fbpx

Przestrzeń Krakowa wzbogaci się o kolejny literacki mural – w międzynarodowym konkursie zostanie wyłoniony projekt zagospodarowania elewacji północnej ściany Galerii Krakowskiej. Autor zwycięskiego projektu, inspirowanego twórczością Stanisława Lema, otrzyma aż 15 tysięcy złotych!

– Do konkursu zapraszamy artystów sztuk wizualnych, zwłaszcza tych zajmujących się street artem – opowiada Artur Wabik, krakowski artysta i dyrektor artystyczny konkursu. – Nie ma znaczenia ich doświadczenie, liczymy bowiem zarówno na zgłoszenia od artystów z dorobkiem, jak i projekty debiutantów.

Inicjatorem konkursu jest firma Skanska, prowadząca trwającą obecnie budowę kompleksu biurowców High5ive przy ul. Pawiej, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego muralu. – Nasza inwestycja domyka wieloletni proces rewitalizacji terenów wokół Dworca Głównego w Krakowie – zwraca uwagę Ewa Koziana ze Skanska Property Poland. – Konkurs na mural, a następnie realizacja zwycięskiego projektu, pozwolą poprawić jakość przestrzeni publicznej wokół High5ive – dodaje.

– Mija już cztery lat od czasu, gdy rozwiązaliśmy międzynarodowy konkurs „Mall Wall Art” na mural na ścianie Galerii Krakowskiej od strony Dworca – przypomina Jarosław Szymczak, Dyrektor Galerii. – Dzieło Justyny Posiecz-Polkowskiej, nawiązujące do twórczości Jana Szczepkowskiego, na stałe wpisało się w krajobraz miasta. Mam nadzieję, że nowy mural stanie się kolejną nowoczesną wizytówką Krakowa.

Budynki High5ive, Galerii Krakowskiej i Dworca Głównego są częścią głównego węzła komunikacyjnego w Krakowie, gdzie krzyżuje się ruch pieszy, samochodowy, tramwajowy i kolejowy. Oznacza to, że zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu mural, będzie oglądany codziennie przez tysiące pasażerów, mieszkańców i pracowników kompleksu biurowego. Zaprojektowanie atrakcyjnego malowidła dla tak dużej grupy odbiorców jest nie lada wyzwaniem.

W pewien sposób ułatwić to może temat konkursu, którym jest twórczość wybitnego krakowskiego pisarza, Stanisława Lema, znakomicie wpisująca się w tę przestrzeń. – Mamy nadzieję, że bogaty dorobek literacki tego autora stanie się inspiracją dla uczestników – opowiada Robert Piaskowski. Zastępca Dyrektora ds. Programowych w Krakowskim Biurze Festiwalowym, które współpracuje z organizatorami konkursu. – Przy okazji taki temat świetnie wpisuje się w wieloletni program pielęgnowania pamięci Stanisława Lema, prowadzony w ramach realizowanego przez KBF programu Miasto Literatury UNESCO, którego zwieńczeniem ma być zbliżająca się za kilka lat 100 rocznica jego urodzin – dodaje Zastępca Dyrektora Biura ds. Programowych.

Murale stanowią nieodłączny element miejskiego pejzażu, wpasowując się w kontekst historyczny, społeczny i urbanistyczny miast. Coraz częściej takie interwencje artystyczne organizują nie tylko miejscy artyści, ale także prywatni inwestorzy, którzy dzięki współpracy z władzami miasta i lokalnymi podmiotami poprawiają wspólnie przestrzeń miejską. Często – i tak jest w tym przypadku – działania tego typu realizowane są we współpracy kilku podmiotów publicznych i prywatnych, co rozszerza zasięg działań, gwarantuje im odpowiednią organizację i zwiększa ich prestiż.

– Stanisław Lem bezbłędnie potrafił odgadywać ludzką naturę, dlatego jego twórczość ani trochę nie straciła na aktualności – dodaje Artur Wabik. – Życzę wszystkim uczestnikom konkursu, aby ich prace i projekty okazały się równie ponadczasowe i świetnie wpasowały się w tkankę miejską.

mural-baner

 

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać przez formularz interaktywny na stronie konkursu: www.high5ive.pl od 5 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku. Rozstrzygnięcie konkursu będzie znane w pierwszej połowie września, zaś wręczenie nagrody stanie się jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom  96. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Realizacja zwycięskiego projektu przewidziana jest na jesień tego roku. Nagroda główna w konkursie to 15 tysięcy złotych.

To jedna z najbardziej oczekiwanych książkowych premier roku. 2 sierpnia, nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z wydawnictwem AGORA, ukaże się Lem. Życie nie z tej ziemi autorstwa Wojciecha Orlińskiego – pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Patronami książki są Kraków Miasto Literatury UNESCO i lem.pl-oficjalna strona Stanisława Lema. Promocji książki będzie towarzyszyć cykl spotkań z autorem i krytykami literackimi organizowanych w ramach najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Wszystkich fanów twórczości Lema zapraszamy we wrześniu do Krakowa na uroczyste obchody urodzin Stanisława Lema. Szczegóły już wkrótce!

Lem. Życie nie z tej ziemi to przeszło 400 stron, na których Wojciech Orliński, korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, wyjaśnia tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm?  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku?  Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje Fiaska, Głosu Pana i Kataru od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?

Premierze książki towarzyszy ogólnopolska trasa promocyjna, podczas której Wojciech Orliński spotka się z czytelnikami (najbliższe wydarzenia):

  • 1 sierpnia – Teatr nad Wisłą „Klancyk z Lema feat. Wojciech Orliński”
  • 5 sierpnia – OFF Festiwal Katowice, Kawiarnia Literacka
  • 14 sierpnia – Częstochowa, Odwach
  • 17 sierpnia – Literacki Sopot
  • 25-26 sierpnia – POLCON Lublin
  • 5 września – Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych (Warszawa)
  • 12 września – Obchody urodzin Stanisława Lema w Krakowie (Kino Kijów)
  • 28 września – Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
  • 26-29 października – Festiwal Conrada, Targi Książki w Krakowie

 

Tymczasem już teraz zapraszamy na wrześniowe (w dniach 9-12) obchody urodzin Stanisława Lema w Krakowie, w programie między innymi: konwent LemCon, rozstrzygnięcie konkursu na mural lemowski, kolejna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, spacer lemowski i uroczysta gala urodzin w Kinie Kijów.

Lem. Życie nie z tej ziemi

Jedenaste spotkanie Miast Kreatywnych UNESCO odbyło się w Enghien-les-Bains (Francja), między 30 czerwca a 2 lipca. Wzięło w nim udział 300 przedstawicieli z ponad 100 miast (koordynatorzy i prezydenci).

15 miast literatury reprezentowało 24 delegatów. Na Kongresie pojawili się przedstawiciele Barcelony, Dublina, Edynburga, Granady, Heidelbergu, Iowa City, Krakowa, Ljubljany, Lwowa, Norwich, Nottingham, Pragi, Reykjaviku, Tartu, Uljanowska oraz dodatkowo prezydent Dunedin Dave Cull oraz wiceprezydent Dublina, Rebecca Moynihan.

Podczas kongresu odbyło się spotkanie Miast Literatury, które było okazją do zaprezentowania aktualnych działań, przedyskutowania planów, podzielenia się doświadczeniem. Koordynatorka Miast Literatury, Justyna Jochym z Krakowa, przedstawiła pracę miast sektora literackiego wszystkim delegatom, a wraz z Tamarą Kamińską z Katowic odsłoniła szczegóły przyszłorocznego kongresu, który odbędzie się właśnie w tych dwóch miastach.

Sieć Miast Kreatywnych przyjęła nową strategię działania, która ma stać się podstawą przyszłego wzrostu oraz doskonalenia celów i podejmowanych działań.

“Dzięki niej Sieć Miast Kreatywnych UNESCO ma wspólną wizję, potrzebną do dalszego rozwoju – mówił Francesco Bandarin, asystent Dyrektora Generalnego UNESCO ds. Kultury – Sieć mierzy się z wyzwaniami współczesnego społeczeństwa i tworzy miasta skupione na ludziach. Bycie Miastem Kreatywnym nie jest modą, jest istotnym faktem. To sposób wsparcia miejskiego rozwoju w zakresie społecznym, ekonomicznym i ekologicznym. Aby wypełnić Cele Zrównoważonego Rozwoju, potrzebujemy silnych narzędzi, jakimi są kultura i kreatywność”.

To nie jedyny dokument, jaki został przyjęty podczas Kongresu. Prezydenci miast podpisali również Deklarację wzywającą Miasta Kreatywne do włączenia kultury do swoich polityk rozwoju i ułatwienia współpracy opartej na kreatywności i innowacyjności.

W ciągu ostatnich pięciu lat Sieć gwałtownie się rozrosła i obecnie składa się ze 116 miast z 54 krajów. W 2017 r., w związku z ogłoszonym naborem, znów się powiększy. Nowi członkowie należeć będą do siedmiu pól kreatywnych: literatury, designu, filmu, gastronomii, sztuki ludowej i rzemiosła, media arts I muzyki.

img_2830

Więcej informacji o Sieci: tutaj.

Dokładnie za miesiąc w Krakowie czeka nas druga edycja Festiwalu Reportażu NON-FICTION. W dniach 25–27 sierpnia pod Wawelem będzie można spotkać m.in. Artura Domosławskiego, Andrzeja Mularczyka, Aleksandrę Lipczak, Tomasza Grzywaczewskiego, Pawła P. Reszkę, Konrada Kruczkowskiego czy Katarzynę Kwiatkowską-Moskalewicz. Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO będzie współorganizatorem wydarzenia.

Tematem pierwszej edycji festiwalu były GRANICE. W tym roku organizatorzy postawili na ZMIANĘ.

Spróbujemy za sprawą autorów poszukać odpowiedzi na pytania o naturę zmian, ich tempo, znaczenie, oblicze i wpływ na codzienność – mówi Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu. – „Zmiana” jako temat festiwalu ma bardzo szeroki zakres znaczeniowy – od zmian globalnych, pędzącej rewolucji technologicznej i wielkich ruchów społecznych po lokalne, pojedyncze historie, których nie wyobrazilibyśmy sobie jeszcze 5 lat temu – dodaje.

Artur Domosławski to jeden z najważniejszych polskich reporterów XXI wieku. Autor bestsellerowej „Kapuściński. Non-fiction”, która spowodowała trzęsienie ziemi w środowisku polskich reporterów i odbiła się szerokim echem na świecie. Jego ostatni zbiór reportaży z globalnego południa („Wykluczeni”) to wstrząsający obraz ludzi pozbawionych głosu, znaczenia, często podmiotowości i o tej nowej pauperyzacji, wykluczeniu, prekariacie i masach bez głosu będziemy chcieli porozmawiać z autorem.

Andrzeja Mularczyka miłośnikom non-fiction przedstawiać nie trzeba. Nestorem polskiego reportażu. Pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec. Prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej (rocznik 1930). Całe bogate życie autora to nieustanna zmiana; festiwal będzie niepowtarzalną okazją, by zobaczyć pana Andrzeja na żywo w Krakowie.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach: sercem będzie kompleks przy ul. Dolnych Młynów, ale spotkania będą odbywać się także w Pauzie in Garden. Organizatorzy kontynuują ambitne założenie, by pokazywać rozmaite odcienie reportażu: literaturę, film, radio, fotoreportaż. Swój udział w spotkaniach autorskich, dyskusjach i wystawach potwierdzili czołowi polscy reporterzy.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi.

non-fiction-2017

Ogłoszenia, biogramy, ciekawostki i nowe informacje na festiwalowym facebooku i www.nonfiction.pl.

Aż trzy Miasta Literatury UNESCO ogłosiły nabór aplikacji do programów rezydencjalnych. Praga, Tartu i Granada oferują pisarzom i tłumaczom zakwaterowanie, stypendium i zwrot kosztów dojazdu. Najważniejszy warunek? Co najmniej jedna publikacja na koncie.

Najszybciej – bo 10 sierpnia – nabór zamyka Tartu w Estonii. Wybrany zostanie tylko jeden kandydat, który spędzi dwa miesiące (październik-listopad) w dawnym domu estońskiego pisarza, Karla Ristikivi. Oprócz stypendium (600 euro na miesiąc), zwrócone zostaną koszty podróży do i z Estonii (do 350 euro). Czytaj więcej.

Czas do końca wakacji daje kandydatom Praga, która od stycznia do grudnia 2018 r. ugości sześciu twórców. Każdy z nich spędzi w stolicy Czech dwa miesiące, również otrzymując miesięczne stypendium w wysokości 600 euro. Rezydent będzie zobligowany do stworzenia krótkiego tekstu literackiego inspirowanego pobytem w Pradze. Czytaj więcej.

Początkiem jesieni zgłoszenia zbiera Granada w Hiszpanii. Nabór trwający do 10 września skierowany jest do mieszkańców Miast Kreatywnych UNESCO pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Dwóch wybranych pisarzy spędzi miesiąc (20.10-20.11) w Corrala de Santiago, oficjalnym miejscu rezydencjalnym Uniwersytetu w Granadzie. Zgodnie z wymogami organizatora, kandydaci powinni przesłać zgłoszenia do Krakowa Miasta Literatury (na adres: efoltyniak@biurofestiwalowe.pl), a następnie ich aplikacje trafią do Miasta Literatury Granada. Więcej informacji tutaj.

 

creative_city_tartu_enpraga-logo-unesco-jpgcreative_city_granada_en

 

 

 

Zachęcamy do zgłaszania kandydatur!

Dobiegło końca pasmo literackie na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, które mieliśmy przyjemność współtworzyć już po raz trzeci. Przez 9 gorących dni czerwca i lipca na krakowskim Kazimierzu pod hasłem „Wspólna Jerozolima – Jerozolima wspólnot” dyskutowaliśmy o skomplikowanej i niejednorodnej tożsamości, a zarazem zniewalającym uroku miast na styku Azji i Europy, o życiu w cieniu religii, na pograniczu różnych kultur i tradycji.

Naszymi gośćmi byli Wojciech Jagielski – jeden z najważniejszych polskich reporterów ostatnich dekad, Charles King, autor literackich biografii Stambułu i Odessy, Max Cegielski, Paweł Smoleński, Marcin Gutowski i wielu innych znakomitych pisarzy, reporterów, badaczy akademickich. Dzieciaki wzięły udział warsztatach z Darią Solak – autorką ilustracji do książki „Ala ma kota. A Ali”?, ucząc się pierwszych zdań w kilkunastu językach świata, składaliśmy również wyjątkowe notesy, ucząc się technik tradycyjnego drukarstwa w wyjątkowej pracowni Józefa Rakoczego w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na zakończenie pasma literackiego podczas spaceru z Łukaszem Orbitowskim poznaliśmy mniej dzisiaj znane i pamiętane oblicze Kazimierza przełomu lat 80. i 90.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z niektórych festiwalowych wydarzeń! Fotografowali Szymon Makuch i Bartosz Dittmar.

 

Pasmo literackie na 27. FKŻ, fot. Bartosz Dittmar

Pasmo literackie na 27. FKŻ, fot. Bartosz Dittmar

Zjawisko sezonu ogórkowego zdecydowanie nie dotyczy życia literackiego w Krakowie. Specjalnie z okazji początku wakacji Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Krakowski Kiermasz Książki – kolejną edycję cyklicznego, plenerowego wydarzenia, podczas którego zaprezentujemy książkową ofertę antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Kiermasz odbędzie się w niedzielę 9 lipca od godz. 11:00 do 19:00 na urokliwym Placu św. Marii Magdaleny.

Antykwariaty Hulaj Pole, Abecadło, Szafa Pełna Książek oraz zaprzyjaźnieni katowiczanie z Antykwariatów Suszek i 451stopni; Księgarnia hobbistyczna Fankomiks, American Bookstore, działający na co dzień w przejściu podziemnym na wysokości Domu Handlowego „Jubilat” Świat w Tunelu oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej – oferta książek z drugiego obiegu na Krakowskim Kiermaszu Książki zapowiada się jak zawsze znakomicie! Ideą kiermaszu organizowanego od 2016 roku jest popularyzacja książki używanej jako pełnowartościowej lektury dla dużych i małych, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO.

Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy z rowerowej kawiarni Bike Café, skosztować pysznego hummusu od Hummus Amamamusi i pieczonych kasztanów od Pana Kasztana.

Kiermasz uzupełnią wydarzenia kulturalne, w tym zaplanowane na 14:00 spotkanie z redaktorami pism poetyckich KONTENT i WIDMA . WIDMA skupiają kilku najlepszych współczesnych i awangardowych poetów z Polski i ze Stanów Zjednoczonych, oferując równoległe tłumaczenia poezji. To zarazem pierwsza w historii publikacja księgarni Massolit (ul. Felicjanek 4). Kwartalnik KONTENT to zupełnie świeży tytuł środowiska studentów Wydziału Polonistyki UJ.

O godz. 16:00 zapraszamy na prelekcję o Zygmuncie Nowakowskim autorstwa Pawła Chojnackiego. Prelekcja połączona z prezentacją zabytkowych publikacji z archiwum autora będzie świetną okazją do przypomnienia tego wielkiego, choć zapomnianego krakauera – pisarza, felietonisty o wyjątkowo barwnej biografii (1891-1963). Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

Zapraszamy na Plac św. Marii Magdaleny!

kkk-banner-9-07-2017-784_296_px

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: