fbpx

Za żelazną kurtyną – najnowsza książka amerykańskiej pisarki i dziennikarki Anne Applebaum – znalazła się wśród Książek Roku 2013 nagrodzonych przez miesięcznik Magazyn Literacki KSIĄŻKI. Nagrody zostały wręczone wczoraj w warszawskiej Bibliotece Narodowej. Oprócz książki Applebaum wyróżniono także: Wielą księgę patriotów polskich, Ostatnie rozdanie Wiesława Myśliwskiego, Ludzką rzecz Pawła Potoroczyna, Legiony Elżbiety Cherezińskiej oraz Obłęd 44 Piotra Zychowicza. Gratulujemy!

Co miesiąc zespół redakcyjny Magazynu Literackiego KSIĄŻKI pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów spośród których zostaje wybranych sześć Książek Roku. Więcej o wyróżnionych autorach i książkach.

Przypominamy, że Anne Applebaum gościliśmy w Krakowie podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

Dziś (28 stycznia) o godz. 18:30 zapraszamy do Czułego Barbarzyńcy (ul. Powisle 11) na cykl wykładów i prezentacji w ramach projektu naukowego Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdieu. Gośćmi dzisiejszego spotkania będą: Tomasz Warczok, Grzegorz Jankowicz, Piotr Marecki i Jakub Woynarowski. Organizatorem jest Fundacja Korporacja Ha!art. Polecamy!

Tomasz Warczok Socjologia literatury Pierre’a Bourdieu – kontynuacje, inspiracje, krytyka

Wystąpienie dotyczy możliwych sposobów rozwijania socjologii literatury Bourdieu. W syntetyczny sposób zaprezentowane zostaną konkretne strategie badawcze i wyniki dociekań empirycznych G. Sapiro, P. Casanovy i B. Lahire’a. Osią wystąpienia będzie niedokończone badanie francuskiego pola wydawców, które Bourdieu realizował tuż przed śmiercią. Może być ono cenną wskazówką i inspiracją dla dalszych eksploracji pól literackich w różnych kontekstach narodowych.

Grzegorz Jankowicz(Polskie) Festiwale literackie jako narzędzie ekspansji pola literackiego

Pierwszy europejski festiwal literacki został powołany do istnienia w połowie XX wieku. Przez następne dziesięciolecia podobnych wydarzeń o międzynarodowym zasięgu było zaledwie kilka. Dopiero w latach 90. XX wieku, a zwłaszcza po roku 2000 ta forma prezentacji literatury stała się popularnym narzędziem ekspansji pola literackiego. Jaką funkcję pełniły pierwsze polskie wydarzenia tego rodzaju? Jak zmieniała się ich struktura i pozycja w obrębie pola, a także w jaki sposób za ich pomocą pole literackie rozwijało (i rozwija) relacje z innymi polami?

Piotr MareckiComparative Textual Media – świadomość nośnika tekstu w dobie cyfrowej humanistyki 

Przegląd najnowszej literatury i słowników teoretycznych dotyczących zjawiska materialności literatury, remediacji druku, nośnika tekstu, technologicznego spojrzenia na proces realizacji dzieła literackiego. Przedstawienie wybranych  utworów eksperymentujących z nośnikiem tekstu.

Jakub WoynarowskiVisual Storytelling: metody wizualizacji wiedzy

Prezentacja stanowi przegląd wybranych sposobów wizualizacji danych, dostrzegalnych w ramach działań reprezentantów różnych środowisk (designerzy, ilustratorzy, dziennikarze i naukowcy) i z wykorzystaniem zróżnicowanego arsenału środków (infografika, mapa, ilustracja, fotografia, itp.). Tematyczny zakres wystąpienia uwzględnia zarówno zagadnienia z obszaru projektowania komunikacji wizualnej, jak i eksperymentalne strategie rozwijane przez współczesnych artystów wizualnych.

Na Was zawsze można liczyć – nawet mróz Wam niegroźny. Jak zwykle tłumnie stawiliście się wczoraj w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego na Powiślu na pierwszej w tym roku odsłonie akcji Drugie Życie Książki. Równie tłoczno było przez cały dzień w klubie Forum Przestrzenie, gdzie w ramach festiwalu Najedzeni Fest! wymienialiśmy się książkami kucharskimi i magazynami kulinarnymi. Na wymianę trafiły tym razem takie książkowe przeboje jak m.in. Silmarillion J.R.R.Tolkiena, Harry Potter i Komnata Tajemnic J. K. Rowling, Życie Pi Yanna Martela, Julie i Julia Julie Powell oraz Szczęście w cichą noc Anny Ficner-Ogonowskiej. Mamy nadzieję, że nasza nowa, większa lokalizacja przypadła Wam do gustu. Już teraz zapraszamy do CORT na kolejną książkową wymianę 23 lutego.

Przypominamy, że Drugie Życie Książki to wspólna akcja Krakowskiego Biura Festiwalowego i portalu Bookeriada.pl. W bezpłatnej książkowej wymianie może wziąć udział każdy: wystarczy przynieść przynajmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek, koniecznie w dobrym stanie. Publikacje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tej daty; nowszą książkę (wydaną po 1995 roku) – można wymienić na każdą dostępną podczas akcji. Więcej o akcji: www.drugiezycieksiazki.pl

Patroni medialni: Radio Kraków i magazyn Fragile.

Partner akcji: Strefa Wolnego Czytania

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie opracowała bogaty i różnorodny program na ferie zimowe  – Ferie w Bibliotece z wyobraźnią, chociaż bez nart (3-16 lutego 2014). Ofertę kieruje do wszystkich dzieci, które pozostaną w Krakowie.

Zajęcia będą się odbywały w cyklach m. in.: Akademia Filmowa w Bibliotece, Ekologia jest modna, Klub bibliomaniaków, Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie, Akademia rozwoju wyobraźni oraz Legalnie w necie.

Placówki biblioteczne będą organizowały konkursy plastyczne pn.: Sporty zimowe, Moja Biblioteka i Zima na moim osiedlu oraz warsztaty: literacko-plastyczne, dla maturzystów, komputerowe i ekologiczne. Warsztaty literacko-plastyczne będą służyć  pomocą uczestnikom konkursu  pt. Literacka Mania Komiksowania, ogłoszonego w kwartalniku elektronicznym Regalik. Konkursowy komiks ma być  ilustracją do znanego wiersza, fragmentu prozy lub własnej  twórczości. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-14 lat. Uczestnikom warsztatów Biblioteka zapewnia materiały plastyczne. Program warsztatów komputerowych będzie dotyczył zagrożeń w sieci i ochrony własności intelektualnej, np. Dbaj o fejs – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 8 – 12 lat na podstawie scenariusza Przygody Fejsmena – prywatność w sieci.

14 lutego 2014 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 odbędzie się finał akcji Kocham recykling 2014, która rozpoczęła się w grudniu 2013 r. Biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję ekologiczną Dominika Dobrowolskiego, w której bierze udział 60 polskich miast. Osoby, które przyniosą 5 baterii otrzymają lizak w kształcie serca! Działania wpisują się w cykl: Ekologia jest modna realizowany przez Bibliotekę. Dla dzieci w wieku 8-12 lat Filia nr 4 zorganizuje wycieczkę do Małopolskiego Ogrodu Sztuki – Biblioteka- miejsce spotkań. Uczestnicy zwiedzą ciekawe pracownie: komputerowe,  gier, komiksu, pracownie artystyczne i przekonają się, że w Bibliotece nie można się nudzić!

W ramach cyklu Akademia Filmowa w Bibliotece w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 wyświetlane będą filmy i prowadzone będą rozmowy, które wprowadzą młodego widza w zagadnienia tworzenia i odbioru sztuki filmowej oraz zachęcą do sięgnięcia po oryginał literacki.

Młodzi  czytelnicy, którzy z niecierpliwością czekają na nowe książki i możliwość wymiany opinii na ich temat będą mieli okazję w czasie ferii uczestniczyć w przeglądach nowości wydawniczych organizowanych w cyklu: Klub bibliomaniaków.

W ramach cyklu: Akademia rozwoju wyobraźni będą się odbywały zajęcia zachęcające do twórczych poszukiwań.  W Filii nr 7 dzieci wysłuchają fragmentów Mitów dla dzieci Grzegorza Kasdepke. Lektura wprowadzi najmłodszych czytelników w świat starożytnej Grecji, poznają Olimp – siedzibę bogów   i podejmą próbę wystawienia sztuki Złoto i uszy króla Midasa.

Biblioteka zapewnia również bezpłatny dostęp do Internetu, edukacyjnych gier komputerowych i planszowych, platformy e-learningowej FunEnglish.pl i angielski123.pl. oraz najmłodszych zaprasza do Kącika Malucha.

Dzieci, które odwiedzą biblioteki w czasie ferii zimowych nie będą się nudzić, spędzą czas bezpiecznie w gronie rówieśników. Szczegółowe informacje na www.biblioteka.krakow.pl

Filip Springer – reporter i fotograf, gość zeszłorocznej edycji Festiwalu Conrada – został laureatem 3. Konkursu Stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę przyznała kapituła konkursu w składzie: Hanna Krall, Sławomir Popowski, Elżbieta Sawicka, Mariusz Szczygieł i Małgorzata Szejnert. Gratulujemy!

Filip Springer, z wykształcenia archeolog, to jedno z największych objawień reportażu i fotografii w kilku ostatnich latach. Debiutował w 2011 roku książką reporterską Miedzianka. Historia Znikania, za którą otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Napisał także Żle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (2012) oraz Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach (2013). W ramach stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego autor będzie pracował nad książką Wszystkie Piętra, która poruszy kwestię realizacji prawa człowieka do własnego mieszkania w Polsce.

Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy, ufundowane, zgodnie z wolą patrona, z części honorariów za jego książki, jest przyznawane przez fundację Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego raz w roku na zrealizowanie projektu reporterskiego (reportaż, cykl reportaży, ewentualnie książka reporterska). Całość stypendium to 30 tys. zł. W tym roku fundacja otrzymała ponad 50 zgłoszeń, z których kapituła wybrała pięciu finalistów.

Wybitny pisarz i badacz literatury Stefan Chwin został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2013 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku. Warto podkreślić, że przyznawane od 1987 roku wyróżnienie uznawane za najważniejszą nagrodę naukową na Pomorzu i jest nazywane gdańskim Noblem. Gratulujemy!

Profesor Stefan Chwin, związany z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, jest znanym i cenionym powieściopisarzem, krytykiem literackim, eseistą i historykiem literatury. W badaniach naukowych zajmuje się głównie romantycznymi inspiracjami w literaturze i sztuce XIV oraz XX wieku, opierając się na twórczości m.in. Gombrowicza, Witkacego, Miłosza, Konwickiego czy Dostojewskiego. Za opublikowaną w 1995 roku powieść Hanemann został nagrodzony Paszportem Polityki. Ponadto jest laureatem innych prestiżowych wyróżnień, takich jak: Nagroda Fundacji im. Kościeliskich, Nagroda im. Andreasa Gryphiusa, nagroda polskiego PEN Clubu. Mieszka w Gdańsku.

Fot. Andrzej Rubiś

1 lutego mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury zaplanowała wydarzenia upamiętniające osobę i twórczość Noblistki.

Już w poniedziałek (27 stycznia) zapraszamy do Zakopanego na uroczystości upamiętniające pobyt Wisławy Szymborskiej w Domu Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego Astoria w Zakopanem, podczas którego Poetka dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Więcej o wydarzeniu na www.readingmalopolska.pl.

Dwa dni później (środa, 29 stycznia) w Teatrze Studio, w ramach cyklu Irena Jun i Poeci będzie można posłuchać wierszy Wisławy Szymborskiej w interpretacji aktorki. Spotkanie jest zapowiadane jako wydarzenie z pogranicza teatru, koncertu i performance’u, a gościem aktorki będzie Krystyna Dąbrowska, laureatka I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Z kolei 1 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) zaplanowano natomiast wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej. Zaproszeni goście – przyjaciele Wisławy Szymborskiej, Fundacji i MOCAK-u – będą mogli posłuchać wierszy Noblistki w interpretacji aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego Dominiki Bednarczyk oraz aktora Teatru Starego w Krakowie Adama Nawojczyka. Słowo wstępne o Szymborskiej-poetce i Szymborskiej-twórczyni kolaży wygłosi Tadeusz Nyczek. Zobaczymy także film dokumentalny Larsa Helandera poświęcony Noblistce. A w finale – otwarcie wystawy kolaży (czy też „wyklejanek” – jak nazywała je sama poetka) autorstwa Noblistki. Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciół Poetki oraz zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Więcej informacji na instytutksiazki.pl

 

Fot. Tomasz Wiech

W sobotę (25 stycznia) o godz. 17.00 zapraszamy do Cafe Szafe (ul. Felicjanek 10) na pierwsze ze spotkań z cyklu Ha!art Seria Czytań. Laureat Paszportu Polityki Ziemowit Szczerek przeczyta fragmenty swojej nowej powieści Księga Duchów Rzeczpospolitej, Joanna Dziwak i Soren Gauger zaprezentują fragmenty swoich debiutanckich powieści, które w 2014 roku zostaną wydane nakładem Ha!artu., Aleksandra Małecka przeczyta przekłady Djuny Barnes, prekursorki modnego w Polsce stylu gozno (dotychczas nie tłumaczonej na język polski), a Jakub Wydrzyński po raz pierwszy przeczyta fragmenty nikomu jeszcze nie prezentowanej prozy. Do zobaczenia!

Seria Czytań to kalka z języka angielskiego. Reading series oznacza jednocześnie formę prezentowania literatury i jednoczenia środowisk pisarskich. Najwyższy czas, żeby i „miasto literatury” wypróbowało tę formułę organizowania życia literackiego. Inicjatywa wychodzi ze środowiska redaktorów, redaktorek, aktywistów i aktywistek skupionych wokół wydawnictwa, fundacji, czasopisma i portalu Ha!art. Krakowska Seria Czytań to organizowane regularnie spotkania, podczas których pisarki i pisarze, eseistki i eseiści, tłumaczki i tłumacze czytają fragmenty swoich utworów. Autorom projektu zależy na stworzeniu stałego forum spotkań, gdzie w roli głównej będzie literatura. Podczas cyklu można będzie posłuchać utworów, nad którymi pisarze jeszcze pracują, najświeższych prac znanych autorek i autorów oraz debiutantów, którzy zostaną wyselekcjonowani przez kuratorki i kuratorów projektu.
Serię czytań poprowadzi Piotr Marecki – redaktor serii proza w Korporacji Ha!art. Kolejne spotkanie z cyklu już w lutym – tym razem Serię Czytań przygotuje redaktor Michał Sowiński.

Partnerami Ha!art Seria Czytań są: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Popmoderna.pl i Radio17.pl

25 stycznia o godz. 14.30 w Auditorium Maximum odbędzie się prezentacja Babel – internetowej antologii literatury światowej w przekładzie. Projekt zaprezentuje dr Rafał Majerek z IFS UJ (m. in. tłumacz literatury słowackiej), gościem specjalnym będzie prof. Jacek Baluch (literaturoznawca, limerysta, tłumacz literatury czeskiej).

Parę lat temu w wydawnictwie TYPOTEX w Budapeszcie zrodził się pomysł wielojęzycznej internetowej antologii literatury. Dzięki pozyskanym grantom i pracy pomysłodawców powstał portal www.babelmatrix.org,  którego celem jest prezentacja literatury światowej w przekładzie.

Babelmatrix i podprojekty z nim związane (np. www.visegradliterature.net) stanowią bazę istniejących przekładów, wydanych w formie książkowej lub w czasopismach literackich.

Najnowszym (dla tłumaczy najbardziej interesującym) podprojektem Babelmatrixu jest strona internetowa Babilon, której celem jest prezentacja literatur krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Węgier, Słowacji i Polski – oraz ich tłumaczeń na języki światowe, a także literatury światowej w językach wymienionych krajów.

Więcej informacji:

www.babylonsk.net

www.babyloncz.net

www.babilonpl.net

www.babilonhu.net

Projekt Babilon cieszy się wsparciem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Wpisz szukaną frazę: