fbpx

Reporterska kuchnia bez tajemnic. Festiwal NON-FICTION rusza ze swoją Akademią

Jak reporter opisuje miasto? Gdzie szuka tematów? Jak oddaje klimat miejsca, w którym jest? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykładowcy Akademii NON-FICTION, która odbędzie się w dniach 6 –8 lipca. Zajęcia poprowadzą uznani teoretycy i praktycy reportażu. Akademia jest częścią trzeciej edycji Festiwalu NON-FICTION w Krakowie.

Akademia NON-FICTION to próba spojrzenia na miasto z różnych perspektyw. Uczestnicy dowiedzą się, czym różni się pisanie o małych miasteczkach od pisania o metropoliach. Odkryją tajemniczą twarz Krakowa i romantyczną stronę Warszawy. Poznają tajniki redakcji tekstów reportażowych.

Akademia rozpocznie się w piątek wykładem profesora Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego, który opowie o źródłach informacji miejskiego reportera. Prof. Ignacy Borkowski wyjaśni, dlaczego to, co nie mogłoby być pretekstem do dziennikarskiego śledztwa, doskonale sprawdza się jako początek fascynującej wędrówki po miasteczkach rozmiarowo sprowadzających się do rynku i czterech kamienic?
W sobotę – Marek Miller, reporter i założyciel Laboratorium Reportażu, który na przykładzie Bazaru Różyckiego pokaże, że o wielkiej stolicy można pisać przez pryzmat jednego miejsca. Zaraz po nim – Julianna Jonek, redaktor naczelna wydawnictwa „Dowody na Istnienie”  wyjaśni, jak buduje się klimat i jak ważna jest redakcja reportażu.

W niedzielę o emocjach związanych z narracjami o metropoliach opowie profesor Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dawid Serafin z portalu Onet ujawni kulisy pracy reportera śledczego i zdradzi, jak wyglądało przygotowanie tekstów o największych zbrodniach w historii Małopolski.

Akademia NON-FICTION będzie się odbywać w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych 2. Zapraszamy studentów, dziennikarzy, a także miłośników reportażu. Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. Nie obowiązuje rejestracja.

PROGRAM AKADEMII NON-FICTION 2018

Piątek, 6.07.2018 r.

14:00 Prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński: Źródła informacji miejskiego reportera. Gdzie szukać dobrego tematu, a które tropy prowadzą donikąd?

16:00 Prof. Igor Borkowski: Reporter w małym mieście. Co dostrzega na prowincji, co go w niej urzeka, dziwi, prowokuje?

Sobota, 7.07.2018 r.

15:00 Marek Miller: Od szczegółu do ogółu. Poznamy dzieje Bazaru Różyckiego i dowiemy się, jak przez pryzmat jednego miejsca można opisać specyfikę całej Warszawy.

17:00 Julianna Jonek: Warsztat redakcji. Piszemy i wrzucamy do druku? Nic podobnego. Końcowy tekst może zupełnie różnić się od pierwszej wersji. Dowiemy się też, jak oddać klimat opisywanego miejsca.

 

Niedziela, 8.07.2018 r.

14:00 Prof. Jacek Wasilewski: Narracje o metropoliach. Jak opowieści o mieście i relacji miasto-człowiek kierują naszymi ocenami?

16:00 Dawid Serafin: Magiczny Kraków? To tylko pozory. Jak w mieście Lajkonika i deszczu na Brackiej znaleźć mroczny temat, dobrze go udokumentować i sprawnie napisać.

Ogłoszenia, biogramy, ciekawostki i nowe informacje na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.

Organizatorami Akademii Non-Fiction są: Stowarzyszenie Re-Prezentacje, Grupa Manta, Towarzystwo Studiów Dziennikarskich i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
www.krakow.pl

 

Festiwal Reportażu NON-FICTION
6-8 lipca 2018
Kraków, Tytano (ul. Dolnych Młynów), Pawilon Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2)
Zdjęcie edycji: Damian Chrobak

 

Już po raz czwarty w tym roku piękny Plac św. Marii Magdaleny w Krakowie wypełni się książkami. W dniach 7-8 lipca w godz. 10:00-20:00 zapraszamy na wakacyjną edycję Krakowskiego Kiermaszu Książki. Nie zabraknie spotkań, prezentacji i warsztatów dla najmłodszych. Zapraszamy!

Problemy ze znalezieniem ulubionej powieści sprzed lat pośród nowości wydawców? Pilnie poszukiwany album z serii Nefretete? Po takie rzeczy najlepiej udać się na Plac św. Marii Magdaleny. W ramach lipcowej edycji Kiermaszu zaprezentują się antykwariaty: Abecadło, π-Book, Suszek i 451 stopni, Szafa Pełna Książek, anglojęzyczna American Bookstore, księgarnia komiksowa Fankomiks, a także inni krakowscy antykwariusze i bukiniści. Nie zabraknie poezji, klasyki prozy światowej, książek i albumów historycznych, archiwalnych magazynów i komiksów, płyt winylowych, pocztówek i fotografii, egzemplarzy często unikatowych i niedostępnych w regularnym obiegu.

Ważnym elementem imprezy będzie już tradycyjnie towarzyszący program kulturalny. W sobotę i niedzielę o 16:30 zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców na warsztaty z wykorzystaniem japońskiej techniki kart kamishibai, które poprowadzi dr Wanda Matras. W sobotę 7 lipca o godz. 18:00 na kiermaszu wystąpi Michał Kozioł, świetny gawędziarz i znawca historii Krakowa, który opowie historię zapomnianego ulicznego grajka oraz poety o pseudonimie Cezar. Z kolei w niedzielę 8 lipca o 18:00 zapraszamy na specjalny pokaz, podczas którego opowiadacz Mateusz Świstak (Baśnie na warsztacie) i muzyk Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce starych opowieści w dzisiejszych czasach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Czas spędzony na kiermaszu umili kawa z rowerowej kawiarni Bike Café oraz lody z mobilnej rikszy Lodożerców. Przez cały czas trwania kiermaszu zapraszamy też do specjalnego kącika dziecięcego, jaki przygotowała księgarnia Szafa Pełna Książek.

Kiermasz jest częścią całorocznego cyklu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie ma na celu popularyzację wtórnego obiegu książki oraz wsparcie dla lokalnego rynku antykwarycznego i księgarskiego.

Do zobaczenia!

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

 

Program Krakowskiego Kiermaszu Książki 7-8.07.2018

7-8.07.2018 (sobota-niedziela), g. 16:30

MAGIA OBRAZU I SIŁA SŁÓW W BAŚNIOWYM ŚWIECIE KAMISHIBAI

Specjalistka literatury dla dzieci i młodzieży, dr. Wanda Matras przeprowadzi otwarte warsztaty dla dzieci (i rodziców) z wykorzystaniem japońskiej techniki kart narracyjnych kamishibai, łączące formy teatralne, literackie, plastyczne i muzyczne. Zajęcia z papierowym teatrem zwanym również „teatrem narracji” lub „teatrem obrazkowym” wykorzystywane są do celów edukacyjnych i terapeutycznych, rozwijają aktywność twórczą, wyobraźnię i kreatywność uczestników seansu. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane oryginalne książki kamishibai oraz wykonane własnoręcznie karty narracyjne i książki multisensoryczne. Uczestnicy otrzymają mini-kamishibai oraz materiały do zajęć.

Warsztaty kamishibai uczą umiejętności pracy w zespole, współdziałania, zachęcają do czytelnictwa, wyrabiają sprawność manualną i poczucie estetyki, prowokują do dyskusji, integrują uczestników wokół tematu książki; zwracają uwagę na odmienne formy wydawnicze książki w różnych kulturach. Karty kamishibai wykorzystywane są również do nauki języka obcego, ćwiczą umiejętność skupienia i koncentracji, stymulują pamięć. Jako alternatywna forma czytania kamishibai doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi dyslektycznymi, niechętnie czytającymi oraz z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Zapraszają Centrum Leczenia Czytaniem i Fundacja Poemat.

 

7.07.2018 (sobota), g. 18:00

CEZAR W KRAKOWIE – GAWĘDA MICHAŁA KOZIOŁA

„… wziąwszy instrument muzyczny grał w podwórkach owym bliźnim swoim, … wszystkie bezdomne koty, szczury piwniczne, myszy spiżarniane się zachwycały ale ludzie byli niezadowoleni, … zamykali strzaskiem (!) drzwi i okna.”

Ten krzyk rozpaczy zapomnianego dziś krakowskiego ulicznego grajka oraz poety, znanego jako „Cezar”, to przykład literatury wyklętej i wyśmianej, rodzącej się w bólach tworzenia na krakowskich poddaszach, wytłaczanej na lichym papierze w małych drukarniach na Dębnikach lub Podgórzu, bezlitośnie wykpionej przez „prawdziwych” literatów. Dziś te skromne druki spoczywają w czeluściach bibliotek lub nagle objawiają się na aukcjach, budząc pożądanie kolekcjonerów. Warto przypomnieć ich autorów, czyli  postacie takie, jak Szewczyk zwany „Cezarem”, Rogalski, czy Bojomir, twórcy „Nowych dziadów”, „Logosu”, albo „Pieśni Cezara Krakowskiego”.

 

8.07.2018 (niedziela), g. 18:00

NOWE-STARE OPOWIEŚCI – POKAZ OPOWIADANIA NA ŻYWO

Spotkanie z opowieścią, podczas którego opowiadacz Mateusz Świstak (Baśnie na warsztacie) i muzyk Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce starych opowieści w dzisiejszych czasach, a także co zostało z Czerwonego Kapturka albo Trzech Świnek w XXI wieku. Będzie to opowieść o morałach baśni, o bohaterach i wszystkim, co stanowi pożywkę dla naszej wyobraźni. Będzie to próba reanimacji baśni, wyciągniecie z nich tego, co ponadczasowe, zastąpienie niezrozumiałej przeszłości współczesnością. To zabawa z formą w konwencji two man show. Trochę na poważnie, ale jeszcze bardziej na niepoważnie.

 

 

Tylko do 31 sierpnia można aplikować do programu rezydencjalnego organizowanego przez Pragę Miasto Literatury UNESCO. Na pisarzy czeka dwumiesięczny pobyt w stolicy Czech oraz stypendium w wysokości 600 euro miesięcznie.

Kandydaci spełnić muszą kilka warunków, takich jak: posiadanie w dorobku przynajmniej jednej wydanej książki, zainteresowanie praskim życiem literackim oraz chęć aktywnego uczestnictwa w nim czy rozpoczęta praca nad nowym dziełem, która kontynuowana będzie podczas pobytu.

Więcej informacji:

https://www.prahamestoliteratury.cz/en/activities/writer-in-residence-program/general-conditions/

7 lipca, godz. 10-15

Ilość miejsc: 12

Zajęcia bezpłatne. Zapisy ruszają 26 czerwca!

Zapraszamy na zajęcia z Marcinem Kąckim,  reporterem o wieloletnim doświadczeniu. Warsztat będzie miał kształt laboratorium – uczestnicy razem z prowadzącym zanalizują szczegółowo swoje teksty. Warsztaty odbywają się w ramach 3. Edycji Festiwalu NON-FICTION i programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO.                                                                                

Reporter na przykładzie przyniesionych tekstów (zadanie pisarskie trafi do zapisanych uczestników drogą mailową) omówi najważniejsze reporterskie zagadnienia:

  • Jak wybrać temat?
  • Jak pisać o tym, co ważne, więc często tabu?
  • Jak rozmawiać z bohaterami?
  • Jak przelać na papier historię, która jest trudna i wymyka się słowom?
  • Jak wreszcie nie oceniać i zostać obiektywnym nawet kiedy temat porusza Cię do głębi?

Zanalizuje także konstrukcję oraz styl tekstów, a także pokaże jak i co można poprawić. To będą praktyczne zajęcia, bo na żywym organizmie, czyli swoim tekście dowiesz się, co możesz robić inaczej, jak pisać lepiej i jak sprawić, żeby twoje teksty trafiły na wyższy poziom.

Zajęcia otwarte są dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i piszących od jakiegoś czasu, bo w reporterskim fachu zawsze można się czegoś nauczyć, zwłaszcza od najlepszych!

Więcej na www.pisz.miastoliteratury.pl

 

FESTIWAL REPORTAŻU „NON-FICTION” PO RAZ TRZECI W KRAKOWIE!

Warto zarezerwować pierwszy weekend lipca na spotkania z polskimi i zagranicznymi reporterami. Tematem trzeciej edycji festiwalu jest MIASTO. W tym roku poza blokami tematycznymi, które znamy już z poprzednich edycji (literatura, radio, film, fotoreportaż), pojawił się także blok edukacyjny (Akademia NON-FICTION), warsztatowy (Laboratorium Reportażu z Marcinem Kąckim) i – po raz pierwszy w historii festiwalu – muzyczny (Piernikowski).

Blok literacki: Filip Springer (co się stało z polskimi miastami?), Katarzyna Boni (miasto-obóz dla uchodźców), Rana Dasgupta (Delhi, stolica ze złota i snu), Aleksandra Łojek (Belfast, miasto tragicznych różnic), Marcin Kącki (miasto: tajemnica bolesna), Beata Chomątowska (podróż po blokowiskach Europy), Francesco M. Cataluccio (Czarnobyl – domy bez ludzi), Paulina Wilk (miasta przyszłości), Marek Szymaniak (polski rynek pracy), Ola Synowiec (współczesny Meksyk), Joanna Czeczott (Petersburg pełen paradoksów); Agata Grabowska, Katarzyna Gałek, Marcin Goczur, Karol Rubinkiewicz (projekt Instytutu Reportażu Światła małego miasta).

Radio: blok śląski – Anna Dudzińska (górnicy z perspektywy Dubaju), Ewelina Kosałka-Passia (tajemnice Będzina z 1944 roku); blok wschodni – Małgorzata Nobel-Dybaś (historia rodziny, bloku, regionu, kraju).

Fotoreportaż: Damian Lemański Lunik IX (życie na romskim osiedlu w Koszycach); Anna Kłosek, Damian Chrobak UN-POSED NY (ludzie, detal i ruch nowojorskiej ulicy); Magdalena Wdowicz-Wierzbowska (portrety polskich reporterek).

Blok filmowy: Lidia Duda – od reportażu do dokumentu.

Reportaż: Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie,

Dokument: Uwikłani. Akademia NON-FICTION (Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2): prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, prof. Igor Borkowski, Marek Miller, Julianna Jonek, prof. Jacek Wasilewski, Dawid Serafin.

Blok muzyczny: trwamy w mieście. Piernikowski.

Dyskusja: Świat bez fikcji – praca po polsku. Dyskusja z udziałem Adriany Rozwadowskiej (Gazeta Wyborcza), Olgi Gitkiewicz (Nie hańbi) i Marka Szymaniaka (Urobieni).

 

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny (z wyjątkiem koncertu, bilety dostępne w aplikacji Going).Ogłoszenia, biogramy i szczegółowy program na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl. Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje.

Festiwal Reportażu NON-FICTION 6–8 lipca 2018 Kraków, Tytano (ul. Dolnych Młynów)

Zdjęcie edycji: Damian Chrobak

 

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii Biblioteka Przedszkolaka, w której wzięło udział blisko 1600 dzieci z ponad 60 krakowskich przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiło kilkaset wybranych książek, które pomogą dzieciom rozwinąć w sobie zamiłowanie do lektury. Projekt edukacyjny Krakowa Miasta Literatury UNESCO promuje czytelnictwo i łączy pokolenia. Za sprawą starannie dobranych tytułów i zajęć plastyczno-typograficznych prowadzonych przez Fundację Burza Mózgów najmłodsi mieszkańcy Krakowa wraz ze swoimi dziadkami uczestniczą w bajkowych lekcjach literatury.

 

W ramach projektu Biblioteka Przedszkolaka każda z placówek otrzymuje kuferek wypełniony starannie dobranymi lekturami. Wśród książek znajdują się między innymi Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima, Wierszyki domowe Michała Rusinka i Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice’a Sendaka. Na ofiarowane przedszkolom wiersze, przypowiastki i bajki – zróżnicowane tematycznie i formalnie – składają się zarówno pozycje współczesnych autorów związanych z Krakowem, jak i klasyka literatury dziecięcej. Program ma stworzyć taki model warsztatów czytelniczych dla pracowników przedszkoli, który będzie stanowił skuteczne narzędzie zachęcania nawet najmłodszych podopiecznych do sięgnięcia po lekturę.

 

W kuferkach Biblioteki Przedszkolaka oprócz samych książek znalazły się także karty pracy i scenariusze do 10 spotkań osnutych wokół ich treści i formy. Każda książka jest czytana przez przedszkolaków w towarzystwie ich dziadków, a po zakończeniu lektury wszyscy razem przystępują do zajęć plastyczno-typograficznych. W zestawie jest okładka, którą dzieci ozdabiają literami i znakami typograficznymi, tworząc oryginalny autoportret. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy książkę będzie można skleić w harmonijkę, a następnie tak powstałe książeczki zostaną opublikowane na stronie internetowej www.bibliotekaprzedszkolaka.pl oraz na powiązanym profilu społecznościowym na portalu Facebook. Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 60 samorządowych przedszkoli z Krakowa, a kolejne otrzymają kuferki z książkami w ramach drugiej odsłony projektu.

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – sprawiło, że Biblioteka Przedszkolaka stała się jednym z najważniejszych programów edukacji literackiej w mieście. Pomysłodawcą i realizatorem projektu w imieniu miasta jest Fundacja Burza Mózgów.

 

Projekt wspierają finansowo Miasto Kraków i Instytut Książki, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocji czytelnictwa.

 

30 czerwca (sobota), godz. 14:00

Poezja Zbigniewa Herberta stała się inspiracją do kolejnego spaceru literackiego. Zamienimy się w barbarzyńców i wejdziemy do ogrodu poezji, sztuki antycznej i wartości trwalszych od spiżu. Wspólnie poszukamy miejsc związanych z zawiłymi losami Herberta. W lipcu minie 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, a spacer będzie częścią obchodów Roku Zbigniewa Herberta. Śladami poety poprowadzi Państwa Anna Hojwa.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

 

 

5 miesięcy, 11 weekendów i 100 godzin – tak wygląda czwarta edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, który potrwa od września 2018 do stycznia 2019 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z reportażem. Na zgłoszenia czekamy od 1 do 31 lipca.

1 lipca rozpoczyna się rekrutacja na kolejną edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 1 września 2018 do 27 stycznia 2019 roku potrwa czwarta odsłona – po kursie powieści obyczajowej i kryminału, przychodzi czas na reportaż, z którym będzie mierzyć się dwanaścioro uczestników zajęć wybranych na podstawie przesłanych próbek tekstów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym planie znajdziemy wiele godzin warsztatów z ludźmi słowa – reporterami i redaktorami, psychologiem twórczości i trenerem, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Pięć miesięcy upłynie także pod znakiem zgłębiania gatunku, który zyskał rzesze oddanych czytelników – reportaż to w końcu specyficzny gatunek, który wymaga nie tylko umiejętności pisania, lecz także wrażliwości społecznej, zdolności komunikacyjnych oraz determinacji. Absolwenci tego kursu dowiedzą się, jak balansować między intensywnością tekstu a etyką jego pisania; jak rozmawiać z bohaterem, słuchać go i opowiadać jego historię. Tegoroczny kurs opiera się na praktyce, rzetelnej nauce warsztatu, ćwiczeniu rzemiosła oraz intensywnej pracy nad słowem.

W tym roku zajęcia poprowadzą m.in. Filip Springer, Michał Olszewski, Katarzyna Kubisiowska, Iza Michalewicz oraz Magdalena Kicińska. Z kolei nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Daniel Lis, redaktor książek czołowych polskich reportażystów m.in. Małgorzaty Szejnert, Witolda Szabłowskiego czy Magdaleny Grzebałkowskiej, który przez pięć miesięcy będzie przygotowywał młodych reporterów do mocnego debiutu. O sytuacji reportażu na rynku wydawniczym oraz współpracy z autorem opowiedzą także redaktorki: Julianna Jonek (Dowody na Istnienie), Magdalena Budzińska (Wydawnictwo Czarne) oraz Ewa Bolińska (Wydawnictwo Znak). Nie zabraknie również wsparcia Arkadiusza Matrasa, który przeprowadzi dwudniowy trening komunikacji, a także agentki literackiej, Anny Rucińskiej-Barnaś. Wśród tematów warsztatów i wykładów znajdą się między innymi:

  • Jak wybrać temat reportażu i gdzie szukać inspiracji?
  • Czym różni się warsztat autora reportażu książkowego od prasowego?
  • Czy reporter powinien być neutralny?
  • Jak poradzić sobie z trudnym bohaterem, czarnym charakterem i tematem zapalnym?
  • Jak wybrać i pokazać główną postać, która uniesie całą historię? Jak z nią rozmawiać?
  • Jak nie zgubić się w chaosie dokumentacji i researchu?

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju, wraz z rekomendacją organizatorów trzech najbardziej obiecujących absolwentów. Antologie poprzednich edycji Kursu, w tym kryminału i prozy obyczajowej, można przeczytać tutaj.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, za koncepcję merytoryczną odpowiada Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem w branży.  Kurs stanowi element programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy także Nagroda Conrada.  Od trzech lat Kursowi towarzyszą comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania, które prowadzili m.in. Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Jakub Żulczyk, Max Cegielski, Weronika Murek, Agata Passent, Mariusz Czubaj, Marcin Kącki, Wojciech Jagielski i reporterzy Dużego Formatu.

Dwunastu uczestników tegorocznej edycji zostanie zrekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu maksymalnie 5-stronnicowego portretu bliskiej osoby. Rekrutacja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do 31 lipca 2018 roku.  Więcej informacji o warunkach naboru można znaleźć na stronie Kursu Kreatywnego Pisania: www.pisz.miastoliteratury.pl oraz mailowo: pisz@miastoliteratury.pl

13 czerwca – 6 września

Wernisaż wystawy: środa, 13 czerwca, godz. 18:00 / Instytut Cervantesa w Krakowie, Kanonicza 12

Mario Muchnik, z pochodzenia Argentyńczyk, w Hiszpanii jest uważany za jedenego z najważniejszych wydawców literatury, w Polsce jest to postać niemal nieznana, a jednak zawdzięczamy mu wydania autorów najważniejszych, uznawanych dziś za klasycznych. Są wśród nich nazwiska pisarzy tzw. boomu literatury iberoamerykańskiej od Julio Cortázara, Gabriela Garcíi Márqueza, Mario Vargasa Llosy po José Donoso, ale także tak zwanych klasyków literatury latynoskiej, jak Jorge Luis Borges, Jorge Guillén, Rafael Alberti, Alejo Carpentier, czy Ernesto Sábato. Znał i wydawał również wielu pisarzy tworzących w innych językach m.in. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartra, André Malraux, Italo Calvino, Kenizé Mourad, Oliviera Sacksa czy Ryszarda Kapuścińskiego.

Muchnik pracował jako fizyk we Włoszech, był wydawcą materiałów audiowizualnych w Londynie, dyrektorem serii wydawniczych w paryskim wydawnictwie Robert Laffont, założycielem i dyrektorem wydawnictwa Muchnik Editores, a także dyrektorem generalnym Seix Barral w Barcelonie, zarządzał również Anaya&Mario Muchnik z Madrytu. Jest autorem kilku książek m. in.: Miguel Ángel de cerca, Un bárbaro en Paris, Mundo Judío, Einstein, Lo peor no son los autores, Instantes robados

Muchnik od zawsze był również fotografem i to właśnie wykonane przez niego, czarno-białe fotografie zobaczymy na prezentowanej wystawie. Są to przeważnie nie aranżowane portrety pisarzy, głównie przyjaciół artysty oraz jego ojca: Jacobo Muchnika, również wydawcy, z którymi przez całe życie pozostawał w przyjaźni. Wystawa to wybór zdjęć z kolekcji przekazanej przez Mario Muchnika w 2017 roku Instytutowi Cervantesa w Madrycie, która spoczęła w sejfie tej instytucji.

Przy okazji wernisażu wystawy, w środę, 13 czerwca o godz. 18:00, Instytut Cervantesa zaprasza na spotkanie z udziałem kuratora wystawy, Marcosa-Ricardo Barnatána, argentyńskiego pisarza i poety, a także Martína Lópeza Vegi, Dyrektora ds. Kultury Instytutu Cervantesa oraz Tomasza Pindla, tłumacza i specjalisty z zakresu literatury hiszpańskojęzycznej.

 

Wstęp wolny.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Instytutu.

Partnerami ekspozycji jest Ambasada Hiszpanii w Polsce i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Wpisz szukaną frazę: