fbpx

📅 1.06 (sobota)
⏰ 17:30

To spacer dla dzieci i tych, którzy pamiętają jak to jest być dzieckiem. Przejdziemy przez Kraków śladami literatury dziecięcej. „Odkurzymy“ m.in. utwory Antoniny Domańskiej (autorki Paziów króla Zygmunta czy Historii żółtej ciżemki) oraz Jadwigi Żylińskiej piszącej o alchemiku Sędziwoju, sięgniemy też do literatury współczesnej, m.in. Doroty Terakowskiej i Barbary Gawryluk.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich. Open call trwa do 21 lipca.

Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście”; tu, kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa… W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod budowę nowego miasta proponujemy Wam nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Nową Hutę.

„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem.

Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Huty. Opisz to, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, ciekawe, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich, który potrwa do 21 lipca.

Jury w składzie: Renata Radłowska (dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka książki reporterskiej Nowohucka telenowela), Marcin Żyła (dziennikarz, reportażysta, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) oraz Daniel Lis (redaktor książek reporterskich w wydawnictwie Znak), dokona wyboru dziesięciu najlepszych tekstów, które znajdą się następnie w publikacji 18. znaczy Nowa Huta. Swoją premierę będzie miała w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada.

Zasady naboru

Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie dwadzieścia tysięcy znaków (licząc ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zachęcamy zarówno do pisania reportaży historycznych, jak i społecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienności Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeń, które mają lub miały miejsce w tej dzielnicy. Open call potrwa do 21 lipca. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres pisz@miastoliteratury.pl. Autorzy i autorki wyróżnionych reportaży otrzymają honoraria w wysokości 1500 złotych.

Regulamin naboru i więcej informacji: pisz.miastoliteratury.pl

Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.

Patroni medialni projektu: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Głos – Tygodnik Nowohucki, Czas Literatury

26 maja rusza kolejna, 59. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czyli najstarszego festiwalu filmowego w Polsce. Kraków Miasto Literatury UNESCO po raz kolejny jest partnerem wydarzenia.

Festiwal filmowy bez żadnych adaptacji lub luźnych inspiracji literackich? Bądźmy szczerzy: to mało prawdopodobny scenariusz. Tym bardziej na najstarszym i najbardziej zróżnicowanym programowo festiwalu filmowym w Polsce. Krakowski Festiwal Filmowy rusza już w najbliższą niedzielę, 26 maja – szukajcie w programie filmów inspirowanych literaturą, nad którymi patronat objął Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Mały hotel we Francji, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani swoją lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni. Tak rozpoczyna się krótkometrażowa animacja Portret Suzanne w reżyserii Izabeli Plucińskiej – groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora o samotności, zazdrości i miłości. Waszej uwadze polecamy również film dokumentalny Tak jest dobrze w reżyserii Marcina Sautera. Krótki metraż reżysera Żalanaszu to kontemplacyjną podróż Nikodema przez tundry Spitsbergenu, która przywołuje na myśl literacki pierwowzór – sześć opowieści Szczepana Twardocha o słabościach i sile, o rozpaczy, samotności, nadziei i zwątpieniu. Po prostu o człowieku. Oba filmy zobaczymy we wspólnej projekcji, 31 maja o 16.00 w Akademii Sztuk Teatralnych. Po seansie odbędzie się spotkanie Q&A z reżyserami Izabelą Plucińską i Marcinem Sauterem.

To jednak dopiero początek literackich smaczków dla miłośników fabuły. W programie znajdziemy również film O zwierzętach i ludziach Łukasza Czajki –dramatyczną, pełną fascynujących archiwaliów opowieść o małżeństwie państwa Żabińskich, którzy podczas okupacji przechowywali w warszawskim zoo liczną grupę uciekinierów z getta do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego. Historię tę poznaliśmy również dzięki autobiografii Antoniny Żabińskiej Ludzie i zwierzęta, która ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Seans zaplanowany jest na 31 maja o 18.30 w Kinie pod Baranami. Po seansie odbędzie się Q&A z udziałem reżysera oraz producentki Anny Weredy.

Z kolei 27 maja obejrzymy Przemianę Pana Samsy w reżyserii Caroline Leaf nagrodzonej w tym roku nagrodą Smoka Smoków – wyrazem uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Obraz ten jest efektowną animowaną ekranizacją opowiadania Przemiana Franza Kafki. Jego główny bohater Gregor Samsa budzi się rano w swoim łóżku i stwierdza, że przeobraził się w potężnego i brzydkiego robaka. W reżyserii Caroline Leaf zobaczymy również animację Dwie siostry. Jej bohaterka Marie chroni swoją siostrę Violę, pisarkę, przed całym światem, w zamkniętym na klucz ciemnym mieszkaniu. Kolejną wartą uwagi propozycją od Caroline Leaf jest nominowana do Oscara Ulica, opowieść o przygotowywaniu się do odejścia najbliższych osób i rytuałach związanych ze śmiercią. Na zakończenie proponujemy dokument Wongar w reżyserii Andrijany Stojković. W filmie Sreten Božić, serbsko-australijski prozaik i antropolog piszący pod pseudonimem B. Wongar, przywołuje duchy z aborygeńskich wierzeń – stały motyw jego literackiej twórczości. Film będzie można zobaczyć 28 maja o 17.00 w Akademii Sztuk Teatralnych. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką Andrijaną Stojković. Polecamy!

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2019. Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.

Ponad 50 spotkań pasma głównego, pasma OFF i wydarzeń towarzyszących, 4 koncerty i niemal 100 gości – tak w liczbach przedstawia się tegoroczna edycja krakowskiego święta poezji. W dniach 6-9 czerwca pod hasłem „Zdobycie władzy” odbędzie się Festiwal Miłosza, największe wydarzenie poświęcone współczesnej poezji w tej części Europy. Ale nie o liczby tu chodzi – w Krakowie rządzić będzie słowo! Poznaj PROGRAM 8. edycji wydarzenia.

Zdobycie władzy, pierwsza powieść Czesława Miłosza, nie opowiada przecież tylko o instalowaniu się w Polsce stalinizmu i nie jest tylko powieścią z personalnym kluczem” – wyjaśnia motyw przewodni 8. edycji wydarzenia Krzysztof Siwczyk, Dyrektor Artystyczny festiwalu. „Nade wszystko mówi o zdobywaniu władzy na poziomie wyobraźni, o zawłaszczeniu duchowych aspiracji człowieka przez określony, uwłaczający tym aspiracjom model narracji o świecie”. Organizatorzy zapraszają do lirycznego oporu – wspólnie będziemy demaskować język opisu rzeczywistości i za pośrednictwem poezji szukać tego, co tkwi pod jego powierzchnią.

Festiwal Miłosza rozpoetyzuje miasto. Najsilniejsze liryczne promieniowanie odczuwalne będzie w centrum festiwalowym, którego rolę pełnić będzie Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. To tam odbędzie się większość festiwalowych spotkań autorskich z najciekawszymi poetami naszych czasów. Simon Armitage (Wielka Brytania), Svetlana Cârstean (Rumunia), Kholoud Charaf (Syria), Saleh Diab (Syria), Ferida Duraković (Bośnia i Hercegowina), Elena Fanailova (Rosja), Athena Farrokhzad (Szwecja), Denise Riley (Wielka Brytania) i Tomas Venclova (Litwa) – Kraków przez cztery czerwcowe dni będzie ośrodkiem tego, co we współczesnej poezji intrygujące i nowe. Do poetyckiego wielogłosu dołączy reprezentacja polskiej sceny poetyckiej. Zaproszenie na festiwal przyjęli m.in. Krystyna Dąbrowska, Piotr Florczyk, Magdalena Kicińska, Ewa Lipska, Maciej Melecki, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Alicja Rosé i Tomasz Różycki. W murach Narodowego Starego Teatru odbędą się też dwie festiwalowe debaty: „Władza poezji, władza nad poezją” z udziałem Anny Kałuży, Magdaleny Piotrowskiej-Grot, Pawła Próchniaka i Piotra Śliwińskiego, którzy dyskutować będą o fenomenie silnych, dominujących w polskiej tradycji poetyckiej idiomów, które walczyły z sobą przez lata o władzę nad naszymi czytelniczymi gustami (7.06), oraz debata translatorska, w której Paulina Małochleb porozmawia z Magdą Heydel, Isabelle Macor i Jerzym Jarniewiczem o tłumaczeniu jako mediacji między różnymi literaturami i obcymi sobie kodami kulturowymi (8.06). Przekładowi zostaną poświęcone także warsztaty z języków angielskiego, francuskiego i rosyjskiego prowadzone przez znakomitych polskich tłumaczy: Jerzego Jarniewicza, Agatę Kozak i Leszka Szarugę (6 i 7.06).

Poetyckie promieniowanie w okolicach Placu Szczepańskiego wzmocnią inne festiwalowe lokalizacje. W pierwszy dzień wydarzenia, 6 czerwca w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory wysłuchamy Miłosz Lecture – mistrzowskiego wykładu pt. „Rozpacz i łaska”, który wygłosi Tomas Venclova, najwybitniejszy dziś żyjący poeta z Litwy, wymieniany jednym tchem z Josifem Brodskim i Czesławem Miłoszem. Tuż po wykładzie odbędzie się debata zatytułowana „Vita Activa’19” z udziałem Tadeusza Sławka, Karoliny Wigury i Krzysztofa Czyżewskiego, którzy będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jak „przejąć władzę” na rzecz dobra w czasach konsumpcyjnego hedonizmu, postprawdy i polityki zdegradowanej do walki o dominację.

W samym sercu festiwalowych wydarzeń znajdzie się główna księgarnia festiwalowa, działająca pod szyldem Księgarni Młodej. Na poziomie -1 w przestrzeni MICET Starego Teatru będzie można zakupić między innymi premierowe książki poetyckie gości festiwalowych w przekładzie na język polski, wydane specjalnie z okazji festiwalu. Obok tomów poetyckich Simona Armitage’a (tłum. Jacek Gutorow i Jerzy Jarniewicz), Saleha Diaba (tłum. Agata Kozak), Feridy Duraković (tłum. Magdalena Koch), Eleny Fanailovej (tłum. Leszek Szaruga) i Denise Riley (tłum. Jerzy Jarniewicz) w trakcie festiwalu swoją premierę będzie mieć wybór wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera pt. Spotkanie innego rodzaju. Autorem tego wyboru i przekładu jest Ryszard Krynicki, który w rozmowie z Justyną Sobolewską opowie o pracy nad tomem niemieckiego poety (6.06).

W paśmie głównym tegorocznego Festiwalu Miłosza czekają nas dwa wyjątkowe koncerty. 7 czerwca w Narodowym Starym Teatrze wystąpi jazzowe trio Michała Górczyńskiego, które wykona materiał z poświęconej twórczości Williama Blake’a płyty William’s Things. W sobotni wieczór festiwalu, 8 czerwca, w murach Barbakanu zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego w towarzystwie jednego z najbardziej uznanych saksofonistów awangardowego jazzu, Mikołaja Trzaski. Bilety na oba wydarzenia można kupić na stronie eventim.pl, w punktach InfoKraków i wybranych sklepach muzycznych. Muzyka będzie również obecna w trakcie wyjątkowego wieczoru z udziałem wszystkich poetek i poetów zaproszonych na festiwal. Wielojęzycznej poetyckiej nocy prowadzonej przez Olgę Brzezińską i Michała Nogasia towarzyszyć będzie Hubert Zemler, znakomity warszawski perkusista. Na to wydarzenie zapraszamy wspólnie z Festiwalem Unsound (6.06).

Nie są to jedyne wydarzenia muzyczne zapowiadane przez organizatorów: kolejne dwa koncerty odbędą się w ramach pasma OFF. W tym stałym punkcie programu krakowskiego festiwalu liczy się zwłaszcza głos młodego pokolenia poetek i poetów, a także eksperymentalne podejście do poetyckiej formy. Perfomanse Jakuba Kornhausera i Jurija Zawadskiego, a także prezentacja twórczości Atheny Farrokhzad (Szewcja), Tatev Chakhian (Armenia) i Koraly Dimitriadis (Australia) spotkają się z odważnymi wypowiedziami koncertowymi. W Klubie Alchemia w sobotni wieczór będzie głośno za sprawą punkowo-lirycznej SIKSY, która do dźwięków dudniącego basu wykrzyczy, nie uznając słownych kompromisów, co ją złości w otaczającej rzeczywistości. Zaraz po niej wystąpi duet Landschaft: Grigory Semenchuk (Ukraina) i Ulrike Almut Sandig (Niemcy) zaproponują słuchaczom międzygatunkowy miks: połączenie własnej twórczości poetyckiej z muzyką hiphopową, elektropunkiem i popem. Kolejny ukraiński wątek pasma OFF na Festiwalu Miłosza pojawi się 8 czerwca w sobotę w De Revolutionibus Books&Cafe: w dyskusji o kondycji poezji naszych wschodnich sąsiadów udział wezmą Jurij Zawadski, Grigory Semenchuk i Aneta Kamińska. To nie wszystko, co OFF przygotował na Festiwalu Miłosza: podczas pasma, w którym taniec i rewolucja znaczą to samo, odbędą się także konkursy slamu poetyckiego i premiera nowego numeru magazynu literackiego KONTENT.

Jak co roku na zakończenie Festiwalu Miłosza poznamy laureata lub laureatkę Nagrody im. Wisławy Szymborskiej przyznawanej za tom poetycki wydany w 2018 roku. Finałowa gala siódmej edycji konkursu odbędzie się w niedzielę 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W przeddzień wręczenia nagrody spotkamy się z nominowanymi twórczyniami i twórcami: Kamilą Janiak, Piotrem Janickim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Robertem Królem i Martą Podgórnik. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Od 20 do 25 maja potrwa spotkanie wszystkich miast należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury, podczas którego przedyskutowane zostaną najważniejsze plany i wyzwania na kolejny rok. Aż 46 delegatów z 28 miast będzie uczestniczyło w warsztatach i dyskusjach, by nawiązać szerszą współpracę międzynarodową. Spotkanie to jest też okazją dla każdego z miast do zaprezentowania swoich najlepszych praktyk: Kraków zaprezentuje projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem oraz miejski program wsparcia dla księgarń. Reprezentująca KMLU Elżbieta Foltyniak poprowadzi również sesję dotyczącą międzynarodowych programów rezydencjalnych.

Miasta spotkają się w dwóch brytyjskich miastach: Norwich i Nottingham, które na kilka dni łączą siły, by stać się literackim centrum świata o nazwie „Nottwich”. W ubiegłych latach takie spotkania odbywały się również m.in. w Barcelonie czy Iowa City.

Miasta Literatury UNESCO pracują wspólnie na stworzeniem światowego partnerstwa i literackich połączeń między miastami i państwami. Każde z miast realizuje również swoje lokalne programy, angażując mieszkańców w dynamiczne życie literackie.

Więcej o miastach literatury: http://miastoliteratury.pl/projekty-miedzynarodowe/miasta-literatury-unesco/

Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Huty! 29 maja spotkaniem „Co mówi miasto?” otworzymy projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta”, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców XVIII dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Widzimy się o 18.00 w Księgarni NOWA na os. Zgody 7 na rozmowie Beaty Chomątowskiej z Renatą Radłowską!

Co się o niej mówi? Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze.
Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia.
Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia.
To odrębne „miasto w mieście”, tu, jeśli chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa.

O potencjale Nowej Huty, o związanych z nią mitach i uprzedzeniach oraz o tym, gdzie leży reporterska prawda o mieście, porozmawiają Renata Radłowska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka książki reporterskiej „Nowohucka telenowela”) i Beata Chomątowska (dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, autorka kilku książek, w tym najnowszej „Betonii”). Co im mówi miasto? Dowiemy się tego 29 maja o godz. 18.00 w Księgarni NOWA na os. Zgody 7.

A co Tobie mówi miasto? Na spotkaniu zostanie ogłoszony nabór na teksty o Nowej Hucie. W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod jej budowę zwrócimy się do Was z prośbą o spojrzenie na 18. dzielnicę Krakowa reporterskim okiem. Dziesięć najlepszych tekstów ukaże się w październiku w publikacji pod redakcją Daniela Lisa, której premiera odbędzie się podczas Festiwalu Conrada. Więcej szczegółów zdradzimy już 29 maja!

Do zobaczenia „na Hucie”!

BEATA CHOMĄTOWSKA – pisarka, dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów. Autorka kilku książek, m.in. najnowszej „Betonii”, „Stacji Muranów”, „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”. Oprowadza po Warszawie szlakiem architektonicznym. Pochodzi z krakowskiej Krowodrzy, mieszka w Warszawie.

RENATA RADŁOWSKA – od 1996 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Urodziła się w Nowym Targu, dorastała na krakowskim Kazimierzu, tym przedturystycznym – brudnym, zaniedbanym, pierwszym w najwstydliwszych statystykach. Od dziesięciu lat nowohucianka, mieszka w najstarszej części Nowej Huty (już zabytkowej) i pisze o niej. Przede wszystkim o mieszkańcach – ich radościach i smutkach, problemach, pomysłach, kompleksach, ekscentryczności. Większość jej „Nowohuckich telenowel” ukazała się w „Lodołamaczu” – miesięczniku nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa – w latach 2004–2008.

***

Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pod patronatem programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70-lecia Nowej Huty.
http://pisz.miastoliteratury.pl/

Gościnność Festiwalu Miłosza to otwartość na poetów z różnych kręgów kulturowych i dialog wielu języków. To także dostępność wydarzeń dla osób o utrudnionym dostępie do kultury i dążenie do tego, by festiwalowa przestrzeń była dla nich przyjazna. Wspólnie zadbamy o to, by między 6 a 9 czerwca w Krakowie wszyscy poczuli się jak w domu – domu wypełnionym poezją. Przygotowaliśmy wydarzenia dla dzieci i ich rodziców, seniorów i osób głuchych, wybraliśmy lokalizacje festiwalowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i zaplanowaliśmy zieloną strefę relaksu na Placu Szczepańskim.

Między 6 a 9 czerwca Kraków stanie się stolicą światowej poezji, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Obok niepowtarzalnych spotkań z najważniejszymi współczesnymi autorami poezji światowej i prezentacji tego, co nowe i przyciągające na krajowej scenie poetyckiej w dźwiękowym otoczeniu czterech wyjątkowych koncertów, organizatorzy Festiwalu Miłosza przygotowali coś dla najmłodszych. Wyjątkowe zajęcia dla dzieci, które lubią rysować, poprowadzi Alicja Rosé, poetka, ilustratorka, tłumaczka. Kocia książka z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 (PTWK). Za ilustracje do książki Ten i tamten las Magdaleny Tulli (2017) otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.

Po co i jak rysować kota i inne zwierzęta

8.06.2019, godz. 14.00-15.00

Lubicie rysować? My także! Zapraszamy do wspólnej zabawy, w której pomogą nam kredki, flamastry, pastele, ale też klej i nożyczki – a całość osnuta wokół m.in. Kociej książki Jarosława Iwaszkiewicza.
Miejsce: Księgarnia Młoda. Warsztaty dla dzieci w wieku od 4 lat.

Dla dzieci, które odkryły w sobie poetyckiego ducha, jak i dla tych, które jeszcze nie poznały siebie od tej strony, w programie wydarzenia znalazły się warsztaty zlokalizowane w przestrzeni MICET Narodowego Starego Teatru (ul. Jagiellońska 1). Poprowadzi je Anna Kwiatkowska, doświadczona animatorka kultury i specjalistka od dziecięcej wyobraźni:

Literkowe figle – warsztaty językowo-plastyczne

8.06.2019, godz. 11.00-12.00

Jeśli lubicie łamańce językowe i zabawy z wyobraźnią, zapraszamy was do stworzenia słownika nowego języka. Podczas warsztatów będziemy bawić się słowami, tworzyć nowe – i je ilustrować. Zabierzcie ze sobą pomysłowość i dobry humor, bo mamy zamiar trochę pożartować sobie ze słówek.

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.

Kałużyści i rupaki – warsztaty poetycko-plastyczne

9.06.2019, godz. 11.00-12.00

Czy wiecie, jak wygląda wiatr? Albo chociaż – kto to są rupaki? Na pewno takie rzeczy wiedzą dzieci i… Danuta Wawiłow, która bardzo uważnie ich słuchała, opisując potem tę niezwykłą wizję świata w swojej twórczości. Zapraszamy was do stworzenia kolażu wyobraźni i poezji na podstawie jej wierszy. Może nawet użyjemy w naszych pracach niewidzialnej plasteliny?

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. W zgłoszeniu przesłanym na adres warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl należy podać tytuł wybranego warsztatu, imię i wiek dziecka, imię i nazwisko opiekuna oraz dane kontaktowe: adres e-mail oraz numer telefonu. Zapraszamy na przygodę ze słowem!

To nie koniec niespodzianek czekających na dzieci podczas tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Te atrakcje, które znajdą się na poziomie -1 Starego Teatru, zostały zaplanowane także z myślą o młodych rodzicach. By mogli wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach, a konieczność opieki nad dzieckiem nie była przeszkodą we wspólnym celebrowaniu krakowskiego święta poezji, powstała strefa przyjazna rodzicom. Organizatorzy wydarzenia zapewniają rodzicom komfort opieki nad najmłodszymi w specjalnej zaaranżowanej przestrzeni. Będzie w niej można nakarmić dziecko, odetchnąć od gwaru festiwalowej publiczności i zachęcić do zabawy wśród książek. W strefie znajdzie się także parawan i przewijak.

Organizatorzy Festiwalu Miłosza pamiętają też o seniorach. Część bogatego programu wydarzeń to spotkania szczególnie rekomendowane osobom starszym. Są wśród nich: spotkania autorskie z poetką i malarką Utą Przyboś, córką wybitnego poety Juliana Przybosia (czwartek, 6 czerwca) oraz z jedną z najważniejszych postaci współczesnej poezji rosyjskiej Eleną Fanailovą (piątek, 7 czerwca); spotkanie z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (sobota, 8 czerwca); spotkanie „In memoriam: Świrszczyńska” prezentujące twórczość Anny Świrszczyńskiej uważanej przez Czesława Miłosza za jedną z najwybitniejszych współczesnych mu polskich poetek (niedziela, 9 czerwca). Dodatkowo, jeszcze przed festiwalem, 20 maja o godz. 14.00 w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się spotkanie, które odpowiadając na postulat świadomego odbioru kultury w przystępny sposób wprowadzi seniorów w tematykę festiwalu.

Kultura musi być dostępna, by mogła kreować porozumienie ponad liniami społecznych podziałów – twierdzą organizatorzy wydarzenia. To dlatego obok festiwalowych propozycji skierowanych do dzieci i osób starszych dwa festiwalowe spotkania zostaną dedykowane osobom głuchym i będą tłumaczone na język migowy. Obydwa odbędą się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w pierwszy dzień festiwalu – w czwartek 6 czerwca. Będą to: wykład „Miłosz Lecture” wybitnego poety litewskiego Tomasa Venclovy (godz. 18.00-19.00, wprowadzenie: Olga Brzezińska, Dyrektor Programowy festiwalu i Krzysztof Siwczyk, Dyrektor Artystyczny festiwalu) oraz deba`ta o idei tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza „Zdobycie władzy”, której gośćmi będą Tadeusz Sławek i Karolina Wigura (godz. 19.15-20.30, prowadzenie: Krzysztof Czyżewski).

Budynek centrum festiwalowego, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzewskiej, w którym odbędzie się większość wydarzeń, jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym także poruszających się na wózkach (nie ma tu progów utrudniających przejazd). Budynek wyposażony jest w windę. Na poziomie 0 znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

Każdy będzie mógł złapać oddech między festiwalowymi wydarzeniami w zielonej strefie relaksu zaaranżowanej na placu Szczepańskim w części sąsiadującej z budynkiem Narodowego Starego Teatru. Tuż obok znajdzie swoje miejsce specjalna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, zorganizowana także w związku z obchodzonymi w tym samym czasie Dniami Krakowa. 8 i 9 czerwca w godz. 10.00-20.00 na placu odbywać się będzie plenerowy targ antykwariuszy i bukinistów, który od 2016 roku regularnie zachęca do wspierania lokalnego rynku książki, ożywiając wybrane lokalizacje w historycznym centrum Krakowa. Dobra literatura nie starzeje się nigdy! Na uczestników i uczestniczki, obok szerokiego wyboru książek (ze szczególnym uwzględnieniem poezji) czekać będą dodatkowe atrakcje: plenerowe czytanie w ramach pasma OFF Festiwalu Miłosza, spotkania i warsztaty. Nieodłączną częścią kiermaszu są atrakcje czytelnicze dla najmłodszych, w tym specjalnie zaaranżowany kącik literatury dziecięcej. Kiermasz to także strefa rekreacji: przestrzeń do zatrzymania się, skosztowania kawy i sezonowych smakołyków, a w razie sprzyjających okoliczności pogody – spędzenia słonecznego popołudnia z książką na leżaku. Podczas festiwalu w przestrzeni Starego Teatru stanie również regał bookcrossingowy Drugiego Życia Książki, który umożliwi nam wymianę przeczytanych książek (nie tylko poetyckich!) na inne.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.

Więcej o festiwalu: miloszfestival.pl

Przypadki Robinsona Cruzoe i Bajki Robotów w ujęciu popularnonaukowym, dyktando z języka Krakowa w ujęciu Wojciecha Bonowicza, spotkanie z Mariuszem Wollnym, autorem serii książek o Kacprze Ryksie i królach Polski – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników i uczestniczki drugiego w tym roku Krakowskiego Kiermaszu Książki. 25 i 26 maja na Placu św. Marii Magdaleny nie zabraknie też tego, co najważniejsze – krakowskich antykwariuszy i ich nieskończonych książkowych zbiorów! Partnerem majowej edycji kiermaszu będzie Copernicus Festival.

Klasyka prozy polskiej i światowej w niewznawianych, niedostępnych we współczesnym obiegu wydaniach, literatura dziecięca, na jakiej wychowywali się nasi rodzice, niezliczone albumy, książki kolekcjonerskie, płyty winylowe i pocztówki – na Krakowskim Kiermaszu Książki każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas majowej edycji wydarzenia wystawią się antykwariaty: Biblioteka Domowa, Hulaj Pole, PiBook, Suszek, Szafa Pełna Książek, Świat w Tunelu i 451 stopni, anglojęzyczna księgarnia American Bookstore, a także bukiniści znani krakowskim bibliofilom i bibliofilkom z niedzielnych poranków przy Hali Targowej.

Na oddzielną uwagę zasługuje program wydarzeń towarzyszących – dzięki współpracy z Copernicus Festival zapraszamy na dwa warsztaty z serii „Nauka Czytania” oraz poprowadzone przez Wojciecha Bonowicza specjalne dyktando, na którym uczestnicy i uczestniczki sprawdzą swoją znajomość języka Krakowa. Na najlepszych czekają egzemplarze Słownika regionalizmów krakowskich wydanego pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO w redakcji Renaty Przybylskiej i Donaty Ochmann. W niedzielę o godz. 16.00 kiermasz odwiedzi Mariusz Wollny – pisarz, etnograf i wydawca, autor książek o Kacprze Ryksie oraz pięknie wydanej serii z pocztem królów polskich. Przez cały czas trwania kiermaszu zapraszamy również na plenerową wystawę Ludzie Nauki dla Niepodległej upamiętniającą wybitne, a często zapomniane postaci naukowców, którzy poprzez swoją działalność przyczynili się do rozwoju kultury polskiej w warunkach zaborów. Na najmłodszych czekać będą animacje i specjalny kącik z grami i zabawami.

Na Kiermasz zapraszamy w sobotę i niedzielę 25 i 26 maja w godz. 10.00-20.00 na plac św. Marii Magdaleny. Wydarzenie jest częścią realizowanego od kwietnia do września przez Krakowskie Biuro Festiwalowe cyklu, którego celem jest promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej i wspieranie lokalnego środowiska antykwarycznego w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Krakowski Kiermasz Książki

Edycja specjalna: Copernicus Festival

25-26 maja 2019, godz. 10.00-20.00

plac św. Marii Magdaleny

 

PROGRAM

SOBOTA 25 MAJA 2019

12.00-13.00 Przypadki Robinsona Crusoe – Nauka Czytania w ramach Copernicus Festival

Czym jest język? Najtrudniej odpowiedzieć na pytania o to, co wydaje się nam najbardziej oczywiste. Językiem posługujemy się prawie bez przerwy – zarówno komunikując się z innymi, jak i myśląc – ale rzadko zastanawiamy się, czym on właściwie jest. W jaki sposób nabywamy jego znajomość? Jak słowa, którymi się posługujemy, uzyskują znaczenie? Co łączy, a co różni różne rodziny językowe? Postaramy się wspólnie z młodymi uczestnikami zastanowić nad tymi i wieloma innymi pytaniami.

Wstęp: wolny

Prowadzenie: Marek Jakubiec

14.00-15.00 Wystawa plenerowa Ludzie Nauki dla Niepodległej – oprowadzanie

W odzyskaniu niepodległości istotną rolę odegrali ludzie nauki. Swoimi osiągnięciami wysławiali imię nieistniejącego państwa. Gdy odrodziła się Polska, wnieśli swój ogromny wkład w odbudowę środowisk naukowych, infrastruktury przemysłowej, a nawet elit politycznych. Wystawa będąca częścią wieloletniego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Nostra Patrumque Memoria ma na celu uświadomienie odbiorcom, jak liczne było w II połowie XIX w. grono naukowców o olbrzymim dorobku. Mowa nie tylko o wybitnych specjalistach, ale często wręcz pionierach w swoich dziedzinach, których dziś warto przywrócić zbiorowej pamięci Polaków.

14.00-16.00 „Rodzicu, poszukaj spokojnie książek” – animacje dla dzieci

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

NIEDZIELA 26 MAJA 2019

12.00-13.00 Bajki Robotów. Nauka Czytania w ramach Copernicus Festival

Bajki robotów to klasyczny zbiór opowiadań Stanisława Lema, a jednym z nich jest Przyjaciel Automateusza. Można w nim przeczytać o „elektrycznym przyjacielu”, całkowicie zautomatyzowanym, z którym można w dowolnej chwili porozmawiać, poradzić się i zwierzyć ze swoich problemów. Kilkadziesiąt lat temu było to czyste „science fiction” – czyli po prostu fikcja naukowa – ale czy dzisiaj wciąż tak jest?

Wstęp: wolny

Prowadzenie: Łukasz Lamża

13.30-14.30 Powiedziane po krako(w)sku. Dyktando z języka Krakowa

Andrusy, klarnety i bajoki spindrają się na dachy i spaźniają się do szkoły, mama zmaściła dzisiaj sznycle, w domu pachnie piszyngierem i kukiełką, a zimą trzeba (czeba) założyć beretkę i kapuzę – język Krakowa to nie tylko osławione „pole”, partykuła „że” i zdrabnianie wszystkiego, co tylko się da. Warto poznać go bliżej! Zapraszamy na specjalne dyktando przygotowane przez współtwórczynie Słownika regionalizmów krakowskich pod redakcją Donaty Ochmann i Renaty Przybylskiej (wyd. Libron 2018 pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO) – Agatę Kwaśnicką-Janowicz i Patrycję Pałkę z Katedry Historii Języka i Dialektologii UJ. Na najlepszych uczestników i uczestniczki czekają egzemplarze książki! Dyktando poprowadzi Wojciech Bonowicz.

16.00-17.30 Spotkanie autorskie z Mariuszem Wollnym

Pisarz, etnograf, autor powieści, książek popularnonaukowych i opowiadań dla dzieci, Ślązak z urodzenia i zadeklarowany krakus z 30-letnim stażem. W łotrzykowskiej serii o Kacprze Ryksie, XVI-wiecznym Inwestygatorze Jego Królewskiej Mości przywraca realia późnośredniowiecznego Krakowa. W przepięknie wydanej serii o królach polskich (nakładem własnej, autorskiej oficyny Jama) tworzy nową jakość w opowiadaniu o historii dla dużych i małych. Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Wollnym! W trakcie i po spotkaniu możliwość zakupu książki i otrzymania autografu.

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

 

KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI – HARMONOGRAM 2019:

27-28 maja 2019 (18. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”) – plac św. Marii Magdaleny

25-26 maja 2019 (Copernicus Festival) – plac św. Marii Magdaleny

7-8 czerwca 2019 (Festiwal Miłosza) – plac Szczepański

6-7 lipca 2019 – plac św. Marii Magdaleny

10-11 sierpnia 2019 – plac św. Marii Magdaleny

7-8 września 2019 (urodziny Stanisława Lema) – plac św. Marii Magdaleny

 

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Partner edycji majowej: Copernicus Festival

Patroni medialni: Radio Kraków, miesięcznik „Karnet”, dwutygodnik „Kraków.pl”, Krakow.pl

Projekt realizowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

 

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Miasteczku Festiwalowym w METAFORMA Cafe (ul. Powiśle 11) odbędą się dwa spotkania z cyklu Szkoła Czytania prowadzone przez dyrektora programowego Festiwalu Conrada i pomysłodawcę warsztatów, Grzegorza Jankowicza. 

Tematem pierwszego spotkania będą baśnie, a mówiąc ściśle – baśń o Królewnie Śnieżce. W jaki sposób ten doskonale znany utwór prezentuje tytułową bohaterkę? W jakiej roli obsadzają ją autorki i autorzy tekstów oraz filmów bliższych naszym czasom? Warsztaty dedykowane dzieciom odbędą się w sobotę, 18 maja, w godzinach 16:00-18:00.

Drugie spotkanie będzie poświęcone „Wielkiemu Gatsby’emu” Francisa Scotta Fitzgeralda, powieści, którą zazwyczaj prezentuje się jako bezwzględnie pesymistyczny obraz straconego pokolenia. Być może jednak powinniśmy tę powieść czytać w nieco innym – bliższym naszemu doświadczeniu społecznemu i politycznemu – kontekście. Gatsby jako nasz współczesny? Na to spotkanie – tym razem dedykowane dorosłemu odbiorcy – zapraszamy w poniedziałek, 20 maja, w godzinach 18:00-20:00.

Warsztaty odbywają się w ramach programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

Więcej o Festiwalu Muzyki Filmowej: fmf.fm

Wpisz szukaną frazę: