fbpx

Rękopisy wierszy Noblistki, a wśród nich „Pytania zadawane sobie”, „Cebula”, „Kot w pustym mieszkaniu” i „Radość pisania” będzie można zobaczyć na wyjątkowej wystawie, którą 26 lutego otwierają Biblioteka Jagiellońska i Fundacja Wisławy Szymborskiej. Pretekstem do jej przygotowania jest digitalizacja rękopisów wierszy przez Bibliotekę Jagiellońską i opublikowanie ich w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz na stronach Polony – największej biblioteki cyfrowej w Polsce.

Podczas wystawy „Radość pisania” miłośnicy poezji Noblistki będą mogli obejrzeć autografy wierszy oraz egzemplarze pierwszych wydań tomów poetyckich, w których teksty zostały opublikowane. Dodatkowo, zaprezentowane zostaną wydania poezji Szymborskiej w tłumaczeniach na języki obce. Zestawienie oryginałów rękopisów z ich wersjami cyfrowymi oraz publikacjami książkowymi da możliwość przyjrzenia się procesowi twórczemu jako całości – od pierwszych szkiców po wersję ostateczną, która trafia do czytelników.

Swoje miejsce na wystawie znajdzie również czcionka „Szymborska”. Autorem projektu, inspirowanego twórczością poetki, jest Radosław Łukaszewicz. Jego propozycję wyłoniono spośród zgłoszeń nadesłanych na międzynarodowy konkurs, który w 2014 roku zorganizowały Fundacja Miasto Literatury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Przygotowanie przez Bibliotekę Jagiellońską cyfrowej wersji rękopisów poetki po pierwsze daje szeroki dostęp do jej spuścizny twórczej. Po drugie, pozwala Bibliotece odpowiednio zabezpieczyć i zachować oryginały rękopisów.

Mecenat nad wystawą rękopisów Wisławy Szymborskiej to dla nas zaszczyt. Cieszymy się, że mamy wkład w upowszechnianie dzieł naszej wybitnej poetki. Fundacja Wisławy Szymborskiej zrealizowała projekt, dzięki któremu będziemy mogli sięgać po twórczość noblistki w nowej cyfrowej formie, w dowolnym dla nas miejscu i czasie. Teraz historia jej twórczości i zapis procesu twórczego będzie ogólnodostępnymówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku MillenniumBank Millennium w tym roku świętuje 30-lecie mecenatu kultury w Polsce. Przez te trzy dekady wspieraliśmy kulturę zarówno wysoką, jak  i  popularną. Teraz znowu mamy okazję przyczynić się do popularyzacji kultury wysokiej i wybitnej, bo naszej polskiej noblistkidodaje Iwona Jarzębska.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, jako zasób dostępny bez ograniczeń, otwiera przed naszymi czytelnikami, związanymi zwłaszcza ze środowiskiem akademickim, szerokie możliwości poznawcze i badawcze. Dla tych, którzy dotychczas znali utwory Wisławy Szymborskiej tylko z wersji drukowanych, rękopisy z pewnością staną się inspiracją do przyjrzenia się jej twórczości na nowo – można rzec – w wersji źródłowej. Dzięki kopiom cyfrowym wszyscy zainteresowani – zarówno wielbiciele jej twórczości jak i badacze – mogą zapoznać się z autografami poetki z każdego miejsca na świecie i przez całą dobę, jednocześnie Biblioteka w doskonalszy sposób będzie mogła zabezpieczyć rękopiśmienne oryginałypodkreśla prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk, Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

 

Wystawa rękopisów Wisławy Szymborskiej „Radość pisania”
pod Honorowym Patronatem
JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka

26 lutego – 27 marca 2019
Pon. 10-18, wt.-pt. 10-15
Wstęp wolny
Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22 w Krakowie (wejście od ul. Oleandry 3)

Organizatorzy: Biblioteka Jagiellońska  i Fundacja Wisławy Szymborskiej
Mecenas Wystawy: Bank Millennium
Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wydawnictwo ZNAK
Patron Medialny: Gazeta Wyborcza

Spotkanie z Sylwią Spurek odbędzie się 18 lutego o godzinie 18:00 w krakowskim klubie Hevre. Tematem będzie nieustannie aktualny problem przemocy w rodzinie. Wstęp bezpłatny

Tym razem gościem #opartenafaktach będzie dr Sylwia Spurek – zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Tematem spotkania będzie niestety wciąż aktualny problem przemocy wobec kobiet w Polsce. Następnie – Q&A. Spotkanie planowane było pierwotnie na 16 stycznia, jednak zostało przełożone ze względu na wstrząsające wydarzenia w Gdańsku.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu #opartenafaktach, organizowanego przez Stowarzyszenie Re-Prezentacje (m.in. Festiwal Reportażu NON-FICTION). W tym roku formuła spotkań uległa rozszerzeniu – oprócz reporterów,  wśród zaproszonych gości będą także osoby, które zajmują się ważnymi tematami społecznymi.

Sylwia Spurek to doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka. Współzałożycielka Fundacji Klinika Rządzenia. Od 1999 r. zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka . Stypendystka Legal Fellowship Program i uczestniczka zajęć International Women’s Human Rights Clinic, City University of New York (2000). W latach 2002-2005 prawniczka w Sekretariacie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, gdzie uczestniczyła w pracach nad rządowym projektem pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Do 2014 r. radca Prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie wiceszefowa Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania (do czerwca 2015 r.). W latach 2008-2015 członkini Zespołu do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 2010-2012 przedstawicielka Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Komitecie Ochrony Praw. Wykładowczyni na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz na studiach podyplomowych Gender Mainstreamingu przy Polskiej Akademii Nauk. Certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ PTP). Członkini Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. Autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie, a także kwestii równego traktowania i dyskryminacji. Specjalizuje się również w kwestiach procesu stanowienia prawa, lobbingu i rzecznictwa interesów oraz dostępu do informacji publicznej.

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Księgarnia Amerykańska na Stradomiu!

Dobrych wieści ze świata krakowskich księgarni ciąg dalszy. Księgarnia American Bookstore, którą do tej pory można było znaleźć na ul. Sławkowskiej, otwiera drugi punkt w Krakowie. Od 12 stycznia w lokalu przy ul. Stradomskiej 11 znaleźć można szeroki asortyment współczesnej i klasycznej literatury światowej, fantasy i historii, polityki, psychologii, sztuki, prawa i medycyny – wszystko w języku Szekspira.

To szósta księgarnia, jaka otworzyła się w Krakowie w przeciągu ostatniego roku. Obok stacjonarnej księgarni wydawnictwa Karakter przy ul. Tarłowskiej 12, byliśmy niedawno świadkami m.in. hucznego otwarcia księgarni i miejsca spotkań NOWA na os. Zgody 7 w Nowej Hucie (działającej przy punkcie InfoKraków), księgarni reportersko-podróżniczej i baru śniadaniowego „Swoją Drogą” przy ul. Nadwiślańskiej 5, nowej siedziby Antykwariatu Abecadło w dawnej, zabytkowej aptece „Pod Aniołem Stróżem” przy ul. Kościuszki 18 czy Antykwariatu PiBook przy ul. Batorego 5. Oby tak dalej!

Działania na rzecz wspierania rozwoju lokalnych księgarni są strategicznym elementem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, prowadzonego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Więcej o programie Krakowa dla księgarń:

http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/

Wpisz szukaną frazę: