fbpx

2. dzień Festiwalu Conrada za nami!

Już drugi dzień na Festiwalu Conrada płyniemy „pod prąd”! I chociaż mamy już za sobą spotkanie z noblistką, we wtorek również nie mogliśmy narzekać na brak wyjątkowych spotkań. Tego dnia była z nami między innymi Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Hooman Majd, amerykańsko-irański pisarz, dogłębnie znający problemy Bliskiego Wschodu. Nie przestaje nas zaskakiwać entuzjazm uczestników, którzy z ogromnym zainteresowaniem śledzą wydarzenia festiwalowe – i również tego wieczoru zapełnili Pałac Pod Baranami.

W takich momentach można poczuć, jak tworzy się literacka wspólnota. Zwróciła na to uwagę Olga Tokarczuk podczas spotkania „Brakujące światy”, opowiadając o więzi tworzonej z czytelnikami dzięki książkom. Choć jak sama przyznała, w jej dziełach (nie tylko nagrodzonych Księgach Jakubowych) wyraźnie widać buntowniczego ducha, to przez swój sprzeciw próbuje pomóc w budowaniu porozumienia – a także głębszego rozumienia siebie. To bardzo trudne zwłaszcza w przypadku zbiorowej pamięci, dlatego Tokarczuk stara się przywrócić czytelnikom poczucie złożoności świata, zwłaszcza historycznego.

Podczas spotkania „Tłumacz kultur” z Hoomanem Majdem mogliśmy spojrzeć na Iran z punktu widzenia mieszkańca tego kraju, głęboko zakorzenionego w jego kulturze, ale przy tym pozostającego na pograniczu świata Zachodu i Wschodu. Pisarz mówił nie tylko o trudnych doświadczeniach, życiu w poczuciu inwigilacji i kontroli, ale także o nadziei na zmiany, związanej zwłaszcza z przemianami pokoleniowymi. Jak się dowiedzieliśmy, Majd to także pisarz żywo zainteresowany naszym krajem – zwłaszcza dzięki dyplomatycznym przyjaźniom.

Dyskusja Leonidasa Donskisa i Tomasa Venclovy, „Przemoc i wyobraźnia”, należąca do pasma litewskiego, była szansą na przemyślenie niebezpieczeństw totalitaryzmu w bliższej nam części świata. Znów pomocne były literackie tropy – zwłaszcza utopie Huxleya, Orwella, a także twórczość Houellebecqa – które stały się osią dla komentarzy na temat politycznych przemian w Europie.

Ten rzut oka na wydarzenia festiwalowe to oczywiście tylko wycinek tego, czego mogli doświadczyć drugiego dnia uczestnicy. Jednak przed nami już trzeci dzień festiwalu! Zapraszamy zwłaszcza na spotkanie „Polskie fikcje”, podczas którego Inga Iwasiów, Wit Szostak, Agnieszka Taborska i Grażyna Plebanek będą dyskutować o tym, które fikcje są nam niezbędne, a z których powinniśmy natychmiast zrezygnować. Zwrócimy też uwagę na to, co przekracza tradycyjne rozumienie literatury. O godz. 17 spotkamy się z Igorem Sarzyńskim i Jakubem Szamałkiem z CD Projekt, by dyskutować o Agonie, czyli muzie graczy i nowym miejscu gier wideo w kulturze. Wieczorem natomiast będzie z nami Robert Coover (spotkanie „Postmodernizm nie jest tym, co myślisz”), twórca fascynujących opowieści, które eksperymentują z literaturą i granicami fikcji, prowokując do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość.

To wiele jak na jeden dzień, jednak Festiwal kryje w sobie o wiele więcej – warto sprawdzić samemu! Zapraszamy!

 

Wpisz szukaną frazę: