/autorka, tytuł, wydawnictwo):

  1. Krzysztof Bochus, Lista Lucyfera (Skarpa Warszawska)
  2. Stasia Budzisz, Pokazucha (Poznańskie)
  3. M.M. Cabicar, Dziecko w wieku przedszkolnym (Stara Szkoła)
  4. Max Czornyj, Ślepiec (Filia)
  5. Olga Drenda, Wyroby (Karakter)
  6. Katarzyna Gacek, Supercepcja (Znak Emotikon)
  7. Grzegorz Gajek, Strażnicy starego lasu (Jaguar)
  8. Nino Haratischwili, Kotka i generał (Otwarte)
  9. Wojciech Jagielski, Na wschód od zachodu (Znak)
  10. Joanna Jax, Milczenie aniołów. Prawda zapisana w popiołach. Tom 1 (Videograf)
  11. Paweł Kapusta, Agonia (Wielka Litera)
  12. Barbara Klicka, same same (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
  13. Rafał Kosik, Amelia i Kuba. Godzina duchów (Powergraph)
  14. Tomasz Larczyński, Pocztówki z Iranu (Krytyka Polityczna)
  15. Roma Ligocka, Jeden dobry dzień (Wydawnictwo Literackie)
  16. Wiesław Łukaszewski, Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii (Smak Słowa)
  17. Monika Michalik, Bądź moim marzeniem (Znak)
  18. Ota Pavel, Bajka o Rašce (Dowody na istnienie)
  19. Edgar Allan Poe, Zagłada domu Usherów (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
  20. Piotr Rogoża, Niszcz, powiedziała (Marginesy)
  21. Barbara Sadurska, Mapa (Nisza)
  22. Annie M.G. Schmidt, Jaś i Janeczka. Tom 1 (Dwie Siostry)
  23. Samantha Shannon, Czas żniw (SQN)
  24. Natalia Sońska, Jagodowa miłość. Tom 1 (Czwarta Strona)
  25. Natalka Suszczyńska, Dropie (Ha!art)
  26. Robert J. Szmidt, Łatwo być Bogiem (Rebis)
  27. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
  28. Emilia Wituszyńska, Niebezpieczna gra (Wydawnictwo Kobiece)
  29. Juliusz Verne, Piętnastoletni kapitan (Aleksandria)
  30. Adam Zagajewski, Prawdziwe życie (a5)

***

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Główna odsłona akcji odbywa się co roku w listopadzie. W ubiegłym roku kampania dotarła do prawie 1000 miejscowości w Polsce i wielu miejsc za granicą – w ciągu pięciu lat plakaty akcji Czytaj PL pojawiły się na wszystkich kontynentach świata, nawet na Antarktydzie. W listopadzie 2019 roku 12 bestsellerów zostało wypożyczonych w aplikacji Woblink łącznie ponad 130 tysięcy razy. Każdą z książek, która znalazła się w tej edycji, reprezentował unikatowy superbohater, narysowany przez uznanego grafika Jana Kallwejta.

Organizatorzy „Czytaj PL – #PolećDalej”: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Wydawnictwa: a5, Aleksandria, Czwarta Strona, Dowody na istnienie, Dwie Siostry, Filia, Ha!art, Jaguar, Karakter, Kobiece, Krytyka Polityczna, Marginesy, Nisza, Otwarte, Powergraph, Poznańskie, Rebis, Skarpa Warszawska, Smak Słowa, SQN, Stara Szkoła, Videograf, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Znak, Znak Emotikon

Partner akcji: Wolne Lektury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opublikowany przez Wydawnictwo a5 tom poetycki „Prawdziwe życie” Adama Zagajewskiego od dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Bez wychodzenia z domu możecie zaopatrzyć się w najnowszą książkę jednego z najważniejszych polskich poetów, dostępną w postaci e-booka. Premierze tomu w formie cyfrowej – jak i zeszłorocznej publikacji papierowej – patronuje Kraków Miasto Literatury UNESCO.

KUP E-BOOK>>

Nowe wiersze Adama Zagajewskiego składają się na tom wyjątkowy – czytamy na stronie wydawnictwa. Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju. Utracone dzieciństwo i młodość; życie, które przepadło lub zostało unicestwione nie tyle przez czas, ile przez kosmiczne katastrofy – to motywy przewodnie. Nadchodzi kres czasów, mówi poeta, i nic nie można na to poradzić. Ratunkiem jest pamięć – zarówno przywołanie dni szczęścia i umiaru, jak i pamięć zbrodni i zła. Należy uważnie patrzeć, zapamiętywać piękno i okrucieństwo świata skazanego na zagładę, to przesłanie dla nas, żyjących „sto lat od zakończenia / pierwszej wojny”.

„Prawdziwe życie” otwiera wiersz będący szkicem do portretu rodziców; ich przyjazne i uważne spojrzenie zdaje się towarzyszyć poecie przez całe życie, szczególnie intensywnie w chwilach refleksji nad własnymi wyborami i wartością twórczości. Bo zbiór ten jest próbą podsumowania, scalenia i nazwania doświadczenia istnienia.

To piękna i znacząca książka.

Adam Zagajewski, ZASUWKA

Mój dziadek prowadził lektorat z niemieckiego
na lwowskim uniwersytecie – o ósmej rano.
Wielu studentów spóźniało się.
Dziadek Karol, zwolennik dyscypliny,
przykręcił do futryny drzwi zasuwkę
i już parę minut po ósmej
sala była hermetycznie zamknięta.

A oni spali, spali długo, szczęśliwie,
i nie wiedzieli, że to miasto przestanie istnieć
razem z zasuwką, że wszystko się skończy,
że będą wywózki i egzekucje, i płacz,
i że ta zasuwka stanie się kiedyś
idyllicznym wspomnieniem,
broszką z Herkulanum, skarbem.

(z tomu Prawdziwe życie, Wydawnictwo a5)

KUP E-BOOK>>

Wpisz szukaną frazę: