fbpx

Już w najbliższy weekend, 28-30 czerwca, Halfway Festival, a na nim przygotowany wspólnie z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO program literacki.

Co przygotowaliśmy dla uczestniczek i uczestników białostockiego festiwalu? W piątek, 28 czerwca o godz. 18:00 w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej porozmawiamy o psychozach, szaleństwie i tym, czego zrozumieć nie potrafimy, choć próbujemy zrozumieć za pośrednictwem literatury i muzyki. Udział w dyskusji wezmą Łukasz Orbitowski, Olga Hund i Anna Mazurek.

W sobotę, 29 czerwca o godz. 14.30, także w Sali Kameralnej Opery zapraszamy na dyskusję o alterkulturze, trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym, o kosmicznych pojazdach, wielościennych kostkach i odzywkach elfów W dyskusji zatytułowanej „Historie fandomowe” wezmą udział Tomasz Pindel i Piotr Kofta.

Od 8 lat Halfway Festival konsekwentnie podąża tą samą ścieżką wytyczoną w połowie drogi. Nie przepychając się, nie spiesząc na złamanie karku, z nikim się nie ścigając, idąc własnym rytmem. Najważniejsza jest muzyka, dlatego festiwal odrzuca wszelkie bariery – łączy w muzycznych emocjach, daje radość, pobudza wzruszenie. Program tegorocznej edycji festiwalu znajdziecie na stronie www.halfwayfestival.com.

Kraków UNESCO Miasto Literatury ma przyjemność ogłosić szansę na odbycie międzynarodowej rezydencji w 2019 roku dla pisarza z Edynburga!

Co oferujemy?

Miasto Kraków oferuje dwutygodniowy pobyt w drugiej połowie sierpnia w Willi Decjusza, oficjalnego partnera projektu, który od lat prowadzi międzynarodowe wymiany, włączając w to program Wyszehradzkich Rezydencji Literackich i program ICORN. Oferujemy również stypendium oraz pokrycie kosztów podróży na trasie Kraków-Edynburg.

Rezydencja jest przeznaczona dla pisarzy z Edynburga Miasta Literatury UNESCO.

  • Aplikant powinien posiadać minimum jedną opublikowaną książkę (fiction lub non-fiction), scenariusz filmowy lub scenariusz teatralny.
  • W przypadku zdobycia aplikacji, rezydent powinien uczestniczyć w życiu literackim Krakowa, włączając w to wydarzenia, spotkania, wywiady, działania promocyjne i festiwale.
  • Rezydent powinien prowadzić swój własny autorski projekt literacki.
  • Wyłoniony kandydat zostanie poproszony o napisanie tekstu fiction lub non-fiction nawiązującego do Miasta Krakowa. Tekst zostanie opublikowany w celach promocyjnych.

Kandydatury można zgłaszać do 12 lipca.

Informacje o naborze w języku angielskim oraz formularz aplikacyjny znajdują się na TUTAJ.

Partner rezydencji:



 

Zapraszamy na spacer reporterski po Nowej Hucie, który poprowadzi Jacek Dargiewicz, aktywista miejski, założyciel Klubu Kombinator, nowohucianin. Spacer jest częścią akcji reporterskiej 18. znaczy Nowa Huta, w ramach której czekamy do 21 lipca na reportaże o XVIII dzielnicy Krakowa.

Nowa Huta to nie tylko miasto socjalistyczne, projekt urbanistyczny czy zielona dzielnica. Nowa Huta to przede wszystkim miejsce wypełnione osobistymi historiami ludzi, którzy tu przybyli z nadzieją na nowe życie. Choć dzielnica nie zmieniła losów świata, to na pewno odmieniła świat wielu osób. A historie mieszkańców mogą posłużyć do napisania nie jednej książki.

W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca, które pokażą Hutę z różnych perspektyw. Zobaczymy dom kultury wybudowany w czynie społecznym, wstąpimy na najstarszy plac w Nowej Hucie, przy którym znajdował się jeden z najlepszych klubów jazzowych. Zajrzymy do dawnej fabryki wafli.
Jaką funkcję pełnią te miejsca dla społeczności Nowej Huty? Czy mają jeszcze znaczenie dla współczesnych mieszkańców dzielnicy? Podczas spaceru zadamy sobie wiele pytań o tożsamość 18. dzielnicy. Czekamy na Was!

👉 Zapisy na spacer są prowadzone pod adresem: pisz@miastoliteratury.pl

O projekcie:
18. znaczy Nowa Huta to akcja reporterska, w ramach której czekamy do 21 lipca na Wasze reportaże dotyczące XVIII dzielnicy Krakowa. Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś/aś i usłyszałeś/aś. Celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk.

Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie 20 tys. znaków (ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zachęcamy zarówno do pisania reportaży historycznych, jak i społecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienności Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeń, które mają lub miały miejsce w tej dzielnicy.

10 najlepszych tekstów znajdą się w publikacji „18. znaczy Nowa Huta”. Swoją premierę będzie miała w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada. Autorzy i autorki wyróżnionych reportaży otrzymają nagrody finansowe w wysokości 1500 złotych.

Więcej informacji:
http://pisz.miastoliteratury.pl/18-znaczy-nowa-huta/

Małgorzata Rejmer, Jacek Dehnel, Roma Ligocka czy Anna Brzezińska – to między innymi oni poprowadzą warsztaty pisania w drugim semestrze programu edukacji pisarskiej w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Warsztaty reportażu, pisania wspomnień, tworzenia niecodziennych form literackich i niezwykłych powieści – to zaledwie kilka z licznych tematów zajęć, które poprowadzą cenieni pisarze, dziennikarze, redaktorzy i specjaliści branży wydawniczej. Ogłaszamy program warsztatów na drugą połowę roku!

W drugiej połowie roku wracamy z kolejnymi propozycjami na spędzenie pisarskiego weekendu. Kurs kreatywnego pisania od pięciu lat niezmiennie przyciąga debiutujące pisarki i pisarzy. To nie tylko okazja do spotkania się z ulubionymi autorami i poznania literatury od kuchni: to także możliwość spróbowania swoich sił w pisaniu.

Pięć miesięcy z powieścią

Od 14 września do 25 stycznia aż 12 prowadzących oraz 12 przyszłych pisarzy i pisarek będzie pracować nad swoimi tematami i pomysłami na powieść. Uczestnicy półrocznego kursu pisania powieści będą się uczyć od najlepszych – pisarzy, dziennikarzy, redaktorów, wydawców, specjalistki od praw autorskich oraz psychologa twórczości – analizować własne teksty i cyzelować pomysły na prozę. Powstałe w rezultaty tej pracy opowiadania zostaną wydane w formie antologii. Książka, wraz z rekomendacją dla najzdolniejszych absolwentów, trafi do czołowych wydawnictw w kraju.

Z prof. Bogdanem de Barbaro uczestnicy nauczą się pisać o seksie, miłości i zmysłowości, a z Anną Brzezińską dowiedzą się, jak przenieść czytelnika w przeszłość. Przez cztery weekendy w pracy nad tekstami pomoże im Filip Modrzejewski, redaktor w Wydawnictwie W.A.B. i mentor grupy od pierwszych do ostatnich zajęć. Z Katarzyną Kubisiowską będą uczyć się słowotwórstwa, a z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim, czyli duetem tworzącym Marylę Szymiczkową – researchu, dokumentacji, ale i tworzenia intrygi. Spotkają się z redaktorami i wydawcami, żeby dowiedzieć się, jak pisać, żeby być czytanym. Poznają również tajniki prawa autorskiego i rynku książki.

Aby wziąć udział w Kursie, kandydaci są proszeni o napisanie opowiadania skoncentrowanego wokół tematyki podejmowania ważnej decyzji. Tłem akcji powinna być współczesna Polska. Liczba znaków tej mikroprozy nie powinna przekroczyć 40 tysięcy znaków ze spacjami. Do opowiadania prosimy również dołączyć dwa pomysły na osadzoną współcześnie prozę. Nie musisz jej pisać – wystarczy, że do każdego pomysłu dołączysz maksymalnie po 10 zdań wyjaśniających każdy z pomysłów.

Zgłoszenie, razem z danymi do kontaktu, należy przesłać na pisz@miastoliteratury.pl do 11 sierpnia 2019 roku. Do udziału zapraszamy zarówno osoby piszące, jak i tych, którzy jeszcze nie mieli pisarskich doświadczeń.

Letnie i jesienne warsztaty – nowe zagadnienia, nowe gatunki

Wszystkich, którzy chcą intensywnego treningu pisarskiego, zapraszamy na serię zajęć letnich, które w tym roku rozpoczną się od kursu pisania dla seniorów. W każdy weekend lipca i sierpnia uczestnicy spotkają się na zajęciach z Katarzyną Kubisiowską, z którą będą dyskutować i próbować swoich sił w rozmaitych gatunkach: poezji, biografii czy w wywiadzie. Dowiedzą się także, jak pisać o emocjach i jak wybierać formę odpowiednią do treści. Sześć letnich spotkań będzie okazją do rozmowy, zainspirowania się i spędzenia czasu z dobrą literaturą.

28 lipca zaprosimy na warsztaty z reportażu z Małgorzatą Rejmer. Uczestnicy dowiedzą się, jak zadawać pytania, by rozmowa z bohaterem reportażu była wyjątkowa. Jak pytać, żeby dowiedzieć się jak najwięcej? Czym właściwie jest udana rozmowa z bohaterem? Czego poszukujemy w opowieściach drugiego człowieka? Kim jest bohater idealny? Nauczą się najważniejszego etapu pisania reportażu: zbierania informacji. Będą rozpracowywać trudnych rozmówców, a także rozpoznawać kłamstwa i pracować nad wyborem historii.

Przełom sierpnia i września upłynie pod znakiem wspomnień – a to za sprawą Romy Ligockiej, z którą będzie można się spotkać podczas dwudniowych warsztatów 31 sierpnia i 1 września. Wraz z autorką bestsellerowej, autobiograficznej powieści Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, w której opisała traumę wojenną, życie w getcie, utratę bliskich i odbudowę życia po wojnie, uczestnicy będą dyskutować o różnych formach pisania, analizować opowiadania i szukać inspiracji do napisania własnych tekstów. Zastanowią się, czego szukamy we wspomnieniach i porozmawiają o tym, jak najpełniej przelać je na papier. To nie będzie zwyczajny kurs. To spotkanie i okazja do opowiedzenia tego, co do tej pory wydawało się trudne do opisania.

Podczas kursu 7 września z Nadią Bailey, stypendystką Krakowa Miasta Literatury UNESCOuczestnicy będą pracować nad… zdaniem. Dowiedzą się, jak zacząć tekst, żeby był zapamiętany, i jak go zakończyć; jak budować zdania, które przykują uwagę czytelnika. To zajęcia dla osób, które już miały do czynienia z pisaniem – niezależnie od tego, czy był to reportaż, powieść czy esej. Będą prowadzone w języku angielskim.

W listopadzie spotkamy się z redaktorami „Przekroju” – Marcinem Orlińskim i Łukaszem Kaniewskim. Tym razem na warsztat weźmiemy poezję i wszelkie formy literackie z pogranicza gatunków. Uczestnicy będą szukać nowych, świeżych i nieoczywistych form wyrazu, które przypomną, że literatura to nie tylko mozolne cyzelowanie każdego akapitu, ale także gra w elastyczność i zabawa słowem. Zajęcia odbędą się w sobotę 9 listopada.

Grudniowe warsztaty zadedykujemy z kolei powieści i opowiadaniom, którym przyjrzy się Aleksandra Zielińska, nominowana do Nagrody Conrada autorka powieści Sorge oraz zbioru Kijanki i kretowiska. Podczas zajęć 7 grudnia porozmawiamy o narracji w powieści i na własnych tekstach sprawdzimy ograniczenia i możliwości, które nam oferują różne rodzaje narracji.

Spróbuj swoich sił w pisaniu

Najbliższą okazją do spróbowania swoich sił w pisaniu są obchody 70-lecia Nowej Huty. Z tej okazji ogłosiliśmy nabór reportaży o XVIII dzielnicy Krakowa – o jej budowniczych i o nowych mieszkańcach, o życiu pod kominami kombinatu, ale i w najbardziej zielonej części miasta. O Placu Centralnym, wsi Mogiła czy barze Meksyk. Na teksty w szerokim sensie związane z tą dzielnicą w ramach projektu „18 znaczy Nowa Huta” czekamy do 21 lipca pod adresem pisz@miastoliteratury.plTeksty oceni jury w składzie: Renata Radłowska („Gazeta Wyborcza”), Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”) i Daniel Lis (wydawnictwo ZNAK). Najlepsze teksty zostaną wydrukowane w antologii, która będzie miała premierę podczas Festiwalu Conrada. Dla autorów wydanych reportaży przewidziano nagrodę finansową w wysokości 1500 zł.

***

Więcej informacji o zajęciach, sprzedaży biletów oraz szczegółach zapisów: www.pisz.miastoliteratury.pl.

Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku.

Popteksty to wielowątkowy cykl spotkań, warsztatów i artykułów promujących literaturę w sieci licznych powiązań (pop)kulturowych. Kluczową ideą projektu organizowanego dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa i Fundacji Performat jest wciągnięcie odbiorcy w grę intertekstów i kontekstów, podkreślenie całego zaplecza odniesień literackich kryjących się w interesujących go serialach/filmach/grach etc., zachęcenie do krytycznego i wnikliwego zgłębiania współczesnej kultury.

Z tej okazji Popmoderna zaprasza młodzież z krakowskich szkół średnich i krakowskich seniorów do udziału w bezpłatnych zajęciach prowadzonych przez Olgę Szmidt (seniorzy) i Mateusza Witkowskiego (młodzież). Warsztaty będą odbywały się w Cafe NOWA Księgarnia (os. Zgody 7) – jeżeli jesteś zainteresowan(y/a), prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: redakcja@popmoderna.pl – liczba miejsc jest ograniczona. W razie pytań i wątpliwości, udzielimy wszelkich niezbędnych informacji. Czekamy na Was z niecierpliwością! Poniżej dokładny program warsztatów oraz informacja o prowadzących:

ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH

Warsztat I. Pisanie o muzyce pop/pisanie muzyką pop (27 czerwca, godz. 14:00*, 2 h + przerwa – dotyczy wszystkich warsztatów):
Popularność serwisów streamingowych oraz platform takich jak Youtube pozwala dziś na kontakt i konsumpcję muzyki rozrywkowej na niespotykaną wcześniej skalę. Stanowi to doskonałą okazję do rozmowy na temat granic między literaturą a tekstem piosenki. Istotną część warsztatów będą stanowić ćwiczenia praktyczne z kręgu twórczego pisania.

Warsztat II. Mit, legenda, ikona (internetu) (12 września):
W trakcie warsztatów porozmawiamy o tym, czym tak naprawdę jest mit, jaka jest jego geneza i jaką rolę pełni w dwudziestym pierwszym wieku. Punktem wyjścia do dyskusji na temat związków między literaturą a idolami popkultury będą platformy internetowe w rodzaju Tumblra, które umożliwiają szybką wymianę materiałów wizualnych.

Warsztat III. „Najntisy”, czyli? Literatura a moda na lata dziewięćdziesiąte (10 października):
Estetyka lat 90. święci triumfy we współczesnej popkulturze i tekstach adresowanych do nastoletnich odbiorców. Przy pomocy, wybranych pozycji literackich z ostatniej dekady ubiegłego wieku spróbujemy wraz z uczestnikami odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób literatura radziła sobie wówczas z doświadczeniem rzeczywistości?

Warsztat IV. Co ma wspólnego Homer i „Medal of Honor”? Literacka narracja a nowe media (7 listopada):
Zarówno powieść realistyczna, jak i gra wideo czy serial telewizyjny są formami narracyjnymi. Podczas zajęć spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest narracja i jaką rolę w życiu współczesnego człowieka odgrywa?

Warsztat V. Jak (i po co) czytać literaturę najnowszą (5 grudnia):
Jak wskazuje doświadczenie, współcześni nastolatkowie niechętnie sięgają po książki z kręgu niegatunkowej literatury najnowszej. Głównym celem warsztatów będzie ustalenie, jakie trudności budzi wspomniana twórczość oraz wyposażenie uczestników w niezbędne narzędzia i kompetencje interpretacyjne ułatwiające lekturę.

O prowadzącym:
Mateusz Witkowski (1989), redaktor naczelny portalu Popmoderna.pl, stały współpracownik Gazeta.pl, Wirtualnej Polski, „Czasu Kultury” i miesięcznika „Teraz Rock”. Doktorant w Katedrze Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ. Interesuje�się związkami między literaturą a popkulturą, brytyjską muzyką z lat 80. i 90. oraz włoskim futbolem. Współprowadzi fanpage Niedziele Polskie, prowadzi fanpage Popland. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018.

WARSZTATY DLA SENIORÓW

Warsztat I. Spotkanie poświęcone „W ciemni” Susan Faludi (27 czerwca, g. 10:30*, 2 h + przerwa – dotyczy wszystkich warsztatów):
Główny temat warsztatów: biografia ojca jako własna biografia, historia osobista jako historie powszechne i narodowe.

Warsztat II. Spotkanie poświęcone „Korektom” Jonathana Franzena (12 września):
Główny temat warsztatów: rozpad rodziny i realizm powieściowy. Po co nam opowieści o szczęśliwych rodzinach? Czy kryzys to zawsze kryzys rodzinny?

Warsztat III. Spotkanie poświęcone „Olive Kitteridge” Elizabeth Strout oraz jej serialowej adaptacji (10 października):
Główny temat warsztatów: matka jako wyzwanie dla opowieści, możliwość przyjęcia lub zmiany perspektywy postaci, miłość i nienawiść�jako formy współżycia rodzinnego.

Warsztat IV. Spotkanie poświęcone „Wróżbie” Agnety Pleijel (7 listopada):
Główny temat warsztatów: czy fikcja o nas samych to fikcja o naszych rodzinach? Miejsce obyczajowości i seksualności w opowieści o rodzinie. Konflikt jako problem czy nadzieja na opowieść?

Warsztat V. Spotkanie poświęcone „Normie” Sofi Oksanen (5 grudnia):
Główny temat warsztatów: czy rodzina ma płeć? Rola linii kobiecej w opowieści oraz rzeczy jako miejsca wspólnego opowieści. i kompetencje interpretacyjne ułatwiające lekturę.

O prowadzącej:
Olga Szmidt (ur. 1989) – doktor literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka non-fiction, redaktor naczelna i współzałożycielka „Popmoderny”. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi m.in. zajęcia ze współczesnej literatury światowej, seriali, literatury najnowszej i kultury XX wieku. Dotąd wydała m.in. monografię naukową „Korespondent Witkacy” (Universitas 2014), biografię literacką „Kownacka. Ta od Plastusia” (Czarne 2016). Kilkukrotna stypendystka MNiSW za wybitne osiągnięcia naukowe oraz laureatka stypendium twórczego MKiDN w dziedzinie literatury.

Rzeczy, idee, miejsca i postaci to tylko wybrane tematy, o których będą rozmawiać goście 11. Festiwalu Conrada! W dniach od 21 do 27 października do Krakowa przyjadą między innymi Almudena Grandes, autorka jednych z najbardziej rozpoznawalnych na świecie i najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej, Chimamanda Ngozi Adichie, nigeryjska pisarka, autorka głośnej książki Amerykaana i Dmitrij Bukow, jeden z najpopularniejszych obecnie rosyjskich pisarzy. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są „Rzeczywistości”.

„Śmiało można powiedzieć, że raz do roku na jeden tydzień Kraków staje się nie tylko literacką stolicą Polski, ale także jednym z najważniejszych miast na literackiej mapie świata. Zauważyli to także twórcy międzynarodowego programu Europe for Festivals, Festivals for Europe, którzy zaliczyli organizowany w Krakowie Festiwal Conrada do grona 24 najlepszych europejskich festiwali. To ogromny zaszczyt! – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Jest to zasługa gości wydarzenia – pisarek i pisarzy, którzy chcą tu przyjeżdżać i chcą opowiadać o tematach ważkich oraz publiczności, która chce słuchać i zadawać pytania. Festiwal Conrada to obowiązkowa pozycja w jesiennym kalendarzu krakowskich wydarzeń” – przekonuje prezydent Majchrowski.

Festiwalowy tydzień, który potrwa od 21 do 27 października, będzie pełen spotkań z autorami, debat i lekcji czytania. Wszystko pod hasłem „Rzeczywistości”. „W tym roku postanowiliśmy dotrzeć do samego centrum naszej fascynacji literaturą. Do tej pory staraliśmy się pokazywać, jak o rzeczywistości mówić. Teraz postaramy się, dzięki naszym autorom i naszym czytelnikom, powiedzieć czym jest literatura jako rzeczywistość, albo dokładniej: jak rzeczywistość się staje dzięki literaturze. Jeszcze dokładniej: jak literatura wysławia różne rzeczywistości” – tłumaczy Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Każdy festiwalowy dzień będzie miał przypisany odmienny temat: rzeczy, słowa, obrazy, idee, relacje, miejsca i postaci. „Pojęcia te odnoszą się do najważniejszych według nas elementów rzeczywistości. Myślimy o nich również jako o pasmach, które przenikają się i zarazem łączą ze sobą różne światy. Na przykład rzeczy rozumiemy jako materialną podstawę istnienia, ale też sedno naszego doświadczenia emocjonalnego, a wreszcie jako wytwory języka, za pomocą którego mówimy i snujemy opowieści. Miejsca to dla nas pewne punkty w rzeczywistości, a także toposy literackie” – dodaje Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu.

Podczas tegorocznego festiwalu pokażemy, jak literatura, dzięki dostępnym sobie środkom, tworzy różne rzeczywistości, które rozmawiają ze sobą, spierają się lub walczą. A okazji ku temu będzie wiele. Program główny wydarzenia składa się bowiem z kilkudziesięciu spotkań autorskich, debat i lekcji czytania. Już pierwszego dnia spotkamy się z autorką jednych z najbardziej znanych na świecie i najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej – Almudeną Grandes. Podczas panelu „W oku cyklonu” posłuchamy – jak tłumaczy w swoich komentarzach do poszczególnych wydarzeń Grzegorz Jankowicz – o bohaterach Grandes, którzy żyją w czasach kryzysu. Na pozór nic im nie zagraża. Wierzą, że uda im się uniknąć zderzenia z wielką historią, ukryć się przed jej niszczycielskim walcem w jednym z zacisznych domów na przedmieściach. Spokój, który panuje w oku cyklonu, łatwo pomylić z bezpieczeństwem, wystarczy jednak, by tornado historii zmieniło kierunek, a wszystko ulegnie zniszczeniu. Następnego dnia zapraszamy na popołudnie z Zytą Rudzką, która lubi snuć opowieści o ludziach – wymyśla fabuły w taki sposób, by cały czas krążyły wokół osób, a nie miejsc czy rzeczy. Ale to nie koniec ciekawych wydarzeń. Festiwalowy wtorek to również obowiązkowe spotkania z Moną CholletDmitrijem Bykowem. Rozmowę z Chollet o przemocy, do której można się przyzwyczaić nawet w ekstremalnych formach, poprowadzi Kazimiera Szczuka. Razem poszukają odpowiedzi na pytania, jak z nią walczyć, jakie środki przeciwko niej przedsięwziąć, jakich słów użyć, by nam nigdy nie spowszedniała. Z Bykowem spotka się Małgorzata Nocuń, by pomówić o języku, bez którego nie może się obyć żadna władza. Choć Dymitrij Bykow nie jest politykiem, to dzięki swojej postawie obywatelskiej i celnym satyrycznym komentarzom na temat aktualnej rzeczywistości stał się głosem rosyjskiej opozycji.

Następne dni przyniosą kolejne wielkie literackie nazwiska, jak Charlotte Gordon. Jej najnowsza książka Buntowniczki Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley zdobyła w 2016 roku nagrodę National Book Critics Circle Award. Heroiczna i bezkompromisowa walka obu bohaterek miała na celu upodmiotowienie kobiet i wywalczenie dla nich praw należnych każdemu. Czy ich dziedzictwo jest wciąż inspirujące dla współczesnych ruchów emancypacyjnych?

Ważnym punktem programu będzie spotkanie z Jáchymem Topolem. W swych powieściach Topol stwarza alternatywne światy, które na pozór nie mają z naszym nic wspólnego. Wystarczy jednak przyjrzeć się uważnie bohaterom, ich motywacjom i przerysowanym gestom, by odkryć podskórne podobieństwo obu sfer: tej realnej, do której przywykliśmy, i tej fikcyjnej, która proponuje nam poznawczy odwyk. O historii ucieczki, którą ma na swym koncie wielu z nas, opowie Didier Eribon– francuski socjolog i filozof, autor między innymi biografii Michela Foucaulta.

Jednym z kończących festiwal wydarzeń będzie spotkanie z Chimamandą Ngozi Adichie. Jej powieść Fioletowy hibiskus (2003) była nominowana do Orange Prize, zdobyła również Commonwealth Writers’ Prize dla najlepszego debiutu. Podczas sobotniego wieczoru poszukamy odpowiedzi na pytania: Na co może sobie pozwolić pisarka/pisarz? Czy literatura jest takim sposobem pisania, za pomocą którego można powiedzieć wszystko? A jeśli nie, to kto powinien wyznaczyć granicę? Kto mógłby zabrać w tej sprawie głos?

Festiwal Conrada odwiedzą też znamienici polscy autorzy. Wśród nich między innymi Mariusz Szczygieł, autor reportaży o doświadczeniu braku, Jacek Dukaj, twórca prozy fantastycznej, Anna Cieplak, laureatka Nagrody Conrada w 2017 roku za debiut literacki Ma być czystoLeszek Libera, autor Utopka, opowieści o patriotyzmie, ludzkich wadach i żądzy władzy oraz Monika Sznajderma, wielokrotnie nagradzana pisarka, która od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne.

W ostatnim dniu festiwalu poznamy laureata Nagrody Conrada – najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla debiutantów literackich w kategorii proza, będącego częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO, wspólnego przedsięwzięcia Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Książki oraz Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.

Festiwal Conrada to także wydarzenia towarzyszące, takie jak pasmo filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkania branżowe. Ich szczegółowy program ogłosimy już wkrótce. Jednocześnie warto przypomnieć, że równolegle do festiwalu odbywają się Targi Książki w Krakowie – uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń branży księgarskiej w Polsce.

Więcej o 11. edycji Festiwalu Conrada: conradfestival.pl

Początek wakacji w literackim Krakowie to czas reportażu. Już za niecały miesiąc w kompleksie Tytano na ul. Dolnych Młynów odbędzie się 4. edycja festiwalu Non-Fiction – interdyscyplinarnego wydarzenia, w którym reportaż literacki przenika się m.in. z fotograficznym czy radiowym. Organizatorzy festiwalu, stowarzyszenie Re-Prezentacje przyszykowali na dni 5-7 lipca wyjątkowo intensywny program. Na uczestników i uczestniczki czekają m.in. spotkania z Małgorzatą Rejmer, laureatki Paszportu „Polityki” za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, Tomaszem Sekielskim, autorem głośnego dokumentu Tylko nie mów nikomu, Dionisosem Sturisem (Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey), Justyną Kopińską (Z nienawiści do kobiet) czy cykl PREMIERY NON-FICTION z udziałem m.in. Marty Sapały (książka Na marne).

Tematem tegorocznej edycji festiwalu Non-Fiction jest POMOC. Czy i jak reportaż może zmieniać rzeczywistość (społeczną, polityczną, ekonomiczną)? Czy zmienia los bohaterów, czy zmienia świadomość zbiorową? Kiedy natrafia na odzew, a kiedy staje się wołaniem w próżni? Na takie pytania spróbują odpowiedzieć goście festiwalu.

Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy!

Piątek, 5.07.2019

17:00 Codzienność polska w reportażu i epopei. Marcin Kołodziejczyk, Bardzo Martwy Sezon. Reportaże Naoczne i Prymityw. Epopeja narodowa

18:00 30 lat wolności. PREMIERY NON-FICTION: Aleksandra Boćkowska, Można wybierać. 4 czerwca 1989

19:00 #opartenafaktach na Festiwalu NON-FICTION: Paulina Łopatniuk, Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?

20:00 Rezonans niewoli. Małgorzata Rejmer, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

21:00 Reportaż filmowy: Ewa Ewart. Spotkanie z reżyserką i projekcja filmu Klątwa obfitości

Bezdomni: wystawa fotografii Agaty Kubis ilustrującej reportaż Antona Ambroziaka Bezdomni z ulicy Wolność dla OKO.press (wystawa do obejrzenia przez cały weekend)

Izba: wystawa fotografii Kuby Kamińskiego ukazująca zapis koszmaru odgrywającego się co noc w warszawskiej Izbie Wytrzeźwień.

Sobota, 6.07.2019

10:00 Warsztaty familijne: Po co nam ta natura? Arkadiusz Szaraniec /NON-FICTION dla najmłodszych/

11:00 Czy to jest pomoc? Bieda – reportaż radiowy Magdaleny Wadowskiej.

14:00 Dla Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach: Katarzyna Puzyńska, Policjanci. Bez munduru

15:00 Gdzie są prawa kobiet? Olga Wiechnik, Posełki. Spotkanie i rozmowa w stulecie przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce.

16:00 Jak zmienić Kraków? Ustawka reporterska: Szymon Jadczak

17:00 O mieście, w którym nie można jeździć na skuterach. Grzegorz Stern, Borderline. Dwanaście podróży do Birmy

18:00 Świat bez fikcji: telewizyjny reportaż interwencyjny. Dyskusja z udziałem Anny Barańskiej-Całek, Grzegorza Głuszaka i Michała Olszańskiego

19:00 SOS dla pomagających. Janusz Schwertner, Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce

20:00 Wstrząs. Justyna Kopińska, Z nienawiści do kobiet

Niedziela, 7.07.2019

10:00 Spacer ornitologiczny. Marek Pióro, Plamka mazurka /NON-FICTION dla najmłodszych/

11:00 Jak działa mikrofon? Anioł z Podkarpacia – reportaż radiowy Adama Bogoryji-Zakrzewskiego.

14:00 Obalając mity: Dionisios Sturis, Grecja. Gorzkie Pomarańcze

15:00 Co się zmieniło? Tylko nie mów nikomu – spotkanie z Tomaszem Sekielskim

16:00 Uwaga Barnevernet! Maciej Czarnecki, Dzieci Norwegii. O Państwie (nad)opiekuńczym

17:00 SORy, taki mamy system. Paweł Kapusta, Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym

18:00 Czy została jeszcze sprawa dla reportera? Dyskusja z udziałem Włodzimierza Nowaka, Juliusza Ćwielucha, Anny Goc i Magdaleny Kicińskiej

19:00 PREMIERY NON-FICTION: Marta Sapała, Na marne (książka)

20:00 Podróż przez piekło. Oscar Martinez, La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą

 

Festiwal odbędzie się na I piętrze w Zet Pe Te, Tytano, ul. Dolnych Młynów 10, Kraków.

📅 15 czerwca (sobota), godz. 16.00
🎯 
Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11
Gość: Justyna Sobolewska
Prowadzenie: Marcin Wilk

To o jego kotce – i po jego śmierci – napisała jeden ze swoich najsłynniejszych wierszy Wisława Szymborska. Nad jego czułym, pełnym wrażliwości na detal stylem zachwycał się powściągliwy zwykle w pochwałach Jarosław Iwaszkiewicz. Mistrz krótkiej formy, piewca prowincji, autorytet dla całego pokolenia polskich pisarzy i pisarek. 15 czerwca w kawiarni Metaforma, przy kiermaszu Bukiniści nad Wisłą odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Przystań, klasyka!” O Kornelu Filipowiczu, jego imponującym dorobku i równie ciekawym życiu rozmawiać będzie z Justyną Sobolewską Marcin Wilk.

Z przeszło 40 opublikowanymi za życia i po śmierci zbiorami opowiadań zawstydziłby niejednego tuza światowej literatury. Nie ilość, ale jakość zwraca jednak uwagę w twórczości Kornela Filipowicza. Jego znakiem rozpoznawczym stały się opowiadania – krótkie, nacechowane dziecięcą niemal wyobraźnią, a zarazem zdradzające przenikliwość autora i jego dystans wobec rzeczywistości, zatopione w codziennych realiach XX-wiecznej Polski, szczególnie tej prowincjonalnej.

Nazywany „realistą metafizycznym”, jeden z najważniejszych powojennych polskich prozaików przyszedł na świat w 1913 roku w Tarnopolu. Dorastał w Cieszynie, w którym dziś działa urokliwa księgarnio-kawiarnia Kornel i Przyjaciele, i który stał się tłem dla jego licznych utworów. Wojnę spędził w mundurze, w kamieniołomie, w krakowskim antykwariacie, w konspiracji, a po aresztowaniu przez gestapo – w dwóch obozach koncentracyjnych. Jak większość pisarzy i pisarek swojego pokolenia wiązał z początku nadzieje z ideami nowej władzy, przechodząc w późniejszych latach do aktywnej opozycji. Niekwestionowany autorytet w środowisku, przyjaciel m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Różewicza i Juliana Przybosia, angażował się w pomoc kolegom i koleżankom po fachu w okresie stanu wojennego. Prywatnie związany był najpierw ze sławną malarką i rzeźbiarką Marią Jaremą, później z Marią Próchnicką, a od roku 1969 aż do swojej śmierci – z Wisławą Szymborską, z którą łączyła go nieformalna relacja. Zmarł w 1990 roku w Krakowie.

Twórczość Filipowicza, kultowa dla powojennych pokoleń, po latach względnego zapomnienia stopniowo wraca do debaty publicznej i księgarń. Gościem specjalnym spotkania w ramach cyklu „Przystań, klasyka!” będzie Justyna Sobolewska – krytyczka literacka i dziennikarka, wielka miłośniczka Filipowicza, autorka wyboru opowiadań Moja kochana, dumna prowincja (Kraków 2017), która aktualnie pracuje nad biografią pisarza.

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”.  W 2012 ukazała się jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam w Wydawnictwie „Polityki”. Wydanie rozszerzone Książki o czytaniu ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.

Marcin Wilk (ur. 1978) – dziennikarz, kurator programów literackich. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”, „Czasu Kultury”, „Dekady Literackiej”, „Ha!artu”, „Radaru” i „Lampy”. Współpracował z Radiem Kraków. Przez kilka lat redagował kolumnę książkową w „Dzienniku Polskim”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”. Autor m.in. książek biograficznych o Annie Jantar (Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia) i Irenie Kwiatkowskiej (Kwiatkowska. Żarty się skończyły). W czerwcu 2019 roku ukazała się jego książka o ostatnich dniach w Polsce przed II wojną światową (Pokój z widokiem. Lato 1939). Prowadzi blog książkowy „Wyliczanka” – www.wyliczanka.eu .

 

O projektach „Przystań, klasyka!” i „Bukiniści nad Wisłą”

Popularna mądrość ludowa głosi, że człowiek wykorzystuje ledwie 10% możliwości swojego mózgu. I choć coraz więcej wskazuje na to, że wcale nie jest tak źle, nasze nawyki czytelnicze pozostają zaskakująco konserwatywne: życie nowości książkowej kończy się po trzech miesiącach, w kanonach szkolnych wciąż figuruje zestaw tych samych dobrze znanych nazwisk, a wznowienia klasyki pozostają rzadkie i ograniczają się do autorów i autorek już wcześniej kojarzonych i czytanych.

Podczas plenerowego cyklu „Przystań, klasyka!”, realizowanego od maja do września przed kawiarnią Metaforma u stóp Wawelu zaglądamy głęboko do literackiej studni, jaką są dzieje pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Co miesiąc – od maja do września – wyciągamy z niebytu (lub pozornego bytu) sylwetki pisarzy i pisarek „mniejszych”, pomijanych w zestawieniach, niepasujących do utartych narracji o historii literatury lub dopiero niedawno jej przywracanych. Zuzanna Ginczanka, Kornel Filipowicz, Janusz Meissner, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Tadeusz Peiper – ile tracimy, nie trzymając ich książek na domowych półkach? Cykl prowadzi Marcin Wilk, który zaprasza do rozmowy badaczy i badaczki twórczości, krewnych i krewne bohaterów i bohaterek spotkań.

Cykl „Przystań, klasyka!” towarzyszy drugiej edycji wiosenno-letniego kiermaszu Bukiniści nad Wisłą, jaki odbywa się w weekendy od 4 maja do 29 września na tarasie pawilonu Powiśle 11.

Przystań, klasyka! Program:

18 maja, godz. 16.00 – Zuzanna Ginczanka. Goście specjalni: Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak
15 czerwca, godz. 16.00 – Kornel Filipowicz. Gość specjalny: Justyna Sobolewska
13 lipca, godz. 16.00 – Janusz Meissner. Gość specjalny: Jakub Meissner
17 sierpnia, godz. 16.00 – Hanna Mortkowicz-Olczakowa. Gość specjalny: Katarzyna Zimmerer
14 września, godz. 16.00 – Tadeusz Peiper. Gość specjalny: Michalina Kmiecik

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Pełna Kultura

Facebook: Bukiniści nad Wisłą

Nadchodzący Festiwal Miłosza zapowiada w Krakowie nie tylko intensywny czas spotkań z poezją, poetami i poetkami. Naturalnym przedłużeniem dla spotkań programu głównego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej będzie też Krakowski Kiermasz Książki – cykliczny, plenerowy targ podwawelskich antykwariuszy i bukinistów. Zapraszamy 8 i 9 czerwca, tym razem na Plac Szczepański!

Ginczanka, Czechowicz, Leśmian, Świrszczyńska – niedobór poetyckiej klasyki na dzisiejszym rynku książki bywa dotkliwy. Zadaniu są gotowi sprostać krakowscy bukiniści, którzy w dniach 8 i 9 czerwca ponownie pokażą się w historycznym centrum Krakowa, tym razem na Placu Szczepańskim, w powiązaniu z odbywającym się równolegle Festiwalem Miłosza. Podczas czerwcowej edycji Krakowskiego Kiermaszu Książki wystawią się antykwariaty: PiBook, Świat w Tunelu, Suszek, 451 stopni, Szafa Pełna Książek i Biblioteka Domowa, anglojęzyczny American Bookstore i komiksowa księgarnia Fankomiks; obecni też będą bukiniści, których zwykle można spotkać pod Halą Targową i na Placu Nowym.

Pomiędzy książkami na uczestników i uczestniczki kiermaszu czekają wydarzenia literackie – w sobotę 8 czerwca o godz. 15.00 odbędzie się plenerowe czytanie poetów i poetek z Miast Literatury UNESCO w ramach Pasma OFF na Festiwalu Miłosza; w niedzielę 9 czerwca w samo południe na chętnych czekają warsztaty drukarskie, zaś o godz. 15.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Jakubem Szatko, autorem książki Oswajanie szkła. Najmłodszych i rodziców ucieszy widok szczudlarza, wielkich baniek i balonowych stworów, a przede wszystkim specjalny kącik z szerokim wyborem literatury dziecięcej. Książkowe polowanie umilą kawa i lody z dwóch mobilnych riksz Lodożerców.

Na kiermasz zapraszamy w dniach 8 i 9 czerwca w godz. 10.00-20.00. Wydarzenie jest częścią wiosenno-letniego cyklu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO strategii wspierania środowisk antykwariuszy i bukinistów krakowskich.

 

PROGRAM:

SOBOTA 8.06

12.00-14.00 „Rodzicu, poszukaj spokojnie książek” – zabawy dla dzieci: szczudlarz, wielkie bańki i mnóstwo balonowych stworów.

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

15.00-16.00 Czytanie poezji w ramach Pasma OFF na Festiwalu Miłosza

Goście: Koraly Dimitriadis, Georgina Wilding (rezydenci i rezydentki programu Kraków Miasto Literatury UNESCO), poetki z Estonii (Tartu): Kaisa Kuslapuu, Sirel Heinloo, poeci i poetki z Norwegii (Lillehammer): Hilde Susan Jaegtnes, Erik Eikehaug.

17:00-19:00 Wiersze do kolorowania – warsztaty czytelnicze dla dzieci

Zapraszamy wszystkie dzieci na wyjątkowe warsztaty poświęcone rozwijaniu kompetencji czytelniczych. Warsztaty poprowadzą pedagog, dr Wanda Matras oraz autor Wierszy do kolorowania, Michał Zabłocki. Dzieci otrzymają kolorowanki, będące wizualnymi interpretacjami krótkich wierszy, a w trakcie spontanicznej akcji kolorowania odbędą otwierające wyobraźnię rozmowy z prowadzącymi i rówieśnikami.

dr Wanda Matras – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii.

Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, tomików wierszy, kalendarzy i blogów poetyckich oraz tekstów piosenek w repertuarach wielu artystów, m.in. Grzegorza Turnaua i Czesław Śpiewa i wielu innych. Pomysłodawca i twórca wielu projektów literackich, pod nazwą  „Multipoezja”: Wierszy na murach, Wierszy chodnikowych, Wierszy pisanych online oraz wielojęzycznego międzynarodowego portalu poetyckiego eMultipoetry.eu

 

NIEDZIELA 9.06

od 12.00 Tadeusz Grajpel – warsztaty drukarskie

Tadeusz Grajpel – pasjonat i znawca dziejów drukarstwa, założyciel autorskiej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w Końskich (woj. świętokrzyskie), animator kultury i gawędziarz, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej. Twórca wiernej rekonstrukcji prasy drukarskiej Gutenberga oraz licznych replik klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych.

15.00-16.00 – spotkanie autorskie z Jakubem Szatko, autorem książki Oswajanie szkła.

Jakub Szatko (ur. 1987 w Krakowie) – pisarz, poeta, z wykształcenia romanista. Współtwórcza muzycznego wydawnictwa „Wodawater”, DJ, kurator wieczorów muzyki elektronicznej. Oswajanie szkła (2019) to jego literacki debiut.

17:00-19:00 Wiersze do kolorowania – warsztaty czytelnicze dla dzieci

Warsztaty poświęcone rozwijaniu kompetencji czytelniczych – kontynuacja wydarzenia z 8 czerwca.

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

 

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni: Radio Kraków, miesięcznik „Karnet”, dwutygodnik „Kraków.pl”, Krakow.pl

Projekt realizowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

 

Wpisz szukaną frazę: