fbpx

Nowa agencja literacka Hirondelles (’Jaskółki’) pomaga debiutującym autorom we wprowadzaniu ich książek do obiegu wydawniczego.

Chętnie nawiążą współpracę z autorami:
– powieści obyczajowych, thrillerów i kryminałów
– reportaży, książek historycznych, biografii
– powieści biograficznych.

W przypadku przyjęcia tekstu do pośrednictwa:
– sugerują, jak dostosować tekst do oczekiwań wydawców
– rekomendują książkę polskim wydawnictwom, doprowadzając do sprzedaży licencji.

 

Więcej informacji na:
www.facebook.com/agencehirondelles
agencehirondelles.wordpress.com
joanna@hirondelles.com.pl

W sezonie letnim polecamy literackie inicjatywy i spotkania w Krowoderskiej Bibliotece Publicznej:

02.06 – 22.07.2014 – „Hiszpania w obiektywie Mariusza Twardowskiego” (Filia 2).

Dr inż. arch. Mariusz Twardowski jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów, Rady Małopolskiej Izby Architektów, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. Był też jurorem w kilkudziesięciu konkursach architektonicznych. To również kurator XII Międzynarodowego Triennale Architektury w Krakowie 2012 r. Laureat licznych nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Uczestnik ponad 50 wystaw, projektów architektonicznych i wystaw fotograficznych zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Na wystawę „Hiszpania w obiektywie Mariusza Twardowskiego” przygotował zdjęcia ze swoich podróży do Hiszpanii.

____________________________________________________________

01.07 – 31.07.2014 –Wystawa obrazów przywiezionych z Mediolanu Haliny Benkovics-Krajewskiej. Wernisaż wystawy 03.07.2014 godz. 17:00 (Biblioteka Główna – czytelnia).

Halina Benkovics-Krajewska jest artystką pochodzenia polskiego, która mieszka w Mediolanie
i w Wiedniu. Jest członkiem Związku Włoskich Plastyków w Mediolanie, malując pod kierunkiem profesora Giuseppe Frascola. Jej prace oddają urok i emocje miejsc, w których przebywała i wrażenia z podroży: Indie, Afryka, Azja… Osobnym tematem jej prac jest Hiszpania i flamenco – taniec, który wzbudza emocje. Zapoznała się z dynamika flamenco będąc przez 5 lat członkiem Grupy Tanecznej „Flamenco” w Milano. Dlatego ruch i temperament, nastrój, emocje, barwa i dynamika tego tańca jest jej dobrze znany i dzięki temu przelany na płótno z wielka dokładnością. W jej pracach nie brak też włoskich pejzaży, a także urokliwych zakątków Wenecji. Kształt i kolor to jej język od kilku lat. Swoją pracę artystyczną rozpoczęła od portretów. Maluje również akty, pejzaże, kwiaty, abstrakcje. Jednak taniec, muzyka i kobieta to jej ulubione tematy. Kocha zwierzęta, dlatego nie mogłaby ich pominąć w swojej twórczości. Brała też udział w licznych wystawach i konkursach malarskich w Mediolanie i w Wiedniu.

________________________________________________________________________________________

01.07.2014 – 08.08.2014 – Wystawa malarstwa Stanisława Kmiecika. Wernisaż wystawy 08.07.2014 godz. 17:00 (Biblioteka Główna – wypożyczalnia dla dorosłych).

Stanisław Kmiecik ur. się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Poza sztuką uwielbia jeździć samochodem, który sam prowadzi tylko nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4×4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza – z którym współpracuje od początku jego działalności – od roku 1993. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo „Amun”, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.

_________________________________________________________________________________________

01.07 – 31.08.2014 – Wakacyjne zajęcia dla dzieci (Filia 34 – Wypożyczalnia dla dzieci).

Proponowane tematy zajęć: MODA, ŚWIAT BAJEK, MOJE WAKACJE. Udostępniamy materiały do zajęć plastycznych (kolorowanki, kredki, flamastry), puzzle przestrzenne, gry planszowe, materiały do zabaw w projektanta mody. Prace wykonane przez czytelników znajdą się na wystawie w bibliotece.

_________________________________________________________________________________________

10.07, 24.07, 21.08. i 28.08.2014 2014 godz. 10:00 – 11:00 – Wakacyjne spotkanie z Mikołajkiem, czytanie książki Sempé i Goscinnego pt. „Wakacje Mikołajka” (Filia 16).

Podczas cyklicznych spotkań, przeczytanych zostanie po sześć rozdziałów książki. Młodzi czytelnicy będą mogli śledzić przygody swojego rówieśnika na wakacjach. Po przeczytaniu „Wakacji Mikołajka” dzieci będą miały za zadanie namalować jedną z przygód Mikołajka.

___________________________________________________________________

22.07.2014 godz. 11:00– Warsztaty przyrodnicze „Szkiełko i oko : Żarłoki czyli wszystko o roślinach mięsożernych” (Biblioteka Główna – wypożyczalnia dla dzieci). 

Edukacyjne warsztaty przyrodnicze przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Prowadzą je: Joanna Hajduk i Tomasz Kowalczyk z firmy „Szkiełko i oko” www.szkielkoioko.edu.pl

Liczba miejsc jest ograniczona (15 miejsc), prosimy o wcześniejszą rezerwację w bibliotece (tel. 797 301 020).

 _________________________________________________________________________________________

05.08.201 godz. 12:00 – Warsztaty biżuterii recyklingowej pod kierunkiem Moniki Dębowskiej (Filia 3). 

Monika Dębowska – znana krakowska blogerka. Jako Monia Fioletowa prowadzi blog artystyczny „Kolory życia” (fiolety.blogspot.com). Z wyksztalcenia ekolog, studiowała także „Biżuterię”, którą tworzy z zamiłowania, często prowadząc tuto riale na swoim blogu. Zapraszamy dzieci.

_________________________________________________________________________________________  

27.08.2014 godz. 16:00 – Warsztaty przyrodnicze „Szkiełko i oko : „Nietoperze – nocni wędrowcy” (Biblioteka Główna – wypożyczalnia dla dzieci). Edukacyjne warsztaty przyrodnicze przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Prowadzą je: Joanna Hajduk i Tomasz Kowalczyk z firmy „Szkiełko i oko” www.szkielkoioko.edu.pl

Liczba miejsc jest ograniczona (15 miejsc), prosimy o wcześniejszą rezerwację w bibliotece (tel. 797 301 020).

30 czerwca miną 103 lata od urodzin, zmarłego dekadę temu, Czesława Miłosza. Prowadzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny, portal NINATEKA (www.ninateka.pl) zachęca do wspólnego świętowania rocznicy urodzin noblisty. W ramach tematu tygodnia poświęconemu Czesławowi Miłoszowi, od 30 czerwca do 6 lipca w portalu zaprezentowane będą materiały audiowizualne przypominające poetę, jego życie i twórczość, miejsca z nim związane i ludzi, którzy byli mu bliscy. Udostępnionych zostanie także dziesięć wyjątkowych audycji i nagrań z Polskiego Radia, Radio France Internationale i Fundacji Pogranicze.

W 1960 roku Czesław Miłosz przeprowadził się z Francji do USA. Zaczął wykładać literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W audycji Polskiego Radia Miejsca Miłosza: Berkeley o swoich osobistych kontaktach z Czesławem Miłoszem w latach 80. opowiada Adam Lizakowski – poeta mieszkający na stałe w Chicago, który jako młody człowiek studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim i bywał gościem w domu poety. Wśród materiałów znajdą się także: audycja z cyklu Archipelag Miłosz poświęcona wręczeniu Literackiej Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi, w której Andrzej Franaszek, autor biografii Miłosza, opowiada o znaczeniu tego wyróżnienia w kontekście historycznym i politycznym, a także o przełomie w odbiorze poezji noblisty; Miłosz prywatny – audycja, w której bliscy noblisty kreślą jego portret prywatny – osoby ciekawej ludzi i wszelkich nowości, troskliwej, prowadzącej bogate życie towarzyskie i cechującej się wspaniałym poczuciem humoru. O Miłoszu opowiadają m.in. Julia Hartwig, Jerzy Illg i Andrzej Franaszek.

Audycja Radio France International Czesław Miłosz i Francja to materiał zrealizowany po śmierci noblisty, w którym wykorzystano fragmenty książek i artykułów Czesława Miłosza oraz wypowiedzi polskich działaczy emigracyjnych i ludzi zajmujących się polską literaturą we Francji: Henryka Giedroycia, Zofii Hertz z Instytutu Literackiego, Danuty Szumskiej z Centrum Dialogu i Brigitte Gautier z Uniwersytetu w Lille. W audycji, Anna Bernhardt i Wojciech Sikora opowiadają o związkach poety z Paryżem: jego stosunku do francuskich prądów intelektualnych, pierwszych latach emigracji oraz popularności jego twórczości we Francji. Będą dostępne również audycja Czesław Miłosz o swoich związkach z Francją i kulturze francuskiej, a także inne materiały Radio France International, m.in.: Konstanty Jeleński o Gombrowiczu i Miłoszu – rejestracja rozmowy w której eseista i krytyk literacki Konstanty Jeleński opowiada Marii Wiernikowskiej o swoim podziwie dla poezji Czesława Miłosza; audycja Czesław Miłosz o stosunkach polsko-litewskich, poezji i współczesnej Polsce, w której m.in. można usłyszeć poetę czytającego swoje wiersze.

Nagranie ze spotkania 14 sierpnia 2012 roku w Krasnogrudzie, w ósmą rocznicę śmierci Czesława Miłosza to materiał Fundacji Pogranicze, w którym Andrzej Franaszek mówi o najbliższej rodzinie poety, jego relacjach z rodzicami i stryjem, a także o kobietach i miłości w życiu poety.

Nagranie Tomas Venclova o Czesławie Miłoszu, w którym litewski poeta opowiada o swoim odkrywaniu poezji Miłosza, pobycie w Berkeley, wspólnych znajomych filozofach i poetach, zainteresowaniu Miłosza symboliką masońską i wieczorach spędzonych na rozmowach przy butelce wina, będzie również dostępne. Wyjątkowym materiałem Fundacji Pogranicze jest film autorstwa Andrzeja Miłosza – brata poety, Czesław Miłosz. Czciciel rzek. Jest to krótki film z 1999 roku, w którym widzimy powrót Czesława Miłosza do miejscowości Szetejnie na Litwie, gdzie poeta przyszedł na świat i spędził dzieciństwo.

4 lipca udostępnione zostanie słuchowisko Polskiego Radia Dolina Issy. Czesław Miłosz. W audycji, obszerne fragmenty tej autobiograficznej powieści Czesława Miłosza czytane są przez Andrzeja Seweryna. Dolina Issy to opowieść o wewnętrznym dojrzewaniu młodego człowieka i kształtowaniu jego osobowości przez wieloskładnikową tradycję i skomplikowaną teraźniejszość.

Więcej na: www.nina.gov.pl

Już jutro (26 czerwca) odbędzie się wyjątkowa premiera 45. numeru postdyscyplinarnego magazynu o kulturze współczesnej „Ha!art”. Nowy numer powstał w oparciu o teksty samych czytelników i czytelniczek – do redakcji nadesłano aż 560 opowiadań. Premierze będzie towarzyszyć spotkanie połączone z dyskusją o nowej literaturze, debiutach, rynku książki i różnych mechanizmach, które umożliwiają lub też utrudniają debiutowanie, W spotkaniu udział wezmą: Kaja Puto, Grzegorz Jankowicz i Jerzy Franczak. Rozmowę poprowadzi Michał Sowiński.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego).

Zapraszamy

 

Lawon Barszczeuski – sygnujący swoim nazwiskiem kilkaset publikacji, politycznie dyskryminowany na Białorusi pisarz, poeta, tłumacz i działacz praw człowieka, został tegorocznym stypendystą Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN w Krakowie. Autor przekładów z języka łacińskiego, starożytnej greki, niemieckiego, angielskiego, francuskiego i polskiego jest czwartym krakowskim stypendystą ICORN. Willa Decjusza, od lat ważne centrum rezydencjalne dla pisarzy oraz miejsce refleksji o prawach człowieka i wolności słowa, realizuje program stypendium i zapewnia stypendystom miejsce pracy twórczej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Urzędem Miasta. Rolę Krakowa w strategii międzynarodowej ICORN podkreśla fakt, że szefowa Stowarzyszenia Willi Decjusz, Danuta Glondys, została wybrana na nowego członka zarządu sieci. W tym prestiżowym gronie znaleźli się również przedstawiciele innych miast należących do sieci ICORN: Peter Ripken (Frankfurt), Leikny Haga Indergaard (Bergen), Jasmina Arambasic (Lublana), Annika Strömberg (Uppsala), Chris Gribble (Norwich). Współpraca międzynarodowa w ramach sieci ICORN zajmuje strategiczną pozycję w programie Kraków Miasto Literatury UNESCO, zakładającym strategię rozwoju obejmującą 10 kluczowych obszarów tematycznych, w tym rozwijanie związków literatury z prawami człowieka.

Z radością przedstawiamy kolejną literacką osobowość, która trafiła pod skrzydła Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Problem walki o wolność słowa i tworzenia jest wciąż bardzo aktualny i wciąż jest potrzeba, by bronić zarówno literackiej niezależności jak i samych pisarzy. Sieć ICORN tym razem zaoferowała schronienie  znakomitemu białoruskiemu humaniście i działaczowi Lawonowi Barszczeuskiemu.

Powstała w 2005 roku Międzynarodowa Sieć Miast Uchodźstwa ICORN (International Cities of Refuge Network) oferuje azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka,którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie, którego Szatańskie wersety wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i  nałożenie na autora przez ajatollaha Chomejniego fatwy – wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.

Kraków przystąpił do sieci ICORN w 2011 r. Moment przystąpienia Miasta do Sieci przypadł na uroczyście obchodzony w Polsce Rok Czesława Miłosza. Kraków otrzymał zaproszenie jako pierwsze miasto członkowskie z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.W wystąpieniu skierowanym do Rady Miasta Krakowa władze wykonawcze ICORN wskazywały Kraków jako ważnego i jak najbardziej uzasadnionego kandydata, który będzie służyć za doskonały wzór dla innych miast tego regionu Europy. Helge Lunde, Dyrektor Sieci ICORN wskazywał, że dzięki swoim tradycjom kulturalnym, bogatemu życiu artystycznemu i literackiemu, Kraków będzie doskonałym miejscem schronienia i twórczej inspiracji dla prześladowanych twórców. Za równie istotne wskazał geopolityczne położenie miasta, nazywając Kraków Bramą na Wschód, zwłaszcza że w optyce sieci ICORN pozostają liczni pisarze prześladowani w krajach sąsiadujących z Polską na Wschodzie.
Od tamtej pory Kraków gościł  w ramach programów rezydencjalnych troje pisarzy: Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa  (Osetia Północna/dziś w Norwegii), Kareem Amer (Egipt/dziś w Norwegii), Mostafę Zamaniniję (Iran).

W 2014 r. pobyt rezydencjalny w ramach sieci ICORN przyznano białoruskiemu pisarzowi, poecie, tłumaczowi i działaczowi praw człowieka Lawonowi Barszczeuskiemu. W wyniku protestów przeciw polityce prorosyjskiej, w których uczestniczył, został w latach 1996-99 wykluczony z parlamentu, w którym od roku 1990 pełnił funkcję deputowanego Rady Najwyższej Republiki Białorusi XII kadencji. Pomimo politycznej dyskryminacji nadal angażował się politycznie i występował w sprawach Białorusi na forum międzynarodowym. Tłumaczył m.in. Johanna Wolfganga Goethego, Bertolda Brechta, Franza Kafkę, Stanisława Wyspiańskiego, Brunona Schulza, Czesława Miłosza czy Sławomira Mrożka. W latach 2003-2005 pełnił funkcję przewodniczącego białoruskiego PEN Clubu. Podczas pobytu w Krakowie Lawon Barszczeuski przetłumaczył dramat Śnieg Stanisława Przybyszewskiego, a aktualnie pracuje nad tłumaczeniem Balladyny Juliusza Słowackiego.

Nowohucka Biblioteka Publiczna opracowała  niezwykle atrakcyjny program dla swoich  czytelników, którzy będą  spędzać wakacje w mieście. W Bibliotece będzie można rozwijać zainteresowania artystyczne i literackie, poznawać historię Polski, bawić się w detektywów, śpiewać, grać w stare i nowe gry planszowe oraz gry towarzyskie, wysłuchać niezwykłych opowieści i spotkać się  z rówieśnikami.

W każdym tygodniu wakacji czekają na dzieci i młodzież atrakcje przygotowane przez poszczególne filie biblioteczne na terenie Nowej Huty. Oddział dla Dzieci Filii nr 4 proponuje udział w Tygodniu Muzycznym w dniach 7-11 lipca. Dzieci i młodzież z pomocą wolontariuszy – uczniów szkoły muzycznej i przy ich akompaniamencie będą śpiewać znane piosenki  turystyczne, przeboje Majki Jeżowskiej, zespołu Fasolki i utwory z dziecięcych programów telewizyjnych. Do dyspozycji śpiewających będzie profesjonalny sprzęt do karaoke. Uczestnicy poznają też  instrumenty muzyczne i podejmą próbę gry.

Tydzień Gier (30 czerwca-4lipca) rozgrywanych  na kartkach papieru, w plenerze, na planszach oraz popularne kalambury proponuje Filia nr 8. Zaś na Tydzień Gier Planszowych (25-29 sierpnia) zaprasza Biblioteka Główna. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji m.in.: Chińczyka, Warcaby, Eurobiznes. Zajęcia będą miały na celu popularyzację gier planszowych i towarzyskich, które są alternatywą dla gier komputerowych i pozwalają również miło spędzać czas w gronie rówieśników.

Zaproponowane przez Filię nr 1 zajęcia edukacyjne w formie gier i ćwiczeń językowych w Tygodniu Zabaw z Alfabetem w dniach 11-14 lipca nauczą logicznego myślenia, spostrzegawczości, kreatywności oraz wzbogacą słownictwo uczestników zajęć.

 Filia nr 9 zaprasza najmłodszych czytelników w dniach 14-18 lipca na Tydzień  z Muminkami. Będą to zajęcia opracowane na motywach popularnego cyklu o Muminkach. Dzieci poznają  rodzinę Muminków i dowiedzą się dlaczego nie należy gwizdać w teatrze, jak skomplikowaną rzeczą jest napisanie sztuki teatralnej oraz jakie niebezpieczeństwa wynikają z mieszkania w pobliżu góry ziejącej ogniem.

Tydzień z Historią Polski (14-18 lipca) dzieci w wieku szkolnym spędzą w Filii nr 6. Tematem przewodnim spotkań w bibliotece będzie historia niedźwiedzia Wojtka – kaprala 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Andersa. Uczestnicy zajęć udadzą się też do Parku im. H. Jordana, gdzie stanęła figura Wojtka odlana z brązu.

Atrakcyjnie zapowiadają się zajęcia literackie, multimedialne, animacyjne oraz warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim będzie wizerunek smoka w różnych kulturach. Będzie to Tydzień ze Smokami w Filii nr 2 (4-8 sierpnia).

W Tygodniu Zabaw Literackich w dniach 4-8 sierpnia w Filii nr 10 uczestnicy wakacyjnych zajęć zapoznają się z podstawowymi terminami dotyczącymi książki i biblioteki oraz nabędą umiejętność szybkiego kojarzenia tytułu z autorem. Ponadto zapoznają się z bieżącą ofertą księgozbioru biblioteki i nauczą się obsługiwać elektroniczny katalog.

Filia nr 3 zaprasza na Tydzień Plastyczny (14-18 lipca). Podczas zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat rozwijane będą zainteresowania czytelnicze, wyobraźnia oraz umiejętności manualne. Zaprezentowane zostaną  także wybrane techniki plastyczne.

Bardzo interesująco będą prowadzone zajęcia w dniach od 30 lipca do 1 sierpnia w Filii nr 7. Podczas spotkań pt. 25 Zagadek Detektywistycznych miłośnicy powieści detektywistycznych będą mogli wysłuchać przygód ulubionych bohaterów, rozwiązywać zagadki kryminalne oraz uczestniczyć w grach i zabawach logicznych rozwijających  pamięć,  spostrzegawczość i  kreatywność.

Biblioteka oferuje też bezpłatny dostęp do Internetu oraz edukacyjnych programów i gier komputerowych. W Kącikach Malucha na najmłodszych czytelników będą czekać gry, zabawki i materiały plastyczne.

Szczegółowy harmonogram imprez, godziny otwarcia bibliotek i dane teleadresowe placówek dostępne są na stronie www.biblioteka.krakow.pl

Ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszy kontakt z organizatorem imprezy.

Wyruszamy! Po raz kolejny będziemy odkrywać Kraków Miasto Literatury, miasto poetów i poezji. Już 28 czerwca (sobota) godz. 17.00 zapraszamy na kolejny z cyklu spacerów literackich

Poezją można smakować się w domowym zaciszu… można też poszukać poetyckich śladów zapisanych w przestrzeni miasta. Do tego zapraszamy w ramach drugiej odsłony literackich spacerów po Krakowie. Tym razem wyruszymy na szlak poetów krakowskich, by przyjrzeć się miejscom, gdzie zrodziły się rymy i metafory do dziś żywe w świadomości czytelników. Nasz spacer zaczniemy od Plant, po których przechadzał się Czesław Miłosz i biegała Anna Świrczyńska, a teraz na przechodniów czekają literackie ławki, dzięki którym ich twórczość stała się dostępna na wyciągnięcie ręki. To doskonała okazja, żeby wspólnie poczytać poezję krakowskich wieszczów, a także posłuchać opowieści i zabawnych anegdot o ich życiu. Przewodnikiem spaceru będzie Anna Hojwa – miłośniczka literatury, przewodniczka po Krakowie za każdym razem szukająca niekonwencjonalnych sposobów opowiadania o mieście.

ZBIÓRKA: pod Barbakanem, godz. 17.00. Zapraszamy!

UWAGA! Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać!

 

 

 

Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie włączyła się w organizację Festynu Rodzinnego – imprezy plenerowej Dzielnicy XVIII, który odbędzie się 21 czerwca w godz. 14.00 – 17.00.  Namiot Biblioteki będzie się znajdował na skwerze obok Nowohuckiego Centrum Kultury. Osoby, które go odwiedzą czeka wiele atrakcji m.in.: spotkanie i zabawy z aktorem Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie Panem Adamem Godlewskim. Uczestnicy gier i  zabaw literackich, konkursów, quizów oraz  warsztatów plastycznych razem powitają lato 2014.

O godz. 15.30 na scenie głównej nastąpi ogłoszenie wyników  11. edycji  konkursu  czytelniczego. Uczestnicy pikniku dowiedzą się kto zasłużył na tytuł Nowohuckiego Czytelnika Roku 2013/14. Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników Nowohuckiej Biblioteki Publicznej i mieszkańców Krakowa.

Nagrody książkowe dla laureatów konkursu zostały ufundowane przez Wydawnictwo Literackie i Dom Wydawniczy RAFAEL.

W najbliższą niedzielę (15 czerwca), na zaproszenie Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych Sten, wystąpi warszawski Teatr Pijana Sypialnia ze spektaklem „Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego. Widowisko z muzyką na żywo zdobyło w tym sezonie główne nagrody na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju. Spektakl rozpocznie się o godzinie 17.00 na scenie Teatru Zależnego (ul. Kanonicza 1). Wstęp wolny.

„Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego przywołują klimat przedwojennej Warszawy. Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera – Sylwestra. W najbliższą niedzielę „Osmędeuszy” będzie można zobaczyć na scenie w Krakowie. Aktorzy Teatru Pijana Sypialnia po raz kolejny wcielą się w postacie dramatu. Będzie dużo muzyki na żywo. Zabrzmią ballady, które kiedyś usłyszeć można była na warszawskich podwórkach.

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 roku w Warszawie z inicjatywy absolwentów i uczniów studia aktorskiego, które działa przy teatrze. Twórcy pierwszej w Warszawie teatralnej miejscówki – Sceny Hoża 51 i Festiwalu Teatralnego WrzAWA. Zdobywcy drugiego miejsca w społecznościowym plebiscycie na najciekawszą inicjatywę w 2013 roku w Warszawie – „Śledź warszawski”.  W Warzawie znani się z występów w niecodziennych miejscach. Spotkamy ich na podwórkach starych kamienic, w tramwajach, a nawet… w barach mlecznych.

Więcej informacji znajdziecie na profilu wydarzenia.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek możliwa pod adresem: teatrps@gmail.com

Zobaczcie fragmenty spektaklu:

Wpisz szukaną frazę: