fbpx

Sześć lokalizacji i aż dwanaście wydarzeń. W lutym książka będzie pretekstem zarówno do odwiedzenia wyjątkowych miejsc, jak i zażartych dyskusji. Zaprosimy Was m.in. do: Małopolskiego Ogrodu Sztuki, Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką, Kawiarni Literackiej oraz Domu Kultury Podgórze. Proponujemy spotkania z pisarzami, warsztaty oraz spotkania wokół książek. To jednak nie koniec! Luty to również premierowa odsłona tegorocznej edycji akcji „Drugie Życie Książki”. Do zobaczenia!

  

Wybrane wydarzenia:

  • Drugie Życie Książki – Krakowskie Biuro Festiwalowe

W lutym fani literatury będą mogli wymieniać się książkami w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Tradycyjnie będzie to wielka, bezpłatna wymiana książek, której zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. 19 lutego, godz. 15.00.

  • Małopolski Ogród Sztuki

Zaprasza młodzież w wieku od 12 do 15 lat na warsztaty literacko-fotograficzne „Dobre myśli – słowa w sieci”. Warsztaty literackie zostaną połączone z tworzeniem instalacji w przestrzeni galerii. Prace uczestników zwieńczy wystawa „literackiego obiektu” – książki, w której widoczne są przede wszystkim słowa oraz projekcja video art ze zdjęć powstałych w trakcie warsztatów. Warsztaty poprowadzi Joanna Bąk. 1 lutego, godz. 10.00.

  • Klub Dziennikarzy Pod Gruszką

Bogdan Zalewski we współudziale Łukasza Lendy (ilustratora książki) poprowadzi spotkanie wokół książki Witolda Gadowskiego „Krew nie woda”. To kolejny w dorobku dziennikarza i reportera zbiór krótkich, publicystycznych migawek, w których przegląda się Polska na przestrzeni ostatnich kilku lat. 8 lutego, godz. 18.00.

  • Dom Kultury Podgórze

Zorganizuje spotkanie, podczas którego każdy będzie mógł stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi utworami: literackimi, muzycznymi, a także improwizacją. Spotkanie Open Microphone „Gala Złotych Literatek” poprowadzą: Dawid Barański, Amadou Guindo, Grzegorz Like oraz Tomasz Kolowca. 25 lutego, godz. 21.00.

 


Zobacz pełen harmonogram wydarzeń literackich w lutym 2017.

Książka „Kotek Włodek z Nowej Huty” autorstwa Iwony Gierłach to szczególna propozycja wydawnicza. Łączy w sobie pogodne przygody sympatycznego zwierzaka z historią Nowej Huty. To swoisty przewodnik po tym wyjątkowym pod wieloma względami miejscu na mapie Krakowa i Polski.

Bajka bawi i uczy najmłodszych, a dla dorosłych może być nostalgiczną podróżą do świata ich młodości i czasów dawno minionych. Na uwagę zasługuje również wystylizowana szata graficzna wydawnictwa – stworzona przez Joannę Styrylską – nawiązująca do estetyki rysunku i techniki kolażu lat 60/70.

Kotek Włodek z nowej Huty może być ciekawą propozycją książkową, dedykowaną małym i dużym dzieciom, mieszkańcom Nowej Huty i tym, którzy interesują się jej historią.

Książkę można kupić w Nowohuckim Centrum Kultury, a wizerunek kotka z bajki Iwony Gierłach będzie wykorzystywany przy okazji organizowanych przez NCK imprezach i wydawnictwach dedykowanych dzieciom.

 

kotek_wlodek_okladka_prev

Książka ma być pomostem między przeszłością a przyszłością Nowej Huty, pokazującą nie tylko to, co piękne i wartościowe w dawnej Hucie, ale też to, jak piękna i warta odwiedzenia jest ta dzielnica Krakowa obecnie. Jest to książka, która łączy trzy pokolenia jej mieszkańców. [Iwona Gierłach]

 

Książkę można kupić w Kasie Nowohuckiego Centrum Kultury w cenie 23 zł.

 

Więcej informacji:

www.kotekwlodek.pl

www.facebook.com/kotekwlodekNH

Początek roku sprzyja postanowieniom – i spokojnie może być nim uczestnictwo w wydarzeniach literackich! Niektóre z nich odbywają się jednorazowo, inne regularnie. Jedne zapraszają publiczność do miejsc jasnych i od razu kojarzonych z literaturą (jak biblioteka), inne proponują wejście w przestrzeń nocnego życia i odkrycie nowych sposobów na dekadencję.

Na miłośników literatury i wydarzeń z jej pogranicza czeka wiele atrakcji – od Krakowskiego Salonu Poezji, przez spotkania z autorami głośnych książek – Katarzyną Kubisiowską czy Kamilem Janickim, po wieczory literacko-muzyczne z muzyką podhalańską czy wieczory z Chochlą literacką inspirowaną twórczością poszczególnych pisarzy. Zapraszamy do styczniowych spotkań z literaturą w Krakowie!

literatura_styczen-2017_bez-logo

Wybrane wydarzenia:

  • ArtCafe Barakah

W Teatrze Barakah czeka nas spotkanie z kolejną odsłoną Chochli literackiej, poświęconej „Poezji melin” i takim artystom jak Marek Hłasko czy Jan Himilsbach. Zgodnie ze znaną i lubianą już formułą, każdy może w ten wieczór stanąć przy mikrofonie i przedstawić ulubiony wiersz, a nawet własną twórczość. Druga styczniowa Chochla zabierze nas natomiast w świat Kafki i Schulza, obsesji i bluźnierstw. Spotkania odbędą się kolejno 6 i 19 stycznia o godz. 21.00 przy ul. Paulińska 28. Wstęp wolny!

  • Krakowski Salon Poezji

Styczniowe spotkania będą poświęcone twórczości Juliusza Słowackiego, Jana Kotta, Raymonda Queneau i Anny Piwkowskiej. Zainteresowani odnajdą tam uroki poetyckiego słowa wygłaszanego przez aktorów w teatralnej, ale pozbawionej zbytniego patosu atmosferze. Czytają i występują, między innymi Anna Dymna, Anna Polony, Sławomir Maciejewski, studenci III roku Wydziału Aktorskiego PWST. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Teatru Słowackiego.

  • Dom Kultury „Podgórze”

Już 9 stycznia Dom Kultury „Podgórze” zaprasza na spotkanie ze znaną i kontrowersyjną książką o Jerzym Pilchu. Weźmie w nim udział nie kto inny jak Katarzyna Kubisiowska, autorka „Pilcha w sensie ścisłym. Biografii”, natomiast 30 stycznia w ramach kolejnego „Spotkania wokół książki”, gościem będzie Kamil Janicki, autor „Damy ze skazą” (ZNAK HORYZONT 2016), książki poświęconej kobietom, które dały Polsce koronę. Wstęp wolny!

  • Dom Kultury „Podgórze”

W nadchodzącym miesiącu oprócz „Spotkań wokół książki” odbędą się również spotkania literacko-muzyczne. Czekają na nas dwa wieczory, jeden z rosyjskimi pieśniami i romansami oraz drugi ze śpiewaną poezją podhalańską. Spotkania odbędą się kolejno 18 i 19 stycznia o godz. 18.00 przy ul. Sokolskiej 13. Wstęp wolny!

  • ArtCafe Barakah

W styczniu na fanów wydarzeń z pogranicza literatury i muzyki czeka Rock Dramatorium. Podczas kolejnych wydarzeń z tego cyklu organizatorzy zapewniają najlepsze muzyczne kawałki swoich czasów i klimatów, najbardziej oddalone od realizmu filmy oraz najszczerszą literaturę. W styczniu motywem przewodnim będzie ROCK i trochę folka. W planach: The Doors, Piękni przegrani, Janis Joplin, Patti Smith, Leonard Cohen, Maanam, The Rolling Stones, Hell’s Angels, Terry Southern i Mason Hoffenberg, Siekiera, Bob Dylan Kawa i papierosy, bokobrody Elvisa, direct Cinema, Candy, Hunter S. Thompson, Exotica, Republika, legendarne koncerty. „Because the night belongs to life” – jakby z pewnością skomentowała to Patti Smith. Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia 2017 r. godz. 20.00 przy ul. Paulińskiej 28. Wstęp wolny!

 

Harmonogram wszystkich wydarzeń znajdziecie tutaj.

Wpisz szukaną frazę: