16 listopada zapraszamy na Galę i wręczenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Pięcioro nominowanych: Justyna Bargielska za tom Bach for my baby, Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła, Łukasz Jarosz za tom Pełna krew, Krzysztof Karasek za tom Dziennik rozbitka oraz Jan Polkowski za tom Głosy walczy o przyznawaną po raz pierwszy Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Laureata poznamy już za dwa tygodnie (w sobotę 16 listopada) podczas uroczystej gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Honorowy Patronat nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a transmitować ją będzie telewizja TVN 24. Galę poprowadzi aktorka Agata Kulesza, a uroczystość połączona będzie z koncertem Agi Zaryan, która wykona utwory ze swojej najnowszej płyty Remembering Nina & Abbey poświęcony postaciom Niny Simone oraz Abbey Lincoln.

Wręczana w tym roku po raz pierwszy Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy i przyznawana jest za tom poetycki wydany po polsku (napisany oryginalnie lub przetłumaczony z języka obcego). Laureat otrzymuje statuetkę i czek na 200 tysięcy złotych. Zdobywcę nagrody wybierze kapituła obradująca w składzie: Anders Bodegard (Szwecja), Clare Cavanagh (USA), Maria Delaperriere (Francja), Luigi Marinelli (Włochy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Adam Pomorski (Polska), Renate Schmidgall (Niemcy) i Marian Stala (Polska).

Celem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej jest popularyzowanie poezji. – Chcemy nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale również wydawców; zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, wciąż nie dość obecnej na polskim rynku księgarskim – mówi Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. – Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niepodatny na zewnętrzne koniunktury świat, operują mistrzowsko słowem. Justynę Bargielską uznać można za poetkę prywatnego, intymnego głosu. Krystyna Dąbrowska skupia się na życiu przedmiotów i poprzez nie opowiada o tajnikach egzystencji. Łukasz Jarosz wprowadza wątki nostalgiczne, sięga do świata przeżyć dziecięcych. Krzysztof Karasek zapisuje chaos – własny, wewnętrzny, ale i ten ponadjednostkowy, zewnętrzny. Jan Polkowski, to poeta walki i oporu, wspólnotowego ducha. Wybrane przez kapitułę tomy poetyckie reprezentują odmienne dykcje poetyckie, tworzą zróżnicowane światy; łączy je jednak indywidualizm i siła poetyckiego wyrazu – podkreśla sekretarz Nagrody.

Dzień po wręczeniu Nagrody, Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza do Arteteki Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie (ul. Rajska 12) na spotkanie z laureatem. Początek o godz. 17.00.

UWAGA: dziennikarzy zainteresowanych uczestnictwem w Gali prosimy o przesłanie do 11 listopada na adres akredytacje@szymborska.org.pl wypełnionego formularza akredytacyjnego. Ze względu na transmisje telewizyjną prosimy o przybycie do MOS godzinę przed rozpoczęciem Gali (o godz. 19.00). UWAGA: ze względu na transmisje telewizyjną podczas Gali obowiązuje zakaz fotografowania.