fbpx

30 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji wszystkim tłumaczom życzymy trafnych translatorskich wyborów i jak najwięcej znaczeń ocalonych w przekładzie. A przy tej okazji już dziś zapowiadamy odbywające się w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada pasmo „Wybór tłumacza”, które pokaże jak powstają literackie wspólne światy. Festiwal Conrada to bowiem nie tylko wizyty najwybitniejszych współczesnych pisarzy takich jak Cabre czy Auster. Od 20 do 26 października w Krakowie będzie można również spotkać się z tłumaczami najbardziej znanych dzieł literatury światowej na język polski.

Nigdy nie słyszałeś o Alicji w Krainie Czarów. W życiu nie czytałeś żadnej powieści, której akcja toczy się w Barcelonie. Rilke dla ciebie nie istnieje, a o Umberto Eco słyszałeś tylko podczas wycieczki do Włoch. Tak wyglądałby świat bez tłumaczy. Gdyby nie specjaliści od przekładów, żylibyśmy w odseparowanych od siebie światach. Prawdopodobnie nigdy by nie powstała wspólna kultura europejska i światowa.

Tegoroczna, 6. edycja Festiwalu Conrada odbywa się pod hasłem Wspólne Światy. Codziennie od 20. do 26. października wczesnym popołudniem organizatorzy Festiwalu zapraszają na spotkania z tłumaczami arcydzieł literatury światowej na język polski. Pasmo spotkań „Wybór tłumacza” będzie okazją do rozmowy i odpowiedzi na trzy niezwykle istotne pytania:  jakie teksty powinno się dziś tłumaczyć na język polski?; jakie dzieła i jakich autorów należy przypomnieć i odświeżyć, aby odzyskać języki dziś już archaiczne i mało czytelne?; i wreszcie – w jaki sposób należy budować kanon literatury światowej?

Postawimy na scenie, w centrum uwagi, wybitne osoby, które na co dzień pozostają w cieniu wielkich pisarzy. Po spotkaniach z nimi zaczniecie wertować książki zagranicznych autorów i w większości tych, które macie w swojej bibliotece znajdziecie ich nazwiska. Będą to miedzy innymi Carlos Marrodan Casas, Adam Pomorski, czy Jolanta Kozak.

Szczegółowy program Festiwalu Conrada na stronie: www.conradfestival.pl.

Polska awangarda literacka, pokazy twórczości cyfrowej, literatura elektroniczna czy warsztaty literatury generatywnej! To i wiele więc będzie można doświadczyć podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Ha!wangarda 2014! Inauguracja już w najbliższy czwartek!
Festiwal przedstawia odmiany i gatunki literatury cyfrowej, autorskie podejścia do medium książki, literaturę wizualną, stawia na pisarzy i pisarski, którzy dopiero wchodzą na literacki rynek. Z jednej strony mapuje aktualne trendy w eksperymentalnym pisarstwie, z drugiej problematyzuje przyszłość literatury w świecie cyfrowym.

beautiful layout is a elements for best swiss bestreplicawatchesreview. cheap tiffany atlas imitation watches draws in thousands of online surfers.

Festiwal potrwa do 4 października.

Więcej informacji pod adresem: www.ha.art.pl

Zapraszamy!

W dniu 29 września 2014 roku Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie organizuje 6. edycję Nowohuckiego Dnia Głośnego Czytania. Odbędą się spotkania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników.

  • o godz. 9.30 Filia nr 1 os. Młodości 8 i Fundacja Orange w cyklu: „Zaczytani” zapraszają na głośne czytanie dzieciom fragmentów książek;
  • o godz. 17.00 Biblioteka Główna zaprasza na spotkanie z krakowskim pisarzem Mariuszem Wollnym – twórcą przygód XVI wiecznego krakowskiego detektywa Kacpra Ryxa. Autor z wykształcenia jest etnografem, z zamiłowania historykiem i amerykanistą. Oprócz powieści historycznych pisze także książki popularnonaukowe i opowiadania dla dzieci. Czytelnia Biblioteki Głównej os. Stalowe 12;
  • o godz. 12.00 odbędą się zajęcia literacko-edukacyjne przeznaczone dla uczniów klas I szkoły podstawowej w Filii nr 6 os. Na Stoku 1. Pierwszoklasiści zapoznają się z biblioteką, wysłuchają ciekawej opowieści o „Kindze” nautorstwa Melani Kapelusz i będą rozmawiać  na temat przeczytanego tekstu;
  • o godz. 15.00 w cyklu: „Tu czytamy” odbędzie się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, podczas którego będzie czytana i omawiana książka Renaty Piątkowskiej „A może będzie właśnie tak”. Jest to zbiór zabawnych opowiadań o rezolutnych dzieciach;

Zaś o godz. 17.00 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiana będzie książka Boel Westin „Tove Jansson: mama Muminków”. Tove Jansson – fińska twórczyni ukochanych przez dzieci i dorosłych książek o Muminkach, pisarka, której 100. rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku. Na spotkania zaprasza Filia nr 8 os. Bohaterów Września 26.

Korporacja Ha!art ma przyjemność zaprosić na premierę audiobooka książki Ziemowita Szczerka Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, która odbędzie się w niedzielę, 21 września 2014, o godzinie 20:00 w Klubie RE przy ul. Św. Krzyża 4 w Krakowie. Podczas wieczoru fani pierwszej polskiej powieści gonzo będą mogli wysłuchać jej fragmentów w interpretacji głosowej autora. Czytaniu Ziemowita Szczerka będzie towarzyszyć muzyka wykonywana na żywo przez Thymna Chase’a, który skomponował utwory specjalnie na potrzeby audiobooka.

• • •

  • Tytuł: Przyjdzie Mordor i nas zje. WERSJA Z MUZYKĄ
  • Czyta: Ziemowit Szczerek
  • Muzyka: Thymn Chase
  • Realizacja: Tomasz Stankiewicz
  • Kierownictwo produkcji: Aleksandra Małecka

• • •

O Mordorze Ziemowita Szczerka:

Przyjdzie Mordor i nas zje Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom.

Przyjdzie Mordor i nas zje jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.

Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowo-Wschodniej uznać można za coś wyjątkowego.

W piątek, 26 września o godzinie 18:00, zapraszamy wszystkich do Księgarni Korporacji Ha!art (pl. Szczepański 3a) na kolejną odsłonę Serii Czytań. Wrześniowe spotkanie swoją obecnością uświetni Piotr Macierzyński – laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich, który zaprezentuje swoje wiersze. Tłumaczenia utworów, a także fragmenty Przyjdzie Mordor i nas zje po angielsku, przedstawi Scotia Gilroy. Uczestnicy posłuchają również o obywatelskim projekcie ustawy przeciwko grafomanii Jana Bińczyckiego. W spotkaniu weźmie udział Leszek Onak – internetowy wydawca i promotor nowych trendów w literaturze oraz współtwórca portalu Niedoczytania.pl i Liternet.pl, który zaprezentuje swoje multimedialne kompozycje cyberpoetyckie. Wrześniową Serię Czytań poprowadzi Adam Ladziński. Gorąco zapraszamy!

Seria Czytań to kalka z języka angielskiego. Reading series oznacza jednocześnie formę prezentowania literatury i jednoczenia środowisk pisarskich. Najwyższy czas, żeby i „miasto literatury” wypróbowało tę formułę organizowania życia literackiego. Inicjatywa wychodzi ze środowiska redaktorów, redaktorek, aktywistów i aktywistek skupionych wokół wydawnictwa, fundacji, czasopisma i portalu Ha!art.

Krakowska Seria Czytań to organizowane regularnie spotkania, podczas których pisarki i pisarze, eseistki i eseiści, tłumaczki i tłumacze czytają fragmenty swoich utworów. Autorom projektu zależy na stworzeniu stałego forum spotkań, gdzie w roli głównej będzie literatura. Podczas cyklu można będzie posłuchać utworów, nad którymi pisarze jeszcze pracują, najświeższych prac znanych autorek i autorów oraz debiutantów, którzy zostaną wyselekcjonowani przez kuratorki i kuratorów projektu.

Instrumentalna mantra będzie iść w parze z tekstami Ryszarda Krynickiego i razem z nimi wzbudzać emocje. 18 września Poeta przy akompaniamencie zespołu Rdzeń2 odczyta te swoje wiersze, które są mu najbliższe. Podgórska Jesień Kulturalna to tradycyjnie największe wydarzenie w kalendarzu imprez przygotowywanych przez Dom Kultury Podgórze. Tegoroczny festiwal rozpoczyna obchody stulecia połączenia Podgórza oraz Krakowa, które miało miejsce w lipcu 1915 roku.

W ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 18 września o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury Podgórze ( ul. Sokolska 13) będzie miał miejsce innowacyjny projekt autorstwa Ryszarda Krynickiego i Piotra Lutyńskiego – „Wiersze, do których jestem najbardziej przywiązany…”. Inspiracją do powstania tej niezwykłej formy był zachwyt nad wyjątkową poezją i osobą Ryszarda Krynickiego.
Rdzeń2 w składzie:

Projekt – Piotr Lutyński
Muzyka – Rafał Kukiełko – bass
Piotr Lutyński – skrzypce, gwizdanie
Grzegorz Kossowski – git
Kacper Ivo Matuszewski – perkusja
Leszek Hefi Wiśniowski – sax, flet

Zespołowi gościnnie towarzyszyć będzie Joachim Mencel – utalentowany muzyk jazzowy, pianista i kompozytor. Prowadzenie : Marta Półtorak
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o spotkaniu oraz Podgórskiej Jesieni Kulturalnej na stronie www.dkpodgorze.krakow.pl

źródło: www.wydawnictwoa5.pl

Ogólnopolskie przedsięwzięcie Biblioteczne Inicjatywy, Biblioteczne Aktywności, czyli program BIBA, który ma na celu podnoszenie kompetencji moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, bibliotekarzy bibliotek publicznych, studentów bibliotekoznawstwa i pracowników domów kultury, już w październiku zagości na Festiwalu Conrada! Udział w BIBA ma podnieść kwalifikacje animatorów kultury w zakresie tworzenia koncepcji i organizacji życia kulturalnego w formie imprez przeznaczonych dla szerokiej publiczności, umiejętności promowania własnych placówek i imprez w nich organizowanych, pogłębionego spojrzenia i pełniejszego zrozumienia możliwości promocyjnych i komunikacyjnych, które dają nowe Media i lepszej orientacji we współczesnych dominujących trendach literackich i życiu artystycznym. Szkolenia wpisują się w program promocji czytelnictwa w ramach tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Krakowska edycja szkoleń w ramach Festiwalu Conrada rozpocznie się 23 października. Na zgłoszenia czekamy do 22 września. Zapraszamy!
Celem zajęć jest przede wszystkim praca z bibliotekarzami, studentami bibliotekoznawstwa i instruktorami domów kultury w zakresie tej części ich obowiązków, do którego formalnie nie są przygotowani, a które faktycznie – od długiego już czasu – przypadły im w udziale, jako ważna część ich życia zawodowego. Pomysłodawcy tego typu zajęć skłaniają się ku tezie, że w najbliższej przyszłości większość z literackich i proczytelniczych zadań różnego typu instytucji kultury będzie przejmowanych, lub realizowanych równolegle, właśnie przez biblioteki.
Zakres szkolenia obejmuje:

– tworzenia koncepcji i organizacji imprez

– skutecznego i szerokiego wykorzystania nowych mediów oraz zrozumienia ich roli jako nowego kanonu komunikacji społecznej

– znajomości współczesnego życia literackiego

– znajomości współczesnych trendów artystycznych

– podstaw działań promocyjnych

– umiejętności pozyskiwania środków

Celem konferencji i szkoleń ma być zatem uświadomienie bibliotekarzom zmieniającej się funkcji społecznej bibliotek i pomoc w dostosowaniu się do tych zmian oraz praktyczne przygotowanie do wdrażania nowych rozwiązań merytorycznych i organizacyjnych na poziomie, którego oczekuje się od sprawnych instytucji kultury.
Warunki uczestnictwa
W ramach prac konkursowych należy przygotować dwustronnicowy (maksymalnie 3600 znaków) opis imprezy Literackiej, którą uczestnik chciałby zorganizować w swojej placówce. Praca powinna zawierać wyłącznie merytoryczną koncepcję planowanego wydarzenia ze szczególnym uwzględnieniem: rodzaju imprezy, uzasadnienia wyboru formy i tematu wydarzenia, nazwisk zaproszonych gości, czasu trwania, sposobu promocji i ewentualnych imprez towarzyszących.
Prace należy przesłać na adres warszawa@instytutksiazki.pl  do 22 września 2014.
Szczegóły i regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Zapraszamy!

Tydzień z gwiazdami literatury światowej, pisarzami wielu języków i gatunków literackich, projektantami książek, wydawcami i tłumaczami. Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne. Ogłaszamy szczegóły programu 6. Festiwalu Conrada!

Festiwal Conrada zbiega się z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także jak co roku z największymi w Polsce krakowskimi 18. Międzynarodowymi Targami Książki. Światło latarni Conrada przywiedzie do Krakowa najznamienitszych pisarzy, którzy przybędą pod Wawel na 6. edycję tego najważniejszego polskiego festiwalu literatury.

Dokładnie rok po uzyskaniu tytułu Miasto Literatury UNESCO rozpoczynamy Festiwal Conrada – ma to dla nas wymiar symboliczny, bo przez cały rok intensywnie pracowaliśmy nad wzmocnieniem literackiego wizerunku Krakowa – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy udało nam się przygotować niezwykle bogaty program i zaprosić do Krakowa największe nazwiska światowej literatury na czele z Paulem Austerem, Jaume Cabré, i Borisem Akuninem. W październiku Kraków stanie się prawdziwą stolicą literatury i jesteśmy szczęśliwi, że mamy w tym swój udział.

Imponują nazwiska zaproszonych gości. Kraków odwiedzi po raz pierwszy autor cyklu Przygody Erasta Fandorina Boris Akunin, jeden z najpoczytniejszych pisarzy rosyjskojęzycznych (jego książki rozeszły się na całym świecie w blisko 30 milionach egzemplarzy). W spotkaniu z Wacławem Radziwiłowiczem, korespondentem Gazety Wyborczej w Moskwie, Akunin opowie o Rosji jako tle dla swoich kultowych powieści sensacyjnych i zabawie z tradycjami gatunku powieści kryminalnej. Kraków odwiedzi także jeden z najciekawszych pisarzy hiszpańskich: Jaume Cabré, Katalończyk, autor Wyznaję – bestsellerowej powieści – koncertu, wielowątkowego rozważania natury ludzkiej i korzeni zła. Będziemy gościć długo oczekiwanego pod Wawelem Irlandczyka, Johna Banville’a, laureata prestiżowej Nagrody Bookera, Irish Pen Award oraz Nagrody Franza Kafki. Autor Morza, Mefisto czy Niedotykalnych opowie co oznacza bycie Irlandczykiem w świecie anglojęzycznej literatury, opowie również o swoim warsztacie – nie na darmo Banville uważany jest przez wielu krytyków za mistrza stylu. Wydarzeniem roku będzie przybycie do Krakowa jednego z najwyżej cenionych pisarzy amerykańskich Paula Austera, autora legendarnej Trylogii nowojorskiej, scenarzysty, reżysera, filozofa, poety, autora rozpoznawalnego ze względu na niezwykle trafne ukazywanie kondycji człowieka XX i XXI wieku zagubionego w porządkach symbolicznych, samotnego w realiach tajemniczych metropolii oraz oparach absurdu. Niezwykle gorąco zapowiada się spotkanie z Rają Shehadehem – wybitnym działaczem na rzecz praw człowieka na Bliskim Wschodzie, laureatem prestiżowej Nagrody Orwella i autora głośnych Palestyńskich wędrówek, wstrząsającego cyklu reportaży o historii politycznych nadziei i rozczarowań Palestyny, opartej na tradycyjnej palestyńskiej koncepcji wędrówki „wadi”, a także o znikaniu biblijnego pejzażu na rzecz otoczonych murami enklaw. Z kolei kulisy brutalnej wojny na Bałkanach znane nam głównie z relacji reporterskich, przybliży autor imponującej powieści o bałkańskim piekle – Miljenko Jergović, jeden z najważniejszych pisarzy chorwackich, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki.

Szósta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Wspólne światy”. W tym roku kładziemy nacisk na to, co nas – dzięki literaturze – łączy. Nas, czyli czytelników i pisarzy, myślicieli i komentatorów, twórców i odbiorców na całym świeciewyjaśnia Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Również polska literatura będzie miała swoją silną reprezentację: Olga Tokarczuk opowie o swojej najnowszej powieści Księgi Jakubowe, Janusz Głowacki będzie rozmawiał nocą o życiu i literaturze z Ingą Iwasiów, Marek Bieńczyk przeczyta swoją książkę dla dzieci Nussi i coś więcej, Szczepan Twardoch weźmie udział w debacie o Śląsku i trudnym temacie małych ojczyzn, zaś Jacek Hugo-Bader opowie festiwalowej publiczności o arkanach pracy reportera i kulisach głośnej wyprawy na Broad Peak.

Festiwal to nie tylko spotkania z autorami, ale także liczne wydarzenia towarzyszące: pasma filmowe, wydarzenia muzyczne i teatralne, warsztaty i spotkania branżowe poświęcone kreatywnym aspektom i różnym wymiarom życia książki. Festiwal Conrada to także bogate pasmo warsztatów i spotkań dla wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych do seniorów. Ważne miejsce w programie zajmie Edynburg, partnerskie Miasto Literatury UNESCO. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gościem honorowym Festiwalu był Reykjavík.

Festiwal Conrada to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć pod adresem: www.conradfestival.pl

Wpisz szukaną frazę: